Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogañska
Azja
Hinduizm i od³amy
Judaizm i od³amy
Chrze¶cijañstwo i od³amy
Islam i od³amy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

S³owianie - S³owianie - ciekawostki

Czy wiesz, ¿e...

* Dekorowanie domostwa ga³±zkami jemio³y podczas ¶wi±t chrze¶cijañskiego Bo¿ego Narodzenia ma zwi±zek z tradycjami "pogañskimi" – w staro¿ytnej Brytanii wierzono w magiczn± moc tej ro¶liny i u¿ywano jej do ochrony przed z³ymi mocami. W ¶redniowieczu ko¶ció³ zakazywa³ u¿ywania jemio³y do dekoracji ¶wi±tecznych.

* Do wody, w której k±pano dziecko, S³owianie zwykli wrzucaæ wêgielek. Mia³o to na celu odstraszenie z³ych mocy.

* Dzisiejsz± kontynuacj± s³owiañskiego kultu ognia jest katolickie ¶wiêto Matki Boskiej Gromnicznej (2 lutego), kiedy to w ko¶cio³ach ¶wieci siê woskowe ¶wiece, a ka¿dy stara siê nie dopu¶ciæ do tego, ¿eby niesiona przez niego z ko¶cio³a do domu ¶wieca nie zgas³a. Panuje przekonanie, ¿e chroni± one przed uderzeniem pioruna, po¿arem i innymi nieszczê¶ciami.

* Gdyby¶my chcieli zebraæ s³owa, które w jêzyku polskim maj± w³asny pras³owiañski rodowód, to okaza³oby siê, ¿e z oko³o 30 tys. wyrazów, pozosta³oby tylko oko³o tysi±ca.

* Handel i wymiana towarów od zawsze odgrywa³y znaczn± rolê w kulturze S³owian. ¦wiadczyæ o tym mo¿e wyraz "targ" wspólny dla ca³ej s³owiañskiej grupy etnicznej i nale¿±cy do jej prajêzyka.

* Istnieje przes±d, ¿e drewna z drzewa w które uderzy³ piorun (Perun) nie mo¿na u¿ywaæ do budowy czegokolwiek; nadaje siê ono jednak do wyrobu instrumentów muzycznych.

* Krzy¿ dziesi±tki stuleci temu by³ ¶wiêtym znakiem solarnym, symbolem s³oñca, ognia, a tak¿e p³odno¶ci, o czym jednoznacznie ¶wiadcz± ustalenia historyków, potwierdzone odkryciami archeologów.

* Kwiat paproci, którego poszukiwano w noc Kupa³y, zwano niegdy¶ "Perunowym kwiatem"

* Malowanie jajek na Wielkanoc wywodzi siê z tradycji pogañskich i zwi±zane jest z rytua³ami odprawianymi podczas wiosennego zrównania dnia z noc±, podczas którego obchodzono tzw. Jare ¦wiêto. Ko¶ció³ a¿ do XII wieku zabrania³ malowania jajek, traktuj±c ten zwyczaj jako pogañski.

* Na ziemiach polskich znajduj± siê dziesi±tki miejscowo¶ci, których nazwy pochodz± od imion bóstw i demonów ze s³owiañskiego panteonu. Przyk³ady podane s± tutaj.

* Niedziela - uznawana za typowo chrze¶cijañski dzieñ ¶wiêty - nie by³a bynajmniej ustanowiona na pami±tkê zmartwychwstania Chrystusa i ma rodowód solarny. Jest to obchodzony od zamierzch³ej staro¿ytno¶ci dzieñ s³oñca, który wprowadzi³ do chrze¶cijañstwa na mocy wydanego przez siebie edyktu, cesarz Konstantyn Wielki w roku 321 po Chrystusie.

* Obecnie istnieje w Europie 12 jêzyków s³owiañskich: bu³garski, macedoñski, serbsko-chorwacki, s³oweñski, rosyjski, bia³oruski, ukraiñski, dolno- i górno³u¿ycki, czeski, s³owacki i polski.

* O³tarze w wiêkszo¶ci chrze¶cijañskich ko¶cio³ów usytuowane s± na wschodnich stronach budynków - wywodzi siê to z kultu s³oñca. Dawni S³owianie zwykli k³aniaæ siê wschodz±cemu s³oñcu i oddawaæ mu cze¶æ.

* Pochodzenie symboli przypisanych ¶wiêtu Wielkiej Nocy jest bardzo ró¿norakie - judejskiemu barankowi towarzyszy jajko, s³owiañski symbol ¿ycia i p³odno¶ci; "palma", która tylko nazwê zawdziêcza chrze¶cijañstwu, a tak naprawdê jest pozosta³o¶ci± po staros³owiañskim kulcie drzew; oraz zaj±c, nieod³±czny towarzysz Ostary, germañskiej bogini p³odno¶ci.

* Po¶ród innych amuletów S³owianie nosili na szyjach miniaturowe toporki.

* Powszechne w¶ród pogañskich mieszkañców Europy oddawanie czci drzewom zachowa³o siê po ich przej¶ciu na chrze¶cijañstwo pod postaci± zwyczajów polegaj±cych na dekorowaniu domu i obej¶cia zielonymi ga³±zkami (dla odstraszenia z³ych mocy) oraz przygotowywaniu drzewka dla ptaków – st±d wziê³a siê tradycja przystrajania "bo¿onarodzeniowej" choinki.

* Pras³owiañski nowy rok rozpoczyna³ siê w czasie zimowo - wiosennego przesilenia s³onecznego.

* Prastary zwyczaj stawiania snopa i ¶cielenia s³omy na stole pod nakryciem, maj±cy zapewniæ urodzaj w nadchodz±cym roku, wywodzi siê z rozpowszechnionego niegdy¶ w Europie kultu agrarnego. Z czasem nadano mu chrze¶cijañsk± interpretacjê – snopy zbo¿a mia³y przywodziæ na my¶l stajenkê w Betlejem, miejsce narodzin Jezusa.

* Rzucanie w nowo¿eñców ry¿em "na szczê¶cie" ma zwi±zek ze staros³owiañskim zwyczajem – obsypywanie ziarnem mia³o zapewniæ p³odno¶æ i obfite zbiory.

* S³owianie jako pierwsi zaczêli chmieliæ piwo. Znaleziska archeologiczne ¶wiadcz±, ¿e na obszarze odpowiadaj±cym dzisiejszej Polsce piwo by³o wytwarzane od zarania dziejów. S³owiañskie piwo by³o lekkie, musuj±ce, zielonkawe i wyrabiane pocz±tkowo z drobno zmielonej pszenicy.

* S³owianie nie gasili ognia powsta³ego na skutek uderzenia pioruna, uwa¿aj±c to za ¶wiêtokradztwo. Ogniowi pochodz±cemu z nieba pozwalano strawiæ ca³y dobytek.

* S³owiañski kult dêbu, jako rzekomego siedliska mocy diabelskiej, wraz z nadej¶ciem epoki chrze¶cijañstwa by³ usilnie zwalczany przez ko¶ció³ - ¶wiête drzewa i gaje ¶cinano pod nadzorem misjonarzy.

* Sowa - wyraz ten jest pras³owem, jednego znaczenia u wszystkich S³owian, i znaczy tyle co zowa, czyli ptak zowi±cy, przyzywaj±cy - co z kolei dobrze oddaje polskie s³owo "pójd¼ka".

* Swastyka - krzy¿ gamma - by³a pierwotnie znakiem ognia i s³oñca (czczonych miêdzy innymi przez plemiona s³owiañskie).

* Tajemnicza Ksiêga Welesa to niezwyk³y dokument spisany na drewnianych deseczkach w co najmniej trzech dialektach s³owiañskich, opiewaj±cy dzieje tego ludu od VII do IX wieku. Nazwa Ksiêgi pochodzi od odwo³ania do boga Welesa, zawartego na pierwszej tabliczce. Dokument znalaz³ w 1919 roku porucznik Bia³ej Armii Fiodor Arturowicz Izenbek na terenie jednego z maj±tków w okolicach Charkowa. Porucznik ukrad³ go, a po zwyciêstwie rewolucji bolszewickiej wywióz³ za granicê. W 1923 roku bezskutecznie próbowa³ sprzedaæ Ksiêgê Welesa belgradzkiemu muzeum. Dwa lata pó¼niej wyjecha³ do Brukseli, gdzie o tabliczkach dowiedzia³ siê rosyjski uczony Jurij Mirolubow, który przeprowadzi³ pierwsze naukowe badania deseczek. Odrestaurowa³ czê¶ciowo spróchnia³y drewniany dokument oraz – z b³êdami – przepisa³ wiêkszo¶æ tekstów, nie odszyfrowuj±c jednak ich znaczenia. Z notatek naukowca wynika³o, ¿e wszystkie tabliczki by³y tej samej wielko¶ci: 38 cm x 22 cm i grubo¶ci oko³o 5 mm, o nierównych krawêdziach, z otworami do mocowania rzemienia. Napisy wykonano ostrym przedmiotem, a nastêpnie pokryto jakim¶ rodzajem lakieru. Wzd³u¿ ka¿dej narysowane by³y linie, miêdzy które zosta³ wpisany tekst. Niestety, nigdy nie dowiemy siê czy Ksiêga Welesa by³a autentyczna, poniewa¿ jej orygina³ zagin±³ podczas II wojny ¶wiatowej - nie mo¿na wiêc zbadaæ drewna, na którym by³a spisana.

* Topory, zwi±zane z Perunem i posiadaj±ce magiczn± moc, staro¿ytni S³owianie zwykli wk³adaæ pod ³o¿a rodz±cych kobiet, co mia³o zapewniæ przyj¶cie na ¶wiat zdrowego dziecka.

* Tradycja skakania przez ogieñ w Noc Kupa³y (dzi¶ ¶w. Jana) pochodzi równie¿ z czasów przedchrze¶cijañskich. S³owianie traktowali ogieñ z ogromn± czci± i szacunkiem - skakanie przezeñ mia³o chroniæ, uzdrawiaæ i oczyszczaæ.

* Uderzenie pioruna podczas pierwszej wiosennej burzy postrzegane by³o jako akt mi³osny Peruna z ziemi±.

* Wampir to s³owo pochodz±ce z jêzyka pras³owiañskiego - z jêzyków s³owiañskich rozpowszechni³o siê w Europie, a potem na ¶wiecie. U S³owian wiara w wampiry siêga co najmniej IV wieku naszej ery.

* U S³owian nie istnia³y pocz±tkowo struktury w³adzy oparte na dominacji. Ludy s³owiañskie ¿y³y w pe³nej demokracji, je¶li nie w anarchii. ¦wiadczy o tym miêdzy innymi brak rodzimych s³ów s³owiañskich oznaczaj±cych w³adców - "ksi±¿ê" i "w³adca" to zapo¿yczenia gockie, "pan" od Awarów, "król" od imienia s³awnego w³adcy Franków.

* Wed³ug wierzeñ wodniki i topielice uwa¿ali ksiê¿yc za swojego boga i zwali go Trzyszcz - B³yszcz.

* Zawi±zywanie czerwonej wst±¿eczki na szczebelku ³ó¿eczka niemowlêcia "na szczê¶cie" to nic innego, jak tylko próba uchronienia malucha przed porwaniem przez dziwo¿onê, zwan± inaczej mamun±.

* Zwyczaj podawania 12 potraw na stole wigilijnym bierze swój pocz±tek w obrzêdach przedchrze¶cijañskich, polegaj±cych na sk³adaniu podziêkowania bóstwom za wszystko to, czym obdarzy³y gospodarzy przez 12 miesiêcy roku.


¼ród³o:http://slowianie.republika.pl/ciekawostki.htm

Data utworzenia: 25/02/2012 @ 17:24
Ostatnie zmiany: 18/05/2012 @ 01:27
Kategoria : S³owianie
Strona czytana 21190 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentowa³ tego artyku³u.
B±d¼ pierwszy!

 
Trzecie Oczko


kaligula.jpg
mitoznawstwo-porownawcze.jpg
odrodzenie-2000-44.png
judyta-postac-b-granic.jpg
przeinaczanie-jezusa-bart-ehrman.jpg
Narody dawnej.jpg
anatomia hybrydy.jpg
putek-1966-mroki-s.jpg
nowe-ateny.jpg
religierzymu.jpg
stern-zlote-mysli.png
rozmowy-z-diablem.jpg
bravo.jpg
krewzkrwijezusa.jpg
Historia bez cenzury - Hartwig.jpeg
swieci-nie-swieci.jpg
pliniusz-h-n.jpeg
lengauer-religijnosc.jpg
dogon-ya-gali.jpg
Saga-o-Nibelungach-Treumund.png
od-mojzesza-do-mahometa-ke.jpg
klengel-his-sy.jpg
Leeuw-fenomonologia.png
estreicher-zarys.jpg
ilustrowany-slownik-terminow-lit.jpg
pilarczyk-literatura-zydowska.jpg
butterwick.jpg
szrejter-mitologia.bmp
swity-koszmar-haught.jpeg
historia-pow-sredniowiecza-zientara.jpeg
egipt-i-biblia-p-montet.jpeg
czarn-mwxxw.jpg
upaniszady-ut.jpg
niemcy500.jpg
polska_mieszka_i1.jpg
Mieszko_Pierwszy_Tajemniczy.jpg
in-god-we-trust.png
ewolucja-boga.jpg
mity-skandynawskie-ma.jpg
haidit-prawy-umysl.jpg
kartezjusz-roz.jpg
zli-papieze-c.jpg
margul-mity-z-pieciu.png
polityka-jako-wyraz-lub-nastepstwo.jpg
hyperborea-religia-grekow-gebura.jpg
studia-theologica-varsaviensia-1977-1.jpg
burszta-asteriks.png
malinowski-zsdzikich.jpg
pascal-mysli.jpg
kissinger_dyplomacja.jpg
dynastia-piastow-ba.jpg
e-jastrzebowska.jpg
eisenberg.jpg
historia-wenecji_norwich.jpeg
jero.jpg
Szalenstwo w rel-swiata.jpg
1908-o-wolnosci.png
rozmyslania-marek-a 1913.jpg
Historia-sztuki-eu_Meyer.png
sachs_muzyka-wswieciestar.jpg
demony-r.jpeg
religia-a-wspolczesne-stosunki-miedzynarodowe.jpeg
bogowie-slowian-m.jpg
Rodzima wiara ukrainska - Lozko.jpg
wiek-propagandy.jpg
pod-sztandarem-nieba-wiara-ktora-zabija-w-iext43267118.jpg
ap06.jpg
de-mello.jpg
graves-mity-gr.jpg
czary-i-czarty-polskie-tuwim.jpg
drioton-egipt-faraonow-2.jpg
bugaj-hermetyzm.jpg
polska-X-XI.jpg
nor-davies-boze-igrzysko.jpg
amsterd-abc.jpg
hall-heretycy.jpg
baschwitz-czarownice_dzieje.jpg
konstytucja-laidler.jpg
znak-1994-2-465.jpeg
cyw-zyd.jpg
Collectanea Theologica 83-2013-nr 4.jpg
islam-wnuk.jpg
camus-eseje.jpg
listy-prof.jpg
wzory-kultury-b.jpg
tylak-bog.jpg
tajemnice-smim.jpg
grabski-mieszko.jpg
mieszko-I-strzelczyk-1992.jpg
historia-irlandii.jpg
IDEA-XIX-2007.png
wilson-krwawiacy.png
u-schylku-starozytnosci-2014-a.jpg
Historia Czechoslowacji - Heck-Orzech.jpg
milczenie-1-2012.jpg
101-tore-murphy.jpg
40-piesni-r.png
bronk-podstawy-nauk-o-religii.jpg
mysli-sw-jana-chr.png
babilonskie-zaklecia.jpg
STUDIA-RELIGIOLOGICA-39_2006.jpg
his-b-w.jpg
historia-mali-tymowski.jpeg
mit-azteko1.jpg
klucz-niebieski-k.jpg
etnologia-religii-szyjewski.jpg
watykan-zd.jpg
krotka-hi-islamu.png
girard-koziol.jpg
ramadan-i-kurban.png
kompendium-nauki-sk.jpg
meczenstwo_w_islamie.jpg
saggs.jpg
trevel-his-a.jpg
mitologia-l-tur.jpg
zapomniane-n-strzelczyk.jpg
jerzy-adamski-historia-l-f.jpg
markus-chrzesc.jpg
monarsze-sekrety-jankowski.jpeg
chrystianizacja-europy-kosciol.jpg
ogarek-czoj.jpg
Jasienica-slowianski rodowod-1961.jpg
100_filmow_Lis.jpg
fuld-krotka.jpg
kultura-smierci-1.jpg
Szyszko-Hinduizm-buddyzm-islam.jpg
podstaw-wiedzy-muzulmanskiej.PNG
od-abrahama-do-ch.jpg
prawo-koscielne-kat.jpg
his-euro.jpg
polskie-n.jpg
bancroft-wspolczesni.png
historya-pow-h-3a.gif
edda-lelewel-1828.jpg
tocqueville.jpg
erman-mity-s.jpg
apokryfy-nowego-testamentu.jpg
delitsh-babilon-i.jpg
psychoanaliza-i-religia.jpg
COLLECTANEA-PHILOLOGICA-XX-2017.jpg
o-duszy.jpg
100-punk-zap.jpg
zarys-h-sz.jpg
megalomania-narodowa-by.png
magia-i-religia.jpg
wewior-wstepujac-w.jpg
Chiny-nowe.jpg
etyka-prot-weber.jpg
hinduizm_-k.jpg
heinemann-eunuchy.png
Malinowski-Wierzenia_pierwotne.jpg
psychologia-religii-bernhard-grom.jpg
przeglad-religioznawczy.png
zbikowski-legendy.jpg
niwinski-mity-symbole.jpg
nieznane-arch-mis.jpg
historia-kosciola-2-600-1500.jpeg
leksykon-re.jpg
d-bog-urojony.jpg
MACHIAVELLI-Ksiaze-1917.jpg
chrzescjianstwo-rusi-k.jpg
pales.jpg
Zycie-Buddy_1927.jpg
religie-sw.jpg
labuda-m.jpg
Tako rzecze-zaratustra-1922-Nietzsche.jpeg
ency-archeo-z-s.jpg
prawo-wyznaniowe-2011.png
NAPISY--1994.jpg
his-p-k.jpg

Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmieniæ sondê!
Wyniki
Szukaj



Artyku³y

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artyku³y Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAÑSKA

Zamknij RELIGIE WYMAR£E - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMAR£E - Ba³towie

Zamknij RELIGIE WYMAR£E - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ¯YWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ¯YWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ¯YWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ¯YWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ¯YWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 8779186 odwiedzaj±cy

 347 odwiedzaj±cych online