|
CHRZEŚCIJAŃSTWO - Pielgrzymki
- autor : Rel-Club
30/08/2008 @ 11:43
UMK na szlaku św. JakubaUniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu przystąpił do sieci uczelni usytuowanych na Szlaku Św. Jakuba – ogólnoeuropejskiej trasie pielgrzymkowej, istniejącej od czasów średniowiecznych. Jej celem jest zarówno promowanie idei pielgrzymowania w środowisku akademickim, jak i prezentowanie swoich uczelni wśród dziesiątków tysięcy osób, udających się każdego roku do miejsca spoczynku św. Jakuba.
Prawosławie
- autor : Rel-Club
27/08/2008 @ 00:25
Wiele religii, wiele problemów
W Rosji nasilają się protesty przeciwko obligatoryjnemu wprowadzeniu do szkół przedmiotu "Elementy prawosławia" Mieszkający w Rosji wyznawcy islamu, niezadowoleni z perspektywy wprowadzenia w szkołach, do których uczęszczają ich dzieci, "Podstaw kultury prawosławnej" jako obowiązkowego przedmiotu, zamierzają zwrócić się do Najwyższego Muftiego Rosji Rawwiła Gajnutdina, ministra oświaty Andrieja Fursenki oraz prezydenta Władimira Putina ze stanowczym protestem. Jak poinformował Damir Gizatullin, zastępca przewodniczącego Rady ds. Religijnych Muzułmanów Europejskiej Części Rosji, do połowy września zgromadzono ponad pół setki podpisów intelektualistów i aktywistów muzułmańskich. Gizatullin dodaje, że do Rady Muftich Rosji trafiły już setki skarg na wprowadzenie "Podstaw kultury prawosławnej" do szkół w wielu regionach kraju.
Herezje - Katar to choroba cz.2
- autor : Rel-Club
24/08/2008 @ 20:31
Zgodnie z obietnicą i jak najbardziej zachęcony przez czytaczy w części II moich katarskich wypocin opiszę te z herezji średniowiecznych, które miały bezpośredni wpływ na rozwój ruchu katarskiegoPaulicjanie.Sekta Paulicjan pojawiła się na terenie Armenii w VIII w. n.e. Teren etnicznie i religijnie mieszany, gdzie swoje wpływy miała i bizantyjska ortodoksja i kościół ormiański i Arabowie a także, co w tym wypadku nie jest bez znaczenia, wyznania irańskie i mezopotamskie, sprzyjał powstawaniu ruchów o charakterze dalekim od obowiązujących powszechnie doktryn religijnych. Sami paulicjanie uważali za swojego założyciela półlegendarnego Pawła z Samosaty żyjącego na przełomie V i VI wieku...... BogomiliBułgarski kościół bogomilski swe korzenie pozareligijne czerpał w niechęci ludności słowiańskiej zamieszkującej Bułgarię do swych bułgarskich a następnie bizantyjskich władców. Legendarnym twórcą herezji był legendarny pop Bogumił, żyjący w IX wieku. Niewiele wiadomo o początkowym jej rozwoju - wiadomo w każdym razie, gdy przybyli na Bałkany Paulicjanie, grupa Bogomiłów była już dobrze zorganizowana - na tyle że spędzała sen z powiek patrarsze Teofilaktowi, który, który podjął szereg nieskutecznych działań w celu jej wyplenienia. Co "gorsza" po zasileniu jej zarówno doktrynalnie jak i organizacyjnie przez Paulicjan pojawiła się nawet w samej stolicy cesarstwa.
Chrześcijaństwo - Mormoni
- autor : Rel-Club
23/08/2008 @ 00:09
Misjonarze proroka Mormona
Jest zasada: bracia uczą mężczyzn, siostry – kobiety. Tak jest bezpieczniej. W Polsce Kościół mormoński istnieje od lat 70. Liczy blisko tysiąc członków. Jego wyznawcy nie palą, nie piją alkoholu, kawy ani herbaty, płacą dziesięcinę. Wierzą, że śluby w ich świątyniach wiążą małżeństwa na wieczność, ale wielożeństwo to już przeszłość. Marcin Kulinicz nie pali, nie pije alkoholu, kawy ani herbaty. Zamawia wodę. W dzisiejszym świecie, pijesz, nie pijesz, wszystko jedno, ale jego religia każe mu się wstrzymać od używek.
Humor - Rysunkowy
- autor : Rel-Club
21/08/2008 @ 19:12
1 Urodziny strony
- autor : Rel-Club
18/08/2008 @ 01:01
 1 Urodziny stronyMija właśnie rok od dnia, w którym powstała strona religie.424.pl. W tym czasie odwiedziło nas ponad 67.000 gości. Mamy nadzieję, że nie zawiedliśmy Waszych oczekiwań.zapraszamy na ucztę / zobacz więcej /
/ i jeszcze deser /
Religioznawstwo - bibliografia
- autor : Rel-Club
16/08/2008 @ 04:28
Zainteresowanym religiami wymarłymi i historią Bliskiego Wschodu polecamy jako wprowadznie do tematyki świetny, choć już leciwy tekst:
Julia Zabłocka Historia Bliskiego Wschodu w starożytności (Od poczatków osadnictwa do podboju perskiego) Wstęp Bliski Wschód, a więc Afryka Północno-Wschodnia oraz Azja Zachodnia, kojarzy się współczesnemu czytelnikowi przede wszystkim z ropą naftową. Jest to bowiem podstawowe bogactwo, które po wielowiekowych rządach kolonialnych pozwala tamtejszym mieszkańcom budować samodzielny, nowoczesny byt i utrwalić niezawisłą państwowość. Przybysza zaskakują przeto na każdym kroku kolosalne kontrasty: najnowsza technika wielkoprzemysłowa sąsiaduje nieraz z anachronicznymi stosunkami agrarnymi, podobnie jak obok milionowych metropolii nadal rozwijają się tradycje osadnicze sprzed tysięcy lat. Kontrasty te nie mogą wszakże przesłonić wspaniałych kart historii zapisanych w głębokiej starożytności przez najstarszych pobratymców współczesnego świata arabskiego, który zresztą z niezwykłym pietyzmem odnosi się do reliktów ich działalności. Stanowią one bowiem świadectwo najstarszych cywilizacji świata, które rozwinęły się w tym właśnie regionie. Ówcześni jego mieszkańcy już co najmniej w VIII tysiącleciu p.n.e. przeszli do gospodarki produkcyjnej, która dała początek procesowi stopniowych przemian, uwieńczonych ok. 3000 r. p.n.e. powstaniem najstarszych w dziejach ludzkości organizmów państwowych. Twórcy ich dali światu również najstarsze systemy pisma, pierwsze zabytki literackie i zbiory praw. Stąd właśnie wywodzą się pierwociny nauk eksperymentalnych i najstarsze systemy religijne; tu powstawały także najstarsze zabytki architektury monumentalnej i sztuk plastycznych. Co sprawiło, że właśnie obszary Bliskiego Wschodu stały się kolebką cywilizacji ludzkości? Jakie pierwiastki wpłynęły na to, że od samego zarania charakteryzowała ją zdumiewająca różnorodność przy równoczesnej jedności procesu dziejowego, odzwierciedlająca się na każdym etapie rozwoju? Są to podstawowe, lecz nie jedyne pytania, które nurtują historyków nie od dziś, a na które pragną oni znaleźć odpowiedź. / czytaj więcej /
Islam
- autor : Rel-Club
15/08/2008 @ 22:51

Islam i AhmadijjaIslam należy do najpotężniejszych nurtów ideowych współczesnego świata zarówno w wymiarze religijnym i filozoficznym, jak też politycznym, prawnym i kulturotwórczym. W dobie postępującej unifikacji świata wszyscy musimy nauczyć się rozumieć specyfikę obcych nam światopoglądów, a szczególnie światopoglądów tak nośnych jak wiara Proroka. Oczywiście powinniśmy przy tym unikać popadania w skrajności tradycyjnego misjonarstwa lub tak dziś modnego indyferentyzmu.
Zagadnienia Inne
- autor : Rel-Club
12/08/2008 @ 21:57
Złoto króla SalomonaJedna z legend, która do tej pory porywa wielu zapalonych podróżników jest ta, która opisuje bogatą w złoto i kość słoniową krainę Ofir. Dla większości to kolejny mit o wielkim skarbie, który rzekomo do tej pory jest ukryty gdzieś na Ziemi. Pewne przesłanki zdają się jednak wskazywać na coś innego. Ale zacznijmy od przypomnienia, kim był Salomon i dlaczego naukowcy do tej pory zajmują się jego osobą. Salomon był synem Dawida i Betsabee, który usunąwszy brata Adoniasza z tronu, zajął jego miejsce i został królem "wszystkich królestw od Rzeki [poprzez] ziemię Filistynów aż do Egiptu" (Księga Królewska 5,1). Jego ziemie sięgały od Eufratu i terenów leżących powyżej Damaszku aż do Egiptu, z którym nawiązał bliskie kontakty. Pojął za pierwszą żonę córkę faraona, jednego z ostatnich władców 21 dynastii, który władał Egiptem w latach 1087 do 945 p.n.e. Zaznaczyć należy, że król nie był monogamistą i zgodnie z podaniem, posiadał siedemset żon, córek władców zaprzyjaźnionych państw oraz 300 nałożnic oddanego kultowi obcych bogów. Były wśród nich Moabitki, Ammonitki, Edomitki i Sydonitki.
Kalendarium - Ważne daty w sierpniu
- autor : Rel-Club
11/08/2008 @ 00:07
Dodaliśmy do Kalendarium kolejny miesiąc - Ważne daty w sierpniu 1 sierpnia Dzień Pamięci WarszawyCeltowie - Lughnasadh 2 sierpnia Kościół Starokatolicki Mariawitów - Święto Objawienia Dzieła Wielkiego MiłosierdziaKościół Katolicki Mariawitów - Święto Objawienia Dzieła Wielkiego Miłosierdzia Dzień Pamięci o Zagładzie Romów3 sierpnia Kościół katolicki - wspomnienie świętej Lidii
6 sierpnia Kościóły chrześcijańskie - święto Przemienienia Pańskiego/czytaj więcej/
Chrześcijaństwo
- autor : Rel-Club
10/08/2008 @ 17:30
Wstydliwa relikwia
Każdy rodowity żyd wkrótce po narodzinach musi dostąpić sakramentu obrzezaniaKażdy rodowity żyd wkrótce po narodzinach musi dostąpić sakramentu obrzezania /AFPWśród relikwi jest prawdziwy klejnot zarówno teologii, jak i pospolitego zabobonu. Zaginiony i odnaleziony, wielokrotnie rozmnażany, ale potem znowu gdzieś zapodziany święty napletek Jezusa Chrystusa.1 stycznia to data magiczna. Zaczyna się Nowy Rok i karnawał. Wszystkim jakoś lżej na sercu, choć głowa schlebia grawitacji. Dzień ten jednak, prócz świeżości nowego rozdziału, niesie ze sobą jeszcze inny posmak. Ortodoksyjni katolicy, kac, nie kac, obowiązkowo muszą stawić się na mszy. Czci się dziś bowiem "Święto Bożej Rodzicielki Maryi". Jeszcze pół wieku temu nie istniało. Zastępowała je inna okazja: "Święto Obrzezania i Nadania Imienia Jezus". W swych kalendarzach mają je chrześcijanie, Anglikanie - dziś pod nazwą "Święta Imienia Jezus" oraz obrządki wschodnie - w XX i XXI wieku świętujące 14 stycznia.Jak sam problem pozbawienia Bożego Syna końcówki penisa, z teologicznego punktu widzenia, nie jest ani śmieszny, ani wcale taki prosty, tak podejście do sprawy pamiątki po Zbawicielu, często niebezpiecznie przypominało groteskę i skecze Latającego Cyrku Monty Python'a.
Biblia Pelplińska
- autor : Rel-Club
10/08/2008 @ 16:16
Badania nad Biblią Pelplińską potwierdziły jej niezwykłość i ujawniły nieznane dotąd fakty.
„Biblia Pelplińska ma szczególną wartość. Żal tylko, że w Polsce tak mało ludzi wie o jej istnieniu, choć nawet Japończycy doceniają jej wyjątkowość” – mówi Tadeusz Grajpel, założyciel Pracowni Rzemiosł Dawnych w Końskich (woj. świętokrzyskie), zajmujący się, jak sam mówi, nośnikami informacji z przeszłości, głównie Średniowiecza. Wydawca tej biblii, Jan Gutenberg, zastosował nie tylko pionierską metodę druku, wykorzystując metalowe czcionki, ale także druk dwustronny i dwukolorowy.
Dwutomowa księga z Pelplina (woj. pomorskie) to jeden z ok. 50 egzemplarzy Biblii, które dotrwały do naszych czasów spośród ok. 200 wydrukowanych przez Gutenberga w latach 1452-55. Podobnie jak pozostałe egzemplarze, zawiera łaciński tekst Pisma Świętego w tłumaczeniu św. Hieronima – tak zwaną Wulgatę. / czytaj więcej /
Różności - Pismo Nieświęte
- autor : Rel-Club
05/08/2008 @ 16:12
Kolejny odcinek "Pismo Nieświęte" (w dziale RÓŻNOŚCI). Dziś Rozdział 4Osobom wrażliwym na tego rodzaju humor odradzamy lekturę. Dyrekcja strony nie bierze odpowiedzianości za ewentualne konsekwencje, czytacie więc na własne ryzyko.
Zlot Rel-klubu - informacje
- autor : Rel-Club
04/08/2008 @ 21:12
Rel-club i uczestnicy czata Religie zawiadamiają, że w dniu 25 sierpnia 2008 odbędzie się zlot w pięknym mieście Krakowie. W programie trasa Kraków-Wieliczka. Zgłoszenia kierować na adres pepsey@interia.pl. Za kilka dni powiadomimy o programie i ewentualnych zmianach.
Religie wymarłe - Sumerowie - wstęp
- autor : Rel-Club
02/08/2008 @ 03:13
Sumerowie
Sumer to nazwa obszaru w południowej Mezopotamii - dziś część Iraku - na których w IV i III tysiącleciu przed naszą erą Sumerowie tworzyli jedną z najstarszych na świecie cywilizacji. Przybyli prawdopodobnie z Azji Środkowej około 3300r. p.n.e. Ludność Sumeru nie tworzyła jednolitego państwa, żyjąc w państwach-miastach. Najstarszymi ośrodkami o największym znaczeniu politycznym i kulturalnym były Eridu, Ur, Nippur, Lagasz, Uruk i Sippar. Dzieje polityczne Sumeru nie są znane; w erze archaicznej, w latach 3200-2700 p.n.e. na podstawie zabytków z tego okresu określono, iż rozwój kultury dzieli się na trzy okresy. Pierwszy z nich to El-Obejd, w latach 3200-3000, w którym nastąpiło stopniowe przechodzenie od myślistwa do rolnictwa i hodowli oraz ceramiki i pierwszych wyrobów z miedzi. Kolejny to Uruk, około 3000-2800, gdy wynaleziono koło gancarskie, monumentalną architekturę oraz pismo piktograficzne. Trzeci to okres Dżemdet Nastr, w latach 2800-2700 p.n.e.
|
|