Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

==>> WPROWADZENIE - System ofiarny

System ofiarny
DEFINICJA I JEDNOŚĆ SYSTEMU OFIARNEGO

(...) zanim podążymy dalej, należy przedstawić formalną definicję faktów, które określamy nazwą ofiary (le sacrifice).

Słowo ofiara sugeruje bezpośrednio ideę konsekracji (la consecration), co mogłoby wywołać wrażenie, że obu pojęć używa się wymienne. Nie ulega wątpliwości, że ofiara zawsze zakłada konsekrację. W każdym obrzędzie ofiarnym przedmiot przechodzi z dziedziny świeckiej do dziedziny religijnej, jest konsekrowany, poświęcony. Jednak nie wszystkie akty konsekracji są tej samej natury. Niektóre wyczerpują swe działanie na konsekrowanych przedmiotach, i to niezależnie od tego, czy chodzi o osobę, czy o rzecz. Za przykład może służyć obrzęd namaszczenia. Czy uświęca on króla? Przekształceniu ulega jedynie osobowość religijna króla; nic poza nią się nie zmienia.

Natomiast w wypadku ofiary konsekracja promieniuje poza rzecz poświęcaną; dotyczy między innymi osoby moralnej, która ponosi koszty ceremonii. Wierny, który dostarcza żertwę (victime), przedmiot poświęcenia, nie jest u kresu obrzędu tym samym, kim był na początku. Nabył cech religijnych, których uprzednio nie posiadał, lub pozbył się cech niekorzystnych, którymi był dotknięty; wzniósł się do stanu łaski lub wyszedł ze stanu grzechu. W jednym i drugim wypadku zmienił się z punktu widzenia religii.

Ofiarującym nazywamy podmiot, który otrzymuje błogosławieństwa płynące z ofiary lub doznaje jej działania. Tym podmiotem może być zarówno jednostka, jak i społeczność, rodzina, klan, szczep, naród, tajne stowarzyszenie. Gdy chodzi o społeczność, czasami grupa kolektywnie odgrywa rolę ofiarującego, to znaczy cała jest obecna w czasie ofiary; jednak niekiedy deleguje swego członka do działania w jej imieniu. W ten sposób rodzina zazwyczaj jest reprezentowana przez głowę rodziny, a społeczeństwo przez urzędników To jest pierwszy stopień w szeregu zastępstw, które spotkamy na każdym z etapów ofiary.

Jednak w niektórych wypadkach skutki konsekracji podczas obrzędu ofiarnego nie promieniują bezpośrednio na samego ofiarującego, lecz przenoszą się na przedmioty, które w mniejszym lub większym stopniu mają związek z jego osobą. W wypadku obrzędu ofiarnego odprawianego w czasie budowy domu, skutki ofiary dotyczą samego budynku, a nabyte w ten sposób własności będą trwały po śmierci obecnego właściciela. Podobnie rzecz się ma w odniesieniu do pola należącego do ofiarującego, rzeki, przez którą trzeba się przeprawić, składanej przysięgi czy zawieranego przymierza. Wszelkie rzeczy brane pod uwagę podczas składania ofiary nazywamy przedmiotami ofiary. Należy przy tym zauważyć, że skutki ofiary dotyczą również ofiarującego ze względu na sam fakt jego osobistego zainteresowania i obecności podczas odprawiania obrzędu. Promieniujące działanie ofiary jest tu szczególnie wyraźnie widoczne, gdyż wywołuje podwójny skutek: jeden dotyczy przedmiotu, któremu składa się ofiarę, pragnąc na niego oddziaływać, drugi osoby, która wywołuje ów skutek zgodnie ze swą wolą. Niekiedy nawet obrzęd jest użyteczny tylko pod warunkiem owego podwójnego działania. Gdy ojciec rodziny składa ofiarę konsekrującą dom, chodzi nie tylko o przysposobienie budynku do przyjęcia domowników, lecz także o umożliwienie każdemu zamieszkania w nowej siedzibie.

Możemy zatem wskazać na cechę wyróżniającą konsekrację dokonującą się podczas obrzędu ofiarnego: rzecz poświęcona pełni w nim funkcję pośrednika między ofiarującym lub przedmiotem, którego dotyczą dobroczynne skutki ofiary, a bóstwem, do którego ofiara jest zazwyczaj kierowana. Człowiek nie ma bezpośredniego kontaktu z bogiem. To odróżnia ofiarę od większości faktów określanych mianem przymierza krwi, w którym poprzez wymianę krwi dokonuje się bezpośrednie stopienie się życia ludzkiego i boskiego. Nie inaczej rzecz się majak sądzimy, w wypadku pewnych aktów składania w darze włosów, w których ofiarujący podmiot nawiązuje bezpośrednią łączność z bogiem poprzez przekazanie części swej osoby.
Niewątpliwie między tymi rytuałami a ofiarą istnieją zbieżności, jednak należy zachować między nimi wyraźne rozróżnienie.

Jednak cecha charakterystyczna wskazana powyżej nie wystarcza dla odróżnienia ofiary od grupy faktów, które zazwyczaj określa się nazwą darów ofiarnych, obiat (l'offrande). Nie ulega wątpliwości, że w każdym darze ofiarnym poświęcany przedmiot pośredniczy między bogiem a ofiarującym, a skutki poświęcenia dotyczą także tego ostatniego. Mimo że każda ofiara jest obiatą, należy pamiętać o istnieniu obiat innego rodzaju. Poświęcony przedmiot bywa składany po prostu jako ex voto. Aktem konsekracji przedmiot przeznacza się bóstwu, lecz samym przeniesieniem do dziedziny religii nie zmienia się jego natury: pierwociny złożone w świątyni pozostają nietknięte i należą do kapłanów.

W przeciwnych wypadkach akt konsekracji niszczy przedmiot składany w ofierze; w wypadku zwierzęcia składanego w ofierze na ołtarzu zamierzony cel osiąga się tylko wówczas, gdy zostanie ono zarżnięte, poćwiartowane lub spalone w ogniu, jednym słowem ofiarowane. Zniszczony w ten sposób przedmiot jest żertwą (la victime). Nazwę ofiara (sacrifice) należy zatem zachować dla tego rodzaju obiat. Trzeba podkreślić, że różnica między tymi dwoma rodzajami działań zasadza się na ich niejednakowej wadze i skuteczności. W wypadku ofiary przywołuje się silniejsze i bardziej niszczycielskie energie religijne.

Wobec tego należy określać nazwą ofiara każdą obiatę, nie wyłączając roślinnej, o ile dar ofiarny, w całości lub częściowo, ulega zniszczeniu, pomimo że zazwyczaj nazwę tę odnosi się wyłącznie do ofiar krwawych. Sądzimy, że takie ograniczenie jest zabiegiem arbitralnym. Nie zapominając o istniejących różnicach, stwierdzamy, że we wszystkich wypadkach chodzi o identyczny mechanizm poświęcenia i nie ma obiektywnych powodów rozróżniania obu typów ofiar. Za przykład może służyć hebrajska minha, obiata z mąki i placków towarzysząca ofiarom. Chodzi tu o ofiarę w pełnym tego słowa znaczeniu, a Księga Kapłańska nie wyróżnia jej spośród innych ofiar.

Spełnia się ją zgodnie z identycznymi rytami. Część ofiary ulega zniszczeniu w ogniu na ołtarzu, resztę zjadają całkowicie lub częściowo kapłani. W Grecji pewni bogowie dopuszczają na swe ołtarze wyłącznie ofiary roślinne, co oznacza, że istniej ą rytuały ofiarne nie obejmujące obiat zwierzęcych. Podobnie rzecz się ma w wypadku libacji [ofiary z płynów] z mleka, wina lub innych płynów. W Grecji podlegają one tym samym rozróżnieniom, co pozostałe typy ofiar; niekiedy nawet odprawiano je w miejsce tych drugich. Hindusi do tego stopnia odczuwali zasadniczą tożsamość obu sposobów postępowania, że utożsamiali przedmioty ofiarowane podczas odmiennych form obrzędu.

Wszystkie przedmioty ofiary uznawali za istoty żywe i działali stosownie do tego wyobrażenia. Szczególnie uroczystym ofiarom składanym z rozcieranego w moździerzu ziarna towarzyszyło błaganie rośliny o powściągnięcie zemsty na ofiarniku za uczynione zło. Ciasto wkładane przed upieczeniem do glinianych czerepów upraszano, aby naczynia nie uległy zniszczeniu a przed przystąpieniem do krojenia — o zaniechanie wyrządzania szkody ofiarującemu i kapłanom. Mleko wylewane w libacji (a wszelkie libacje hinduskie spełnia się z mleka lub jego pochodnych) uważano za rzecz ożywioną i utożsamiano jeż samą krową, jej żywotnymi sokami i płodnością. (...)

*

Fragment książki: Henri Hubert, Marcel Mauss - Esej o naturze i funkcji ofiary

Data utworzenia: 20/10/2016 @ 12:40
Ostatnie zmiany: 25/05/2017 @ 17:27
Kategoria : ==>> WPROWADZENIE
Strona czytana 16932 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko


his-b-w.jpg
trevel-his-a.jpg
markus-chrzesc.jpg
prawo-koscielne-kat.jpg
chrystianizacja-europy-kosciol.jpg
mieszko-I-strzelczyk-1992.jpg
listy-prof.jpg
zapomniane-n-strzelczyk.jpg
czarn-mwxxw.jpg
hinduizm_-k.jpg
zarys-h-sz.jpg
nor-davies-boze-igrzysko.jpg
tocqueville.jpg
szrejter-mitologia.bmp
historia-pow-sredniowiecza-zientara.jpeg
dogon-ya-gali.jpg
apokryfy-nowego-testamentu.jpg
monarsze-sekrety-jankowski.jpeg
prawo-wyznaniowe-2011.png
100-punk-zap.jpg
o-duszy.jpg
MACHIAVELLI-Ksiaze-1917.jpg
bugaj-hermetyzm.jpg
his-p-k.jpg
klengel-his-sy.jpg
e-jastrzebowska.jpg
Szyszko-Hinduizm-buddyzm-islam.jpg
drioton-egipt-faraonow-2.jpg
chrzescjianstwo-rusi-k.jpg
burszta-asteriks.png
znak-1994-2-465.jpeg
bronk-podstawy-nauk-o-religii.jpg
ilustrowany-slownik-terminow-lit.jpg
erman-mity-s.jpg
polska_mieszka_i1.jpg
u-schylku-starozytnosci-2014-a.jpg
zbikowski-legendy.jpg
de-mello.jpg
kultura-smierci-1.jpg
mitologia-l-tur.jpg
1908-o-wolnosci.png
40-piesni-r.png
labuda-m.jpg
niemcy500.jpg
megalomania-narodowa-by.png
mity-skandynawskie-ma.jpg
pales.jpg
historia-kosciola-2-600-1500.jpeg
in-god-we-trust.png
studia-theologica-varsaviensia-1977-1.jpg
heinemann-eunuchy.png
zli-papieze-c.jpg
religierzymu.jpg
egipt-i-biblia-p-montet.jpeg
baschwitz-czarownice_dzieje.jpg
demony-r.jpeg
swieci-nie-swieci.jpg
Mieszko_Pierwszy_Tajemniczy.jpg
lengauer-religijnosc.jpg
wiek-propagandy.jpg
rozmowy-z-diablem.jpg
tylak-bog.jpg
Tako rzecze-zaratustra-1922-Nietzsche.jpeg
sachs_muzyka-wswieciestar.jpg
Collectanea Theologica 83-2013-nr 4.jpg
Historia Czechoslowacji - Heck-Orzech.jpg
pilarczyk-literatura-zydowska.jpg
putek-1966-mroki-s.jpg
stern-zlote-mysli.png
przeglad-religioznawczy.png
etyka-prot-weber.jpg
saggs.jpg
podstaw-wiedzy-muzulmanskiej.PNG
ap06.jpg
cyw-zyd.jpg
jerzy-adamski-historia-l-f.jpg
dynastia-piastow-ba.jpg
Zycie-Buddy_1927.jpg
kaligula.jpg
wilson-krwawiacy.png
niwinski-mity-symbole.jpg
Chiny-nowe.jpg
anatomia hybrydy.jpg
tajemnice-smim.jpg
polska-X-XI.jpg
religia-a-wspolczesne-stosunki-miedzynarodowe.jpeg
pod-sztandarem-nieba-wiara-ktora-zabija-w-iext43267118.jpg
Jasienica-slowianski rodowod-1961.jpg
girard-koziol.jpg
historia-irlandii.jpg
wzory-kultury-b.jpg
bravo.jpg
mit-azteko1.jpg
polityka-jako-wyraz-lub-nastepstwo.jpg
psychologia-religii-bernhard-grom.jpg
rozmyslania-marek-a 1913.jpg
Szalenstwo w rel-swiata.jpg
Historia bez cenzury - Hartwig.jpeg
Saga-o-Nibelungach-Treumund.png
babilonskie-zaklecia.jpg
leksykon-re.jpg
religie-sw.jpg
COLLECTANEA-PHILOLOGICA-XX-2017.jpg
konstytucja-laidler.jpg
hyperborea-religia-grekow-gebura.jpg
Narody dawnej.jpg
Malinowski-Wierzenia_pierwotne.jpg
krewzkrwijezusa.jpg
estreicher-zarys.jpg
ogarek-czoj.jpg
odrodzenie-2000-44.png
od-abrahama-do-ch.jpg
islam-wnuk.jpg
fuld-krotka.jpg
bogowie-slowian-m.jpg
swity-koszmar-haught.jpeg
od-mojzesza-do-mahometa-ke.jpg
Leeuw-fenomonologia.png
butterwick.jpg
krotka-hi-islamu.png
historia-wenecji_norwich.jpeg
Historia-sztuki-eu_Meyer.png
nieznane-arch-mis.jpg
historya-pow-h-3a.gif
STUDIA-RELIGIOLOGICA-39_2006.jpg
grabski-mieszko.jpg
historia-mali-tymowski.jpeg
Rodzima wiara ukrainska - Lozko.jpg
klucz-niebieski-k.jpg
hall-heretycy.jpg
mysli-sw-jana-chr.png
pascal-mysli.jpg
polskie-n.jpg
camus-eseje.jpg
mitoznawstwo-porownawcze.jpg
ency-archeo-z-s.jpg
przeinaczanie-jezusa-bart-ehrman.jpg
haidit-prawy-umysl.jpg
bancroft-wspolczesni.png
ewolucja-boga.jpg
etnologia-religii-szyjewski.jpg
graves-mity-gr.jpg
upaniszady-ut.jpg
ramadan-i-kurban.png
pliniusz-h-n.jpeg
psychoanaliza-i-religia.jpg
jero.jpg
magia-i-religia.jpg
kartezjusz-roz.jpg
edda-lelewel-1828.jpg
milczenie-1-2012.jpg
kissinger_dyplomacja.jpg
delitsh-babilon-i.jpg
wewior-wstepujac-w.jpg
his-euro.jpg
nowe-ateny.jpg
meczenstwo_w_islamie.jpg
kompendium-nauki-sk.jpg
eisenberg.jpg
101-tore-murphy.jpg
IDEA-XIX-2007.png
czary-i-czarty-polskie-tuwim.jpg
NAPISY--1994.jpg
malinowski-zsdzikich.jpg
margul-mity-z-pieciu.png
d-bog-urojony.jpg
100_filmow_Lis.jpg
judyta-postac-b-granic.jpg
amsterd-abc.jpg
watykan-zd.jpg

Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 8783311 odwiedzający

 55 odwiedzających online