Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

BUDDYZM <<<== - Kanon buddyjski

Naukowcy badają tybetańskie księgi z "Berlinki"


W Bibliotece Jagiellońskiej może znajdować się fragment pierwodruku tybetańskiego kanonu buddyjskiego - "Kandżuru" z 1606 r. - przypuszczają naukowcy.

W Bibliotece trwają badania ksiąg tybetańskich z niemieckich zbiorów. Jak poinformowała uczestnicząca w badaniach dr Agnieszka Helman-Ważny, naukowcy przeglądają unikalny zbiór ponad 800 ksiąg z kolekcji niemieckiego uczonego Eugena Pandera, należącej do tzw. Berlinki. Przypuszczają, że w kolekcji tej może znajdować się fragment pierwodruku tybetańskiego kanonu buddyjskiego - "Kandżuru" - edycji Wang-li z 1606 r. "Znalazłam artykuł niemieckiego naukowca, prof. Helmuta Eimera, który sugerował, że jedno z pierwszych wydań drukowanych "Kandżuru", czyli buddyjskiego pisma świętego zaginęło podczas wojny. Ten trop rokował do dalszych poszukiwań. Historia tych zbiorów sugerowała, że to co Niemcy uznali za zaginione, prawdopodobnie znajduje się w Bibliotece Jagiellońskiej" - powiedziała Helman-Ważny.

Jak tłumaczyła badaczka, badania będą prawdopodobnie trwały przez wiele lat. W pierwszym ich etapie naukowcy starają się przede wszystkim potwierdzić, czy zaginiony fragment najstarszego drukowanego wydania "Kandżuru" znajduje się faktycznie w Bibliotece Jagiellońskiej. Zadanie to jest niełatwe, ponieważ zbiory nie są skatalogowane, ani opisane. Nie wiadomo, jakie księgi się w nich znajdują.

"Trzeba te księgi najpierw dokładnie przejrzeć i tłumacząc fragmenty zorientować się co w tych zbiorach jest. Wiemy jak zwykle wyglądają wydania "Kandżuru" i co zawierają. W związku z tym wiemy jak obszerne to powinny być tomy. Odnalezienie ksiąg z tekstem Kandżuru nie byłoby tak wielką trudnością - jednak potwierdzenie, że jest to Kandżur edycji Wang-li, a nie jedno z licznych późniejszych wydań będzie wymagało szczegółowych badań. Problem polega również na tym, że całość tych zbiorów obejmuje ok. 860 tomów, a poszukiwany Kandżur jest tylko ich niewielką częścią" - podkreśliła Helman-Ważny.

Jak wyjaśniła, pierwsze prace polegają na odczytaniu tytułu dzieła i kolofonu, czyli informacji umieszczonej na końcu książki, opisującej okoliczności powstania danego egzemplarza. Jednak w kolofonach tybetańskich ksiąg niezwykle rzadko znajdują się precyzyjne informacje o tym kto i kiedy ją wykonał, na czyje polecenie itp. Badania techniki wykonania i użytych materiałów mają ogromne znaczenie przy identyfikacji ksiąg.

"Oczywiście na tym etapie nie prowadzimy jeszcze dokładnych tłumaczeń czy analizy każdej książki, tylko po prostu szukamy takich, które mają odpowiednią ilość kart, charakterystyczny format i które mogą być potencjalnie "Kandżurem" - zastrzegła.

Planowane badania zbiorów nie mają się jednak ograniczać tylko do poszukiwania zaginionych ksiąg. Naukowcy chcą w przyszłości stworzyć spis wszystkich tybetańskich dzieł znajdujących się w "Berlince". Jego celem byłoby poinformowanie o zawartości kolekcji wszystkich naukowców zainteresowanych badaniem tych zbiorów.

Jak tłumaczyła Helman-Ważny, kolekcja jest unikatowa na skalę światową. Znajdują się w niej rękopisy i druki przeważnie w języku tybetańskim, ale też w języku mongolskim i w języku chińskim. Głównie są to teksty religijne, ale nie tylko. Wszystkie są bardzo stare.

"Już te nasze wstępne badania potwierdzają, że kolekcja ta została w 1889 r. przywieziona z Pekinu do Berlina przez profesora Eugena Pandera. Trafiły początkowo do Museum Frvlkerkunde w Berlinie i potem zostały przez to muzeum przekazane do Biblioteki Pruskiej. Stamtąd trafiły na tereny obecnej Polski i z czasem właśnie do Biblioteki Jagiellońskiej. Przez długi czas nie było przede wszystkim atmosfery, żeby te zbiory badać. One sobie po prostu tam leżały. Informacje o berlince zaczęły się pomału przedostawać do różnych badaczy i zajmowano się w pierwszej kolejności tym, co było bardziej znajome. Kolekcja Pandera jest tylko częścią kolekcji orientalnej" - podkreśliła badaczka.

Według niej, zbiory z kolekcji tybetańskie nie zostały nigdy dokładnie zbadane, nawet przez niemieckich właścicieli. Jak wyjaśniła, książki tybetańskie to w większości przypadków zbiory luźnych papierowych kart w kształcie podłużnych prostokątów, przypominających liście palmowe. Te karty były oryginalnie, prawdopodobnie przez Pandera, owijane w papier i zaklejane. Wiele z tych paczek, nigdy nie było rozpakowanych, o czym świadczą oryginalne banderole.

"Z tego widać, że Niemcy chyba nie zdążyli ich nawet otworzyć. Zresztą nie istnieje żaden katalog akurat tych zbiorów. Natrafiliśmy na zapomniany skarb światowego dziedzictwa. Dlatego eksploracja tego skarbu jest tak pasjonująca" - podkreśliła Helman-Ważny.

Jak dodała, z zapisków Pandera można wnioskować, że część pierwodruku "Kandżuru" trafiła do Japonii, a część znajdowała się w tych zbiorach, które zostały zabrane do Niemiec. Skądinąd wiadomo, że te tomy, które się dostały do Japonii, spaliły się w pożarze w czasie trzęsienia ziemi w Tokio w 1923 r. i na pewno już nie istnieją.

"Jedyne znane części tego wydania, o których wiadomo, przedostały się za sprawą Pandera do Niemiec. I to mamy nadzieję znaleźć w Krakowie" - zaznaczyła.

Oprócz Helman-Ważny w zespole zajmującym się badaniem ksiąg tybetańskich z "Berlinki" pracują prof. Marek Mejor z Instytutu Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr Thupten Kunga Chashab, również z UW. "Berlinka" składa się z dwóch części: z tzw. Skarbu Pruskiego oraz zbioru druków nowych czyli książek z XIX i XX w. Tzw. Skarb Pruski to rękopisy, rękopisy muzyczne, starodruki i niewielki fragment zbiorów kartograficznych.

Zbiory Pruskiej Biblioteki Państwowej zostały wywiezione przez Niemców pod koniec II wojny światowej, w obawie przed nalotami, z Berlina do opactwa cystersów w Krzeszowie na niemieckim wówczas Dolnym Śląsku. Po wojnie tereny te znalazły się w granicach państwa polskiego i zbiory zostały przejęte przez polskie władze.

Zbiory te począwszy od 1946 r. przekazywane były do "Jagiellonki" jako centralnej Składnicy Zbiorów Zabezpieczonych. Do Krakowa trafiło 490 z 505 skrzyń. Właścicielem tych zbiorów jest Skarb Państwa, a Biblioteka Jagiellońska jedynie ich depozytariuszem. Władze Niemiec wielokrotnie dopominały się o zwrot "Berlinki", w której znajdują się cenne rękopisy, grafiki oraz manuskrypty muzyczne, m.in. rękopisy Mozarta, Bacha, Beethovena, Schumanna, Haydna, Goethego, Schillera, Herdera. Sprawa ta, co jakiś czas pojawia się w stosunkach polsko-niemieckich oraz rozmowach na temat zwrotu dóbr kultury.

PAP - Nauka w Polsce, Urszula Rybicka


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 02:06
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 06:18
Kategoria : BUDDYZM <<<==
Strona czytana 17308 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko


wilson-krwawiacy.png
COLLECTANEA-PHILOLOGICA-XX-2017.jpg
Szyszko-Hinduizm-buddyzm-islam.jpg
margul-mity-z-pieciu.png
Leeuw-fenomonologia.png
podstaw-wiedzy-muzulmanskiej.PNG
pilarczyk-literatura-zydowska.jpg
listy-prof.jpg
edda-lelewel-1828.jpg
IDEA-XIX-2007.png
historia-kosciola-2-600-1500.jpeg
rozmyslania-marek-a 1913.jpg
wewior-wstepujac-w.jpg
kissinger_dyplomacja.jpg
bogowie-slowian-m.jpg
Collectanea Theologica 83-2013-nr 4.jpg
erman-mity-s.jpg
40-piesni-r.png
tocqueville.jpg
malinowski-zsdzikich.jpg
101-tore-murphy.jpg
drioton-egipt-faraonow-2.jpg
meczenstwo_w_islamie.jpg
Tako rzecze-zaratustra-1922-Nietzsche.jpeg
czary-i-czarty-polskie-tuwim.jpg
kartezjusz-roz.jpg
grabski-mieszko.jpg
megalomania-narodowa-by.png
Narody dawnej.jpg
in-god-we-trust.png
markus-chrzesc.jpg
ogarek-czoj.jpg
mit-azteko1.jpg
historya-pow-h-3a.gif
pascal-mysli.jpg
e-jastrzebowska.jpg
stern-zlote-mysli.png
etyka-prot-weber.jpg
Szalenstwo w rel-swiata.jpg
d-bog-urojony.jpg
konstytucja-laidler.jpg
zbikowski-legendy.jpg
Zycie-Buddy_1927.jpg
jero.jpg
mysli-sw-jana-chr.png
anatomia hybrydy.jpg
bravo.jpg
his-b-w.jpg
tylak-bog.jpg
klengel-his-sy.jpg
fuld-krotka.jpg
heinemann-eunuchy.png
camus-eseje.jpg
pales.jpg
chrystianizacja-europy-kosciol.jpg
studia-theologica-varsaviensia-1977-1.jpg
znak-1994-2-465.jpeg
Historia bez cenzury - Hartwig.jpeg
burszta-asteriks.png
haidit-prawy-umysl.jpg
mitoznawstwo-porownawcze.jpg
Mieszko_Pierwszy_Tajemniczy.jpg
o-duszy.jpg
wzory-kultury-b.jpg
rozmowy-z-diablem.jpg
zli-papieze-c.jpg
Saga-o-Nibelungach-Treumund.png
Malinowski-Wierzenia_pierwotne.jpg
bronk-podstawy-nauk-o-religii.jpg
szrejter-mitologia.bmp
demony-r.jpeg
jerzy-adamski-historia-l-f.jpg
polityka-jako-wyraz-lub-nastepstwo.jpg
girard-koziol.jpg
Historia Czechoslowacji - Heck-Orzech.jpg
psychoanaliza-i-religia.jpg
mitologia-l-tur.jpg
prawo-wyznaniowe-2011.png
zarys-h-sz.jpg
butterwick.jpg
baschwitz-czarownice_dzieje.jpg
hall-heretycy.jpg
swity-koszmar-haught.jpeg
pliniusz-h-n.jpeg
NAPISY--1994.jpg
leksykon-re.jpg
kompendium-nauki-sk.jpg
dogon-ya-gali.jpg
babilonskie-zaklecia.jpg
ap06.jpg
putek-1966-mroki-s.jpg
de-mello.jpg
apokryfy-nowego-testamentu.jpg
swieci-nie-swieci.jpg
watykan-zd.jpg
Rodzima wiara ukrainska - Lozko.jpg
trevel-his-a.jpg
egipt-i-biblia-p-montet.jpeg
1908-o-wolnosci.png
polskie-n.jpg
tajemnice-smim.jpg
sachs_muzyka-wswieciestar.jpg
historia-mali-tymowski.jpeg
estreicher-zarys.jpg
u-schylku-starozytnosci-2014-a.jpg
hinduizm_-k.jpg
polska_mieszka_i1.jpg
religia-a-wspolczesne-stosunki-miedzynarodowe.jpeg
his-euro.jpg
MACHIAVELLI-Ksiaze-1917.jpg
judyta-postac-b-granic.jpg
historia-irlandii.jpg
graves-mity-gr.jpg
100_filmow_Lis.jpg
bugaj-hermetyzm.jpg
Jasienica-slowianski rodowod-1961.jpg
cyw-zyd.jpg
od-mojzesza-do-mahometa-ke.jpg
czarn-mwxxw.jpg
ramadan-i-kurban.png
ilustrowany-slownik-terminow-lit.jpg
krewzkrwijezusa.jpg
mieszko-I-strzelczyk-1992.jpg
przeinaczanie-jezusa-bart-ehrman.jpg
Chiny-nowe.jpg
psychologia-religii-bernhard-grom.jpg
historia-wenecji_norwich.jpeg
hyperborea-religia-grekow-gebura.jpg
wiek-propagandy.jpg
niwinski-mity-symbole.jpg
nor-davies-boze-igrzysko.jpg
upaniszady-ut.jpg
his-p-k.jpg
STUDIA-RELIGIOLOGICA-39_2006.jpg
odrodzenie-2000-44.png
magia-i-religia.jpg
100-punk-zap.jpg
niemcy500.jpg
lengauer-religijnosc.jpg
ency-archeo-z-s.jpg
chrzescjianstwo-rusi-k.jpg
prawo-koscielne-kat.jpg
etnologia-religii-szyjewski.jpg
kultura-smierci-1.jpg
eisenberg.jpg
saggs.jpg
dynastia-piastow-ba.jpg
monarsze-sekrety-jankowski.jpeg
od-abrahama-do-ch.jpg
nieznane-arch-mis.jpg
religie-sw.jpg
Historia-sztuki-eu_Meyer.png
przeglad-religioznawczy.png
mity-skandynawskie-ma.jpg
milczenie-1-2012.jpg
zapomniane-n-strzelczyk.jpg
amsterd-abc.jpg
bancroft-wspolczesni.png
historia-pow-sredniowiecza-zientara.jpeg
nowe-ateny.jpg
krotka-hi-islamu.png
pod-sztandarem-nieba-wiara-ktora-zabija-w-iext43267118.jpg
islam-wnuk.jpg
delitsh-babilon-i.jpg
labuda-m.jpg
kaligula.jpg
klucz-niebieski-k.jpg
polska-X-XI.jpg
ewolucja-boga.jpg
religierzymu.jpg

Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 8782720 odwiedzający

 187 odwiedzających online