|
Tajemnice starodawnej medycyny i magii
- autor : Rel-Club
26/02/2012 @ 00:31
Tajemnice starodawnej medycyny i magii
Historia medycyny starożytnej Mezopotamii, Egiptu, Grecji, Rzymu, Arabii, Indii, Chin, Tybetu, Majów, Azteków i Inków. Praca o antycznych i niekonwencjonalnych źródłach współczesnych praktyk lekarskich.
Od Autora:
Nie tylko medycyna ma swoją historię, książki również. Historia tej książki zaczęła się przed kilku laty, gdy Radio Gdańsk – a za nim dziesięć innych rozgłośni – wyemitowało cykl moich audycji o tajemnicach dawnej medycyny. Próbowałem w nich opowiedzieć o doświadczeniach ludzkości, związanych z szeroko rozumianym pojęciem "medycyny”, zderzonych z moim własnym wieloletnim doświadczeniem lekarza – praktyka.
Program widocznie się spodobał, a może odpowiedział na istniejące wcześniej zapotrzebowanie, gdyż dostałem sporo listów i telefonów z prośbą o jego kontynuację – najlepiej w formie książkowej. I oto ona – poszerzona, rozbudowana o kolejne rozdziały i tematy, ale nieodbiegająca od pierwotnej formuły swobodnego eseju historycznego, w którym nad precyzję i suchość akademickiego wykładu, przedkładam swobodę wędrówki przez niezmierzone epoki historyczne i regiony geograficzne, poszukując wszędzie frapujących mnie związków między historycznymi faktami i mitami, biologią i religią, medycyną i magią, eschatologią i seksem.
/ czytaj więcej /
Protestantyzm
- autor : Rel-Club
23/02/2012 @ 02:09
 Reklama BogaZwiązek szwedzkiego Kościoła z państwem kończy się rozwodem Większość Szwedów nie jest praktykującymi chrześcijanami, niemniej jednak chrzciny, konfirmacja, ślub i pochówek, to wciąż ważne w ich życiu akty, nierozerwalnie związane z obrządkiem kościelnym. Kościół towarzyszy Szwedom od kołyski po grób. Jego związek z państwem ma głębokie, sięgające reformacji, korzenie. Już w 1544 r. parlament ustanowił Szwecję królestwem ewangelicko-luterańskim, wiążąc wiarę z państwem i władzą królewską. Początek XXI w. przyniesie jednak koniec tej trwającej od czterech i pół stulecia tradycji.
/ czytaj więcej /
Bibliografia 2
- autor : Rel-Club
21/02/2012 @ 00:34

Bibliografia 2
Osoby zainteresowane religioznawstwem, mitologiami, magią i zagadnieniami okołoreligijnymi, zapraszamy na stronę Bibliografia 2, na której przeczytacie fragmenty kilku ciekawych książek.
Dział jest cały czas w rozbudowie. W najbliższym czasie dodamy kolejne tytuły.
Rok 1204
- autor : Rel-Club
18/02/2012 @ 01:09

Rok 1204
12 kwietnia 1204 roku to w dziejach Kościoła data równie dramatyczna, co raczej nieobecna w świadomości historycznej chrześcijan, dodajmy natychmiast: chrześcijan zachodnich; chrześcijanie wschodni pamiętają ją dobrze.
Tego dnia zachodnie rycerstwo, które półtora roku wcześniej wyruszyło na czwartą z kolei krucjatę, zdobyło Konstantynopol. Chrześcijanie - łacinnicy wzięli szturmem najczcigodniejszą stolicę wschodniego chrześcijaństwa, mordując i gwałcąc, paląc domy i łupiąc pałace, profanując kościoły i okradając klasztory.
Husyci - pochodzenie, rozwój, wpływ na przygotowanie Reformacji
- autor : Rel-Club
15/02/2012 @ 03:11
Husyci - pochodzenie, rozwój, wpływ na przygotowanie Reformacji
Kiedy w 1517 roku Marcin Luter przybijał swoje tezy do drzwi kościoła w Wittenberdze, niewątpliwie nastąpił przełom w historii Kościoła. Jednakże przełom ten nie dokonał się nagle, w jednej chwili. Zaczął się o wiele wcześniej, przed narodzeniem tego, którego teraz nazywamy ojcem Reformacji. I nie był też przygotowywany przez jednego tylko człowieka. Już wiele lat przed Marcinem Lutrem pojawili się ludzie, którzy budzili sumienia i wskazywali na konieczność zmian w Kościele. Jedną z grup takich właśnie ludzi byli husyci. Między innymi ich działalność przygotowała grunt pod XVI wieczne wydarzenia, które wstrząsnęły Europą i obudziły tek wiele ludzkich sumień.
XV wiek to okres potęgi kościoła hierarchicznego. Chociaż samo papiestwo przezywało kryzys (już od kilkudziesięciu lat panowało równocześnie co najmniej dwóch papieży), duchowieństwo było znaczącą siłą społeczną i gospodarczą.
Asasyni – prawda i mity
- autor : Rel-Club
13/02/2012 @ 21:26
Asasyni – prawda i mity
Historia bractwa asasynów (haszaszynów, nizarytów) do dnia dzisiejszego zawiera wiele niewytłumaczonych faktów i zakłamań ; niektórych stworzonych i utrzymywanych celowo, aby podtrzymać nimb tajemniczości i grozy otaczający to bractwo, a niektóre po prostu zostały zapomniane i spaczone z powodu upływu czasu.
Około 1187r. Saladyn, potężny, trzeci z kolei islamski przywódca – władca Egiptu, Persji, Syrii odbił Jerozolimę z rąk krzyżowców, i po umocnieniu swego panowania zaczął nękać chrześcijan. Głosił szyityzm (heretycką odmianę islamu), w 1184r. ogłosił się sułtanem islamu i mahometan.
Deizm
- autor : Rel-Club
10/02/2012 @ 15:48
Deizm
Deizm (łac. deus = Bóg) termin filozoficzno-religijny utrwalony w kulturze europejskiej w okresie rozwijającego się racjonalizmu, m.in. przez francuskiego filozofa Pierre Bayle'a (1647-1706), oznaczający opozycję do teizmu.
Według stanowiska deistycznego istniała na początku świata bezosobowa siła sprawcza zwana Bogiem, która przyczyniła się do powstania świata ("pierwszy zegarmistrz, który zbudował mechanizm i uruchomił sprężynę"), obdarzył go zdolnością do samoistnego istnienia, do dalszego rozwoju i wszelkich zmian, odtąd jednak nim się nie interesuje i nie interweniuje w jego bieg.
Bibliografia
- autor : Rel-Club
09/02/2012 @ 22:23
Bibliografia
Osoby zainteresowane książkami związanymi z religioznawstwem, biblistyką, historią, etnologią, psychologią i socjologią religii, zapraszamy na stronę Bibliografia, na której przeczytacie fragmenty kilkunastu starszych i nowszych pozycji.
Dział jest cały czas w rozbudowie. W najbliższym czasie dodamy kolejne tytuły.
Kodeks Jordański
- autor : Rel-Club
08/02/2012 @ 12:49
Kodeks Jordański
Kodeks Jordański – zbiór 70 ksiąg religijnych – jest dokumentem ze wszech miar niezwykłym i sięga u swoich źródeł aż do I wieku n.e. Tak uważa jeden z ekspertów badający ten niezwykły, historyczny dokument – David Elkington – egiptolog i biblijny archeolog w jednej osobie. Kodeks Jordański oraz miejsce gdzie został znaleziony znajduje się obecnie pod strażą armii jordańskiej. Nie jest to łatwe bo cały ten teren usiany jest setkami jaskiń i zaułków skalnych, które mogą kryć w sobie niejedną historyczną tajemnicę.
Nie wszystkie części Kodeksu znajdują się w Jordanii. Spora jego część wciąż czeka na repatriacje z Izraela, dokąd została przywieziona przez swoich odkrywców. Księgi składające się na Kodeks są nietypowe, bo ich strony zrobiono z metalu i powiązano ze sobą za pomocą ołowianej spirali a potem obłożono (prawdopodobnie) skórą.
Sacra masakra - awantura o włócznię
- autor : Rel-Club
07/02/2012 @ 16:35
Sacra masakra – awantura o włócznię
Brytyjski dziennikarz uważa, że gwóźdź umieszczony w ostrzu kopii włóczni, którą rzymski żołnierz przebił bok Chrystusa, może być autentyczny
W jednej ze scen filmu Terry’ego Jonesa i Terry’ego Gilliama „Monty Python i Święty Graal” król Artur pyta rycerzy francuskich stojących na blankach zamku, czy przyłączą się do niego, by szukać cudownego kielicha, świętego Graala. Ci, po krótkiej wymianie zdań, stwierdzają butnie, że nie przyłączą się, bo mają już jeden taki kielich.
Ernest Renan - Żywot Jezusa
- autor : Rel-Club
06/02/2012 @ 11:29
Ernest Renan - Żywot Jezusa
Ernest Renan (1823-1892) wybitny francuski historyk, badacz historii religii, orientalista, filozof i erudyta, władał biegle łaciną, greką, staroarabskim i hebrajskim. W 1862 został profesor języków orientalnych w College de France, a później jego dyrektorem.
W 1863 roku napisał słynną książkę - Żywot Jezusa (Vie de Jesus), będącą pierwszym z 6 tomów Historii początków chrześcijaństwa (Historie des origines du christianisme). Książka odniosła niebywały sukces, została przetłumaczona na prawie wszystkie języki europejskie, w 1904 również na polski (przez Andrzeja Niemojewskiego). Wzbudziła i u nas tak ogromne zainteresowanie, że po trzech latach doczekała się drugiego wydania.
Jak trwoga to do...? Magia podbija świat
- autor : Rel-Club
01/02/2012 @ 18:53
Jak trwoga to do...? Magia podbija świat
Nauka wcale nie wyparła magii. Ta ostatnia ma się znakomicie, a współcześni czarodzieje to często inteligentni, odnoszący sukcesy ludzie. Jak to możliwe?
Prawdziwa magia to poważna sprawa. Żadnych spiczastych czapek, szklanych kul, różdżek, mioteł, czarnych kotów ani gotowanych przy pełni Księżyca wywarów z czarnej ropuchy. Zamiast tego laptop, dżinsy albo garnitur, sprawnie działające łącze internetowe oraz oszałamiająca niekiedy erudycja.
O pojęciu magii
- autor : Rel-Club
26/01/2012 @ 18:00
O POJĘCIU MAGII
Celem niniejszego szkicu jest przedstawienie wyników swobodnej refleksji autora nad pojęciem magii, a nie dyskutowanie ogromnej literatury przedmiotu. Wypada jednak dodać, że refleksja ta przebiegała głównie w ramach własnych ujęć antropologicznych autora, odnoszących się do kultury, procesu symbolizacji i religii.
Tak więc magię można określić jako zbiór czynności obrzędowych skierowanych ku nadnaturalnej, ożywionej i tajemniczej stronie rzeczywistości, oraz zmierzających, poprzez instrumentalne oddziaływania na nią, do wymuszenia zajścia pożądanej zmiany w otoczeniu. Magia opiera się o społeczną wiarę w skuteczność jej zabiegów i ma osiągać cele, do których zmierzają rzemiosło i technika, oraz nauka i sztuka.
Śmierć i życie w starożytnym Egipcie
- autor : Rel-Club
25/01/2012 @ 18:29
Śmierć i życie w starożytnym Egipcie - Obrządek pogrzebowy
Obyczaje pogrzebowe, mumie i wyposażenie grobowe
Egipska wizja zaświatów i wiecznego życia po śmierci oparta była również na złożonych koncepcjach natury ludzkiej. Można wyróżnić kilka istotnych elementów fizycznych i duchowych, byłoby jednak uproszczeniem stwierdzenie "człowiek składał się z:..." - te różne elementy funkcjonowały na różnych poziomach i w różnych aspektach, tylko częściowo komplementarnie.
Fundamentalnym pojęciem było ka. Ka było uniwersalną siłą życiową, która wyemanowała z praboga Atuma na początku świata i została przez niego przekazana jego potomkom, Szu i Tefnut, a potem przechodziła z pokolenia na pokolenie bogów i ludzi, przekazywana przez rodziców dzieciom. Etymologicznie ka wiąże się z pojęciem płodności.
|
|