|
Europa Pogańska - Słowianie
- autor : Rel-Club
04/10/2012 @ 00:26
Rola kapłanów pogańskich w życiu plemion Słowian połabskich
Instytucja kapłanów w społeczeństwie Słowian północno-zachodnich od dawna intrygowała naukę. Wielu badaczy poświęciło temu zagadnieniu sporo uwagi, chociaż właściwie na marginesie ogólnych rozważań na temat charakteru pogańskiej religii lub form ustrojowych u Słowian. Jedynym źródłem, z którego czerpano wszelkie wiadomości na temat kapłaństwa, były skąpe w tym względzie przekazy pisane. Wszystko to, co zostało w nich jednoznacznie i jasno przedstawione, a więc funkcje obrzędowe kapłanów, zabiegi o charakterze magicznym itp., nie powodują na ogól wśród badaczy dyskusji.
/ czytaj więcej /
Ameryka - Artykuły przekrojowe
- autor : Rel-Club
02/10/2012 @ 03:02
NOWE RELIGIE ŚWIATA ZACHODNIEGO
O żadnej z nowych religii nie można powiedzieć, że jest całkowicie nowa. Niemniej to, co wiele z nich prezentuje w swoich wierzeniach i praktykach, jest trudne do zaakceptowania nie tylko dla religijnych tradycjonalistów, ale także osób, które pragną unowocześnienia, jednak nie takiego, które powtarzałoby błędy starych religii (jak fanatyzm, separatyzm) lub do tego stopnia redukowałoby w religii sferę sacrum, że sfera profanum stawałaby się ważniejsza od tamtej i - co gorsza - dawałaby możliwość działania różnego rodzaju profanom - fałszywym prorokom, ludziom interesownym lub, całkiem zwyczajnie, ludziom interesu.
/ czytaj więcej /
Kalendarium
- autor : Rel-Club
01/10/2012 @ 00:58
Dodaliśmy do Kalendarium kolejny miesiąc - Ważne daty w październiku 1 października
Światowy Dzień Wegetarianizmu
Międzynarodowy Dzień Osób Starszych
Europejski Dzień Ptaków
Międzynarodowy Dzień Muzyki
Międzynarodowy Dzień Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby
Światowy Dzień Uśmiechu
2 października
Międzynarodowy Dzień bez Przemocy
Światowy Dzień Zwierząt Hodowlanych
Kościół katolicki - Święci Aniołowie Stróżowie (męczennicy): – św. Eleuteriusz, żołnierz (zm. ok. 680), św. Geryn (zm. ok. 678), św. Leodegar, biskup (zm. 675) oraz św. Teofil, mnich (zm. VIII w.)
/czytaj więcej/
Kalendarium
- autor : Rel-Club
30/09/2012 @ 02:29

30 września - hebrajskie święto Sukot
Sukot zaczyna się w niedzielę 30 września 2012 po zachodzie słońca. Święto szałasów (zwane także świętem Kuczek) wg. kalendarza hebrajskiego zaczyna się 15 dnia miesiąca Tiszri i trwa przez 7 dni w Izraelu, a 8 dni w diasporze.
Europa Pogańska - Grecja
- autor : Rel-Club
26/09/2012 @ 21:30
Kult Kabirów
Zagadnienie kultu Kabirów zostało opisane tylko w niewielkim stopniu. Wiadomości na ten temat są sporadyczne i pojawiają się raczej w większych opracowaniach, jakby jedynie przy okazji. Wówczas omówiona zostaje architektura, a charakter kultu tylko pobieżnie, czy też autor o nim wspomni, pomijając zupełnie umieszczenie obrzędów w konkretnej przestrzeni. Te asekuracyjne wybiegi są w pełni zrozumiałe, łatwo bowiem na tak grząskim i niepewnym terenie o przekłamania, nieścisłości czy zupełne minięcie się z prawdą. Współczesnych badaczy w niepewności pozostawili pisarze antyczni, którzy, wtajemniczeni, ograniczali się do zaznaczenia, iż takowy kult istnieje, a ci, co również są z nim zaznajomieni, to będą już dobrze wiedzieć o co chodzi.
/ czytaj więcej /
Chrześcijaństwo i odłamy - Anglikanizm
- autor : Rel-Club
24/09/2012 @ 01:49

Reformacja w Anglii
Reformacja protestancka stworzyła nowe nurty wiary chrześcijańskiej — luterański, anabaptystyczny oraz reformowany. Czwartym nurtem, jednym z najważniejszych dla Stanów Zjednoczonych i Wspólnoty Brytyjskiej była Reformacja anglikańska w Anglii, która w swoim konserwatywnym podejściu do reformy może być porównywana z ruchem luterańskim. Nie mając przywódcy pokroju Kalwina czy Lutra, została zdominowana przez władcę, który stał się głową Kościoła narodowego. Z tego też powodu została zapoczątkowana w wyniku świeckich posunięć politycznych. Kontynuowano ją już jako ruch religijny, a zakończono w formie Rozporządzeń Elżbietańskich w połowie szesnastego wieku. Rozprzestrzeniła się na całym świecie ze względu na światowy zasięg brytyjskiego osadnictwa.
/ czytaj więcej /
HUMOR - z życia wzięte
- autor : Rel-Club
21/09/2012 @ 23:33
Z życia wzięte
W Wirginii (USA) rytuały kościelne traktowane są z niezwykłą powaga. Jeśli ktoś zostanie przyłapany podczas mszy np. na żuciu gumy, zostaje niezwłocznie zelżony przez wynajętych do tego celów pomocników pastora.
/ czytaj więcej /
Religioznawstwo - Wprowadzenie
- autor : Rel-Club
21/09/2012 @ 22:11
Sumienie
Sumienie – (gr. syneīdēsis; łac. conscientia) pojęcie z dziedziny etyki i teologii moralnej najczęściej używane na oznaczenie zdolności czy władzy ludzkiej psychiki, która odpowiedzialna jest za doświadczanie niespekulatywnego, intuicyjnego, wewnętrznego, prostego, autorytatywnego przekonania połączonego z reakcją emocjonalną o złu lub dobru moralnym danego zamierzonego bądź wykonanego czynu.
Oprócz powyższego znaczenia, w którym sumienie to szczególny zespół intuicji moralnych, pojęcie to używane jest również na oznaczenie zespołu przekonań, wartości i reguł moralnych akceptowanych przez daną osobę lub grupę oraz w znaczeniu oceniającym w celu pochwały wysokiej wrażliwości moralnej (np. Jan jest człowiekiem sumienia) lub wyrażenia nagany (np. Jan jest pozbawiony sumienia).
/ czytaj więcej /
HUMOR
- autor : Rel-Club
19/09/2012 @ 02:06
Kolejny odcinek "Pisma Nieświętego" - Dziś Rozdział 3 Nowego Testamentu
Osobom wrażliwym na tego rodzaju humor odradzamy lekturę. Dyrekcja strony nie bierze odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje, czytacie więc na własne ryzyko.
Chrześcijaństwo i odłamy - Święta
- autor : Rel-Club
16/09/2012 @ 02:03
Dożynki polskie dawniej i dziś
Dożynki, Święto Plonów - etniczne święto Słowian, przypadające na równonoc jesienną (23 września). Święto plonów poświęcone tegorocznym zbiorom zbóż. Dla Rodzimowierców słowiańskich dodatkowo poświęcone bogom Perunowi i Dziażbogowi Swarożycowi.
Zwyczaj ludowy Słowian i plemion bałtyckich, zwany często w różnych stronach Polski wyżynkami, obrzynkami, wieńcem, wieńcowem, okrężnem. Obrzęd dożynek prawdopodobnie związany był pierwotnie z kultem roślin i drzew, potem z pierwotnym rolnictwem. Wraz z rozwojem gospodarki folwarczno-dworskiej w XVI wieku dożynki zagościły na dworach majątków ziemskich. Urządzano je dla żniwiarzy (służby folwarcznej i pracowników najemnych) w nagrodę za wykonaną pracę przy żniwach i zebrane plony.
/ czytaj więcej /
Judaizm i odłamy - Wprowadzenie
- autor : Rel-Club
11/09/2012 @ 21:24
Czy żydzi pójdą do nieba?
Judaizm jako pierwszy odkrył pojęcie grzechu i wolnej woli. Może dlatego bardziej przypomina pierwszą konstytucję ludzkości niż jedną z trzech wielkich religii monoteistycznych.
Jak żyd może dostać się do nieba? "Typowo żydowską" odpowiedzią byłoby kontrpytanie: Czy on nie ma już innych zmartwień? Chrześcijanin albo muzułmanin skrzywiłby się z niesmakiem i domagał zachowania należytej powagi. Jednak ironia nie jest ucieczką, lecz wejściem w specyfikę żydowskiej eschatologii (nauki o rzeczach ostatecznych), w której zagadnienie nieba i piekła odgrywa marginesową i niejednoznaczną rolę.
/ czytaj więcej /
Religioznawstwo - Wprowadzenie
- autor : Rel-Club
09/09/2012 @ 01:47
Religijność a duchowość
Od paru dziesięcioleci spotyka się coraz więcej ludzi, którzy mówią: Nie jestem religijny, jestem duchowy. Co to znaczy? – Napisano już sporo na ten temat, także Kościół zabrał głos w tej sprawie, w sposób krytyczny wobec powyższego rozróżnienia, choć nie pozbawiony akcentów dialogalnych. Chcę wyrazić parę dyskusyjnych refleksji z tym związanych. Tematyka religijna czy religiopodobna jest niezmiernie delikatna, mająca ładunek nie tylko intelektualny, ale także emocjonalny, toteż niech czytelnik traktuje ten tekst nie jako wykład, lecz jako zwykłe dzielenie się przemyśleniami. Będę wdzięczny Białym Gawronom za wszystkie, za krytyczne szczególnie, uwagi pod jego adresem.
/ czytaj więcej /
Chrześcijaństwo i odłamy - Katolicyzm
- autor : Rel-Club
06/09/2012 @ 18:58
800 lat po Konstantynopolu
"12. kwietnia 1204 roku – Krzyżowcy (IV krucjata) zaatakowali chrześcijański Konstantynopol, który następnie zdobyli i złupili". - taką informację przyniesie nam kalendarium w tegoroczny poniedziałek wielkanocny. Wtedy, 800 lat temu akurat wypadał Wielki Piątek, dzień Męki i Śmierci Krzyżowej Jezusa z Nazaretu, Syna Boga Jedynego, Mesjasza i Odkupiciela całej ludzkości.
Przyjrzyjmy się faktom: W 1198 po śmierci Celestyna III papieżem zostaje Innocenty III, jeden najzdolniejszych ludzi swoich czasów. Pontyfikat jego wyznaczały trzy wektory: reformy pastoralne wewnątrz Kościoła, walka z herezjami (np. albigensi) i odbicie Ziemi Świętej z rąk muzułmańskich.
/ czytaj więcej /
Zaganienia religijne - religia a socjologia
- autor : Rel-Club
02/09/2012 @ 03:29
Jonestown: Życie i śmierć w Świątyni Ludu
Sekta Świątynia Ludu stworzona przez Jima Jonesa przestała istnieć w wyniku samobójstwa. 18 listopada 1978 roku w Jonestown (miasteczku zbudowanym w obrębie Gujany) podczas ceremonii tzw. „białej nocy” większość spośród 909 członków posłusznie wypiło napój zawierający cyjanek potasu. Niektórzy spośród tych, który się wahali, zostali zastrzeleni. Innym zaś wstrzyknięto truciznę. Wydarzenie to, nazwane największym samobójstwem we współczesnej historii wciąż rodzi wiele pytań i domysłów.
Dowodem wciąż niesłabnącego zainteresowania tematem jest powstanie, w prawie trzydzieści lat po tragedii, filmu dokumentalnego pt.: Jonestown: The Life and Death of Peoples Temple reżyserii Stanleya Nelsona.
/ czytaj więcej /
Judaizm i odłamy
- autor : Rel-Club
29/08/2012 @ 20:21
Niewola babilońska
Pośród pierwszej grupy elity społecznej zmuszonej do udania się na wygnanie do Babilonii w roku 597 przed Chr. był uczony starszy kapłan, imieniem Ezechiel. Żona jego zmarła w trakcie ostatniego oblężenia miasta; żył i zmarł samotnie na wygnaniu nad kanałem Chebar koło Babilonu. Siedząc na brzegu kanału, rozgoryczony i pogrążony w rozpaczy, doświadczył cudownej wizji: "wiatr gwałtowny nadszedł od północy, wielki obłok i ogień płonący oraz blask dokoła niego, a z jego środka promieniowało coś jakby połysk stopu złota ze srebrem, ze środka ognia". Było to pierwsze z całej serii doświadczeń wizyjnych.
/ czytaj więcej /
|
|