|
JUDAIZM
- autor : Rel-Club
11/08/2011 @ 20:22
Samarytanie szukają żon przez internet
W czasach biblijnych Samarytanie byli grupą etniczną, liczącą około miliona osób. Obecnie jest ich 750. Ponieważ od 2400 lat zawierali małżeństwa tylko wewnątrz własnej niewielkiej wspólnoty, odsetek wad genetycznych jest w tej populacji najwyższy na świecie. Zapobieganiu tym chorobom służy specjalne prawo małżeńskie, które wymaga od każdej samarytańskiej młodej pary otrzymania zgody genetyka. Wśród młodych Samarytan przeważają jednak chłopcy, których połowa żyje we wsi Kiryat Luza (Autonomia Palestyńska), niedaleko świętej samarytańskiej góry Gerizim.
JUDAIZM
- autor : Rel-Club
10/08/2011 @ 01:20
Posłannictwo Abrahama - 2
Abram postanowił więc opuścić Ur. Tak jak jego praojcowie - będzie ciągnął starym szlakiem. Azja - od Chin po Bosfor – widziała już ruchy ludności o ileż od tego znaczniejsze! Zdawać się może, że na tych olbrzymich przestrzeniach gromadki ludzi pędzone są wichrem jak wydmy piaszczyste. Wśród tylu różnych fal przelewających się po dnie misy mezopotamskiej klan Abrama wydaje się drobną jedynie zmarszczką na powierzchni wody. Aby sobie uzmysłowić obraz tej wędrówki, wystarczy zobaczyć jedną z karawan spotykanych dziś jeszcze na szlakach syryjskich: długi na setki i setki metrów sznur kołyszących się wielbłądów i jedno z tych obozowisk o czarnych namiotach - "czarnych, ale pięknych", jak powiada Pieśń nad Pieśniami - które koczujące ludy Palmiry rozbijają do dziś dnia.
Którędy ciągnęła wędrująca gromada? Biblia mówi: z Ur do Charanu, to znaczy z południa na północ wzdłuż Eufratu. Charan położony jest ţ wśród wzgórz rozciągających się u stóp Antytaurusu, nad rzeką Balich, dopływem Eufratu. Kraj ten jest ważnym punktem na drodze karawan; Turcy i krzyżowcy będą tu walczyć o Edessę, która była zapewne miejscem odpoczynku karawan; chcąc przejść z jednego krańca uprawnego pasa ziemi Azji zachodniej na drugi, nie można ominąć krainy Charan, ponieważ pustynia jest prawie nie do przebycia.
JUDAIZM
- autor : Rel-Club
09/08/2011 @ 22:12
Bóg starożytnych Izraelitów prawdopodobnie miał boską towarzyszkę
Aszera - małżonka Jahwe?
Czy Jahwe, zazdrosny, jedyny Bóg starożytnego Izraela, miał boską towarzyszkę lub żonę? W świetle źródeł, nie tylko archeologicznych, wydaje się to prawdopodobne. Król judzki Manasses ustawił posąg bogini Aszery nawet w Świątyni Jerozolimskiej. Dodać wypada, że Aszera przedstawiana była z dziwną koroną na głowie, nago, z imponującą pupą i obfitym biustem. Na terenie starożytnego Izraela i Judy archeolodzy odnaleźli już przed II wojną światową niezwykle liczne posążki tego bóstwa. Znaleziska wprawiły pruderyjnych badaczy w zakłopotanie. Brytyjski archeolog Frederick Bliss zapisał: "Ubolewam, że te żeńskie figurki z terrakoty nie mają na sobie żadnych szat". Obecnie wiadomo, że tych Aszer było na terenie starożytnego Izraela tak wiele, że posążek bogini znajdował się niemal w każdym domu.
JUDAIZM
- autor : Rel-Club
09/08/2011 @ 17:21
Posłannictwo Abrahama - 1
Lat temu mniej więcej cztery tysiące w krainie Szinear, w miejscowości Ur, lokalnej stolicy dolnego Eufratu, pewien człowiek imieniem Abram został nawiedzony przez Boga i bez wahania uwierzył słowu: "Uczynię (...) z ciebie wielki naród, będę ci błogosławił i twoje imię rozsławię: staniesz się błogosławieństwem" (Rdz 12, 2).
Taki punkt wyjścia daje Biblia całemu temu procesowi historycznemu, którego sprawcą i świadkiem był Izrael. Jest to zdarzenie w swej istocie mistyczne, a zarazem tajemnicze, w swych następstwach jednak tak namacalne, jak może dla Francji posłannictwo Joanny d'Arc.
Dalecy spadkobiercy Patriarchy, wspominając, że małe plemię beduińskie, koczujące jak tyle innych na równinach i stepach, tkwi u źródeł dziejów brzemiennych tak wielkim znaczeniem, zrozumieją, że fakt ten wymyka się logicznym prawom historii: tu miała się ujawnić wyraźna wola Boga.
Śpiew ptaka - Anthony de Mello
- autor : Rel-Club
08/08/2011 @ 19:36
Śpiew ptaka - Anthony de Mello
JEDZ SAM OWOCE - Pewnego razu uczeń skarżył się mistrzowi: - Opowiadasz nam różne historie, a nigdy nie odkryjesz ich znaczenia. Mistrz odpowiedział: - Czy byłbyś zadowolony, gdyby ci ktoś ofiarował owoc i pogryzł go przedtem ?Nikt nie może odkryć za ciebie twojego znaczenia. Nawet mistrz.
ISTOTNA RÓŻNICA - Zapytano raz Uwaisa, wyznawcę sufi: - Co takiego dała ci Łaska: Odpowiedział: - Kiedy budzę się rano, czuje się jak człowiek, który nie jest pewien, czy dożyje wieczora. Ponownie go zapytano: - Ale o czyż nie wiedza o tym wszyscy? Odpowiedział Uwais: - Tak, oczywiście, że wiedza, lecz nie wszyscy to czują. Nikt się jeszcze nie upił intelektualnym rozumieniem słowa WINO.
.
Świątynie które warto zobaczyć
- autor : Rel-Club
07/08/2011 @ 21:41
Świątynie które warto zobaczyć
Zapraszamy na fotograficzną wycieczkę dookoła świata po miejscach wartych odwiedzenia, nie tylko ze względu na sprawowany tam kult religijny, ale także z powodu niebywałej urody lub oryginalności samego miejsca..
CHRZEŚCIJAŃSTWO
- autor : Rel-Club
05/08/2011 @ 21:34
Święto Matki Boskiej Zielnej
Uroczystość kościelna Zaśnięcia i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (która według uznanej przez Kościół legendy nie umarła jak wszyscy ludzie, lecz po swym długim, ziemskim życiu zapadła w głęboki sen, a Jej dusza i święte, niepokalane, wolne od grzechu ciało zostały na skrzydłach aniołów zaniesione do nieba), obchodzona już w V w., w Polsce znane jest przede wszystkim jako święto Matki Boskiej Zielnej.
ZAGADNIENIA OKOŁORELIGIJNE - Czarymary
- autor : Rel-Club
05/08/2011 @ 05:22
Kary za czarymary
Ostatnią czarownicą w Wielkiej Brytanii była Helen Duncan.
Od jej śmierci minęło zaledwie... 51 lat
W portowym angielskim mieście Portsmouth 19 stycznia 1944 roku aresztowano niejaką Helen Duncan, matkę sześciorga dzieci, żonę prostego stolarza i inwalidy wojennego. Początkowo postawiono jej zarzut włóczęgostwa, za co groziła grzywna kilku szylingów. Wkrótce jednak panią Duncan oskarżono o zmowę i spisek. W czasie wojny za to można było nawet zawisnąć na szubienicy. Kiedy jednak Helen Duncan trafiła przed Centralny Sąd Kryminalny w Londynie, zarzuty zabrzmiały zarazem śmiesznie i złowrogo: oskarżono ją o... uprawianie czarów i przywoływanie dusz zmarłych. Jak widać, strach przed czarownicami nie zniknął nawet w XX wieku, w epoce fizyki kwantowej.
CHRZEŚCIJAŃSTWO
- autor : Rel-Club
03/08/2011 @ 19:03
Nazistowskie chrześcijaństwo
Walka o Kościół w Niemczech stanowi jeden z dramatyczniejszych momentów w historii chrześcijaństwa. Terminem tym określa się podporządkowanie sobie przez narodowych socjalistów Kościoła luterańskiego, który stał się w ten sposób elementem utrwalającym ideologiczną władzę hitlerowców w społeczeństwie niemieckim.
Walka o Kościół objawiła się w konflikcie między opozycyjnymi stronnictwami niemieckich luteran: będącej w większości organizacji Niemieccy Chrześcijanie (Deutsche Christen) oraz Kościoła Wyznającego (Bekennede Kirche). Dramat tego konfliktu przejawiał się w akceptacji, jak i we współudziale zinstytucjonalizowanego chrześcijaństwa w zbrodniczej ideologii hitlerowców, co w oczywisty sposób zaprzeczyło chrześcijańskiemu orędziu oraz zanegowało wiarygodność Kościoła.
JUDAIZM
- autor : Rel-Club
13/07/2011 @ 02:07
Ofiary w judaizmie
Rodzaje ofiar składanych w Świątyni Jerozolimskiej za czasów Jezusa
Propozycje wyszczególnienia poszczególnych rodzajów ofiar składanych w Świątyni Jerozolimskiej biorą pod uwagę różne podstawy podziału. W relacji do tego, co było przedmiotem ofiarnym, można mówić o ofiarach bezkrwawych, złożonych z mąki, wina, oliwy oraz o ofiarach ze zwierząt (wołów, owiec, kozłów, ptaków itp.). To samo kryterium wyraża podział na ofiary martwe i żywe, z klauzulą surowego zakazu ofiar z ludzi. Biorąc pod uwagę osobę ofiarującego, można wymienić ofiary poszczególnych jednostek (wśród nich osobno należałoby potraktować osobę władcy) i ofiary zbiorowe (całej społeczności lub jedynie kapłanów). Ze względu na przeznaczenie należy wskazać na ofiary całopalne i ofiary, których mięso mogło być przeznaczone do spożycia bądź przez samych kapłanów (i ich rodziny), bądź też przez samego ofiarującego, jego rodzinę i najbliższych. Ze względu na implikacje teologiczne, przedstawiono poniżej podział ofiar ze względu na ich motywację.
/ czytaj więcej /
PROTESTANTYZM - Wolne Kościoły - Anabaptyści
- autor : Rel-Club
13/07/2011 @ 01:12
Kim byli anabaptyści?
Termin "anabaptysta" kojarzy się z fanatyzmem, komunizmem i krwawą rewolucją. Niesłusznie.
W szesnastowiecznych debatach często pojawiają się wzmianki o anabaptystach. Zarówno katolicy, jak i protestanci uważali ich za „przeklętą sektę”, której przypisywano najrozmaitsze błędne przekonania oraz gorszące praktyki. Anabaptyści byli oskarżani m. in. o anarchizm, niemoralność, komunizm oraz wzniecanie rozruchów.
Kim właściwie byli ci znienawidzeni ludzie? Łączyło ich odrzucenie praktyki chrztu dzieci w obliczu faktu, iż przyjęcie wiary jest aktem wymagającym świadomej decyzji pójścia w ślady Chrystusa, do której nie jest zdolne niemowlę. Ten interesujący ruch jest w Polsce postrzegany przez pryzmat jego peryferyjnych postaci. W naszym kraju anabaptyści kojarzą się najczęściej z Tomaszem Müntzerem, wojną chłopską w Niemczech, rewoltą w Münster oraz polskimi antytrynitarzami. To wszystko sprawia, że obraz anabaptyzmu jest głęboko zniekształcony.
/ czytaj więcej /
Religia Ugarit -2
- autor : Rel-Club
13/07/2011 @ 01:02
Religia Ugarit 2
Dlaczego mówimy o religii i panteonie z Ugarit? Otóż okazuje się, że znaczna cześć naczelnych bogów Ugarit występuje z imienia w Biblii; co więcej – imię najwyższego bóstwa religii ugaryckiej (El) zostanie w Biblii związane z JHWH. Listy bogów i wykaz ofiar i obrzędów wymieniają ponad siedemdziesiąt bogów czczonych w Ugarit. Oprócz bóstw semickich i sumeryjskich są wśród nich bóstwa starosyryjskie i huryckie. Za kananejski Olimp uchodzi góra Safon wznosząca się piramidalnie na północnym wybrzeżu Syrii ok. 40 km na północ od Ugarit. Na czele kananejskiego panteonu stał El. Bóstwa ugaryckie spotykamy zarówno w tamtejszych tekstach mitologicznych, jak i w kultycznych. W pierwszych bogowie są głównymi postaciami i tu dowiadujemy się o nich bardzo wiele. Poematy mitologiczne stanowią niezastąpione źródło do poznania wyobrażeń i pojęć mieszkańców Ugarit, jakie mieli oni o swoich bogach.
/ czytaj więcej /
Religia Ugarit -1
- autor : Rel-Club
09/06/2011 @ 02:49
Religia Ugarit
Nasza wiedza o religii ugaryckiej opiera się w dużej mierze na tekstach religijnych (spisanych w większości w języku lokalnym) i do pewnego stopnia na ikonografii, rzeźbach, architekturze religijnej itp. Teksty dotyczące religii dzielimy na mitologiczne (literackie, poetyckie – poematy i inne) oraz niemitologiczne (kultyczne, rytualne – rytuały, spisy itp.). Należy zwrócić uwagę, że odnotowuje się różnice akcentów między jednymi i drugimi. Teksty mitologiczne nie współgrają w pełni z danymi pochodzącymi z kultu, bowiem odzwierciedlają starszą, bardziej teoretyczną i archaiczną teologię, może częściowo wypartą. Natomiast teksty pisane prozą, dotyczące kultu, odzwierciedlają sytuacje bardziej współczesną. Np. listy ofiarne czasem podkreślają znaczenie pewnych bogów odgrywających z kolei niewielką rolę w zachowanych mitach.
/ czytaj więcej /
Islam
- autor : Rel-Club
04/06/2011 @ 03:56
Fascynacja Mekką
W przeszłości, mimo iż pielgrzymka była długa i niebezpieczna, niektórzy europejscy podróżnicy, nie zważając na trudności, usiłowali dotrzeć do świętych (!) miejsc islamu. W latach 1503-1931 dwudziestu pięciu Europejczyków odwiedziło Mekkę i po powrocie barwnie opisało te podróż. Znajdowali się wśród nich: angielski jeniec wojenny, hiszpański szpieg, włoski zbieg, szwajcarski zbieg oraz nieoceniony Sir Richard Burton - tłumacz „Baśni z tysiąca i jednej nocy”.
/ czytaj więcej /
Religie Afryki
- autor : Rel-Club
01/06/2011 @ 03:30
Krótka historia voodoo
Kult voodoo bywa często bezzasadnie określany jako „religia synkretyczna", tak jakby szczególnym wyjątkiem, a nie regułą historii powszechnej był fakt, że poszczególne religie powstawały jako konglomeraty złożone z elementów innych duchowych nurtów.
Od Dahomeju do Hispanioli
W odróżnieniu na przykład od buddyzmu czy chrześcijaństwa voodoo nie zna do dziś ani pism kanonicznych, ani dogmatów, ani nawet stałych obrzędów i hierarchii. Co należy pod pojęciem „kult voodoo" rozumieć, czym różni się on z jednej strony od swych duchowych korzeni (zwłaszcza od afrykańskich kultów wodunów), gdzie z drugiej strony przebiega na przykład granica między voodoo jako religią a magią voodoo — na wszystkie te istotne pytania nie otrzymamy od owego kultu żadnej odpowiedzi albo też będą one w najwyższym stopniu sprzeczne; również bowiem jakaś oficjalna historiografia religii jest temu kultowi obca.
/ czytaj więcej /
|
|