|
Ogłoszenie
- autor : Rel-Club
12/11/2011 @ 19:18
 Informujemy naszych czytelników, że stronę Religie.424.pl odwiedziło już ponad 600.000 gości. Dziękujemy bardzo serdecznie wszystkim.
Wstęp do geografii religii
- autor : Rel-Club
15/10/2011 @ 03:11
Wstęp do geografii religii - U źródeł mocy
Co mają wspólnego Betlejem, Uluru, egipskie piramidy i Częstochowa? Wszędzie tam zdążają tłumy. A opisuje te miejsca hierotopografia – geografia religii.
Sacrum może być na końcu świata albo tuż za miedzą, w ociekających złotem budowlach lub pod drzewem, być tłumne i gwarne albo przeraźliwie ciche. Miejsca te są tak różne, jak różne są religie i ludzkie potrzeby; wszystkie łączy wiara, że można w nich poczuć bliskość absolutu; czy przez niego rozumiemy Boga, energię, moc czy tajemnicę, zależy od religii. Niektóre z tych miejsc są sławne jak Jerozolima – święte miasto żydów, chrześcijan i muzułmanów, o innych wiedzą tylko niektórzy.
HUMOR
- autor : Rel-Club
11/10/2011 @ 02:54
Kolejny odcinek "Pisma Nieświętego" - Dziś Rozdział 8
Osobom wrażliwym na tego rodzaju humor odradzamy lekturę. Dyrekcja strony nie bierze odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje, czytacie więc na własne ryzyko.
Być Żydem w wersji light
- autor : Rel-Club
09/10/2011 @ 18:48
Być Żydem w wersji light
Wielu brytyjskich Żydów reprezentuje nie do końca ortodoksyjne podejście do judaizmu
Poprosili mnie o spotkanie. Wiedzą, że jestem Żydem. Zastanawiają się, czy mógłbym napisać parę słów o żydowskim domu kultury, który ma powstać w Londynie. A może nawet zaangażować się w jakiś sposób w jego tworzenie.
Ano, niestety, nie mógłbym. Tak, wiem, że miasto wydało właśnie pozwolenie na budowę. Wiem, że inwestycja będzie kosztować mnóstwo pieniędzy, że w okolicy Hampstead powstanie piękny budynek, że jego otwarcie przewidziane jest na rok 2013 i że centrum będzie miało wiele ciekawych propozycji dla osób chcących pielęgnować swoje dziedzictwo kulturowe i tak dalej.
Z klątwą im do twarzy
- autor : Rel-Club
05/10/2011 @ 19:48
Z klątwą im do twarzy
Klątwy towarzyszą ludzkości niemal od samego jej początku. Po co samemu zabijać wroga, skoro można – zachowując czyste ręce – skorzystać z dobrodziejstwa uroku? Niekoniecznie osobistego
Niespełna rok temu mieszkańcy Bytomia zwrócili się do arcybiskupa z prośbą o interwencję u papieża. Chodziło o to, by Benedykt XVI zdjął z miasta klątwę, nałożoną w 1367 roku po straceniu dwóch miejscowych duchownych, a której skutkiem miałby być trwający do dziś upadek miasta. Jakieś 40 tys. lat wcześniej w jaskini Montespan grupa paleolitycznych myśliwych tańczyła tzw. taniec okrężny wokół upolowanego zwierzęcia, usiłując uspokoić jego duszę, a tym samym uniknąć przekleństwa, jakie mógłby wywołać nieuzasadniony mord. Musieli robić to często i w podobnym układzie choreograficznym, skoro na glinianej podłodze jaskini do dziś można oglądać ślady ich stóp.
Niepewny los wyznawców Zaratustry
- autor : Rel-Club
26/09/2011 @ 23:03
Niepewny los wyznawców Zaratustry
Wspólnota twierdzi, że ten tradycyjny pochówek jest higieniczny, efektywny i zgodny z jej wiarą. Ale sępów jest już bardzo niewiele.
Liczebność tych ptaków w Azji bardzo zmniejszyła się na skutek powszechnego stosowania pestycydów i parsowie zostali zmuszeni do budowy krematoriów solarnych – wielkich szkieł powiększających – przyspieszających rozkład zwłok. – Sępów jest już bardzo mało – mówi Cyrus Siganporia emerytowany inżynier pomagający pilnować porządku w tym cichym miejscu na wzgórzu Malabar, gdzie przechadzają się pawie i słychać śpiew ptaków. – Przylatują, ale niezbyt często. Tylko od czasu do czasu.
Bahaizm
- autor : Rel-Club
26/09/2011 @ 21:03
Świątynia światła
czyli bahaicki dom modlitwy
Pierwszy bahaicki Dom Modlitwy w Ameryce Południowej (w Chile) jest obecnie w trakcie budowy. Architektem projektu budowli jest kanadyjski architekt Siamak Hariri, który wygrał konkurs na projekt pokonując 185 innych ciekawych, nadesłanych rozwiązań.
Biblioteka
- autor : Rel-Club
26/09/2011 @ 20:08
Odczarowanie.
Religia jako zjawisko naturalne - Daniel C. Dennet
Daniel Dennett jest wpływowym filozofem amerykańskim. W swojej najnowszej książce szuka źródeł zjawisk religijnych, traktując je jako przejawy natury ludzkiej na równi z innymi zjawiskami społecznymi, psychologicznymi czy politycznymi. Pyta, na jakiej psychologicznej i kulturowej glebie wyrastają religie. Czy ich źródłem są jakieś istotne potrzeby, o które należy dbać? Czy stanowią produkt ślepego instynktu i ewolucji, czy też wynik racjonalnego wyboru? Czy ci, którzy wierzą w Boga, mają po temu słuszne racje?
Hinduizm
- autor : Rel-Club
24/09/2011 @ 05:01
ŚWIECKA REPUBLIKA CZY KRÓLESTWO RAMY?
Indie są krajem wielonarodowym, o złożonej strukturze społecznej, krajem, gdzie wyznawcy sześciu religii żyją ze sobą od ponad tysiąca lat. Znakomitą większość społeczeństwa, ponad 80%, stanowią jednak wyznawcy hinduizmu, religii uznawanej za jedną z najstarszych na świecie.
Pod koniec XVIII wieku religie Indii zaczęły budzić duże zainteresowanie wśród Europejczyków. Ale dopiero od czasów słynnego Kongresu Religii w Chicago w 1893 roku, gdzie Vivekananda przedstawił hinduizm jako "matkę wszystkich religii", zyskał on miano najbardziej tolerancyjnego systemu religijnego współczesności. Zainteresowanie tradycją indyjską powoli przestało być domeną grupy orientalistów, obejmując coraz szersze kręgi w Europie i Ameryce.
Polskie dzieci Allaha
- autor : Rel-Club
24/09/2011 @ 03:47
Polskie dzieci Allaha
Coraz więcej Polaków, głównie młodych, przechodzi na islam
Nie jest ich jeszcze tak dużo, jak w Wielkiej Brytanii czy Francji, gdzie liczba konwertytów idzie w dziesiątki tysięcy, ale jeśli ta tendencja się utrzyma, to kto wie. Naszym neofitom bliżej jednak do bliskowschodnich fundamentalistów niż rodzimych muzułmanów - Tatarów żyjących w Rzeczypospolitej od wieków.
W oddziale Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP przy ul. Wiertniczej w Warszawie można spotkać wielu Polaków, którzy przeszli na islam. Pojawiają się również w siedmiu pozostałych gminach MZR rozsianych po kraju. A także w kilku innych organizacjach, które konkurują z MZR o rząd dusz - choćby Stowarzyszenia Jedności Muzułmańskiej.
Gramatyka moralności
- autor : Rel-Club
21/09/2011 @ 02:35
Gramatyka moralności
Czy ateiści są mniej moralni niż osoby religijne? Badania wskazują, że wiara w Boga nie ma większego wpływu na nasze postawy etyczne.
Sany Zjednoczone to jedyne bogate państwo demokratyczne, którego obywatele nie są objęci powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Aż 45 mln spośród 300 mln mieszkańców nie ma wykupionej żadnej polisy dającej prawo do korzystania z prywatnej opieki medycznej. Dlatego w USA tak ważna jest postawa lekarzy – tych, którzy za małe pieniądze albo w ramach wolontariatu gotowi są leczyć ubogich.
Polska pogańska
- autor : Rel-Club
20/09/2011 @ 22:14
Pogański Łysiec
Zapraszam na wycieczkę po Łyścu zwanym obecnie Świętym Krzyżem. Wbrew pozorom góra nie jest jedynie współczesnym sanktuarium. Zanim nastało chrześcijaństwo na ziemiach polskich - Łysiec był świętym miejscem pogan.
Buddyzm japoński
- autor : Rel-Club
20/09/2011 @ 21:26
Buddyzm japoński.
Jego polityczne i społeczne implikacje w okresie 538-645
Maciej Kanert
Praca młodego japonisty ukazuje wpływ nowej religii na funkcjonowanie tradycyjnie ukształtowanego społeczeństwa stykającego się z nieznanym wcześniej systemem religijnym i etycznym.
Wstęp: Japonia1 jest jednym z niewielu krajów, być może jedynym, którym jesteśmy w stanie niemal namacalnie poczuć płynące pod powloką faktów strumienie struktur politycznych. Ich przemiany postępują zazwyczaj w wolnym, jałowym tempie, z rzadka dając historykowi okazję do nazwania jakiegoś wydarzenia przewrotem lub rewolucja.
Chrześcijanie byli inni niż w "Quo vadis"
- autor : Rel-Club
13/09/2011 @ 19:43
Chrześcijanie byli inni niż w "Quo vadis"
Dziwna sekta z katakumb
Niemal w sto lat po ukazaniu się i triumfalnym przyjęciu “Quo vadis” Henryka Sienkiewicza otrzymaliśmy polski przekład powieści Miki Waltariego “Wrogowie rodzaju ludzkiego”. Jest ona osadzona w tej samej epoce, ale mamy tu odmienne od znanego nam z “Quo vadis” spojrzenie na chrześcijaństwo, głębsze i bardziej realistyczne. Ani chrześcijanie nie są wyłącznie anielscy, ani poganie tylko bestialscy. Porównanie pod tym względem obu powieści mówi nam bardzo wiele nie tylko o ich autorach, ale również o czasach, w których powstawały. I usprawiedliwia pytanie: co jest prawdą, a co nie.
Spory o Sobór Watykański II
- autor : Rel-Club
05/09/2011 @ 20:16
Spory o Sobór Watykański II
Okna otwarte
Zarówno przy ocenie pontyfikatu zmarłego Jana Pawła II, jak i podczas dyskusji wokół wyboru jego następcy na Stolicę Piotrową na różne sposoby nawiązywano do Soboru Watykańskiego II. Co takiego stało się 40 lat temu, że do dziś nie ma poważnej dyskusji o Kościele, która by nie kończyła się odwołaniem do Vaticanum Secundum?
Żeby zwołać sobór (zgromadzenie biskupów katolickich całego świata), potrzebny jest jakiś bardzo ważny powód w życiu Kościoła, jakiś palący problem, który grozi rozłamem albo wywołuje zamęt w głowach wiernych. Tak było w Jerozolimie, kiedy apostołowie – uczniowie Jezusa, już po śmierci Nauczyciela po raz pierwszy zebrali się, by rozstrzygnąć, czy nieżydów pragnących przyjąć chrzest należy najpierw nawrócić na judaizm.
|
|