|
CHRZEŚCIJAŃSTWO
- autor : Rel-Club
27/05/2009 @ 19:16
Chrześcijaństwo w IndiachKiedy Vasco da Gama rzucił kotwicę w Kalikucie (obecnie Kerala) w 1498 r., twierdził, że poszukuje chrześcijan i korzeni. Poszukiwania te zakończyły się powodzeniem.Przypuszcza się, że chrześcijaństwo dotarło do południowych Indii (na Wybrzeże Malabarskie) dzięki św. Tomaszowi w 52 r. Naukowcy twierdzą jednak, że bardziej prawdopodobne jest, iż religia ta pojawiła się tu ok. IV w., gdy syryjski kupiec Thomas Cana dotarł do Kerali z 400 rodzinami i założył gminę nestoriańską. Po przybyciu Vasco da Gamy katolicyzm silnie zaznaczył swoją obecność w tym regionie (działały zakony dominikanów, franciszkanów i jezuitów). Protestantyzm dotarł do Indii wraz z Anglikami, Holendrami i Duńczykami.
SZINTOIZM
- autor : Rel-Club
08/05/2009 @ 21:04
Budowa chramu w stylu shinmei - zukuriArchitektura sanktuarium Naiku chramu shinto Ise - JinguDo najstarszego sanktuarium Shinto w Japonii należy chram Ise - Jingu z III - V wieku, położony na półwyspie Shima w prefekturze Mie. Zespół sanktuarium składa się z wielu świątyń (125), wśród których najważniejszy jest Przybytek Wewnętrzny - Naiku 内宮 (poświęcona bogini Amaterasu -omikami) oraz Przybytek Zewnętrzny - Geku 外宮(poświęcony bogini pożywienia Toyouke-no kami).
Zagadnienia Inne
- autor : Rel-Club
08/05/2009 @ 20:58
Hunowie i złota trumna
W I połowie IV wieku pojawiło się w Europie koczownicze i barbarzyńskie plemię Hunów. Znane ono było z wielu podbojów, a na zajęte państwa nakładali podatki, które miały być płacone w złocie. Już w III wieku p.n.e. znani byli z napaści na Chiny. W I wieku p.n.e. zostali rozbici przez wojska chińskie i udali się na zachód. W IV wieku dotarli do stepów nadczarnomorskich, gdzie podbili Alanów i zniszczyli państwo Gotów nad Pontem, powodując wędrówkę ludów.
JUDAIZM - Mistyka
- autor : Rel-Club
08/05/2009 @ 20:45
GWIAZDA DAWIDAW rzeczywistości nie jest znane żadne źródło, które określiłoby miejsce i czas pojawienia się heksagramu - jak mistycy nazywają gwiazdę o sześciu kątach. Wiadomo tylko, że była już używana w Indiach około roku 4000 przed narodzeniem Chrystusa. Chociaż stała się znana jako symbol judaizmu, to jednak nigdy nie należała wyłącznie do tej religii. Można ją spotkać również w sztuce muzułmańskiej i w dekoracjach wielu średniowiecznych katedr. Jak twierdzi brazylijski filozof Mário Sérgio Cortella, „ heksagram zawsze był dla wielu ludów symbolem ochrony, przedstawiając jedność Nieba z Ziemią”. Tymczasem nazwa „Gwiazda Dawida” pochodzi z hebrajskiego „Maren David”, co dosłownie oznacza „Tarcza Dawida”. Według żydowskiej tradycji, żołnierze króla Dawida nosili na swoich tarczach heksagram, aby w ten sposób zapewnić sobie Bożą ochronę. Gwiazda Dawida pełni w judaizmie taką rolę, jaką krzyż w chrześcijaństwie. To dlatego Gwiazda Dawida znajduje się nie tylko w nawet najstarszych synagogach i na żydowskich nagrobkach, ale również na państwowej fladze Izraela. Mistycy chrześcijańscy pierwszych wieków zajmowali się objaśnianiem i kontemplacją tego symbolu!
Nauczanie religii w krajach europejskich
- autor : Rel-Club
08/05/2009 @ 20:41
 Dzięki ostatnim informacjom Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczącym planów wliczania oceny z religii do średniej ocen i planowanej za kilka lat możliwości zdawania religii na maturze wróciły na blogach i różnych forach dyskusyjnych opinie na temat miejsca religii w szkole. Ponieważ niektórzy dyskutanci powoływali się na zacofanie Polski w tej kwestii w stosunku do innych krajów europejskich pozwolę sobie krótko opisać w tym miejscu, jak wygląda nauczanie religii w niektórych krajach Europy.
Religie a turystyka
- autor : Rel-Club
08/05/2009 @ 20:19
ASPEKTY TURYSTYKI RELIGIJNEJ WE FRANCJI Turystyka do lat piedziesiatych zaznala wyjatkowego rozwoju. Do tej pory ten rozwoj nie slabnie i jest waznym czynnikiem ekonomicznym w bardzo wielu krajach. Profesjonalisci turystyki twierdza, ze wszystko co sie porusza nalezy do turystyki i szybko wciagneli do produktow turystycznych turystyke religijna (najstarsza forma turystyki). Oczywiste jest, ze turystyka religijna konsumuje uslugi turystyczne, ale posiada specyficzna ceche: zwraca sie przedewszystkim do"duszy" czlowieka.
Bałtowie - Baba Pruska z Prątnicy
- autor : Rel-Club
08/05/2009 @ 19:35
Zagadnienia dotyczące kultury duchowej Prusów frapują badaczy średniowiecza chyba „od zawsze”. Jeden z ciekawszych, acz niewyjaśnionych do końca problemów w tej materii stanowią figury antropomorficzne[1], których do obecnej chwili na terenach dawnych ziem pruskich zarejestrowano 21 egzemplarzy, łącznie z posągiem z Czerniachowska, utopionym ponoć przez pijanych ludzi w rzece Pregole[2]. Tak zwane „baby kamienne” odnajdowano głównie w trzech regionach wczesnośredniowiecznego osadnictwa pruskiego (współczesne nazwy miejscowości): barcko – natangijskim (Barciany, Elanowka, Młynisko, Nagornoje oraz dwa egzemplarze z Bartoszyc), galindzkim (Kalinowo, Piętki, Targowo, Wejsuny i dwa zabytki z miejscowości Jelitki) oraz pomezańsko – sasińskim (z zabytkami z Boreczna, Bratiana, Bronowa, Dzierzgonia, Gałdowa – Jędrychowa, Mózgowa – Laseczna, Nipkowa – Susza i Prątnicy). Właśnie ostatnia z wymienionych stała się pretekstem poniższych rozważań, bo choć samo istnienie tego posągu wzmiankowane było już w literaturze[4], nie doczekał się on dotąd szerszego omówienia. Zasługuje zaś na to w całej pełni, już choćby z uwagi na swój ciekawy, związany z kontekstem zachowania charakter.
JUDAIZM - Historia Wielkiej Synagogi na Tłomackiem
- autor : Rel-Club
14/04/2009 @ 20:56
Nie rozbrzmiewają już modły rabinów Wielkiej Synagogi na Tłomackiem, nie słychać śpiewu słynnego w przedwojennej Warszawie chóru świątyni, ale pamięć o tym niezwykłym miejscu trwa i jest przekazywana kolejnym pokoleniom warszawian. "Wielka Synagoga na Tłomackiem wyrosła na fali haskali - ruchu hebrajskiego oświecenia, który zapoczątkowany został pod koniec XVIII wieku w Europie Zachodniej" - wyjaśnia dr Eleonora Bergman z Żydowskiego Instytutu Historycznego.
KATOLICYZM - Papieże
- autor : Rel-Club
14/04/2009 @ 20:55
Dlaczego nowy papież przyjął imię Benedykta XVI?
Joseph Ratzinger, wybrany we wtorek na nowego papieża, przyjął imię Benedykta XVI. Zdaniem watykanistów może to oznaczać, że w kierowaniu Kościołem katolickim będzie się on odwoływał do swoich poprzedników - św. Benedykta lub papieża Benedykta XV.
Archeologia - Grobowce z I wieku
- autor : Rel-Club
14/04/2009 @ 20:43
Dwa grobowce z pierwszej połowy pierwszego wieku naszej ery odkryli archeolodzy podczas prac wykopaliskowych w Łętowicach koło Tarnowa (woj. małopolskie) – informuje Andrzej Szpunar, zastępca dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie, które prowadzi prace wykopaliskowe na tym terenie.
SZINTOIZM - Droga Herbaty
- autor : Rel-Club
14/04/2009 @ 20:11
 Dla mistrza zen Murato Juko czy Takemo Jo-o podawanie herbaty było czymś więcej niż celebracją czy dobrą zabawą - stało się drogą życia opartą na wewnętrznej równowadze. Takemo Jo-o * rozwinął nowy styl podawania herbaty zwany "wabi". Wabi - to określony stan umysłu, który cechuje delikatność, prostota i pokora. Styl wabi wiąże się z używaniem skromnych naczyń rodzimego pochodzenia i podawaniem herbaty w małej, wiejskiej chatce. Ten styl został rozwinięty przez jego ucznia Sen Rikyu (1522-91), dzięki któremu ukształtowała się filozofia i reguły obecnej postaci Drogi Herbaty.
JUDAIZM - Mistyka
- autor : Rel-Club
14/04/2009 @ 20:06
 Menora jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych i znanych symboli judaizmu. Według tradycji, Elohim Bóg, dając Mojżeszowi tablice przykazań, przekazał mu również dokładne instrukcje dotyczące Przybytku, a wśród rozmaitych sprzętów sakralnych wymienił także świecznik (hebr. menora). Jego dokładny opis znajduje się w Księdze Wyjścia (25, 31-40; 37, 17-24) oraz w Księdze Liczb (8, 2-3). Siedmioramienny kształt menory ma wartość symboliczną. Liczba sześć (sześć ramion) wyraża bowiem świat fizyczny, który został stworzony w sześć dni i dopełniony siódmym dniem - który niczym środkowy pień menory, zwieńczony lampą, symbolizuje Byt Nadprzyrodzony i ludzkie dążenie do Niego: "...środkowe [siódme] światło, które skierowane jest bezpośrednio w stronę Boga, pokazuje, że dominuje nad światem materialnym symbolizowanym przez liczbę sześć" - wyjaśnia w komentarzu do Szemot rabin Sacha Pecaric.
CHRZEŚCIJAŃSTWO - Apokryfy
- autor : Rel-Club
14/04/2009 @ 20:00
Ewangelia wg św. Piotra
Tekst odkryty w 1886/87 przez S.Grebauta w grobie mnicha chrześcijańskiego w Akhmim w Górnym Egipcie. Strony 2-10 zidentyfikowano jako Ew.Piotra znaną wcześniej tylko ze wzmianek u pisarzy chrześcijańskich: Serapina bpa Antiochii (190-211).
Humor
- autor : Wiesia 05/04/2009 @ 23:56
Pamiętacie szaloną zakonnicę z francuskich filmów o żandarmie? Pędziła po szosie jak wariat, przyprawiając niemal o zawał serca samego Louisa de Funèsa. W jej ślady poszła jedna z polskich mniszek. Jadąc ostatnio w Suwałkach przez teren zabudowany, przekroczyła swym polonezem dozwoloną prędkość. Zatrzymał ją patrol. – Siostra przekroczyła sześćdziesiątkę – zasalutował grzecznie policjant. – Nie, nie. Wie pan, to ten habit tak postarza – wypaliła mniszka.
CHRZEŚCIJAŃSTWO - Niedziela palmowa
- autor : Rel-Club
04/04/2009 @ 11:54
Niedziela Palmowa (zwana też Kwietną lub Wierzbną) jest świętem ruchomym w kalendarzu chrześcijańskim i przypada na siedem dni przed Wielkanocą. Rozpoczyna Wielki Tydzień. Zostało ono ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Według obrzędów katolickich, tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki, symbol odradzającego się życia.
/czytaj więcej /
|
|