|
HUMOR
- autor : Rel-Club
20/12/2012 @ 21:14
Ksiądz chodzący po kolędzie, dzwoni do drzwi mieszkania.
- Czy to ty, aniołku? - pyta kobiecy głos zza drzwi.
- Nie, ale jestem z tej samej firmy!
Chrześcijaństwo i odłamy - Wprowadzenie
- autor : Rel-Club
20/12/2012 @ 06:11
WCZESNY BIZANTYNIZM (451 — 590)
Wschodnia część cesarstwa rzymskiego nabrała charakteru autonomicznego państwa za cesarza Teodozjusza Wielkiego. Chrześcijaństwo uczyniono tam w pełni religią państwową. Bizancjum stosowało wprawdzie nadal prawo rzymskie, ale stosunki w państwie uległy orientalizacji pod wpływem stałych kontaktów stolicy z irańskim Wschodem. Przyjęto orientalny ceremoniał dworski, wraz z nie stosowaną dotychczas koronacją i sakrą cesarską. Rozwinięto biurokratyzm w sposób także nieznany Rzymowi. Cesarz stał się autokratą nie tylko w sprawach świeckich, ale i kościelnych.
Sukcesy polityczne Justyniana I umacniały przekonanie, że nowy system (bizantynizm) jest najlepszy dla państwa i Kościoła.
/ czytaj więcej /
Ameryka - Inkowie
- autor : Rel-Club
18/12/2012 @ 00:45
Dziewice słońca
Król, książęta kasty Inków, kapłani oraz uprzywilejowana warstwa naczelników plemiennych, zwanych „kuraka”, stali ponad społeczeństwem i prawem. Dla wzmocnienia swojej przewagi otaczali się nimbem boskości, a wykroczenia przeciwko swojej woli karali surowo jako świętokradztwo. Oczywiście byli oni zwolnieni od wszelkich świadczeń na rzecz państwa i wiedli dostatnie życie korzystając z pracy poddanych.
Nie znaczy to jednak, że gnuśnieli w bezczynności. Z ich bowiem szeregów zasilano ogromną armię urzędników, gdyż wszystkie stanowiska w administracji, w wojsku i w świątyniach, z wyjątkiem najniższych urzędów w gminie wiejskiej, były dostępne jedynie tylko dla osób pochodzenia szlacheckiego.
/ czytaj więcej /
Chrześcijaństwo i odłamy -Święta
- autor : Rel-Club
16/12/2012 @ 00:54
Boże Narodzenie na Sądecczyźnie
Ludzie z Sądecczyzny wierzą, że jaka Wigilia Bożego Narodzenia, taki cały kolejny rok. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu - podobnie zresztą jak do dzisiaj w większości rejonów Polski - na Sądecczyźnie nie można się było w Wigilię kłócić, krzyczeć, przeklinać, narzekać, bić - wierzono, że mogłoby to przynieść nieszczęście. Zabiegano o szczęście na przyszły rok.
Gospodarz prosił drzewa owocowe o urodzaj. Gospodynie siadały na przypiecku, aby kury się dobrze niosły. Panny nasłuchiwały, z której strony szczekają psy lub nadlatują ptaki, właśnie z tamtej strony nadjechać przybyć miał przyszły mąż.
/ czytaj więcej /
Religioznawstwo - Wprowadzenie
- autor : Rel-Club
15/12/2012 @ 20:05
Religioznawstwo - podstawowa terminologia
BÓG
Bóg, bóg, ponadziemska istota, będąca racją istnienia i funkcjonowania świata i człowieka.
W religii i filozofii pod pojęciem Boga rozumie się jedyny Byt duchowy (monoteizm, gdzie pojęcie to funkcjonuje jako nazwa własna, imię) albo wiele różnych bytów nadziemskich, pozostających w różnych relacjach do siebie i świata i w różny sposób otaczanych czcią religijną (politeizm, henoteizm); we wszystkich tych przypadkach Bóg może być ponadto pojmowany jako odrębny i różny od świata (transcendentny) albo z nim tożsamy (całkowicie — w panteizmie lub częściowo — w panenteizmie); rozważaniu podlega także wpływ Boga na świat
/ czytaj więcej /
Ogłoszenia
- autor : Rel-Club
15/12/2012 @ 01:33
 Informujemy naszych czytelników, że stronę Religie.424.pl odwiedziło już ponad 900.000 gości. Wszystkim dziękujemy bardzo serdecznie.
Judaizm - wporowadzenie
- autor : Rel-Club
14/12/2012 @ 00:17
APOKRYFY JUDAISTYCZNE
W dziejach religii Izraela po zniszczeniu przez Rzymian w 70. roku tzw. drugiej świątyni jerozolimskiej rozpoczął się proces kształtowania nowej odmiany judaizmu, nazwanej z czasem judaizmem rabinicznym lub talmudycznym, który angażował wielu uczonych żydowskich. Choć nie zrywali oni całkowicie z religią wyznawaną do tego czasu, zwłaszcza z jej monoteizmem, niemniej wiele tradycji religijnych utrwalonych wcześniej lub funkcjonujących równolegle z rozwijaną przez nich ideologią rabiniczną, która miała stać się normatywna dla wszystkich Żydów, uznawali za elementy obce i zdecydowanie im się przeciwstawiali bądź przynajmniej od części z nich dystansowali.
/ czytaj więcej /
Fonoteka
- autor : Rel-Club
12/12/2012 @ 00:34
Religie wymarłe
- autor : Rel-Club
11/12/2012 @ 00:52
Religia Antycznego Egiptu - cz. 2
Kulty baranów też poznajemy z różnych zabytków datowanych na I dynastię, a nieco później często występują imiona boga-barana Chnuma z Elefantyny (I nom Górnego Egiptu) i „Barana z Anpet”, prawdopodobnie z Mendes (XVI nom Dolnego Egiptu). Dołącza się do nich anonimowy bóg-baran noszący epitet Harszaf, „Ten, który jest na swym jeziorze” (grecki Harsaphes), z Herakleopolis Magna w XX nomie górnoegipskim. Wymienione wyżej barany przedstawiano jako żywe zwierzęta w postawie stojącej, podczas gdy bóg Cherty, pochodzący z mało znanej miejscowości blisko Letopolis (II nom Dolnego Egiptu), pojawia się w postaci leżącego zmumifikowanego barana. Wszystkie wspomniane barany należą do rodzimego egipskiego gatunku owiec (Ovis longiceps palaeoaegyptiaca) o długich, poziomych, lekko faliście wygiętych rogach; owce te wyginęły w Średnim Państwie.
/ czytaj więcej /
Chrześcijaństwo i odłamy - Święta
- autor : Rel-Club
10/12/2012 @ 01:12
Narodziny światła
Dzień św. Łucji rozpoczyna okres przygotowań do ważnych świąt chrześcijańskich
13 grudnia Skandynawowie obchodzą święto Łucji, otwierające przygotowania do Bożego Narodzenia. Tego dnia obdarowuje się też dzieci na południu Włoch. Trzy dni później rozpoczynają się bożonarodzeniowe obchody w Meksyku, 6 lutego świętują Mongołowie, a pod koniec grudnia - Ukraińcy. Następuje przyspieszone mieszanie się kultur i świąt - twierdzą antropolodzy kultury - czemu sprzyja zbieżność dat świąt chrześcijańskich, hellenistycznych i słowiańskich.
Łucja kojarzy się w naszym kręgu kulturowym z obchodami świąt - od 13 grudnia na naszej półkuli wydłuża się dzień. W przyrodzie następuje przełom - magiczny czas wróżb.
/ czytaj więcej /
Kalendarium
- autor : Rel-Club
08/12/2012 @ 20:00

Od 8 grudnia - hebrajskie święto Chanuka
W roku 2012 święto Chanuka zaczyna się w sobotą 8 grudnia i trwa osiem dni do 16 grudnia. Jest to Święto Świateł związane z okresem przesilenia zimowego, upamiętnia wydarzenia jakie nastąpiły po zbezczeszczeniu Świątyni Jerozolimskiej, kiedy to jeden dzbanuszek oliwy płonął przez wszystkie osiem dni uroczystości ponownego wyświęcenia Świątyni.
Zaganienia religijne - religia a socjologia
- autor : Rel-Club
08/12/2012 @ 00:12
Różaniec na zdrowie
Bogiem psychologów przez ostatnie kilkadziesiąt lat był Zygmunt Freud, a ich religią - psychoanaliza. Dziś wielu z nich uważa, że największym terapeutą wszech czasów był Jezus. Gdy uzdrawiał, mówił: "Twoja wiara cię uleczyła". Czy wiara może być skuteczna w terapii, gdy medycyna oferuje tyle możliwości leczenia? Mark Baker, autor książki "Największy psycholog wszech czasów", podkreśla, że życie Jezusa i jego przypowieści są doskonałym materiałem dla terapeutów.
Wiara ma tę przewagę nad innymi rodzajami terapii, że nie zna słów "nieuleczalne" czy "niemożliwe".
/ czytaj więcej /
Religie wymarłe
- autor : Rel-Club
07/12/2012 @ 02:30
Religia Antycznego Egiptu - cz. 1
W Egipcie okres, w którym można obserwować rozwój i zmiany religii w granicach jednej i tej samej cywilizacji, jest niezwykle długi. Obejmuje on bowiem czasy pojawienia się najstarszych pisanych zabytków datowanych w przybliżeniu od roku 3200 p.n.e. aż do ostatecznego zwycięstwa chrześcijaństwa w III w.n.e. Jakkolwiek już w swym początkowym okresie religia egipska miała kompleksowy i rozwinięty charakter, to wciąż jeszcze zawierała wiele pozostałości wcześniejszych etapów, przez które przeszła w poprzednim, prehistorycznym okresie.
Jedynie pismo może we właściwy sposób wyrazić religię inspirowaną przez uczucia; inne świadectwa myśli ludzkiej – przedmioty kultury materialnej – rzadko kiedy pozwalają na dosłowną i bezsporną interpretację swej treści w sferze wierzeń religijnych.
/ czytaj więcej /
Filmoteka
- autor : Rel-Club
05/12/2012 @ 00:57
Judaizm i odłamy
- autor : Rel-Club
03/12/2012 @ 13:10
Starożytna historia Izraela
Według niektórych historyczne i religijne dzieje Izraela to ta sama historia, którą opisuje Biblia. Wywodzą oni początki Izraela od momentu, gdy Bóg zawarł przymierze z Abrahamem.
Nastąpiło to w 1851 r. p.n.e. Według Biblii Abrahamowi w wieku 100 lat urodził się syn Izaak, któremu z kolei urodził się syn Jakub. To właśnie Jakubowi Bóg zmienił imię na Izrael. Dlatego wszyscy potomkowie Jakuba – 12 synów – to właśnie naród Izraela.
Według tradycyjnej chronologii biblijnej Jakub/Izrael przybył do Egiptu z synami i ich rodzinami w 1660 r. p.n.e. i osiedlili się w prowincji Goszen, leżącej na wschód od delty Nilu. Ich potomkowie stali się niewolnikami.
Po 400 latach niewoli Izraelici odzyskali wolność dzięki Mojżeszowi, który – zgodnie z biblijnym przekazem – został wybrany przez Boga do wyprowadzenia swego ludu z Egiptu do obiecanego jego przodkom Erec Israel.
/ czytaj więcej /
|
|