|
Przyjaźń
- autor : Werka 10/03/2008 @ 06:58
Jakież to wspaniałe, czuć się bezpiecznie z osobą przy której ani nie ważysz myśli ani nie mierzysz słów, ale wylewasz je dokładnie takie, jakimi są, nie oddzielając ziarna od chwastów, wiedząc, że przyjazna ręka przesortuje je, zatrzyma to, co wartościowe, a resztę rozwieje podmuchem miłego wiatru /G.Eliot/.
Religie żywe - Pejotyzm
- autor : Rel-Club
09/03/2008 @ 02:23
W PEJOTYSTYCZNYM KODEKSIE MORALNYM NAJISTOTNIEJSZYMI ZASADAMI SĄ WSZECHOGARNIAJĄCA BRATERSKA MIŁOŚĆ, OPIEKOWANIE SIĘ RODZINĄ, LICZENIE TYLKO NA SIEBIE ORAZ NIEUŻYWANIE ALKOHOLU.
Indianie Ameryki Północnej, szczególnie plemiona zamieszkujące obszary Wielkich Równin, wyznają religię zwaną pejotyzmem. Jest to religia synkretyczna, a jej nazwa wywodzi się od słowa peyotl, meksykańskiej nazwy rośliny z rodziny kaktusowatych, której ojczyzną jest północny Meksyk - otrzymuje się z niej używkę, zwaną pejotl. Spożycie tej rośliny wywołuje w pierwszej fazie bóle głowy, nudności, ślinotok, natomiast w drugiej - ożywienie umysłowe, poczucie błogiego nastroju oraz stany halucynacyjne. Miejscowa ludność wykorzystywała ją nie tylko w swoich praktykach religijnych, ale także leczniczych.
/czytaj więcej/
Prawosławie - Staroobrzędowcy
- autor : Rel-Club
07/03/2008 @ 01:12
Ortodoksja czy rewolucja - rzecz o staroobrzędowcachW odpowiedzi na prośbę pewnej osoby (część wie o kogo chodzi ;) ) postanowiłem napisać krótki zarys dziejów starowierców nazwanych również staroobrzędowcami lub raskolnikami. W pierwszej cześci, którą prezentuję poniżej krótko i mam nadzieję konkretnie, chciałbym przedstawić genezę i przebieg schizmy. Drugą część (o ile o nią po przeczytaniu części pierwszej ktokolwiek poprosi) poświęcę raskolnikom w Polsce. Wszelkie krytyczne recenzje oraz uzupełnienia mile widziane. Reformy Nikona Kiedy z inicjatywy cara Aleksego Romanowa patriarcha Nikon rozpoczął w II poł. XVII wieku realizację reformy rosyjskiej cerkwi prawosławnej nie przypuszczał zapewne, iż pociągnie ona za sobą tak dalece idące skutki społeczne. Reforma Nikona dotyczyła bowiem głównie spraw związanych z samym rytem mniej skupiając się na kwestiach doktrynalnych. W1653 r. korzystając z poparcia cara, będący faworytem Aleksego Nikon, ogłosił plan reformy, który w założeniach miał przybliżyć Cerkiew zarówno do jej „właściwego” greckiego pierwowzoru jak i tym samym, do innych kościołów prawosławnych.
Zagadnienia okołoreligijne - Poszukiwacze prawdy
- autor : Rel-Club
05/03/2008 @ 21:49
Triumfalny pochód teozofii Czy generał, kierownik Biura Personalnego Ministerstwa Spraw Wojskowych może wierzyć w wędrówkę dusz i "poszukiwać ezoterycznej prawdy"? Owszem. Kimś takim był Michał Karaszewicz-Tokarzewski, towarzysz Piłsudskiego z Legionów i jednocześnie nieformalny przywódca Towarzystwa Teozoficznego w Polsce, organizacji mającej wszystkie cechy sekty religijnej. Jak to możliwe, że doktryna będąca zlepkiem wierzeń hinduskich i buddyzmu, nazywana przez Mirceę Eliadego "wstrętną hybrydą duchową", zdołała zagnieździć się wśród elit politycznych Europy, Indii i II Rzeczypospolitej? Dzieci mistycznej matki Podróże ponoć kształcą. W wypadku Heleny Pawłowny Bławatskiej, młodej i nieco egzaltowanej żony wicegubernatora Kaukazu, okazały się na tyle twórcze, że można mówić wręcz o zmianie jej osobowości. Niewiasta ta odwiedziła Indie, być może Tybet, kilka lat spędziła w Egipcie, gdzie kontaktowała się z dziwacznymi hermetycznymi bractwami i koptyjskim cudotwórcą oraz magiem, niejakim Paulosem Mentamonem. Kiedy w 1873 roku przybyła do Nowego Jorku, była już pewna, że została wybrana przez świętych mędrców, aby przekazać światu zapomnianą Prawdę.
Religie a wojna
- autor : Rel-Club
04/03/2008 @ 04:53
Religia w rękach polityki Wojny towarzyszą człowiekowi od wieków. Część z nich uważana jest za religijne. Jaki jest prawdziwy stosunek świata religii do świata wojny? Francuski historyk idei i religii Pierre Crepon w swojej książce „Religie a wojna” analizuje stosunek najważniejszych tradycji religijnych do tego problemu. Wszyscy znamy klasyczne pojęcia islamskiego dżihadu, czy chrześcijańskiej koncepcji „wojny sprawiedliwej”. Problem występuje przy ich głębszej analizie i interpretacji. Chrześcijaństwo i islam wypracowały dość konkretne stanowiska wobec wojny. Buddyzm i hinduizm, zaś podjęły się swego rodzaju spirytualizacji tego zjawiska i nie określiły stosunku do niego sensus stricto..
Ważne daty w marcu
- autor : Rel-Club
01/03/2008 @ 21:19
Dodaliśmy do Kalendarium kolejny miesiąc - Ważne daty w marcu 
1 marca
Międzynarodowy Dzień Obrony Cywilnej Międzynarodowy Dzień Walki Przeciw Zbrojeniom Atomowym Dzień Puszystych 3 marca Międzynarodowy Dzień Pisarzy 4 marca Kościół katolicki: św. Kazimierza Królewicza
/czytaj więcej/
Przyjażń
- autor : Werka
01/03/2008 @ 18:29
Przyjaźń wymaga dialogu, między przyjaciółmi.
Inaczej nie może ani sie narodzić, ani żyć. /F. Salezy/
Humor
- autor : Rel-Club
28/02/2008 @ 17:25
Kolejny odcinek "Pismo Nieświęte" (w dziale RÓŻNOŚCI). Dziś Rozdział 3Osobom wrażliwym na tego rodzaju humor odradzamy lekturę. Dyrekcja strony nie bierze odpowiedzianości za ewnetualne konsekwencje, czytacie więc na własne ryzyko.
Zlot 2008-02-02_Warszawa
- autor : Rel-Club
26/02/2008 @ 21:32
 Album fotografii z warszawskiego zlotu w lutym 2008 jest już gotowy. Zapraszamy do oglądania:)
Mariawici
- autor : Rel-Club
24/02/2008 @ 19:49
Awantura o wikarego - czyli zapomniana wojna religijnaWalki religijne w Polsce kojarzą się raczej z wiekiem XVI lub XVII, a nie XX. W pierwszej dekadzie XX wieku w kilku miastach okręgu łódzkiego doszło do regularnej wojny ulicznej między katolikami a mariawitami. Szczególnie ostre starcia wybuchły w 1906 roku w Zgierzu, gdzie mariawici siłą zajęli jedyną świątynię miasta. Zajścia tłumiła rosyjska żandarmeria oraz wojsko. Byli ranni i zabici.
Lata 1905-1906 przeszły do historii jako czas rewolucji, a nie walk religijnych. W Rosji wrzało. Car Mikołaj II pod naciskiem poddanych oraz w wyniku przegranej wojny z Japonią zgodził się na reformę ustroju i powołanie Dumy. Spowodowało to także rozruchy w Kongresówce.Na warszawskie, a przede wszystkim łódzkie ulice wyszli robotnicy, aby walczyć o swoje prawa. Bojowcy otworzyli ogień do rosyjskich żołnierzy, a także do swoich politycznych konkurentów. PPS Frakcja Rewolucyjna i Narodowa Demokracja nierzadko walczyły ze sobą. Tymczasem na ziemi łódzkiej wybuchła... wojna religijna.
Rel-club informacje
- autor : Rel-Club
22/02/2008 @ 21:46
 Na naszej stronie było już ponad 30.000 odwiedzających, z czego bardzo się cieszymy. Mamy nadzieję, że będzie ich coraz więcej.
Humor
- autor : Rel-Club
22/02/2008 @ 17:26
Katechetka do Jasia na lekcji religii: -Powiedz mi, mój chłopcze, kto wszystko widzi, wszystko słyszy i wszystko wie? -Nasza sąsiadka!
Prawosławie - zarys tematu
- autor : Rel-Club
20/02/2008 @ 07:25
PrawosławieKościół prawosławny skupia około 9 % ogółu chrześcijan. Szczyci się swoją ścisłą wiernością zasadom Pisma Świętego i przywiązaniem do najstarszej tradycji.Prawosławie jest potocznie używaną nazwą dla określenia wschodnio-bizantyjskiego chrześcijaństwa, stanowi dosłowne, starosłowiańskie tłumaczenie greckiego terminu" orthodoxia" - prawowierność, używanego na określenie prawdziwej wiary. Nazwa ta oznacza również instytucję Kościoła o specyficznej strukturze i obrządku, to także produkt twórczości duchowej i materialnej tych krajów, w których się rozwijało i było przyswajane.
Protestantyzm - zarys tematu
- autor : Rel-Club
19/02/2008 @ 17:11
Nazwa "protestantyzm", pochodząca od łacińskiego "protestari" - oświadczać, sprzeciwiać się, wzięła się stąd, iż 19 kwietnia na sejmie w Spirze mniejszość luterańska zaprotestowała przeciwko uchwale większości katolickiej, zabraniającej szerzenia nauki Marcina Lutra.
Nazwą tą zaczęto obejmować wszystkie ugrupowania religijne, powstałe w wyniku ruchów reformacyjnych. Luter pierwotnie nie miał zamiaru zrywać z katolicyzmem. Pragnął jedynie oczyścić chrześcijaństwo z panujących wypaczeń. Wśród najwyższych dostojników Kościoła panowała bowiem demoralizacja i lekceważenie obowiązków stanu kapłańskiego. Intratnym źródłem dochodów dla Kościoła stał się również handel relikwiami i odpustami, albowiem można było kupić za pieniądze odpuszczenie kar za popełnione grzechy. 31 października Luter przybił na drzwiach kościoła w Witemberdze 95 tez w sprawie odpustów, rozpętało to burzę i papiestwo wystąpiło przeciw zuchwałemu mnichowi.
Mniej seminarzystów
- autor : Rel-Club
18/02/2008 @ 19:41
Coraz mniej chętnych do nauki w Seminarium Duchownym w Krakowie Coraz mniej osób chce uczyć się w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej.Jak powiedział dziennikarzom bp Jan Szkodoń, w tym roku zgłosiło się jedynie 26 kandydatów z diecezji krakowskiej oraz bielsko-żywieckiej, podczas gdy w ubiegłym roku było ich około 50. .
|
|