Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Bałtowie - Baby w fabryce męczenników - cz. 2

Baby w fabryce męczenników czyli o religii Prusów ciąg dalszy

Tekst niniejszy jest kontynuacją zamieszczonego wcześniej opracowania dotyczącego religii Prusów. Zawiera on informacje o pominiętych wcześniej aspektach życia społecznego Prusów w tych kwestiach, w których bezpośrednio łączą się one z kultem. Osoby mniej obeznane z historią ludów bałtyjskich zapewne zdziwi używanie nazwy Prusów zamienne z Estami „zarezerwowanej” dziś dla mieszkańców Tallina i okolic ; ). We wczesnym średniowieczu nazwą „Estowie” określano ludy zamieszkujące na terenach Prus, następnie rozciągnięto ją na inne ludy bałtyckie. Jako określenie własnego narodu Estończycy przyjęli ją dopiero w XIX wieku. Całość tekstu ukaże się jako artykuł na www.religie.424.pl


Odrębnym zagadnieniem związanych z religijnością Prusów są tak tzw. „baby” – niezwykłe do dziś, w niektórych miejscach zachowane, posągi kultowe. Być może łączą się one z kultem „matki bogów”, który Prusowie, zgodnie z relacją Tacyta mieli wyznawać, kultem dodajmy bardzo powszechnym wśród Indoeuropejczyków. Wiadomo, że „baby” miały związek z kultem płodności ale również i wojny – składali im ofiary wojownicy idący do walki. Traktat dzierzgoński zawarty w 1249 r. po wielkim powstaniu pruskim, które omal nie zakończyło się klęską Krzyżaków zawierał klauzulę, że wszyscy ci Prusowie, którzy zamierzali zostać pełnoprawnymi członkami Kościoła na ziemiach podbitych przez Zakon musieli zrezygnować z odprawiania wszystkich obrzędów pogańskich, a zwłaszcza – pogrzebowych. Zobowiązani zostali w szczególności do zaprzestania palenia zmarłych i chowania ich razem z końmi i innymi zależnymi od nich ludźmi, a także bronią odzieżą i innymi przedmiotami oraz słuchania uczestniczących w pochówku Tuliszów i Ligaszów, których rola została omówiona wyżej.

Jak widać więc, obrzędy związane z przejściem zmarłego do świata duchów stanowiły (co jest zresztą, jak wiadomo, typowe dla większości religii pierwotnych) jeden z najistotniejszych elementów kultu i związanej z nim obyczajowości. Wędrujący w IX wieku przez ziemie Prusów zwanych wówczas powszechnie Estami (Aesti) podróżnik anglosaski Wulfstan pozostawił w swoich sprawozdaniach opis uroczystości pogrzebowych. „Jeżeli umrze jakiś człowiek” – pisał – „nie spalony leży on w swym domu u rodziny i przyjaciół jeden miesiąc lub niekiedy dwa. Królowie zaś i wysoko postawieni ludzie o tyle dłużej, o ile więcej mają bogactw. Niekiedy przez pół roku nie są oni spaleni i leżą na wierzchu w swych domach. A przez cały ten czas, kiedy nieboszczyk jest w domu, piją tam i bawią się aż do dnia, w których go spalą”. Według Łucji Okulicz – Kozaryn ten dość niezwykły ze względu na długość jego trwania obrzęd wiązał się z wiarą, iż każdy zmarły członek rodziny uczestniczy w jej dalszym życiu decydując o losie osób wchodzących w jej skład. Ciało zmarłego można było przechowywać długo, gdyż jak zanotował Wulfstan „Estowie posiadają taką umiejętność, że potrafią wytwarzać zimno”. W dniu pogrzebu reszta ruchomości zmarłego była dzielona na części i układana w różnych odległościach od jego domu, po czym rozpoczynał się niezwykły wyścig.

Ci Prusowie, którzy posiadali konie galopowali w kierunku miejsc, gdzie pozostawiono przedmioty zmarłego, „zwycięzca” miał prawo zabrać je ze sobą i użytkować jak własne. Wulfstanowi zawdzięczamy też opis samej ceremonii pogrzebowej. Podróżnik zauważył że: „…gdy ruchomości (…) są całkowicie rozdane, wtedy wynoszą go [zmarłego] i spalają wraz z bronią i szatami. (…) Jest u Estów zwyczaj, że każdy człowiek obojętnie jakiego jest stanu zostaje spalony. Jeżeli znajdzie się jakiś członek niespalony, wtedy muszą zanosić o to wielkie przebłagania”. W tym okresie nieznano prawdopodobnie zwyczaju palenia na stosie razem ze zmarłym jego żon czy niewolników. Został on przypuszczalnie wprowadzony później. Stos ciałopalny był wznoszony zawsze w tym samym uświęconym miejscu, w okolicach cmentarza. Na jego terenie wykopywano jamę grobową gdzie wpędzano konia lub dwa konie będące własnością zmarłego.

Wykopaliska archeologiczne świadczą o zasypywaniu tychże koni w grobie żywcem. Po tym etapie ceremonia mogła przybierać różne formy. Najczęściej prochy zbierano do glinianej urny i wysypywano w jednym miejscu jamy grobowej a następnie przykrywano kamieniami. Znany jest pochówek wojownika w okolicach Elbląga, w którym spalone szczątki umieszczono na siodle konia a obok postawiono naczynia z alkoholem, rogi do picia oraz broń. Niekiedy we wspólnym grobie chowano osoby pochodzące z jednej rodziny lub po prostu zmarłe w jednym czasie. Okazałe obrzędy pogrzebowe świadczyły o wielkim znaczeniu wiary w życie pozagrobowe u Prusów. Nie mieli oni, jak się wydaje, szczególnego przywiązania do życia doczesnego uważając je za jeden z, niekoniecznie ważnych, etapów wędrówki swej duszy. Znane są przypadki regulowania przyrostu demograficznego u Prusów za pomocą zabijania niemowląt, czemu zresztą sprzeciwił się papież Honoriusz III.

Jak zanotował Długosz Prusowie w sytuacji nieszczęścia często popełniali samobójstwa, nie przejmowali się też specjalnie losem tych swoich pobratymców (nawet jeśli byli wysoko urodzeni), którzy dostali się w ręce wrogów jako zakładnicy. Na koniec wypada wspomnieć o znaczeniu religii jako wyznacznika tożsamości Prusów. Znana powszechnie (choćby z epizodu związanego z misją św. Wojciecha) niechęć Prusów do przyjęcia chrześcijaństwa i powszechne oburzenie związane z profanowaniem przez misjonarzy świętych miejsc nie podlega dyskusji.

Ziemie pruskie stały się więc siłą rzeczy „wylęgarnią” męczenników, by wspomnieć choćby zamordowanego w 1213 r. przez rdzennych mieszkańców Prus Filipa – współpracownika biskupa Chrystiana prowadzącego wśród nich akcję misyjną. Niemniej wprowadzana okresowo przez zwierzchników kościelnych zasada dobrowolnego przyjmowania chrztu przynosiła rezultaty. Znane są przypadki dobrowolnego nawrócenia się dostojników pruskich takich jak Phaleta (Waldeo) czy Sodrecha (Suder). W 1216 r. w Rzymie ochrzczono niejakiego Surwabunę i Warpodę. Działalność krzyżacka wzmocniła jedynie niechęć Prusów do nowej religii. Tym bardziej że Zakon, jak donosił papieżowi biskup Chrystian, często prowadził akcję antyewangelizacyjną (sic!) tłumacząc cynicznie, iż łatwiej rządzi się poganami niż nawróconymi. W czasie powstań pruskich niszczono kościoły, jako gwarancji wytrwania w wierze misjonarze żądali od Prusów dzieci jako zakładników. Tym niemniej neofitów, otrzymujących specjalne przywileje (zagwarantowane choćby traktatem dzierzgońskim) – przybywało.

Ochrzczeni Prusowie mogli wchodzić w skład stanu rycerskiego oraz duchownego. Najbardziej zaciekłymi przeciwnikami Zakonu i jego panowania w Prusach stali się więc, siłą rzeczy zwolennicy dawnych wierzeń. Opanowanie Prus przez zakon i klęski kolejnych powstań podkopały znaczenie tradycyjnej religii. Elementy starych i nowych wierzeń wymieszały się w świadomości mieszkańców – bogowie pruscy Perkun(as), Potrimpos i Okkorimpos zaczęli stanowić troistą całość analogiczną do Trójcy Świętej, odpowiednikami świętych stały się duchy służące bogom i ludziom zwane barstukami, kaukami lub welami. Wraz ze stopniowych zanikiem narodu zanikła również i jego religia. Warto jednak pamiętać o tym, że przed pruskimi „babami” jeszcze w XIX wieku paliły się świece….


Czytaj I część - Co można zrobić w ze Świętą Lipką przy pomocy Świętej Siekierki czyli o religii Prusów.
PEPSISEXIBOMBA

Data utworzenia: 12/08/2007 @ 11:06
Ostatnie zmiany: 28/05/2012 @ 03:17
Kategoria : Bałtowie
Strona czytana 28992 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze


Komentarz #2 

autor : PEPSI 09/07/2010 @ 19:47

Libach? A nie Liwach? Może to zresztą tylko inna nazwa wynikająca z innego sposobu oddania dźwięku?

Komentarz #1 

autor : KRYSTYNA 18/02/2010 @ 21:47

usłyszałam dzisiaj o Libach zamieszkujących Łotwę jeszcze przed Bałtami.Chciałam dowiedzieć się czegoś o nich a trafiam na Bałtów, Wenedów, Jaćwingów i Prusów. Jest to również ciekawe ale o Libach nic nie wiem.

 
Trzecie Oczko


pascal-mysli.jpg
historia-wenecji_norwich.jpeg
ap06.jpg
klengel-his-sy.jpg
historia-pow-sredniowiecza-zientara.jpeg
cyw-zyd.jpg
Historia bez cenzury - Hartwig.jpeg
babilonskie-zaklecia.jpg
islam-wnuk.jpg
od-abrahama-do-ch.jpg
hyperborea-religia-grekow-gebura.jpg
meczenstwo_w_islamie.jpg
erman-mity-s.jpg
historia-irlandii.jpg
od-mojzesza-do-mahometa-ke.jpg
tylak-bog.jpg
Rodzima wiara ukrainska - Lozko.jpg
eisenberg.jpg
tocqueville.jpg
markus-chrzesc.jpg
historia-mali-tymowski.jpeg
listy-prof.jpg
his-p-k.jpg
lengauer-religijnosc.jpg
nor-davies-boze-igrzysko.jpg
kissinger_dyplomacja.jpg
apokryfy-nowego-testamentu.jpg
Zycie-Buddy_1927.jpg
wilson-krwawiacy.png
monarsze-sekrety-jankowski.jpeg
bancroft-wspolczesni.png
swity-koszmar-haught.jpeg
ramadan-i-kurban.png
nieznane-arch-mis.jpg
zarys-h-sz.jpg
chrzescjianstwo-rusi-k.jpg
religie-sw.jpg
grabski-mieszko.jpg
studia-theologica-varsaviensia-1977-1.jpg
e-jastrzebowska.jpg
nowe-ateny.jpg
jero.jpg
ency-archeo-z-s.jpg
kaligula.jpg
znak-1994-2-465.jpeg
Szyszko-Hinduizm-buddyzm-islam.jpg
Jasienica-slowianski rodowod-1961.jpg
haidit-prawy-umysl.jpg
religierzymu.jpg
krewzkrwijezusa.jpg
stern-zlote-mysli.png
u-schylku-starozytnosci-2014-a.jpg
czary-i-czarty-polskie-tuwim.jpg
jerzy-adamski-historia-l-f.jpg
saggs.jpg
wiek-propagandy.jpg
labuda-m.jpg
ilustrowany-slownik-terminow-lit.jpg
dogon-ya-gali.jpg
trevel-his-a.jpg
NAPISY--1994.jpg
fuld-krotka.jpg
pod-sztandarem-nieba-wiara-ktora-zabija-w-iext43267118.jpg
zbikowski-legendy.jpg
Leeuw-fenomonologia.png
amsterd-abc.jpg
in-god-we-trust.png
Malinowski-Wierzenia_pierwotne.jpg
hinduizm_-k.jpg
bronk-podstawy-nauk-o-religii.jpg
1908-o-wolnosci.png
zapomniane-n-strzelczyk.jpg
anatomia hybrydy.jpg
polska-X-XI.jpg
camus-eseje.jpg
egipt-i-biblia-p-montet.jpeg
leksykon-re.jpg
STUDIA-RELIGIOLOGICA-39_2006.jpg
Collectanea Theologica 83-2013-nr 4.jpg
rozmyslania-marek-a 1913.jpg
ewolucja-boga.jpg
wzory-kultury-b.jpg
upaniszady-ut.jpg
rozmowy-z-diablem.jpg
baschwitz-czarownice_dzieje.jpg
Tako rzecze-zaratustra-1922-Nietzsche.jpeg
pilarczyk-literatura-zydowska.jpg
milczenie-1-2012.jpg
mysli-sw-jana-chr.png
Chiny-nowe.jpg
psychoanaliza-i-religia.jpg
Mieszko_Pierwszy_Tajemniczy.jpg
swieci-nie-swieci.jpg
etyka-prot-weber.jpg
delitsh-babilon-i.jpg
mit-azteko1.jpg
his-euro.jpg
sachs_muzyka-wswieciestar.jpg
prawo-wyznaniowe-2011.png
burszta-asteriks.png
Historia Czechoslowacji - Heck-Orzech.jpg
Saga-o-Nibelungach-Treumund.png
klucz-niebieski-k.jpg
megalomania-narodowa-by.png
40-piesni-r.png
de-mello.jpg
heinemann-eunuchy.png
przeinaczanie-jezusa-bart-ehrman.jpg
malinowski-zsdzikich.jpg
magia-i-religia.jpg
krotka-hi-islamu.png
bugaj-hermetyzm.jpg
prawo-koscielne-kat.jpg
niemcy500.jpg
polska_mieszka_i1.jpg
edda-lelewel-1828.jpg
chrystianizacja-europy-kosciol.jpg
wewior-wstepujac-w.jpg
szrejter-mitologia.bmp
zli-papieze-c.jpg
his-b-w.jpg
margul-mity-z-pieciu.png
d-bog-urojony.jpg
polityka-jako-wyraz-lub-nastepstwo.jpg
judyta-postac-b-granic.jpg
niwinski-mity-symbole.jpg
etnologia-religii-szyjewski.jpg
podstaw-wiedzy-muzulmanskiej.PNG
tajemnice-smim.jpg
pliniusz-h-n.jpeg
butterwick.jpg
odrodzenie-2000-44.png
drioton-egipt-faraonow-2.jpg
mitologia-l-tur.jpg
bogowie-slowian-m.jpg
ogarek-czoj.jpg
przeglad-religioznawczy.png
bravo.jpg
kultura-smierci-1.jpg
pales.jpg
Szalenstwo w rel-swiata.jpg
demony-r.jpeg
IDEA-XIX-2007.png
polskie-n.jpg
psychologia-religii-bernhard-grom.jpg
100-punk-zap.jpg
putek-1966-mroki-s.jpg
mitoznawstwo-porownawcze.jpg
kompendium-nauki-sk.jpg
o-duszy.jpg
COLLECTANEA-PHILOLOGICA-XX-2017.jpg
100_filmow_Lis.jpg
hall-heretycy.jpg
Historia-sztuki-eu_Meyer.png
historya-pow-h-3a.gif
konstytucja-laidler.jpg
estreicher-zarys.jpg
graves-mity-gr.jpg
MACHIAVELLI-Ksiaze-1917.jpg
mity-skandynawskie-ma.jpg
watykan-zd.jpg
mieszko-I-strzelczyk-1992.jpg
historia-kosciola-2-600-1500.jpeg
dynastia-piastow-ba.jpg
Narody dawnej.jpg
kartezjusz-roz.jpg
girard-koziol.jpg
101-tore-murphy.jpg
religia-a-wspolczesne-stosunki-miedzynarodowe.jpeg
czarn-mwxxw.jpg

Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 8778910 odwiedzający

 330 odwiedzających online