|
Europa Pogańska - Grecja
- autor : Rel-Club
09/11/2012 @ 21:53
Mitologia grecka - 1
Mitologia jest zbiorem baśni o bogach i bohaterach. Naród grecki, podzielony na wiele szczepów, nie był zgodny w tym, co opowiadał o swoich bóstwach. Każde państewko, każda wieś lub gmina podawały zupełnie inne wersje, które znów poeci przekształcali i zmieniali bardzo dowolnie. W ten sposób w ciągu wieków urósł niezmiernie obfity i różnorodny materiał, z którego wybieramy jedynie podania najbardziej rozpowszechnione, przejmując pewne szczegóły z piękniejszych lub ciekawszych odmian.
Mitologia nie jest jeszcze całą religią. Religia opiera się w przeważnej mierze na kulcie, na obrzędach, które, w przeciwieństwie do płynnych i łatwo przeobrażających się mitów, są trwałe, oporne postępowi czasu i przechowują nader odległe formy wierzeń.
/ czytaj więcej /
Różności
- autor : Rel-Club
06/11/2012 @ 05:54
Z życia wzięte
Gdy w katedrze w Lincoln (Wielka Brytania) kręcono kilka scen do filmu „Kod Leonarda da Vinci”, 61-letnia katolicka zakonnica, siostra Mary Michael klęczała przed katedrą przez 12 godzin i się modliła o to aby nie powstała ekranizacja książki Dana Browna. Bóg jej nie wysłuchał.
/ czytaj więcej /
Chrześcijaństwo i odłamy - Protestantyzm
- autor : Rel-Club
05/11/2012 @ 01:03
Kalwin a protestantyzm w Polsce
Sytuacja ruchu reformacyjnego w Polsce w połowie XVI w. nie była najlepsza; w gruncie rzeczy był to nie tyle ruch reformacyjny, ilu rozgardiasz szlachecki.
"Pan" sekularyzował dobra kościelne (zabierał je po prostu dla siebie), na swym dworze i po wsiach zaprowadzał nabożeństwa ewangelickie i walczył przeciwko jurysdykcji biskupiej, nie bardzo troszcząc się o to, co myśli jego chłop poddany. A ten na wszystkie te zmiany patrzał jak na sprawę pańską; kazał pan usunąć z kościoła ołtarz, obrazy i świece – to chłop je usuwał, kazał pan przyjmować Komunię św. pod dwiema postaciami – to chłop ją przyjmował, ale w głębi duszy pozostawał tym, kim był dotąd: ciemnym, zabobonnym człowiekiem, któremu obrazowa wiara ludowa i kult świętych bardziej odpowiadały niż pańskie "nowinki".
/ czytaj więcej /
Kalendarium
- autor : Rel-Club
01/11/2012 @ 19:07
Dodaliśmy do Kalendarium kolejny miesiąc - Ważne daty w listopadzie
1 listopada
Celtowie obchodzą Samhain
Kościół Katolicki - Wszystkich świętych (w Polsce dzień wolny od pracy)
2 listopada
Polska – Zaduszki
3 listopada
Hubertus – święto myśliwych, leśników i jeźdźców
Kościół Katolicki wspomina św. Huberta (biskupa)
/czytaj więcej/
Filmoteka
- autor : Rel-Club
29/10/2012 @ 09:12
Zaganienia religijne - religia a etnologia
- autor : Rel-Club
28/10/2012 @ 04:13
Ognie na rozstajach dróg
Odwiedzanie grobów to zwyczaj znany prawie wszystkim ludom, przekazywany z pokolenia na pokolenie.
Chrześcijańska uroczystość, obchodzona 1 listopada jako Dzień Wszystkich Świętych (Festum omnium sanctorum), wzięła się z czci oddawanej znanym i nieznanym świętym i męczennikom, którzy stracili życie dla Chrystusa, a o których nie wspomina się w martyrologiach miejscowych i którzy nie mają swoich osobnych dni w roku liturgicznym. Obchody ku czci zmarłych mają jednak także inne, głębokie źródła.
/ czytaj więcej /
Zaganienia religijne - religia a socjologia
- autor : Rel-Club
27/10/2012 @ 05:48
I jak się Państwu żyje bez Boga? Ateizm po czesku
Tramwaj jechał wzdłuż Wełtawy, a blondynce na głębokim dekolcie podskakiwał duży krzyż. Na przystanku wsiadła brunetka z sześcioma kolczykami w nosie, przyjrzała się biżuterii koleżanki i wypaliła:
- Co to jest?!
- Jezus na krzyżu, srebrny! Babcia mi dała.
- I ty zamierzasz tego trupa nosić?
- Ale on jest ładny!
- Tylko nieżywy. A babcia nie mogła ci dać Buddy? Przynajmniej jest weselszy. No, jak można nosić nieboszczyka!? Aż mnie ciarki przechodzą po plecach.
/ czytaj więcej /
Europa pogańska - Celtowie
- autor : Rel-Club
25/10/2012 @ 05:21
Niebo i słońce w mitach celtyckich
Ponieważ źródła literackie milczą na temat wielu aspektów celtyckiej religii i mitologii, aby wypełnić niektóre luki, trzeba zwrócić się ku archeologii. Pogańscy Celtowie odczuwali numinosum (obecność duchów) we wszystkich przejawach świata przyrody. Znaleziska archeologiczne poświadczają, że wśród zjawisk natury szczególnym kultem otaczano Słońce, które uważano za siłę życiową, źródło płodności i mocy uzdrawiania oraz nadzieję umarłych. Trudno odtworzyć mitologię czy teologię kultu solarnego, opierając się wyłącznie na danych archeologicznych, lecz ikonografia przedstawiająca motywy solarne jest dostatecznie bogata, by dać pewien wgląd w system wierzeń.
/ czytaj więcej /
Chrześcijaństwo i odłamy - Papieże
- autor : Rel-Club
22/10/2012 @ 11:34
Czy Jan Paweł I został otruty?
Być może tajemnicę śmierci poprzednika Karola Wojtyły zabrał do grobu niedawno zmarły polski kardynał Andrzej Maria Deskur.
Przed świtem 29 września 1978 r. siostra Vicenza Taffarel jak zwykle zostawiła kawę na stoliku przed papieską sypialnią. Zapukała. Nie usłyszała odpowiedzi. Kiedy po 15 minutach wróciła, dzbanek stał nietknięty. Przyłożyła ucho do drzwi. Nie usłyszała nic, choć papież o tej porze zawsze się golił, słuchając kursu angielskiego.
/ czytaj więcej /
Chrześcijaństwo i odłamy - art. przekrojowe
- autor : Rel-Club
19/10/2012 @ 03:02
Cmentarze pierwszych chrześcijan
Pod Rzymem niemal od osiemnastu wieków istnieje drugie miasto - katakumby. Były one miejscem, gdzie składano zwłoki pierwszych chrześcijan, później stały się kopalnią ludzkich szczątków, którymi handlowano jako "świętymi relikwiami męczenników".
Chrześcijanin, zgodnie z biblijnym przesłaniem, że nagi się narodził i nagi odchodzi z tego świata, w I i II wieku często był chowany - niezależnie od pozycji społecznej - w zwykłym dole ziemnym (zwanym po łacinie forma), w którym składano jego ciało owinięte jedynie w lniany całun, bez żadnych kosztowności czy przedmiotów codziennego użytku.
/ czytaj więcej /
Azja i Europa - Chiny
- autor : Rel-Club
16/10/2012 @ 21:09
Dawne religie Chin
Rozpowszechniony jest pogląd, że w Chinach istniały trzy wielkie systemy religijne: konfucjanizm, taoizm i buddyzm, czego odzwierciedlenie możemy znaleźć również w przysłowiach i powiedzeniach samych Chińczyków, np.: „trzy religie są w istocie jedną religią", lub „trzy religie sprowadzają się do tej samej zasady", albo „tak jak kwiat lotosu, jego liście i owocnia wyrastają ze wspólnego korzenia, tak samo trzy wielkie religie wywodzą się z tego samego źródła". Z powyższych przysłów wynika, że te trzy wielkie systemy etyczne, jakimi bez wątpienia były konfucjanizm, taoizm i buddyzm, w rzeczywistości w umysłach Chińczyków traktowane były raczej jako szkoły czy też odmiany jednego systemu.
/ czytaj więcej /
Hinduizm i odłamy
- autor : Rel-Club
15/10/2012 @ 22:31
NAWARATRI
W tym roku Hindusi obchodzą we wtorek, 16 października święto Nawaratri (Navratri).
To coroczne święto obchodzone jest pod koniec pory deszczowej, między wrześniem a październikiem według naszego kalendarza, natomiast w kalendarzu hinduskim w miesiącu aświna, kiedy zaraz po przesileniu jesiennym, natura zaczyna przygotowywać się na nadejście pory zimowej. Odbywa się na pamiątkę dni, podczas których Parwati, żona Śiwy, mogła opuścić męża i odwiedzać swoją matkę. Trwa 10 dni i 9 nocy, podzielonych na trzy etapy:
/ czytaj więcej /
Religioznawstwo - Wprowadzenie
- autor : Rel-Club
11/10/2012 @ 02:44
Gnoza – gnostycyzm – neognostycyzm
Problem gnozy, gnostycyzmu i neognostycyzmu zaprzątał do tej pory uwagę wielu wybitnych myślicieli i badaczy różnorodnych dyscyplin, między innymi dlatego jak można sądzić że gnoza (w określonym sensie) stanowi podstawę każdego prawdziwego przeżycia religijnego, historyczni gnostycy zaś postawili jako pierwsi takie zasadnicze dla ludzi pytania, jak: Kim i skąd jesteśmy? Dokąd dążymy? – a przede wszystkim: Unde malum? – pytanie o źródła zła. Wydaje się więc, że bliższe zapoznanie się z historycznymi źródłami gnostycyzmu oraz dziejowymi przejawami gnozy może być rzeczą niezwykle wartościową i inspirującą do dalszych samodzielnych poszukiwań.
/ czytaj więcej /
Chrześcijaństwo - postacje biblijne
- autor : Rel-Club
09/10/2012 @ 02:47
Wczesne chrześcijaństwo i jego idea Jezusa
Każda próba zrozumienia źródeł chrześcijaństwa musi rozpocząć się od zbadania ekonomicznej, społecznej, kulturalnej i psychicznej sytuacji jego najwcześniejszych wyznawców. Palestyna była częścią Cesarstwa Rzymskiego, podlegającą warunkom jego rozwoju ekonomicznego i społecznego. Wzmożenie międzynarodowego handlu nie oznaczało bynajmniej polepszenia doli mas, zwiększenia możliwości zaspokojenia ich codziennych potrzeb; zainteresowana nim była tylko nieliczna warstwa klasy posiadającej. Bezrobotny i głodny plebs w skali dotychczas niespotykanej wypełniał miasta. Zaraz po Rzymie miastem ze stosunkowo najliczniejszym proletariatem była Jerozolima.
/ czytaj więcej /
Filmoteka
- autor : Rel-Club
05/10/2012 @ 00:51
|
|