|
Wielki Piątek i Wielkanoc luteran W Wielki Piątek, najważniejsze święto w Kościele ewangelicko-augsburskim, luteranie na Śląsku Cieszyńskim uczestniczą w wielkopiątkowych nabożeństwach. Przyjmują komunię pod postacią chleba i wina.
Zwierzchnik diecezji cieszyńskiej, najliczniejszej w Polsce, biskup Paweł Anweiler powiedział, że Wielki Piątek jest pamiątką wydarzenia, w którym wypełnione zostało przymierze pomiędzy Bogiem i człowiekiem.
Ksiądz Andrzej Dębski dodał, że Wielki Piątek to pamiątka śmierci Pana Jezusa. Podczas nabożeństw wierni słuchają wyjątków z historii męki i śmierci Zbawiciela. Do tradycji ewangelickiej należy gremialne i rodzinne - w powadze, ciszy i skupieniu - przystępowanie w tym dniu do komunii.
W luterańskich świątyniach odprawiane są dwa nabożeństwa. Czytana lub śpiewana jest "Improperia" ("Ludu mój, cóżem ci uczynił) oraz „Trishagion" ("Święty Boże, Święty Mocny"). Podczas nabożeństw wielkopiątkowych na ołtarzu i kazalnicy dominuje czerń, symbol śmierci i żałoby. Krzyż ołtarzowy jest na znak żałoby przesłonięty kirem. W świątyniach tradycyjnie zbierano ofiarę wielkopostną na działalność diakonijną.
W Wielki Piątek luteranie poszczą. Od nabożeństwa w Wielki Czwartek, odprawianego na pamiątkę ustanowienia sakramentów świętych, zamilkły kościelne dzwony. Zabrzmią ponownie dopiero w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.
Bożena Giemza z Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce przypomina, że Wielka Sobota jest wśród luteran dniem ciszy, bowiem ciało Jezusa spoczywa w grobie, a dusza zwiastuje ewangelię umarłym wyrywając je z piekieł.
Po zachodzie słońca w wielu kościołach, kiedy zgodnie z żydowską rachubą czasu zaczyna się trzeci dzień, rozpoczyna się Wielka Noc.
W niektórych świątyniach luterańskich odbywają się nocne czuwania. Od 10 lat Centrum Misji i Ewangelizacji organizuje „Bezsenną noc” w skoczowskiej parafii świętej Trójcy. „W tę noc przejścia z śmierci do żywota, młodzi ludzie modlą się, pokutują, rozważają śmierć Zbawiciela na krzyżu, żałują za swoje grzechy, aby później wspólnie śpiewać radosne "Alleluja!". Od tej nocy w Kościele znowu rozbrzmiewa na nowo: "Chwała" i "Alleluja”.
Święto Zmartwychwstania Pańskiego – Wielkanoc, Kościół luterański obchodzi w niedzielę i poniedziałek.
Ksiądz Andrzej Dębski poinformował, że w niedzielę odprawiane jest najpierw nabożeństwo rezurekcyjne, a następnie uroczyste nabożeństwo główne, ze spowiedzią i komunią świętą. Kolorem liturgicznym jest biel. Jest to jedno z najradośniejszych świąt roku kościelnego. Niektóre rodziny podczas tradycyjnych świątecznych posiłków dzielą się jajkiem, składając sobie wzajemnie życzenia.
Ksiądz Dębski przypomniał, że luteranie nie pielęgnują niektórych, znanych w Polsce, tradycji Wielkiego Tygodnia i Wielkiej Nocy, takich jak święcenie palm, pokarmów, budowanie grobów chrystusowych. „W centrum życia wiary i wyznawania stawiamy Pismo Święte, ono zaś milczy na temat zewnętrzności. W tych szczególnych świątecznych dniach staramy się skupić na zwiastowaniu żywego Słowa Bożego oraz porządkowaniu własnego życia przed Bogiem i ludźmi” – wyjaśnił duchowny.
W Polsce żyje około 80 tysięcy luteran, z czego blisko połowa na Śląsku Cieszyńskim. Diecezja Cieszyńska Kościoła ewangelicko-augsburskiego jest najliczniejsza w Polsce. Na świecie jest ponad 63 mln luteran.
PAP - Nauka w Polsce - 2007
Data utworzenia: 04/01/2008 @ 03:54
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 07:03
Kategoria : => Luteranizm
Strona czytana 18151 razy
Wersja do druku
|
|