Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

ZAGADNIENIA OKOŁOREL. - Teozofia - Poszukiwacze prawdy

Poszukiwacze prawdy

Michał Karaszewicz-Tokarzewski Triumfalny pochód teozofii

Czy generał, kierownik Biura Personalnego Ministerstwa Spraw Wojskowych może wierzyć w wędrówkę dusz i "poszukiwać ezoterycznej prawdy"? Owszem. Kimś takim był Michał Karaszewicz-Tokarzewski, towarzysz Piłsudskiego z Legionów i jednocześnie nieformalny przywódca Towarzystwa Teozoficznego w Polsce, organizacji mającej wszystkie cechy sekty religijnej. Jak to możliwe, że doktryna będąca zlepkiem wierzeń hinduskich i buddyzmu, nazywana przez Mirceę Eliadego "wstrętną hybrydą duchową", zdołała zagnieździć się wśród elit politycznych Europy, Indii i II Rzeczypospolitej?

Dzieci mistycznej matki

Podróże ponoć kształcą. W wypadku Heleny Pawłowny Bławatskiej, młodej i nieco egzaltowanej żony wicegubernatora Kaukazu, okazały się na tyle twórcze, że można mówić wręcz o zmianie jej osobowości. Niewiasta ta odwiedziła Indie, być może Tybet, kilka lat spędziła w Egipcie, gdzie kontaktowała się z dziwacznymi hermetycznymi bractwami i koptyjskim cudotwórcą oraz magiem, niejakim Paulosem Mentamonem. Kiedy w 1873 roku przybyła do Nowego Jorku, była już pewna, że została wybrana przez świętych mędrców, aby przekazać światu zapomnianą Prawdę.

Elity społeczne tamtych czasów, przesiąknięte scjentyzmen i pozytywistycznymi ideami, odchodziły od chrześcijaństwa. Powstałą pustkę duchową zaczął wypełniać spirytyzm. Łatwiej było uwierzyć w "aury" i kręcące się talerzyki niż w zbawczą misję Chrystusa.

Helena BławatskaBławatska wraz z grupą przyjaciół z kręgu spirytystów założyła w 1875 roku Towarzystwo Teozoficzne. Badano w nim, komentowano i podawano do wierzenia teogonię egipską (bardzo wówczas modną), buddyjską ideę transmigracji, a przede wszystkim - indyjskie systemy religijne. Członkowie Towarzystwa przenieśli się nawet na pewien czas do Indii, gdzie nabyli niewielką posiadłość w Adyarze niedaleko Madrasu, która stała się z czasem centrum ruchu. Mimo krytyki działalności Bławatskiej ruch teozoficzny zyskiwał zwolenników, szczególnie za sprawą energicznej Annie Besant, następczyni Bławatskiej, przed "nawróceniem" znanej socjalistki i wojującej ateistki.

Ruch teozoficzny okazał się znaczący dla losów Indii. Początek działalności Besant zbiegł się z obecnością w Londynie grupy młodych Hindusów studiujących na angielskich uniwersytetach. Wśród nich znalazł się Mohandas Gandhi, adept prawa, z zapałem chłonący kulturę swoich imperialnych panów. Wkrótce miało się to jednak zmienić. "Pod koniec drugiego roku mojego pobytu w Anglii - pisał w swoich wspomnieniach - spotkałem dwóch teozofów, którzy przedstawili mnie pani Besant. Przeczytałem też Klucz do teozofii, który zachęcił mnie do studiowania książek o hinduizmie i otworzył mi oczy na fałszywość tezy forowanej przez misjonarzy, jakoby hinduizm był pełen zabobonów".

Besant i Gandhi stali się apostołami odrodzenia hinduizmu. Nowa przywódczyni teozofów uwierzyła, że w poprzednim wcieleniu była Hinduską, dlatego rozpoczęła wieloletnią walkę o wyzwolenie Indii. Przez pewien czas stała nawet na czele Indyjskiego Kongresu Narodowego. Kreowała również nowych przywódców hinduskich: to jej duchowym wychowankiem był późniejszy wieloletni premier Indii Jawaharlal Nehru. Kiedy w 1947 roku Anglicy wycofali się z subkontynentu, dziennikarze mieli prawo napisać, że nikt nie uczynił więcej dla wskrzeszenia indyjskiej dumy od Annie Besant. Republika Indii jest w dużym stopniu tworem teozofów.

W sojuszu z masonami...

Inaczej potoczyły się losy teozofów w Europie; swój rozwój i wpływy zawdzięczali sojuszowi z wolnomularstwem, a ściślej - jego niezbyt ortodoksyjną gałęzią Le Droit Humain (Prawo Człowieka).

Elita ruchu teozoficznego od początku usiłowała nawiązać ścisłe związki z wolnomularstwem. Na przeszkodzie stanęła jednak konstytucja doktora Andersona, uważanego za prawodawcę masonów wszystkich obrządków, która w artykule III mówi: "Niewolnicy, kobiety ani ludzie niemoralni i niehonorowi nie mogą być przyjęci do loży, lecz jedynie mężczyźni cieszący się dobrą opinią". A wśród teozofów kobiety dominowały zarówno liczebnie, jak i intelektualnie. Tymczasem pod koniec dziewiętnastego wieku ruch emancypacyjny czynił poważne postępy i wydawało się, że jest niemożliwe, aby przynajmniej niektórzy wolnomularze nie zrewidowali swoich poglądów.

Pierwszym z nich był francuski senator Georges Martin, który po konflikcie z Wielką Lożą Symboliczną Szkocką, której był członkiem, udzielił wtajemniczenia pierwszym trzynastu kobietom. Uroczystość odbyła się w marcu 1893 roku w paryskim salonie Marii de Vienne, założycielki Towarzystwa Karmienia Piersią Macierzyńską. Po przyjęciu jeszcze kilkunastu adeptek Martin utworzył Wielką Lożę Symboliczną Szkocką Mieszaną "Prawo Człowieka". Rok 1902 był niewątpliwie przełomowy dla nowego obrządku. Annie Besant, dowiedziawszy się o możliwości przyjmowania kobiet do wolnomularstwa, przybyła do Paryża wraz z sześcioma najbliższymi osobami. Wszystkim nadano pierwsze trzy stopnie. Po powrocie do Anglii założyli pierwszy warsztat obrządku mieszanego (Co - Masonery), który zyskał dużą popularność wśród tamtejszych teozofów. Za ich pośrednictwem rozpowszechnił się także w koloniach Imperium Brytyjskiego i w Ameryce Południowej. Besant osobiście założyła wpływową później lożę w Amsterdamie. W Stanach Zjednoczonych zaś Co - Masonery tworzyli głównie nowi imigranci z Europy, mający utrudniony dostęp do tradycyjnych lóż zdominowanych przez Anglosasów.

...i politykami

Na ziemiach polskich pierwsze kółka zwolenników Bławatskiej i Besant powstały dopiero w 1905 roku, i to wyraźnie z inspiracji teozofów rosyjskich. Sekretarzem pierwszej loży teozoficznej Alba został dyrektor Szkoły Sztuk Pięknych Kazimierz Strabowski. Wśród osób zainteresowanych wschodnim synkretyzmem byli znani literaci: Eliza Orzeszkowa, Tadeusz Miciński i Maria Rodziewiczówna. Obok nich znalazła się grupa wpływowych kobiet ze sfer mieszczańskich, inteligenckich, a nawet arystokracji. Pierwsza wojna światowa znacznie ograniczyła działalność teozofów; wielu z nich zajęło się działalnością niepodległościową.

W II Rzeczypospolitej teozofia i związane z nią kręgi masonerii uzyskały wręcz idealne warunki rozwoju. Wanda Dynowska, sekretarz Polskiego Towarzystwa Teozoficznego, i generał Michał Karaszewicz-Tokarzewski chcieli utworzyć w Polsce wolnomularstwo mieszane, skupiające w świecie tak wielu teozofów. Dynowska poinformowała o tym Józefa Piłsudskiego, który - wedle jej późniejszej relacji - "zainteresował się bardzo, wypytywał o wszystko, zastanawiał się długo, wreszcie powiedział, iż widzi nasze motywy, zgadza się z nimi, pozwala i zachęca, bylebym go zawsze o rozwoju prac informowała". Z takim poparciem teozofka wyjechała do Anglii, gdzie - wraz ze swoim towarzyszem z organizacji Tadeuszem Bibro - przystąpiła do loży obrządku mieszanego. Po powrocie do kraju utworzyła pierwsze kółko przekształcone wkrótce w lożę Orzeł Biały. Niebawem ruch zasiliła grupa oficerów-piłsudczyków zobowiązanych przez marszałka do wycofania się z masonerii innych rytów. Sam Piłsudski, według relacji Dynowskiej, bardzo interesował się nową formacją, wypytywał o członków, chciał być poinformowany o pracach i - jak sądzi autorka przekazu - lubił te relacje.

Deklaracja ideowa polskiej federacji Zakonu Zjednoczonego Wolnomularstwa "Prawo Człowieka" przygotowana w 1932 roku nosi wyraźne ślady wpływu teozofii. Autorzy piszą: "Zakon posiada swój system moralności, ukryty w alegoriach i przedstawiony w symbolach. Celem tego systemu jest dążenie, aby indywidualne osiągnięcia Jedynej Prawdy przejawiać w czynie zespołowego życia w szczupłym początkowo gronie Braci Zakonnych". Faktem jest jednak, że do polskiej federacji, oprócz teozofów, należeli również członkowie nie związani z tym ruchem. Niemniej loże Prawo Człowieka były ważnym miejscem propagowania idei Bławatskiej.

Towarzystwo Teozoficzne, którego pierwszoplanową postacią po przewrocie majowym stał się generał Karaszewicz-Tokarzewski (od lutego 1927 roku kierownik Biura Personalnego Ministerstwa Spraw Wojskowych), liczyło blisko 600 członków i dosyć regularnie wydawało swój periodyk Przegląd Teozoficzny. Być może to właśnie za sprawą Karaszewicza organizacja poparła rządy Piłsudskiego. Powoływanie się teozofów na wielką trójcę romantyczną, w szczególności na Słowackiego i jego Króla Ducha, współgrało z nastrojami elity piłsudczyków, deklaracje w rodzaju "wypowiedzieliśmy walkę wszystkiemu, co w Polsce małością jest i kłamstwem", były zgodne z hasłami moralnej sanacji. Dlatego też prasa piłsudczykowska w przychylnym tonie relacjonowała odczyty znanych teozofów, jak choćby Hindusa D. Rajagopala.

W podziemiu

Najpoważniejsze wpływy polityczne zdobyła loża Św. Graal, w której Bratem Czcigodnym przez kilka kadencji był właśnie generał Karaszewicz-Tokarzewski. Należał do niej również porucznik Zaćwilichowski, najbliższy współpracownik Kazimierza Bartla w czasach, gdy ten był premierem. Po przejściu do rezerwy pracował w MSZ i kilkakrotnie jeździł w ważnych misjach do Paryża i Genewy.

Pod koniec lat dwudziestych erygowano lożę Św. Michała Archanioła, do której należeli głównie wojskowi: komandor Bernard Miller, generał Pasłowski i Tadeusz Marceli Casperi-Chraszczewski z gabinetu wojskowego prezydenta. Teozofowie przywiązywali dużą wagę do zagadnień pedagogicznych, stąd też inna loża, Radosna Przyszłość, skupiająca siostry i braci zainteresowanych tymi problemami. Janusz Korczak, człowiek o poważnym dorobku pedagogicznym, lekarz i opiekun sierot, należał jednak do loży Gwiazda Morza i koncentrował swoje zainteresowania raczej na pracach kontemplacyjnych.

Trudno jest ocenić wpływ teozofii i związanego z nią obrządku wolnomularskiego na życie publiczne w Polsce międzywojennej, ale wydaje się, że był on mniejszy niż masonerii tradycyjnych rytów. Przypomnijmy jednak istotny epizod z początków okupacji. Po upadku Polski generał Karaszewicz-Tokarzewski został mianowany dowódcą konspiracyjnej organizacji Służba Zwycięstwu Polski i wykorzystał w jej działalności zaufanych ludzi z lóż ruchu Prawo Człowieka i Towarzystwa Teozoficznego. Gestapo o tym wiedziało i szczególnie interesowało się tymi organizacjami. Sam Karaszewicz-Tokarzewski czuł się na tyle związany z ruchem teozoficznym, że przebywając z armią polską na Środkowym Wschodzie, uzyskał od generała Andersa zgodę na odwiedzenie centrali ruchu w Adyarze.

Obecnie ruch liczy około 50 tysięcy członków (z czego ponad 5,5 tysiąca w USA) i ostatnio przejawia tendencję zniżkową. Ale jego idee wykazują ogromną i wciąż rosnącą siłę oddziaływania; idee teozoficzne wiążą się z nowymi prądami występującymi pod nazwą New Age.

Nowe Państwo: Andrzej Janecki - 14.09.2001

Data utworzenia: 28/11/2007 @ 13:03
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 05:31
Kategoria : ZAGADNIENIA OKOŁOREL.
Strona czytana 23626 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko


sachs_muzyka-wswieciestar.jpg
Saga-o-Nibelungach-Treumund.png
COLLECTANEA-PHILOLOGICA-XX-2017.jpg
wewior-wstepujac-w.jpg
pliniusz-h-n.jpeg
pilarczyk-literatura-zydowska.jpg
zarys-h-sz.jpg
pod-sztandarem-nieba-wiara-ktora-zabija-w-iext43267118.jpg
historia-kosciola-2-600-1500.jpeg
krewzkrwijezusa.jpg
demony-r.jpeg
anatomia hybrydy.jpg
polska-X-XI.jpg
Historia-sztuki-eu_Meyer.png
mieszko-I-strzelczyk-1992.jpg
meczenstwo_w_islamie.jpg
u-schylku-starozytnosci-2014-a.jpg
pascal-mysli.jpg
1908-o-wolnosci.png
labuda-m.jpg
bravo.jpg
bronk-podstawy-nauk-o-religii.jpg
estreicher-zarys.jpg
szrejter-mitologia.bmp
in-god-we-trust.png
wiek-propagandy.jpg
hinduizm_-k.jpg
milczenie-1-2012.jpg
babilonskie-zaklecia.jpg
polska_mieszka_i1.jpg
delitsh-babilon-i.jpg
od-mojzesza-do-mahometa-ke.jpg
chrzescjianstwo-rusi-k.jpg
Malinowski-Wierzenia_pierwotne.jpg
putek-1966-mroki-s.jpg
Historia Czechoslowacji - Heck-Orzech.jpg
amsterd-abc.jpg
Tako rzecze-zaratustra-1922-Nietzsche.jpeg
camus-eseje.jpg
Jasienica-slowianski rodowod-1961.jpg
his-p-k.jpg
islam-wnuk.jpg
kultura-smierci-1.jpg
cyw-zyd.jpg
podstaw-wiedzy-muzulmanskiej.PNG
historia-wenecji_norwich.jpeg
polskie-n.jpg
psychoanaliza-i-religia.jpg
jerzy-adamski-historia-l-f.jpg
swity-koszmar-haught.jpeg
markus-chrzesc.jpg
odrodzenie-2000-44.png
Szyszko-Hinduizm-buddyzm-islam.jpg
historya-pow-h-3a.gif
dogon-ya-gali.jpg
upaniszady-ut.jpg
malinowski-zsdzikich.jpg
haidit-prawy-umysl.jpg
e-jastrzebowska.jpg
niwinski-mity-symbole.jpg
MACHIAVELLI-Ksiaze-1917.jpg
ilustrowany-slownik-terminow-lit.jpg
ogarek-czoj.jpg
ap06.jpg
judyta-postac-b-granic.jpg
psychologia-religii-bernhard-grom.jpg
Historia bez cenzury - Hartwig.jpeg
mitologia-l-tur.jpg
kissinger_dyplomacja.jpg
chrystianizacja-europy-kosciol.jpg
Chiny-nowe.jpg
margul-mity-z-pieciu.png
krotka-hi-islamu.png
fuld-krotka.jpg
nowe-ateny.jpg
his-euro.jpg
rozmyslania-marek-a 1913.jpg
religia-a-wspolczesne-stosunki-miedzynarodowe.jpeg
stern-zlote-mysli.png
konstytucja-laidler.jpg
zapomniane-n-strzelczyk.jpg
lengauer-religijnosc.jpg
d-bog-urojony.jpg
monarsze-sekrety-jankowski.jpeg
historia-irlandii.jpg
znak-1994-2-465.jpeg
religie-sw.jpg
Leeuw-fenomonologia.png
historia-mali-tymowski.jpeg
bugaj-hermetyzm.jpg
Rodzima wiara ukrainska - Lozko.jpg
watykan-zd.jpg
swieci-nie-swieci.jpg
przeglad-religioznawczy.png
edda-lelewel-1828.jpg
polityka-jako-wyraz-lub-nastepstwo.jpg
jero.jpg
his-b-w.jpg
o-duszy.jpg
czary-i-czarty-polskie-tuwim.jpg
NAPISY--1994.jpg
STUDIA-RELIGIOLOGICA-39_2006.jpg
trevel-his-a.jpg
mity-skandynawskie-ma.jpg
burszta-asteriks.png
hall-heretycy.jpg
drioton-egipt-faraonow-2.jpg
kaligula.jpg
leksykon-re.jpg
dynastia-piastow-ba.jpg
czarn-mwxxw.jpg
Szalenstwo w rel-swiata.jpg
niemcy500.jpg
101-tore-murphy.jpg
etnologia-religii-szyjewski.jpg
zli-papieze-c.jpg
baschwitz-czarownice_dzieje.jpg
apokryfy-nowego-testamentu.jpg
ency-archeo-z-s.jpg
historia-pow-sredniowiecza-zientara.jpeg
studia-theologica-varsaviensia-1977-1.jpg
klucz-niebieski-k.jpg
religierzymu.jpg
butterwick.jpg
nor-davies-boze-igrzysko.jpg
tylak-bog.jpg
bancroft-wspolczesni.png
girard-koziol.jpg
prawo-wyznaniowe-2011.png
nieznane-arch-mis.jpg
Collectanea Theologica 83-2013-nr 4.jpg
IDEA-XIX-2007.png
bogowie-slowian-m.jpg
egipt-i-biblia-p-montet.jpeg
przeinaczanie-jezusa-bart-ehrman.jpg
Zycie-Buddy_1927.jpg
listy-prof.jpg
100_filmow_Lis.jpg
klengel-his-sy.jpg
tajemnice-smim.jpg
tocqueville.jpg
mit-azteko1.jpg
wzory-kultury-b.jpg
eisenberg.jpg
Narody dawnej.jpg
saggs.jpg
grabski-mieszko.jpg
od-abrahama-do-ch.jpg
pales.jpg
kartezjusz-roz.jpg
rozmowy-z-diablem.jpg
ewolucja-boga.jpg
kompendium-nauki-sk.jpg
40-piesni-r.png
erman-mity-s.jpg
100-punk-zap.jpg
de-mello.jpg
wilson-krwawiacy.png
prawo-koscielne-kat.jpg
hyperborea-religia-grekow-gebura.jpg
mysli-sw-jana-chr.png
zbikowski-legendy.jpg
mitoznawstwo-porownawcze.jpg
Mieszko_Pierwszy_Tajemniczy.jpg
ramadan-i-kurban.png
heinemann-eunuchy.png
magia-i-religia.jpg
megalomania-narodowa-by.png
etyka-prot-weber.jpg
graves-mity-gr.jpg

Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 8783243 odwiedzający

 151 odwiedzających online