Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Buddyzm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Święta - Grób Wielkopiątkowy

Wielkopiątkowa tradycja strojenia grobu Chrystusa

Grób Pański - Grób Wielkopiątkowy - jest artystyczną dekoracją przygotowywaną w Wielkim Tygodniu w kościołach dla podkreślenia pamiątki śmierci Chrystusa.

We wczesnym średniowieczu Najświętszy Sakrament był zanoszony po liturgii eucharystycznej na przechowanie do zakrystii lub bocznej kaplicy. Z tego zwyczaju wywodzi się procesja do kaplicy adoracji w Wielki Czwartek.

Na tym samym tle, wraz z rozwinięciem się średniowiecznych misteriów - w których wierni przeżywali historyczne i legendarne epizody tajemnicy zbawienia - zrodziła się wielowiekowa, zachowana do dziś, tradycja strojenia grobu Chrystusa.

Od czasów karolińskich niemal w całej Europie trwa paraliturgiczny obrzęd składania pod kamienną płytą grobową samego Krzyża lub Chrystusa w postaci eucharystycznej.

W niektórych kościołach składano w ten sposób Krzyż, a w jego centrum puszkę z Najświętszym Sakramentem. Hostię w monstrancji nad wyobrażeniem grobu Chrystusa po raz pierwszy wystawiono w kościele jezuitów w Monachium. Dopiero w epoce baroku wprowadzono dodatkowo figurę zmartwychwstałego Jezusa przykrytego całunem.

Na zakończenie liturgii Wielkiego Piątku zanoszono w procesji krzyż (w XV wieku), później krzyż i monstrancję z Najświętszym Sakramentem (w XVI w.) do przygotowanego wcześniej Grobu Bożego.

W XVIII w. prawie w całej Europie zanikł zwyczaj strojenia grobu i wystawiania przy nim monstrancji. Zachował się tylko na terenie Austrii, Węgier, Polski i południowych Niemiec.

Tradycja strojenia grobu Chrystusa w kościołach rozwinęła się w Polsce w sposób szczególny; groby przemawiały bowiem do wyobraźni, a przede wszystkim jako znak trudnego i bolesnego doświadczenia.

W różnych okresach historycznych starano się wprowadzać do symbolicznych grobów aktualne motywy, związane z sytuacją kraju. W czasach rozbiorów, okupacji niemieckiej oraz stanu wojennego ustrojony grób odzwierciedlał najbardziej aktualne przeżycia narodu polskiego.

W Wielki Piątek i Wielką Sobotę tysiące ludzi w całej Polsce odwiedzają groby. Mieszkańcy Warszawy pamiętają jeszcze kolejki tworzące się przed kościołem Matki Boskiej Łaskawej (księży jezuitów) w czasie stanu wojennego na Starym Mieście, w którym szczególnie dbano o aktualną wymowę Grobu Pańskiego.

 

Rektor kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie ks. Bogdan Bartołd podkreślił w rozmowie z PAP, że od wielu lat w polskiej tradycji budowania Grobów Pańskich nawiązuje się do aktualnej sytuacji, do tego, czym żyje współczesny człowiek. "Dzisiaj chcemy, by Groby pobudzały do zastanowienia się i odkrywania tajemnic Boga w naszym życiu". SKZ

PAP - Nauka w Polsce - 2007


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 03:56
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 07:19
Kategoria : Święta
Strona czytana 28007 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
nepal_buddyzm.jpgcoin-budda.jpgmala-how.jpgbudda+mala.jpgbiala-tara.jpgbuddyjski_dzwonek.jpgbudda-smiejacy.jpgwheel-buddhism.jpgbuddyjskie-dzwony.jpgbudda-rosa.jpgmala-how.pngbuddyzm-taiwan.jpglotos-zielony.jpgsymbol--buddyzm.jpglotusflower-2.jpgmudra-pataka.jpgbuddah=baby.jpgklasztor-tybet.jpgmedytacje.jpglotos-ofiara.jpgbudda_lotos.jpgbudda-hands.jpgbudda-baby.jpgsymbol-buddyzm.jpgbaby-budda.jpgbudda-stopy.jpgmonk-budda.jpgjapa-mala-buddyzm.jpegbudda-bedytujacy.jpgsak-yant.jpgmedytacja-3.jpgmlynki_Gyantse.jpgmala=hands.jpgbudda_mala.jpgbransoletka-lotos.jpgjapamala2.jpgmisa-dzwiekowa.jpgbudda+lotos.jpgbuddah-baby.jpgdzieci-tybet.jpgbudda-kwiaty.jpgbuddy-oczy.jpgmlynki-tybet.jpglotus-offering.jpgGhanta_et_Vajra.jpgbudda-ogien.jpgmlynki-modlitewne.jpgmantra.jpgbudda-w-lotosie.jpglotos-kolczyk.jpgbudda-swiatlo.jpgmlynek-modlitewny.jpgbuddha-mantra.jpgthai-budda.jpgbudda-twarz.jpgbudda-witraz.jpgbuddyzm-zen.jpgbudda-stopki.jpgtechniki-medytacji.jpgthai-temple.jpgreka-buddy.jpgbudda-pomnik.jpglotus-wisiorek.jpgmlynki_Buddyjskie.jpgthai-smok.jpggolden-fishes.jpgnepal.jpggreen_tara.jpgbudda-bialy.jpgmandala-budda.jpgbudda=lotos.jpgthai-budda2.jpgmahakala_2.jpglotos.jpgMount-Popa-birma.jpgkolczyk-lotos.jpgmandala.jpglhasa.jpgtara-buddyzm.jpgbudda_oczy.jpgPhra_Pathom_Chedi.jpgtybet.jpgmala.jpgbudda-bran.jpgbudda-obraz.jpgbydda-urna.jpgmala-nepal.jpgbudda-wietnam.jpgbudda-w-lisciu.jpgmala-b.jpgbudda-noc.jpgMahakala-3.jpgmahakala.jpgbudda-medytacja.jpgjapa-mala.jpgklasztor-dzieci.jpgbudda-lotos.jpgmedytujacy.jpgrece-buddyzm.jpgbudda-medytujacy-lotos.jpgbuddyzm-budda.jpgkadzidlo.jpgmodlitwa-mnich.jpgbudda-oczy.jpgmedytacja-2.jpgjapamala.jpgbudda-taiski-lotos-pol.jpgjapa+mala.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 10637058 odwiedzający

 355 odwiedzających online