Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Buddyzm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Religie a architektura - Kościół w Kosieczynie

Kościół w Kosieczynie

Jeden z najstarszych kościołów w Polsce

Drewniany kościół we wsi Kosieczyn w powiecie świebodzińskim (Lubuskie) okazał się drugim co do wieku drewnianym kościołem w Polsce – ustalili naukowcy, którzy niedawno przeprowadzili analizę dendrochronologiczną tego obiektu. Badania kościoła na zlecenie lubuskiego konserwatora zabytków przeprowadził pod koniec ubiegłego roku prof. Tomasz Ważny z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

„Głównym celem badań było precyzyjne ustalenie daty budowy kościoła i datowanie więźby dachowej oraz wieży. Badania wykazały, że drewno użyte do budowy zostało ścięte najprawdopodobniej w 1388 r. Pozwoliło to na datowanie budowli na 1389 rok” – mówi Bielinis-Kopeć.

Kościół był przebudowywany, o czym świadczą wyniki badań. Naukowcy stwierdzili, że więźba dachowa nad nawą i prezbiterium zostały wykonane z drewna ściętego po 1407 roku. Wieżę kościółka, datowaną dotychczas w literaturze na XVIII wiek, wzniesiono w 1431 roku.

Kosieczyńska świątynia prezentuje typ jednonawowego, wiejskiego kościółka wzniesionego na rzucie prostokąta, z prosto zamkniętym prezbiterium od strony wschodniej, przedłużonym zakrystią, z drewnianą wieżą od zachodu i jednoprzestrzennym wnętrzem przekrytym charakterystycznym dla tego typu architektury, drewnianym sklepieniem pozornym.

Z badań przeprowadzonych dotychczas przez prof. Ważnego z Torunia wynika, że najstarszym drewnianym kościołem w Polsce może poszczycić się Tarnowo Pałuckie w Wielkopolsce. Tamtejszy kościół jest datowany na 1374 rok.

Dendrochronologia jest metodą datowania zabytków drewnianych na podstawie powstających co roku koncentrycznych kół wzrostu drzewa użytego do ich wykonania.

PAP - 2007


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 04:25
Ostatnie zmiany: 10/03/2017 @ 21:48
Kategoria : Religie a architektura
Strona czytana 37758 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
0-china-red-door-lions.jpeg0-chiny-18.jpg0-chiny-zuangh.jpg0-chiny-dragon2.jpg0-chiny-06.jpg0-chiny-opera2.jpg0-Chinese Dragon.jpg0-Chiny-Klasztor-Szaolin-cmentarz-mnichow.jpg0-chiny-Hunyuan_Xuankong.jpg0-chiny-14.jpg0-chiny-Temple of Heaven.jpg0-chiny-10.jpg0-chiny-12.jpg0-chiny-dragon.jpg0-chiny-opera.jpg0-chiny-incense-temple-beijing.jpg0-chiny-17.jpg0-chiny-08.jpg0-chiny-accupuncture.jpg0-chiny-Beijing2.jpg0-chiny_summer_place_bridge_beijing.jpg0-chiny-15.jpg0-chiny-tai.jpg0-chiny-Sakado_Xientengong_Tenmon.jpg0-chiny-terracotta-army2.jpg0-chiny-wanshou_temple_beijing.jpg0-chiny-22.jpg0-chiny-Confucius.jpg0-chiny-09.jpg0-china-hui.jpg0-chiny-Hall of Prayer for Good Harvest.jpg0-chiny-Hunyuan.jpg0-chiny-21.jpg0-chiny-20.jpg0-chiny-11.jpg0-chhiny_Beijing_opera.JPG0-chiny-religion.jpg0-chiny-05.jpg0-chiny-tai-chi.jpg0-chiny-23.jpg0-chiny-dragon3.jpg0-chiny-02.jpgoltarz-nieba.jpg0_chinese_new_year.jpg0-chiny-07.jpg0-chiny_GIRL_PRAYING.jpg0-chiny-taoism.jpg0-chiny-bian_lian.jpg0-chhiny_Beijing_opera2.jpg0-chiny-huayan-temple.gif0-chiny-24.jpg0-chiny-lama-temple.jpg0-chiny-Taoism-Taichi-Sports-Priests.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 11011095 odwiedzający

 231 odwiedzających online