Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Buddyzm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Religie a etnologia - Dzień Zaduszny

Dzień Zaduszny

Obchodzony 2 listopada Dzień Zaduszny poświęcony jest modlitwom za osoby zmarłe, oczekujące na ostateczne pojednanie się z Bogiem.

Tradycja obchodów tego święta sięga czasów biblijnych. Już w Piśmie Świętym Starego Testamentu znajdują się wzmianki o zapisywaniu w specjalnych księgach imion osób zmarłych. Tradycja ta przetrwała do czasów apostolskich. Poprzedniego dnia, w Dniu Wszystkich Świętych, czci się wszystkich tych, którzy po śmierci dostąpili zbawienia.

WYPOMINKI ZA ZMARŁYCH

Wielkim orędownikiem i kontynuatorem tej tradycji był benedyktyński opat z Cluny (Francja) św. Odilon (zm. 1048). W 998 roku polecił on, aby we wszystkich klasztorach o regule benedyktyńskiej Dniem Zadusznym był 1 listopada. Stąd wywodzi się tradycja obchodzenia w Kościele katolickim Dnia Zadusznego. Z czasem władze kościelne przeniosły je na 2 listopada.

Papież Benedykt XV zezwolił w 1915 roku na to, aby każdy kapłan mógł odprawiać tego dnia trzy msze święte w intencji zmarłych - jedną w intencjach własnych, drugą w intencji wszystkich zmarłych, a trzecią w intencji Ojca Świętego.

W kościołach odczytuje się tego dnia z ambony lub od ołtarza tzw. wypominki za zmarłych. Jest to wymienianie imion wskazanych na kartkach, połączone z odmawianiem zwyczajowych pacierzy. Wielu ludzi przychodzi na cmentarze, aby się pomodlić za swoich bliskich zmarłych i zapalić znicze.

W prawosławiu modlitwom w intencji zmarłych patronują św. Dymitr i Jan Chrzciciel (w sierpniowe święto ścięcia Jana Chrzciciela prawosławni wspominają poległych żołnierzy).

ZADUSZKOWE OBYCZAJE

U luteran nie ma kultu zmarłych, kultywowana jest natomiast stała pamięć i troska o groby. Przy wielu luterańskich nekropoliach znajduje się dom, w którym mieszka gospodarz opiekujący się cmentarzem.

Kalwini polscy dostosowali pamięć o zmarłych do polskiej tradycji, gromadząc się w Dzień Zaduszny w cmentarnej kaplicy na okolicznościowym nabożeństwie.

Żydzi wspominają zmarłych w rocznicę śmierci, kiedy zapalają specjalną świecę i odmawiają modlitwę "Boże pełen miłosierdzia" lub tradycyjny kadisz. W rocznicę śmierci słynnych rabinów i cadyków umieszcza się na ich grobach karteczki z prośbami o wstawiennictwo.

KARMIENIE DUSZ

Z Zaduszkami związanych było niegdyś wiele ludowych zwyczajów i wierzeń. Porządkowano nie tylko groby, ale także domy, bo wierzono, że dusze zmarłych wracają tego dnia w miejsca, gdzie spędziły całe doczesne życie. Zostawiano otwarte furtki i drzwi, aby dusze mogły wejść do domów, gdzie ustawiano dla nich pieczone pierogi, chleby, bób, kaszę i to, co jadło się na kolację.

Wieszano też czysty ręcznik, obok stawiano wodę i mydło, aby dusze mogły się obmyć. Przekazywano sobie opowieści o spotkaniach z duszami zmarłych, błąkającymi się po lasach, a od zmierzchu po cmentarzach i w pobliżu kościołów.

Według wierzeń, bardzo niebezpieczne były dusze potępionych, które straszyły przy mostach, młynach i na rozstajach dróg.

SKZ

PAP - Nauka w Polsce - 2006

Data utworzenia: 04/01/2008 @ 06:22
Ostatnie zmiany: 01/11/2017 @ 00:03
Kategoria : Religie a etnologia
Strona czytana 28086 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
budda-twarz.jpgtybet.jpgthai-smok.jpgbuddha-mantra.jpgmedytacja-3.jpgmala-b.jpgmala-how.pngkadzidlo.jpgwheel-buddhism.jpgbudda+mala.jpgmlynki_Buddyjskie.jpgMahakala-3.jpgbudda-baby.jpgklasztor-tybet.jpgmahakala_2.jpgbuddah-baby.jpgmodlitwa-mnich.jpgbudda-stopy.jpgbuddy-oczy.jpgmala=hands.jpgmudra-pataka.jpglhasa.jpgbuddyzm-budda.jpgthai-budda2.jpglotus-offering.jpgbudda-kwiaty.jpgGhanta_et_Vajra.jpgbudda-pomnik.jpgbudda-medytacja.jpgbudda-oczy.jpgPhra_Pathom_Chedi.jpgbudda-wietnam.jpgbuddyjski_dzwonek.jpgbudda-bedytujacy.jpgnepal_buddyzm.jpgbudda-smiejacy.jpgtechniki-medytacji.jpgbaby-budda.jpgbiala-tara.jpgbudda=lotos.jpglotos-zielony.jpgklasztor-dzieci.jpgbudda-ogien.jpgthai-temple.jpgbudda-bialy.jpglotus-wisiorek.jpglotos-kolczyk.jpglotos-ofiara.jpgrece-buddyzm.jpgmahakala.jpgbudda_oczy.jpgmedytacja-2.jpgmandala-budda.jpgsak-yant.jpgbudda-swiatlo.jpgbransoletka-lotos.jpgbudda-lotos.jpgmedytujacy.jpgmedytacje.jpgbudda-medytujacy-lotos.jpgbuddah=baby.jpgkolczyk-lotos.jpgmisa-dzwiekowa.jpgtara-buddyzm.jpgmandala.jpgbudda-witraz.jpgmlynki_Gyantse.jpggolden-fishes.jpgmala-how.jpgdzieci-tybet.jpgbudda-w-lotosie.jpglotusflower-2.jpgsymbol--buddyzm.jpgjapa+mala.jpgmala.jpgMount-Popa-birma.jpgbudda_mala.jpgbudda-obraz.jpgbudda-taiski-lotos-pol.jpgthai-budda.jpgbuddyzm-taiwan.jpgjapa-mala.jpgbudda-noc.jpggreen_tara.jpgbuddyjskie-dzwony.jpglotos.jpgmantra.jpgbudda-rosa.jpgbudda-w-lisciu.jpgsymbol-buddyzm.jpgbudda-bran.jpgmlynek-modlitewny.jpgmlynki-modlitewne.jpgbudda_lotos.jpgjapamala2.jpgbudda-hands.jpgjapa-mala-buddyzm.jpegbydda-urna.jpgbudda+lotos.jpgmala-nepal.jpgcoin-budda.jpgmlynki-tybet.jpgjapamala.jpgmonk-budda.jpgbudda-stopki.jpgbuddyzm-zen.jpgreka-buddy.jpgnepal.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 10678112 odwiedzający

 230 odwiedzających online