Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

=> WEDYZM <<== - Indra

Indra
4. DZIEJE INDRY

Indra był najbardziej kochanym i najpotężniejszym z synów Aditi, matki bogów. Powiadają, że urodził się nie tak, jak inne jej dzieci, lecz w niezwykły sposób; podczas porodu matka jego niemal straciła życie. Zaledwie się urodził, chwycił za broń. Przestraszona niezwykłymi narodzinami syna i jego groźnym wyglądem Aditi ukryła Indrę, ale on objawił się wszystkim w złotej zbroi natychmiast po narodzinach, wypełniając sobą Wszechświat; a matkę potęga syna napełniła dumą.

I stał się wielkim, niepokonanym wojownikiem, przed którym drżeli zarówno bogowie jak i asurowie. Będąc jeszcze bardzo młodym, pokonał podstępnego demona Emuszę. Demon ten pod postacią dzika zagrabił pewnego razu bogom ziarno przeznaczone na ofiarę i ukrył je wśród skarbów asurów za po trzykroć siedmioma górami. Emusza już był się zabrał do gotowania kaszy z kradzionego ziarna, gdy Indra napiął swój łuk, przeszył strzałą dwadzieścia jeden gór i zabił dzika. A najmłodszy z aditjów, Wisznu, zabrał ofiarną potrawę z siedziby asurów i zwrócił ją bogom.

Indra Indra siedzący na słoniu Innym razem Indra zwrócił bogom krowy zrabowane przez plemię demonów Paniów, które zamieszkiwało nieznane ziemie poza granicami świata bogów i asurów. Paniowie uprowadzili krowy do dalekiej krainy za rzeką Rasa płynącą na końcu świata i ukryli je w górskiej jaskini. Zgasło wtedy niebo, albowiem te boskie krowy były promieniami zorzy, Indra wysłał na poszukiwanie krów boskiego psa Saramę. Sarama wyśledził krowy, dotarł do rzeki i przeskoczywszy przez nią usłyszał ryk krów wewnątrz skały. W imieniu Indry zażądał ich zwrotu, ale Paniowie wydrwili go i przepędzili. Wówczas Indra osobiście udał się do krainy Paniów, a wraz z nim udało się siedmiu mędrców z rodu Angirasa, z Brihaspatim — Władcą Modlitwy na czele. Przy pomocy zaklęć i śpiewów mądrzy Angirasowie rozcięli skałę i wywiedli krowy z niewoli. Kiedy tego dokonali, zniknął niedobry mrok, niebo zajaśniało blaskiem Uśas, bogini jutrzenki, a oczom żyjących stworzeń ukazało się słońce. Demon pieczary, Wala, rozpaczając po utracie Itrów, podniósł lament, lecz został śmiertelnie rażony przez Indrę. Potężny Indra rozproszył Paniów, Angirasowie zaś znaleźli i zabrali cały dobytek tego złego plemienia. I jeszcze wielu złych i niebezpiecznych demonów zwyciężył Indra swą odwagą i silą. Został władcą królestwa niebieskiego; bogowie sami prosili Brahmę, aby ustanowił Indrę ich królem. Drużynę jego stanowili groźni Marutowie. Brat jego Twasztar wykonał dla niego złoty rydwan i wykuł druzgocącą broń — wadżrę. Ta straszna broń lśniła w prawicy Indry jak słońce i sprawiała, że drżeli jego wrogowie. Rydwanem powoził i towarzyszył mu w bitwach Waju, bóg wiatru.

Sprawne ręce Twasźtara, najwytrawniejszego rękodzielnika pośród mieszkańców nieba, wykonały także złotą czaszę do somy, boskiego napoju, przyniesionego w niepamiętnych czasach z nieba na ziemię przez orła Indry. Indra wykarmiony był somą, która zastępowała mu mleko matki. W towarzystwie Marutów, w złotym rydwanie, z wadżrą w ręce, udawał się na wyprawy, a animuszu dodawały mu libacje, na których obficie lała się soma. I wtedy nie było śmiałka, który mógłby mu stawić czoła, i ziemia, i niebo drżały od gniewu Indry, kiedy raził wroga swą wadżrą.

W bitwach bogów z asurami — a trwały one wiele setek, a nawet tysięcy lat — Indra na czele wojsk mieszkańców nieba nie raz pokonywał silę wroga i wielu wodzom dajtów i danawów zadawał klęskę. W walce wręcz pokonał Sambarę, najbardziej podstępnego z asurów, który w boju oślepiał przed wnika tysiącem pułapek; raził śmiertelnie złego Pulomana i pokonał strasznego olbrzyma Dżambhę. Córka Pulomana, piękna Sad, która zbiegła od okrutnego ojca, została żoną swego wybawcy—Indry—i władczynią królestwa niebieskiego.

Indra zabił także Namucziego, najpotężniejszego z asurów, który wcześniej był jego przyjacielem. Namuczi, syn Banu, był potężnym i niepokonanym wojownikiem. W walce był pierwszym pośród asurów, jak Indra był pierwszym pośród bogów. Pewnego razu Namuczi i Indra zawarli pakt. Złożyli przysięgę, że jeden drugiego nie zaatakuje ani za dnia, ani w nocy, ani na wodzie, ani na lądzie, ani suchą bronią, ani mokrą. I długo byli przyjaciółmi. Ale Namuczi był duchem grzesznego napoju odurzającego, sury. Pewnego razu napoił on Indrę somą zmieszaną z alkoholową surą, przez co pozbawił bohatera siły. Indra udał się wówczas po radę i pomoc do Aświnów, bliźniaczych brad, synów Wiwaswata. Aświnowie byli bogami porannego i wieczornego zmierzchu i boskimi lekarzami.

— Co mam począć? — zapytał Indra. — Namuczi zdradził naszą przyjaźń, wypił moją siłę. Ale ja złożyłem przysięgę, że nie podniosę na niego broni, ani suchej, ani mokrej. Wówczas Aświnowie pokryli wadżrę Indry morską pianą. I oto w godzinie zmierzchu — ani za dnia, ani nocą — na brzegu oceanu, przy samym przyboju — ani na wodzie, ani na lądzie — Indra zabił Namucziego, odrąbawszy mu głowę swą wadżrą pokrytą morską pianą — bronią ani suchą, ani mokrą. Aświnowie natomiast z krwi zabitego przygotowali lekarstwo, którym wyleczyli Indrę.

Innym razem, odurzony wypitymi jeziorami somy, w porywie bezsensownego gniewu cios swej wadżry zwrócił Indra na rydwan Uśas, bogini jutrzenki, odmierzającej dni śmiertelników. Uśas, piękna córka Nieba, uciekła ze strachu, porzuciwszy rozbity rydwan i drżąca ukryła się przed wzrokiem groźnego wojownika.

...

18. KRÓLESTWO INDRY

Kiedy z wód oceanu wydobyto amritę i bogowie pokonali asurów, wypędzając ich do podziemnego świata, Indra zapanował nad Wszechświatem. Nastały szczęśliwe czasy. Chmury zsyłały obli te deszcze, ziemia dawała bogate plony, mieszkańcy światów żyli w dostatku, krocząc drogą cnoty i obowiązku. Królowie rządzili sprawiedliwie, troszcząc się o szczęście poddanych, bramini dopełniali zalecanych obrzędów i spełniali bogobojne śluby w spokojnych, leśnych pustelniach. I potężny Indra, pogromca asurów, widząc, że wszystkie żywe stworzenia we Wszechświecie cieszą się pokojem, szczęściem i rozkwitem, sam również wypełniony był szczęściem.

I władał mądrze w swym niebiańskim królestwie, w mieście Amarawati o tysiącu bram, pełnym złota i szlachetnych kamieni. Droga do tego niebiańskiego miasta prowadzi przez góry północne do wierzchołka Meru i stamtąd dalej gwiezdną drogą; ale piękne miasto mieszkańców nieba niewidoczne jest dla oczu grzesznika.W pobliżu miasta Indry zieleni się dziwny gaj Nandana, miejsce odpoczynku bogów i niebiańskich mędrców. Pizy wejściu do miasta stoi na straży boski słoń Ajrawata, ogromny jak obłok, prarodzic słoni, zrodzony z wód mlecznego oceanu; właśnie na nim objeżdża swe posiadłości Indra, kiedy we Wszechświecie panuje pokój i odpoczywa jego rydwan bojowy. W samym mieście wznosi się sto wspaniałych pałaców, ale największym z nich jest ozdobiony lotosami pałac Indry, wzniesiony przez niego samego. W pałacu tym, na tronie pod białym baldachimem, zasiada Indra wraz ze swą małżonką Śaci, otoczony bogami i świętymi mędrcami.

Tam, do królestwa Indry, odchodzą bohaterowie, którzy padli w boju. Tam rozkłada gałęzie z aromatycznymi kwiatami cudowne drzewo Paridżata, które Indra zdobył podczas ubijania oceanu i podarował bogini Sad. Kwitną tam wieczne sady i ani chłód, ani upał nie gnębią mieszkańców niebiańskiego grodu. Nie znają oni starości, cierpień, ani strachu. Apsarasy cieszą ich wzrok pląsami, a gandharwowie pieszczą ich słuch wspaniałymi melodiami. Ale tylko świątobliwych i dobrych ludzi, którzy na ziemi spełnili swój obowiązek oraz dzielnych wojowników, którzy w boju stanęli twarz w twarz ze śmiercią, przyjmuje Indra w swej szczęśliwej siedzibie.

Do wielkiej potęgi doszedł Indra po zwycięstwie nad asurami; nazwano go Sakra, Potężny. Ale mijał czas, upojony potęgą i sławą Indra popadł w nadmierną pychę i zszedł z drogi cnoty.



*

Fragment książki: W. Erman, E. Tiomkin - Mity Starożytnych Indii


Data utworzenia: 08/10/2023 @ 19:12
Ostatnie zmiany: 13/10/2023 @ 19:47
Kategoria : => WEDYZM <<==
Strona czytana 17976 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko


prawo-wyznaniowe-2011.png
klucz-niebieski-k.jpg
bugaj-hermetyzm.jpg
mitoznawstwo-porownawcze.jpg
grabski-mieszko.jpg
tylak-bog.jpg
saggs.jpg
erman-mity-s.jpg
Historia-sztuki-eu_Meyer.png
leksykon-re.jpg
klengel-his-sy.jpg
butterwick.jpg
polska_mieszka_i1.jpg
hinduizm_-k.jpg
milczenie-1-2012.jpg
podstaw-wiedzy-muzulmanskiej.PNG
d-bog-urojony.jpg
bancroft-wspolczesni.png
e-jastrzebowska.jpg
ramadan-i-kurban.png
labuda-m.jpg
historia-kosciola-2-600-1500.jpeg
anatomia hybrydy.jpg
hyperborea-religia-grekow-gebura.jpg
baschwitz-czarownice_dzieje.jpg
od-mojzesza-do-mahometa-ke.jpg
amsterd-abc.jpg
mysli-sw-jana-chr.png
kaligula.jpg
mity-skandynawskie-ma.jpg
burszta-asteriks.png
listy-prof.jpg
judyta-postac-b-granic.jpg
watykan-zd.jpg
psychologia-religii-bernhard-grom.jpg
Jasienica-slowianski rodowod-1961.jpg
babilonskie-zaklecia.jpg
Narody dawnej.jpg
Szalenstwo w rel-swiata.jpg
Mieszko_Pierwszy_Tajemniczy.jpg
historia-mali-tymowski.jpeg
pascal-mysli.jpg
pod-sztandarem-nieba-wiara-ktora-zabija-w-iext43267118.jpg
ilustrowany-slownik-terminow-lit.jpg
polska-X-XI.jpg
swieci-nie-swieci.jpg
bogowie-slowian-m.jpg
jerzy-adamski-historia-l-f.jpg
delitsh-babilon-i.jpg
wewior-wstepujac-w.jpg
zli-papieze-c.jpg
1908-o-wolnosci.png
STUDIA-RELIGIOLOGICA-39_2006.jpg
ewolucja-boga.jpg
krotka-hi-islamu.png
magia-i-religia.jpg
de-mello.jpg
przeinaczanie-jezusa-bart-ehrman.jpg
graves-mity-gr.jpg
nor-davies-boze-igrzysko.jpg
tajemnice-smim.jpg
apokryfy-nowego-testamentu.jpg
Zycie-Buddy_1927.jpg
znak-1994-2-465.jpeg
wilson-krwawiacy.png
pales.jpg
mitologia-l-tur.jpg
kompendium-nauki-sk.jpg
religie-sw.jpg
mieszko-I-strzelczyk-1992.jpg
egipt-i-biblia-p-montet.jpeg
kissinger_dyplomacja.jpg
rozmyslania-marek-a 1913.jpg
putek-1966-mroki-s.jpg
cyw-zyd.jpg
girard-koziol.jpg
pliniusz-h-n.jpeg
kultura-smierci-1.jpg
zarys-h-sz.jpg
40-piesni-r.png
eisenberg.jpg
dynastia-piastow-ba.jpg
etyka-prot-weber.jpg
Historia Czechoslowacji - Heck-Orzech.jpg
od-abrahama-do-ch.jpg
his-b-w.jpg
historia-pow-sredniowiecza-zientara.jpeg
prawo-koscielne-kat.jpg
ency-archeo-z-s.jpg
Szyszko-Hinduizm-buddyzm-islam.jpg
dogon-ya-gali.jpg
IDEA-XIX-2007.png
chrystianizacja-europy-kosciol.jpg
zapomniane-n-strzelczyk.jpg
Rodzima wiara ukrainska - Lozko.jpg
trevel-his-a.jpg
jero.jpg
odrodzenie-2000-44.png
Chiny-nowe.jpg
malinowski-zsdzikich.jpg
religierzymu.jpg
100-punk-zap.jpg
u-schylku-starozytnosci-2014-a.jpg
rozmowy-z-diablem.jpg
Collectanea Theologica 83-2013-nr 4.jpg
niwinski-mity-symbole.jpg
ap06.jpg
Historia bez cenzury - Hartwig.jpeg
tocqueville.jpg
czarn-mwxxw.jpg
historya-pow-h-3a.gif
Saga-o-Nibelungach-Treumund.png
his-euro.jpg
COLLECTANEA-PHILOLOGICA-XX-2017.jpg
edda-lelewel-1828.jpg
megalomania-narodowa-by.png
czary-i-czarty-polskie-tuwim.jpg
nieznane-arch-mis.jpg
heinemann-eunuchy.png
Leeuw-fenomonologia.png
Malinowski-Wierzenia_pierwotne.jpg
polskie-n.jpg
mit-azteko1.jpg
krewzkrwijezusa.jpg
ogarek-czoj.jpg
haidit-prawy-umysl.jpg
chrzescjianstwo-rusi-k.jpg
pilarczyk-literatura-zydowska.jpg
lengauer-religijnosc.jpg
drioton-egipt-faraonow-2.jpg
estreicher-zarys.jpg
markus-chrzesc.jpg
hall-heretycy.jpg
niemcy500.jpg
przeglad-religioznawczy.png
wzory-kultury-b.jpg
Tako rzecze-zaratustra-1922-Nietzsche.jpeg
demony-r.jpeg
camus-eseje.jpg
bravo.jpg
meczenstwo_w_islamie.jpg
swity-koszmar-haught.jpeg
nowe-ateny.jpg
religia-a-wspolczesne-stosunki-miedzynarodowe.jpeg
stern-zlote-mysli.png
100_filmow_Lis.jpg
monarsze-sekrety-jankowski.jpeg
NAPISY--1994.jpg
studia-theologica-varsaviensia-1977-1.jpg
in-god-we-trust.png
etnologia-religii-szyjewski.jpg
kartezjusz-roz.jpg
historia-irlandii.jpg
zbikowski-legendy.jpg
o-duszy.jpg
MACHIAVELLI-Ksiaze-1917.jpg
101-tore-murphy.jpg
konstytucja-laidler.jpg
his-p-k.jpg
margul-mity-z-pieciu.png
bronk-podstawy-nauk-o-religii.jpg
polityka-jako-wyraz-lub-nastepstwo.jpg
wiek-propagandy.jpg
szrejter-mitologia.bmp
upaniszady-ut.jpg
islam-wnuk.jpg
sachs_muzyka-wswieciestar.jpg
psychoanaliza-i-religia.jpg
historia-wenecji_norwich.jpeg
fuld-krotka.jpg

Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 8782459 odwiedzający

 242 odwiedzających online