|
RELIGIOZNAWSTWO
- autor : Rel-Club
23/10/2010 @ 09:27
 Dlaczego wierzymy w Boga?Wiara w istoty wyższe jest tak stara, jak ludzkość Jak powstała koncepcja boskości? Czy jednakowe odczucia religijne miały wpływ na ewolucję naszych najstarszych przodków? Te pytania stawia w swojej najnowszej książce Robert Winston. W roku 1909 w Tennessee powstał Kościół Boga z Widocznymi Znakami. Założył go George Went Hensley. Pewnego razu ten były przemytnik wygłaszał płomienne kazanie przed zgromadzeniem zielonoświątkowców w Grasshopper Valley. Nagle ktoś z zebranych rzucił mu pod nogi pudło z grzechotnikami – nie wiadomo: ze złości czy ze znudzenia.
CHRZEŚCIJAŃSTWO
- autor : Rel-Club
04/10/2010 @ 00:53
 Jak Bóg polował na człowieka czyli z dziejów Bożej kary„Choćbyśmy popełnili jeden tylko grzech, majestat Boga, który został tym grzechem obrażony, jest tak wielki, że nie ma zgoła na świecie tak wielkich kar, by dały Mu należyte zadośćuczynienie. Żaden kamień, podagra, dżuma, wojna, głód nie zdołają naprawić zniewagi wyrządzonej Bogu, choćby była bardzo lekka” – pisał XVII-wieczny francuski kaznodzieja Philippe d’Outreman. Czy żaden, nawet najmniejszy nasz grzech nie ujdzie karzącej ręce Boga? Czy nieszczęścia i kataklizmy, które nas spotykają, to właśnie ta kara? Wizerunek Boga-Sędziego, który karze ludzi, ulega nieustannym zmianom, zmieniają się proporcje między Jego miłosierdziem, sprawiedliwością.
CHRZEŚCIJAŃSTWO
- autor : Rel-Club
23/09/2010 @ 04:50
 Reformy słowiańskiego papieżaZasady Kościoła Katolickiego Mariawitów Wielożeństwo, związki zakonnic ze wskazanymi przez zwierzchnika zakonnikami, przekonanie o niepokalanym poczęciu dzieci zrodzonych z takich związków - takie zasady obowiązywały w Kościele Katolickim Mariawitów. Wspólnota mariawitów powstała jako katolickie zgromadzenia zakonne żeńskie i męskie. Założyła ją uczennica błogosławionego Honorata Koźmińskiego, mistyczka siostra Maria Franciszka Kozłowska, jeszcze w XIX wieku.
PRAWOSŁAWIE
- autor : Rel-Club
25/08/2010 @ 06:53
 Dogmaty, które dzieląRozmowa z abp Ablem, prawosławnym metropolitą lubelskim i chełmskim Ostatnie 12 lat dialogu między Kościołami rzymskokatolickim a prawosławnym można porównać do srogiej zimy. Jak ksiądz arcybiskup ocenia dotychczasowe prace Międzynarodowej Komisji Mieszanej do Dialogu Teologicznego między Kościołami rzymskokatolickim i prawosławnym? Owocem pracy komisji w latach 80. były trzy dokumenty dotyczące rozumienia misterium Kościoła i Eucharystii, wiary, sakramentów i sukcesji apostolskiej.
SEKTY
- autor : Rel-Club
25/08/2010 @ 06:34
 Ahmadyci
Kaszmir zamiast GolgotySekty - bajkowe teorie o Jezusie Chrystusie Ponad cztery i pół miliona ludzi na świecie wierzy, że Jezus nie zmartwychwstał, lecz umarł śmiercią naturalną i pochowany został w wieku 120 lat w stolicy Kaszmiru – Srinagarze. Tak uważają członkowie islamskiej sekty ahmadytów, która rozwija się coraz prężniej i zdobywa nowych wyznawców na wszystkich kontynentach, także w Europie. Nazwa sekty pochodzi od nazwiska jej założyciela – Mirzy Ghulama Ahmada (1835 lub 1838 – 1908), urodzonego w Pendżabie muzułmanina głoszącego, że każdy naród ma prawo do swojej Mekki i do swojego Mahometa.
ZAGADNIENIA RELIGIJNE
- autor : Rel-Club
25/08/2010 @ 06:07
 Religia a demokracja
Rozmowa z Magdaleną Środą, filozofem Zasada neutralności światopoglądowej państwa została odrzucona jeszcze w czasach, gdy "Solidarność" i jej polityczne elity postanowiły oprzeć swą działalność na społecznej nauce Kościoła. W ciągu ostatnich kilkunastu lat krzyże pojawiły się w wielu instytucjach publicznych, w tym w parlamencie. Co pani sądzi o obecności w sferze publicznej symboli religijnych? Czy krzyż np. w parlamencie nie oznacza, że demokracja jest zagrożona? W moim przekonaniu, żyjemy już od dość dawna w państwie fundamentalizmu religijnego. Sejm jest politycznym Kościołem, stopnie z religii są wliczane do średniej, coraz bardziej także zmienia się mentalność Polaków, którzy wierzą – jak ich średniowieczni przodkowie – w moc modlitwy (zeszłoroczne modły parlamentarzystów o deszcz), siłę relikwii (ponoć ktoś sprowadził taką, która leczy z bezpłodności) i ozdrowieńczą moc pielgrzymek.
ISLAM
- autor : Rel-Club
25/08/2010 @ 05:52
 Islam po włosku Włochy będą miały Radę Muzułmańską, której celem będzie zintegrowanie emigrantów wyznających islam
Włochy będą miały Radę Muzułmańską. Po dwóch latach wątpliwości i polemik minister spraw wewnętrznych, Giuseppe Pisanu, podjął historyczną decyzję i podpisał dekret instytucjonalizujący islam włoski. Włoska Rada Muzułmańska, z siedzibą przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, będzie mogła wyrażać opinie i składać propozycje w sprawach wskazanych przez ministra.
HUMOR
- autor : Rel-Club
07/08/2010 @ 10:15
 Zapraszamy do działu HumorInspiracje - Foto cz. 4>> Zobacz więcej <<
JUDAIZM
- autor : Rel-Club
31/07/2010 @ 04:57
Dredy pod jarmułką Matisyahu łączy w swojej twórczości oryginalną tradycję żydowską z muzyczną formą wypracowaną przez jamajskich i amerykańskich Murzynów Nowym odkryciem muzycznej Ameryki jest Matisyahu, chasydzki Żyd, który wraz ze swoim zespołem Roots Tonic gra dynamiczne reggae z domieszką hip hopu.
CHRZEŚCIJAŃSTWO
- autor : Rel-Club
31/07/2010 @ 04:44
 Słowo Boże biczem na korupcję W Rosji zrodziła się niezwykła inicjatywa, aby w walce z powszechną korupcją wpływać na uczucia religijne obywateli i w ten sposób odwodzić ich od łapownictwa Izba Społeczna (organ mający zapewnić współdziałanie obywateli i władzy państwowej oraz samorządów, m.in. w obronie praw i wolności obywateli Rosji, a także służyć kontroli społecznej nad rządem – przyp. Onet) utworzyła podkomisję ds. zwalczania korupcji.
ISLAM
- autor : Rel-Club
31/07/2010 @ 04:25
 Prawdziwe oblicze islamu Niedawno ukazala się i dalej cieszy się wielką popularnością ksiażka pt "Prawdziwe oblicze islamu". Jej autor, który islam i chrześcijaństwo zna z autopsji, z duża precyzją i jasnością przedstawia czym jest islam z punktu widzenia chrześcijańskiego, oraz przyczyny jego obecnej ekspansji.
OGŁOSZENIE
- autor : Rel-Club
08/07/2010 @ 23:00
7 sierpnia 2010r. w Krakowie odbędzie się ZLOT pokoju Religie Wszystkich zainteresowanych informujemy, że organizatorem zlotu jest PEPSI, proszę się więc z nim kontaktować, ewentualnie wpisywać na stronie. Najprawdopodobniej spotkamy się o 13.00, może uda się odwiedzić jakieś muzeum :)
POLSKA POGAŃSKA
- autor : Rel-Club
19/06/2010 @ 12:59
Kupalnocka Kos, Poświęcić bożka, czyli polskie świętowanie SobótkiHistoria obchodów Sobótki to właściwie nieustanna rywalizacja pogańskiej tradycji Słowian z katolickim Kościołem. W noc letniego przesilenia Słowianie obchodzili kupalnockę. Było to zgromadzenie związane z pierwszą kąpielą w roku (kąpiel tę nazywano kupałą), obrzędami ku czci słońca (skakanie przez ognisko), rytualnymi śpiewami i orgiami. Już w X wieku arabski pisarz Ibn Rosteh wspominał, że Słowianie czczą ogień. W ludowej obrzędowości najdłużej zachował się zwyczaj palenia ogni sobótkowych w święto kupały. Szczególny przebieg miały uroczystości na szczytach gór - Raduni, Ślęży, Łysej Góry. Wspomina o tym niemiecki kronikarz Thietmar w X wieku.
ISLAM
- autor : Rel-Club
19/06/2010 @ 12:48
Europa z chustą na głowie
Czy tradycyjne wartości islamu dadzą się pogodzić z wartościami zakorzenionymi w cywilizacji europejskiej?Islam jest w Europie najbardziej dynamiczną religią. Notuje najwyższy przyrost wyznawców, nie tylko dzięki napływowi imigrantów, ale także dzięki wysokiemu przyrostowi naturalnemu. Jego wyznawcy tworzą drugą co do liczebności wspólnotę religijną nie tylko we Francji, ale także np. w Austrii.
ZAGADNIENIA RELIGIJNE
- autor : Rel-Club
19/06/2010 @ 12:28
OD PIELGRZYMKI DO TURYSTYKI PIELGRZYMKOWEJ Jak się rozwijała turystyka religijna
Za początek turystyki uznaje się moment, gdy człowiek zaczął podróżować w celach poznawczych. Już starożytni Egipcjanie, Grecy, Rzymianie i Żydzi podróżowali do miejsc kultu religijnego. Pierwsze wędrówki o charakterze turystycznym, a nie handlowym datuje się na 4000 rok p.n.e. Egipcjanie na przykład podróżowali w celu zobaczenia piramid. Starożytni Grecy od VIII w. p.n.e. zaczęli podróżować z zamiarem uczestniczenia w igrzyskach i w różnych uroczystościach religijnych. Ogromnym powodzeniem cieszyło się sanktuarium w Olimpii, a igrzyska olimpijskie przyciągały tysiące widzów także z poza Grecji. Żydzi, z diaspory rozsianej w całym basenie Morza Śródziemnego, od około V w. p.n.e. pielgrzymowali do świątyni w Jerozolimie.
/ czytaj więcej /
|
|