Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Buddyzm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Nowości


Hinduizm i odłamy - autor : Rel-Club 06/06/2012 @ 02:29

Hinduskie obrzędy i święta
80% mieszkańców Indii to hindusi, opowiadający się za jedną z religii hindu. Wiele obrzędów, rytuałów i świąt hinduskich jest obchodzonych przez wszystkich mieszkańców Indii, niezależnie od przynależności religijnej. Niektóre mają charakter wyłącznie regionalny, a ich pochodzenie ginie w pomrokach dziejów, inne zaś są powszechnie znane i świętowane na terenie całych Indii. Islam, buddyzm, dżinizm, sikhizm i inne religie, odłamy (sekty) i ugrupowania, pozostałe 20%, uczestniczą w wielu świętach panindyjskich.

Poza świętami religijnymi istnieje ogromna ilość przeróżnych ceremonii domowych związanych z życiem codziennym. Niektóre są odprawiane tylko przez kobiety — poranne przystrojenie domowej świątyni, rytualne oczyszczanie domu w poszczególne dni tygodnia; inne tylko przez mężczyzn — poświęcanie zaprzęgu, wozu, narzędzi pracy i materiałów używanych w pracy.

/ czytaj więcej /


Filmoteka - autor : Rel-Club 05/06/2012 @ 00:41

Polecamy film
Zaginiony świat Etrusków


/ zobacz więcej /

 

Zaganienia religijne - religia a polityka - autor : Rel-Club 04/06/2012 @ 06:10

Kara śmierci w Piśmie Świętym i nauczaniu katolickim
Chrześcijanie w Piśmie Świętym znajdują nakaz karania śmiercią: sprawców pobić ze skutkiem śmiertelnym, osób które uderzyły rodzica lub mu złorzeczyły, handlarzy żywym towarem, czarownic, niewiernych małżonków i ich kochanków, kazirodców, homoseksualistów, zoofilów, bluźnierców i morderców.

Czyny zagrożone karą śmierci według Pisma Świętego

W 21 rozdziale Księgi Wyjścia znaleźć można postulat ukarania śmiercią: sprawców pobić ze skutkiem śmiertelnym, osoby która uderzyła swego rodzica lub mu złorzeczyła, handlarzy żywym towarem.

/ czytaj więcej /


Europa Pogańska - Słowianie - autor : Rel-Club 03/06/2012 @ 03:19

Wodny świat topielców i rusałek
Spośród różnych demonów, w jakie wierzyły ludy słowiańskie, szczególną złośliwością odznaczały się te, które zamieszkiwały otchłanie wód. Czyhały one na kąpiących się, albo nawet tylko zbliżających się do brzegu rzeki, aby w zdradziecki sposób wciągnąć ich w przepastne głębiny i pozbawić życia. Wierzenia te prawdopodobnie w poważnym stopniu wiązały się ze słabą znajomością pływania w dawnych czasach. Woda była groźnym żywiołem, który rokrocznie zabierał wiele ofiar. A wypadki utonięć dość powszechnie tłumaczone były działalnością demonów wodnych.

Najstarszy chyba z polskich opisów demonów wodnych, czy też przebywających w wodzie istot piekielnych, pochodzi z 1278 r. Otóż tzw. "Rocznik Troski" zamieścił pod powyższą datą informacje, że oto impedimenta diaboli nie pozwalały rybakom na połowy w pewnym jeziorze.

/ czytaj więcej /


Zaganienia religijne - religia a socjologia - autor : Rel-Club 02/06/2012 @ 01:19

Nieodparty urok kastracji
Kastracje są jedną z najdziwniejszych praktyk dotyczących ludzkiej cielesności.

Istniały już w starożytności. Poddawali się im przede wszystkim kapłani. Jako pierwsi - kapłani sumeryjskiej bogini-matki Inany. Inana była patronką miłości i płodności. Jej siostra, Ereszkigal, uwięziła ją w świecie podziemnym, do którego wstępu nie miał żaden śmiertelnik. Kapłan Inany, aby wydobyć ją z opresji, poprosił boga wody Enki o stworzenie dwóch istot bezpłciowych, które mogłyby zstąpić do świata podziemnego i uwolnić stamtąd boginię. Dzięki temu podstępowi Inanie udało się wrócić do świata żywych. Dla upamiętnienia tego wydarzenia jej kapłani poddawali się kastracji.

/ czytaj więcej /


Kalendarium - autor : Rel-Club 01/06/2012 @ 03:20

1-3 czerwca - Święto Młodej Brzozy

Słowianie obchodzili kult młodej brzozy, reprezentującej żeński pierwiastek świata. Poświęcony Mokoszy, władczyni płodności, deszczu, wody. Uderzenie gałązką brzózki miało pobudzić nasze siły witalne. Na brzozowej korze wypisywano prośby do duchów lub "Białej Pani" i wieszano je na brzózce. Jest to także święto młodej zieleni i przyrodotwórczych sił ziemi.

/czytaj więcej/


Judaizm i odłamy - Wprowadzenie - autor : Rel-Club 01/06/2012 @ 02:19

Oryginalna forma i pochodzenie imienia JHWH
Istnieje forma dłuższa, złożona z czterech spółgłosek: J-h-w-h, (יהוה) zwana tetragramem, kilka form krótszych, z których dwie: jahu i jah spotyka się na końcu teoforycznych imion własnych, dwie zaś inne: jeho i jo na początku imion. Przykładem imion pierwszego rodzaju mogą być Jeszajahu (np. Iz 1, 1; 2, 1) lub Jeszajah (2 Krn 3, 21), drugiego zaś rodzaju Jehojaqim (np. 2 Krl 23, 34-36) lub Jojaqim (Ne 12, 10.12.26). Formę Jah spotyka się także osobno użytą w tekstach poetyckich (Wj 15, 2; Ps 77, 12) i w formułach kultowych, jak halelujah, to jest chwalcie Jahwe. Natomiast Żydzi przebywający na Elefantynie, wyspie na Nilu, używali na oznaczenie Boga formy Jahu lub Jaho, jak o tym świadczą dochowane z wieku V przed Chrystusem papirusy. Trudno rozstrzygnąć, która z wymienionych form jest pierwotna, a która późniejsza.

/ czytaj więcej /


HUMOR - autor : Rel-Club 29/05/2012 @ 01:15

Kolejny odcinek "Pisma Nieświętego" - Dziś Rozdział 12

Osobom wrażliwym na tego rodzaju humor odradzamy lekturę. Dyrekcja strony nie bierze odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje, czytacie więc na własne ryzyko.

Chrześcijaństwo - artykuły przekrojowe - autor : Rel-Club 28/05/2012 @ 02:55

Początki sztuki chrześcijańskiej
Po opisie form organizacyjnych wspólnoty chrześcijańskiej początku III wieku trzeba by powiedzieć parę słów o ich oprawie zewnętrznej. Chrześcijanie zbierali się zrazu w sali oddawanej do ich dyspozycji przez właściciela domu. Pomieszczenie takie mogło czasem pozostawać stale zarezerwowane dla kultu. Zdarzało się, że ktoś z chrześcijan ofiarował cały swój dom dla ważniejszych zgromadzeń: przykład taki mamy opisany we fragmencie pseudoklementyńskich Recognitiones (IV, 6), który przynależy do najdawniejszej warstwy dzieła i dlatego wolno sądzić, że odzwierciedla stan rzeczy istniejący .przy końcu II wieku. Niejaki Maro oddaje do dyspozycji św. Piotra swój dom (aedes) i jego wewnętrzny ogród, które mogą razem pomieścić pięćset osób.
Ale początek III wieku oznacza istotną ewolucję w tej dziedzinie. Zaczynamy spotykać wzmianki o budowlach poświęconych kultowi.

/ czytaj więcej /


Religie wymarłe - autor : Rel-Club 26/05/2012 @ 01:17

Religia starożytnych Celtów
Mitologia celtycka pretenduje do miana najbogatszej w źródła spośród wszystkich mitologii indoeuropejskich, a jej specyficzny urok wynika w dużej mierze z niezwykle interesującej koncepcji śmierci, zaświatów i życia pozagrobowego, która wyłania się pod postacią licznych form poetyckich i prozaicznych. Literatura celtycka przechowała dużą ilość wątków mitologicznych, wprowadzając ją jednocześnie w krąg tradycji chrześcijańskiej średniowiecznej Europy. Ta rodzima tradycja – trudna do przecenienia – wzbogacona jest o przekazy pisarzy antycznych, uczonych geografów, historyków i etnografów, którzy starali się opisać barbarzyńców, patrząc z punktu widzenia cywilizacji, w ich mniemaniu, dużo wyższej. Nigdy nie są to opisy obiektywne, częstokroć wpisują się w obowiązujący ówcześnie topos ludów barbarzyńskich albo ulegają triumfalnej propagandzie, każącej gloryfikować cywilizację grecko-rzymską kosztem innych.

/ czytaj więcej /


Religie pierwotne - autor : Rel-Club 24/05/2012 @ 01:52

Pierwotne formy wierzeń religijnych - animizm i manizm
Poczesne miejsce w każdej doktrynie religijnej zajmują poglądy na temat różnorodnych istot duchowych. Zrodziły się one w zamierzchłych czasach jako skutek prymitywnych wyobrażeń człowieka o otaczającej go rzeczywistości. Dysponował on bowiem niewystarczającym - dla właściwego zrozumienia prawidłowości przyrody i własnej istoty - zasobem wiedzy i doświadczenia społecznego. Jedną z konsekwencji danego stanu rzeczy było ukształtowanie się wierzeń animistycznych (od łac. "anima" - dusza, "animus" - duch).

Animizm stanowi jedną z pierwotnych form kultu religijnego opartą na wierze w posiadanie przez ludzi, zwierzęta, rośliny i zjawiska przyrody pierwiastka niematerialnego - duszy.

/ czytaj więcej /


Filmoteka - autor : Rel-Club 23/05/2012 @ 02:51

Polecamy film
Niebo na ziemi - Buddyzm


/ zobacz więcej /

 

Chrześcijaństwo i odłamy - Postacie historyczne - autor : Rel-Club 22/05/2012 @ 02:49

Św. Cezary z Arles i jego czasy
W drugiej połowie V wieku przestaje istnieć cesarstwo rzymskie, a w jego granice wchodzą w efekcie wędrówek ludów, nowe, barbarzyńskie narody, które tylko częściowo przyjmowały dorobek kultury starożytności. W wyniku toczących się wojen, w Arles kilkakrotnie zmieniała się władza. Najpierw należała ona do Wizygotów, później do Ostrogotów i w końcu do Franków. Skutkiem wojen prowadzonych przez barbarzyńców było zniszczenie i zdziczenie oraz co za tym idzie, duża liczba ludzi żyjących w nędzy, sierot, wdów, kalek, chorych, wygnańców, uciśnionych i więźniów. Spora liczba ludzi z tego terenu dostała się do niewoli. Zniszczeniu uległy domy i majątki, także należące do Kościoła.
W Arles działały wówczas instytucje rzymskiej cywilizacji, takie jak szkoły, teatr zbudowany za Oktawiana Augusta mogący pomieścić 12 tysięcy widzów oraz amfiteatr mieszczący 25 tysięcy osób.

/ czytaj więcej /


Religioznawstwo - Artykuły przekrojowe - autor : Rel-Club 21/05/2012 @ 00:39

Ptaki w mitach i legendach
Ptaki od zawsze były dla ludzi stworzeniami tajemniczymi i bliskimi bogom. Niemal każda religia zawiera w swoim systemie jakieś odniesienia do ptasiego świata. Jest to dowód na to, jak blisko człowiek jest związany z pierzastymi mieszkańcami niebios.
Ptaki były symbolem wyższych sfer nieba w wielu mitach, szczególnie w mitologii południowo-wschodniej Azji. Według Ibanów z Borneo pierwszymi istotami były duchy Ara i Irik, które przyjęły postać ptaków. Wzleciały one nad wody kosmiczne i z nich wydobyły dwa jaja – z jednego stworzyły Niebo, a z drugiego Ziemię.
Niemal każde bóstwo miało przypisanego ptaka, z którym często było utożsamiane. I tak, łabędź łączony jest ze starym motywem skrzydlatego fallusa i związany z grecką boginią Afrodytą.

/ czytaj więcej /


Chrześcijaństwo i odłamy - Protestantyzm - autor : Rel-Club 20/05/2012 @ 01:44

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Jednym z wyznań chrześcijaństwa, które szczególny nacisk kładzie na problematykę społeczno-wychowawczą, a także aktywnie angażuje się w rozwiązywanie rozmaitych trapiących ludzkość problemów jest Kościół Adwentów Dnia Siódmego. Wywodzi się on z protestantyzmu, dokładnie: z amerykańskiej odmiany dziewiętnastowiecznego „przebudzenia adwentowego”, zwanego także od nazwiska swego ideologa - ruchem millerowskim. Geneza ruchu jest dość ciekawa. W swych początkach bowiem zakładał on (milleryzm) - na podstawie własnych interpretacji proroctw biblijnych - konkretną datę ponownego i widzialnego przyjścia Jezusa Chrystusa na ziemię. Miało by zdarzyć się to w roku 1844, dokładnie: 22 października. Przepowiednia ta wywołała spore poruszenie wśród ówczesnej opinii publicznej.

/ czytaj więcej /


StartPoprzedni10 poprzednie strony [ 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 ] 10 następne stronyNastępnyKoniec
 
Trzecie Oczko
0-dec-jaj.jpg0-jaj-k.jpgwesolego-alleluja.jpgeaster-cake.jpg0-dolci2.jpg00-pasqua.jpg00-a-Easter.jpg0-jaj-cz.jpgeaster-06.jpg0-jaj-cz2.jpgeaster-picasso.jpgtapeta-ozdobne-pisanki-i-kolorowe-kwiaty-na-blacie.jpg00-946476.jpg00-baby_chicks2.jpg0-agnello.jpgeaster-child.jpg00-3512413.jpg0-koszyk.jpg00-453.jpg00-chicks_happy_easter.jpg00-look_img.jpg00-f6f855_m.jpgtapeta-figurka-zajaczka-i-pisanki-obok-kwiatow-w-wazonach-na-tle-okna.jpg0-easter-egg2.jpg0-BIMBo20DI20PASQUA.jpg0-deko-f.jpgjajka-rozowe.jpgeaster-italy.jpg0-swieconka.jpgalleluja.jpg0-zurek.jpgwesolego_alleluja.pngallelkuja.jpgjajka-kwiaty.jpg0-koszyk2.jpgeaster-05.jpg0-pasqua.jpg00_easter_eq01.jpg00-easter4.jpgGreek_Easter_eggs.jpg00-19and20-1.jpg0-kol-jaj.jpg00-c.jpgtapeta-wielkanocne-pisanki-i-okwiecona-galazka.jpg2-gold-eggs.jpg00-easter-chicks.jpg0-dolcinoteincucina3yb0.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 10943317 odwiedzający

 336 odwiedzających online