|
Sanktuaria i pielgrzymki
- autor : Rel-Club
06/01/2009 @ 21:43
Pątnictwo w Polsce po 1945 rok Kolejny wzrost natężenia ruchu pielgrzymkowego (kultów pątniczych) w Polsce, a tym samym dowartościowanie roli sanktuariów w kulturze religijnej, pozwalają nadal twierdzić o trwałości i niezbędności tego faktu religijnego. Można przyjąć, że jest to pewien proces, który mając oparcie w wielowiekowej tradycji, determinowany jest w ostatniej dekadzie przez formy Nowej Ewangelizacji, przygotowania do Wielkiego Jubileuszu, pielgrzymki Ojca świętego oraz przez przemiany świadomości religijnej i polityczno-spoleczne.
/ czytaj więcej /
Informacje - 100.000 odwiedzających
- autor : Rel-Club
06/01/2009 @ 21:34
 Na naszej stronie było już ponad 100.000 odwiedzających, z czego bardzo się cieszymy. Mamy nadzieję, że będzie ich coraz więcej.
Humor - Rysunkowy
- autor : Rel-Club
16/12/2008 @ 00:23
Z życia wzięte
- autor : Rel-Club
16/12/2008 @ 00:20
Ks. Biskup wydał rozporządzenie, by każdy proboszcz doniósł, którzy z nauczycieli są katolikami praktykującymi, a którzy są katolikami tylko z metryki chrztu i czy bywają na Mszy św. w niedzielę i święta, a przeto zapytuję Szan. Pana, czy Pan w tym roku odprawił spowiedź, wielkanocną? Jeżeli tak - to proszę o złożenie mi dowodu. Z szacunkiem proboszcz ks. kan. O. W.
Biblistyka - Zagadki Psałterza floriańskiego
- autor : Rel-Club
16/12/2008 @ 00:00
Jeden z najcenniejszych skarbów polskiej kultury, Psałterz floriański, wciąż zazdrośnie strzeże swoich tajemnic.
„Badacze do dziś nie wiedzą, gdzie rękopis został przepisany. Jedni sądzą, że w Kłodzku, w klasztorze kanoników regularnych, inni – że na dworze królowej Jadwigi w Krakowie. Tajemnicze są także dalsze losy kodeksu. Został wywieziony z Polski w nieznanych okolicznościach najpóźniej w XVI wieku i na następne 300 lat ślad po nim zaginął” – opowiada dr Jerzy Kaliszuk z Biblioteki Narodowej (BN).
Zagadnienia Inne
- autor : Rel-Club
15/12/2008 @ 23:40
U wybrzeży Kanady leży Oak Island, Wyspa Dębów, będąca rzekomo przeklęta. W najdłuższym miejscu ma ponad półtora kilometra długości na prawie kilometr szerokości. Jest jedną z trzystu sześćdziesięciu pięciu wysp, znajdujących się pod ochroną w Zatoce Mahone i leży około dwieście metrów od wschodniego wybrzeża Nowej Szkocji. Jest drumlinem, elipsoidalnym pagórkiem, który powstał pod lodowcem oraz który zawiera dużo gliny, piasku i żwiru. Swoją nazwę zawdzięcza olbrzymim dębom na wschodnim wybrzeżu, porastającym jedyną wyspę w zatoce. Wprawdzie dębów już nie ma, co jest skutkiem plagi czarnych mrówek w zeszłym stuleciu, jednak nazwa pozostała do tej pory. Dlaczego wysepka nadal przykuwa uwagę badaczy i poszukiwaczy skarbów?
Humor - Pismo Nieświęte ST
- autor : Rel-Club
24/11/2008 @ 01:21
Kolejny odcinek "Pismo Nieświęte" (w dziale RÓŻNOŚCI). Dziś Rozdział 6Osobom wrażliwym na tego rodzaju humor odradzamy lekturę. Dyrekcja strony nie bierze odpowiedzianości za ewnetualne konsekwencje, czytacie więc na własne ryzyko.
Pruskie baby
- autor : Rel-Club
08/11/2008 @ 22:09
 Zagadkowe kamienne posągi, tzw. baby pruskie, przedstawiające (wbrew nazwie) mężczyzn, spotykane na ziemiach zamieszkanych w średniowieczu przez ludność zachodniobałtyjską, prawdopodobnie powstały na zlecenie Krzyżaków. „Na obecnym etapie badań trudno określić ich funkcję, ale być może wiązała się ona z ideologicznym +kryzysem krucjatowym+, jaki dotknął Krzyżaków po zakończeniu podboju ziem pruskich w 1283 roku” – przypuszcza Jerzy Marek Łapo, archeolog i historyk z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.
Dymitria - GREKOKATOLICYZM
- autor : Rel-Club
05/11/2008 @ 07:35
Od rana w czwartek mieszkający w Bieszczadach i Beskidzie Niskim grekokatolicy wspominają i modlą się za dusze zmarłych. Nabożeństwa, przypadające 8 listopada, w dzień św. Dymitra, noszą nazwę Dmytrii - poinformował proboszcz parafii greckokatolickiej w Komańczy w Bieszczadach, ks. Andrzej Żuraw.
3 listopada - Dzień świętego Huberta
- autor : Rel-Club
03/11/2008 @ 22:14
Uroczyste polowania, msze święte odprawiane wokół przydrożnych kapliczek, gonitwa za "lisem" - w ten sposób myśliwi i jeźdźcy obchodzą przypadający 3 listopada dzień swojego patrona - św. Huberta, najpopularniejszego spośród patronów myśliwych. Hubert, który podczas polowania podobno ujrzał jelenia z krzyżem między rogami, jest postacią historyczną, potomkiem królewskiego rodu Merowingów.
/ czytaj więcej /
Zaduszki, Dzień Wszystkich Świętych i Halloween
- autor : Rel-Club
03/11/2008 @ 22:04
Skąd wzięły się Zaduszki, Dzień Wszystkich Świętych i Halloween?
Melancholijna atmosfera panująca w Polsce w uroczystość Wszystkich Świętych - 1 listopada - wynika z przeniesienia na ten dzień nastroju, który właściwszy byłby 2 listopada, kiedy w kalendarzu liturgicznym przypada wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych (Zaduszki). W odróżnieniu od Wszystkich Świętych, 2 listopada poświęcony jest modlitwom za osoby zmarłe, które oczekują w czyśćcu na ostateczne pojednanie się z Bogiem.
1 i 2 listopada
- autor : Rel-Club
03/11/2008 @ 21:56
Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to dwa różne świętaDzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to dwa różne święta. Pierwsze obchodzone 1 listopada, to uroczystość tych, którzy - jak wyjaśniają teolodzy - są zbawieni i cieszą się życiem wiecznym. Drugie jest dniem modlitw za ludzi zmarłych, którzy w czyśćcu oczekują na ostateczne spotkanie z Bogiem.
1 listopada - Dzień Wszystkich Świętych
- autor : Rel-Club
03/11/2008 @ 21:39
1 listopada, w uroczystość Wszystkich Świętych wspominamy tych, którzy wypełniając w swoim życiu Bożą wolę, osiągnęli wieczne szczęście przebywania z Bogiem. Kościół wspomina w tym dniu nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli tych beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych, którzy osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie. Kościół widzi w nich swoich orędowników u Boga i przykłady do naśladowania. Wstawiennictwa Wszystkich Świętych wzywa się w szczególnie ważnych wydarzeniach w życiu Kościoła. Śpiewa się wówczas Litanię do Wszystkich Świętych, która należy do najstarszych modlitw Kościoła.
31 października - Święto Reformacji
- autor : Rel-Club
03/11/2008 @ 21:21
1 października Kościoły protestanckie obchodzą Święto Reformacji. W Polsce świętują je trzy Kościoły: Ewangelicko-Augsburski, Ewangelicko-Reformowany i Ewangelicko-Metodystyczny. Święto Reformacji związane jest z rocznicą przybicia przez zakonnika Marcina Lutra (1483-1546) w 1517 r. do drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez, krytykujących nadużycia w ówczesnym Kościele.
Humor - Rysunkowy
- autor : Rel-Club
22/10/2008 @ 00:56
|
|