Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Buddyzm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

RELIGIE WYMARŁE - Archeologia - Grobowce z I wieku

W Łętowicach archeolodzy odkryli dwa grobowce z I wieku

Dwa grobowce z pierwszej połowy pierwszego wieku naszej ery odkryli archeolodzy podczas prac wykopaliskowych w Łętowicach koło Tarnowa (woj. małopolskie) – informuje Andrzej Szpunar, zastępca dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie, które prowadzi prace wykopaliskowe na tym terenie.


Groby znaleziono na terenie dawnego cmentarzyska kultury przeworskiej. Pierwszy z nich to mogiła popielnicowa, w której w glinianym naczyniu (tzw. popielnicy) złożono prochy zmarłego zebrane ze stosu. Przedmioty odnalezione przy zachowanej w całości popielnicy - m.in. fragmenty grotu włóczni - wskazują, że pochowany tam mężczyzna był wojownikiem. W drugiej mogile także spoczywał pieszy wojownik, o czym świadczy odkryty w wykopie grot włóczni. Grobowiec ten jest typu jamowego - zebrane ze stosu szczątki wkładano wprost do jamy wykopanej w ziemi, a obok układano różne przedmioty należące do zmarłego.

Jak podkreśla Szpunar, dzięki nowym odkryciom, liczba grobowców znalezionych od lat 80. ubiegłego wieku na stanowisku archeologicznym w Łętowicach wzrosła do ponad 30. „Miejsce to urasta do miana największego cmentarzyska kultury przeworskiej po tej stronie Wisły” – ocenia archeolog.

Obecne wykopaliska obejmują centralną część cmentarzyska. Doszło do nich dopiero teraz, ponieważ stanowisko znajduje się na podwórku prywatnego gospodarstwa i archeolodzy musieli czekać na zgodę właściciela.

„Badania będziemy kontynuować. Został już rozpoczęty kolejny wykop. Liczymy na odkrycie kolejnych kilku grobów. Wszystkie prace powinniśmy zakończyć po 10 sierpnia” – mówi Szpunar. Według niego, odkryte eksponaty, po konserwacji, będą prezentowane na wystawie w Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Planowane jest także stworzenie stałej ekspozycji archeologicznej w szkole podstawowej w Łętowicach.

Badania archeologów z tarnowskiego muzeum prowadzone są w ramach programu ratowania dziedzictwa kulturowego na terenie województwa małopolskiego, dofinansowanego z funduszy Unii Europejskiej.
 

PAP - Nauka w Polsce, Rafał Grzyb - 2006

źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,24478,w-letowicach-archeolodzy-odkryli-dwa-grobowce-z-i-wieku.html


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 06:36
Ostatnie zmiany: 17/03/2013 @ 18:18
Kategoria : RELIGIE WYMARŁE - Archeologia
Strona czytana 29098 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
budda-pomnik.jpgmlynki_Buddyjskie.jpgbudda-bialy.jpgthai-smok.jpgthai-budda2.jpgbudda-noc.jpgbransoletka-lotos.jpgjapa-mala.jpggolden-fishes.jpglotos-kolczyk.jpgbuddyjski_dzwonek.jpgmahakala_2.jpgkadzidlo.jpgsymbol-buddyzm.jpgbuddha-mantra.jpgmlynek-modlitewny.jpgbudda-oczy.jpgthai-temple.jpgmedytujacy.jpgbaby-budda.jpglotus-wisiorek.jpgnepal.jpglhasa.jpgbudda_lotos.jpgklasztor-dzieci.jpgreka-buddy.jpgmala-nepal.jpgmala-how.pngmedytacja-3.jpglotusflower-2.jpgbudda-kwiaty.jpgbydda-urna.jpgbudda-twarz.jpgmandala.jpgrece-buddyzm.jpgbuddyzm-budda.jpgcoin-budda.jpgbudda-ogien.jpgjapamala.jpgbudda-hands.jpgmisa-dzwiekowa.jpgbudda-bran.jpgtybet.jpgwheel-buddhism.jpgbudda-w-lisciu.jpgmlynki-tybet.jpgmlynki-modlitewne.jpgbudda-smiejacy.jpgmedytacja-2.jpgbuddy-oczy.jpgbuddyzm-zen.jpgsak-yant.jpgbudda-obraz.jpgbudda-bedytujacy.jpgsymbol--buddyzm.jpgbudda-baby.jpgbiala-tara.jpgPhra_Pathom_Chedi.jpgmudra-pataka.jpglotos-ofiara.jpgmandala-budda.jpglotos.jpgbuddah=baby.jpgbudda+lotos.jpgtara-buddyzm.jpgGhanta_et_Vajra.jpgbudda-rosa.jpgbuddah-baby.jpgmodlitwa-mnich.jpgbudda=lotos.jpgbudda-wietnam.jpgbudda-witraz.jpgbudda-stopy.jpgbudda-medytacja.jpgbudda_oczy.jpgjapa-mala-buddyzm.jpegkolczyk-lotos.jpgtechniki-medytacji.jpgmala-b.jpgklasztor-tybet.jpgmahakala.jpgmala.jpgbudda-w-lotosie.jpgMahakala-3.jpgmonk-budda.jpgbudda+mala.jpgmantra.jpgjapa+mala.jpgdzieci-tybet.jpgmedytacje.jpglotus-offering.jpgbudda-stopki.jpgthai-budda.jpggreen_tara.jpglotos-zielony.jpgbudda_mala.jpgbudda-swiatlo.jpgbuddyjskie-dzwony.jpgbuddyzm-taiwan.jpgjapamala2.jpgmala=hands.jpgmala-how.jpgbudda-medytujacy-lotos.jpgbudda-taiski-lotos-pol.jpgbudda-lotos.jpgmlynki_Gyantse.jpgnepal_buddyzm.jpgMount-Popa-birma.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 10637145 odwiedzający

 349 odwiedzających online