Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Postacie biblijne - Jezus historyczny

Jezus historyczny

Rozmowy w "Tygodniku": Geza Vermes

Zrekonstruowanie postaci historycznego Jezusa jest możliwe. Można też przezwyciężyć konflikt między teologią a historią. Interpretacja teologiczna, dopóki przyznaje, że jest interpretacją, daje się zaakceptować przez historyka.

TYGODNIK POWSZECHNY: - Dlaczego spośród wielu postaci biblijnych zainteresowała Pana właśnie postać Jezusa?

GEZA VERMES: - Nie wybrałem Jezusa spośród innych. Zająłem się nim z oczywistego powodu - bo to bardzo ważna postać. Tak się zdarzyło, że najpierw przez wiele lat zajmowałem się rękopisami znad Morza Martwego (od chwili ich odkrycia). Następnie zmieniłem obiekt badań na starożytną interpretację żydowskiego Pisma. W pracy nad oboma zagadnieniami Nowy Testament musiał stać się podstawowym elementem historycznego podejścia do badanych dokumentów.

  • Wiara i źródła

Mniej więcej 40 lat temu poproszono mnie, bym opracował pełne, poprawione i uzupełnione wydanie klasycznego dzieła o żydowskiej historii - “The History of the Jewish People in the Age of Jesus Christ” Emila Schürera. Po pięciu latach pracy nad przygotowywaniem do druku pierwszego tomu powiedziałem sobie: “A teraz trochę odpocznij i spróbuj umieścić postać Jezusa z ewangelii w znacznie szerszym i głębszym kontekście - kontekście jego czasów”. Próbowałem wykorzystać wszystko, czego się nauczyłem dzięki studiom nad żydowską historią, kulturą i religią I wieku, jako bazę, tło do poważniejszego, bardziej zgodnego z historią zrozumienia postaci Jezusa z Nazaretu.

- Powiedział Pan, że ów historyczny kontekst jest szerszy. Dla nas Jezus jest Osobą, której znaczenie przerasta wymiar historyczny; nie można Go zrozumieć tylko przy pomocy instrumentów używanych w badaniu historii.

- Myślę, że mylicie kolejność. Nie sposób dojść do konkluzji, że Jezus wyrastał ponad historię, bez uprzedniej próby umiejscowienia go w niej. Nie można jego opisu rozpocząć słowami “on nie należy do historii”. Skąd to wiadomo? Jakie są Wasze źródła? Jeśli powiecie, że tak wierzycie, wtedy zgoda, ale na czym opiera się Wasza wiara? Na książkach, źródłach, dowodach, a one na pewno należą do historii.

Owszem: rozumiem opinię, że historia nie wystarczy do wyjaśnienia wszystkiego, ale to dopiero drugi krok. Zacząć należy od podstaw.

- Przedstawia Pan Jezusa jako wyjątkowego, charyzmatycznego nauczyciela, który był uzdrowicielem, prorokiem, ale przede wszystkim pobożnym Żydem z Galilei, zainspirowanym przez współczesnych mu przywódców religijnych. Jaki był cel Pana działania?

- Zacząłem badać historyczną osobowość Jezusa w dziełach naukowców zajmujących się Nowym Testamentem (głównie u protestantów, bo katolicy wciąż jeszcze milczeli w kwestii badań biblijnych). Hołdowali oni metodzie Rudolfa Bultmanna, który w słynnej książeczce “Jezus” stwierdzał, że ponieważ pisma Nowego Testamentu opierają się na wierze pierwszych chrześcijan, niemożliwością jest wywiedzenie z nich wartościowych informacji historycznych. Nowy Testament, a zwłaszcza Ewangelie, nie są bowiem źródłami historycznymi czy bezstronnym, kronikarskim zapisem tego, co się wydarzyło. Miały służyć szczególnego rodzaju lekturze, pisano je z konkretnych powodów, kierując się określonymi przeświadczeniami.

Wystąpiłem wówczas z rewolucyjnym twierdzeniem, że zrekonstruowanie postaci historycznego Jezusa jest możliwe. Dziś brzmi to nieco staroświecko, ponieważ sytuacja diametralnie się zmieniła: ukazały się kolejne książki o historycznym Jezusie, wydawane głównie w Oksfordzie. Trzy z nich opublikowano w latach 1973-85 - “Jesus the Jew” mojego autorstwa (1973), “Jesus and the Constraints of History” Anthony’ego Harveya (1983) i “Jesus and Judaism” E. P. Sandersa (1985). Od tego czasu lista książek, których tematem jest historyczność Jezusa, znacznie się wydłużyła. Nie twierdzę, że stało się tak tylko dzięki “Jesus the Jew”; ta książka pojawiła się we właściwym momencie, gdy klimat był już brzemienny w podobne idee, a sytuacja gotowa na zmianę.
 

  • Literatura i historia

- W wielu przypadkach nie jest łatwo wyznaczyć granicę między literaturą a historią w Biblii.

- Historia jest literaturą. Historia-nauka opiera się na piśmiennictwie. Ale jest wielka różnica między dziełem historycznym, które ma przedstawiać określone wydarzenia lub idee czy opisywać, jak idee wpływały na wydarzenia, a czymś, czego głównym zadaniem jest zawrzeć przesłanie w historycznych ramach.

Moja “rewolucja” polegała na stwierdzeniu, że Ewangelie - które tradycyjnie postrzegano jako źródło doktryny oraz przesłanie kierowane do nas przez ich autorów i resztę apostołów - są formami biograficznymi przedstawiającymi życie Jezusa i jego nauczanie.

- Czy tak jest w przypadku Ewangelii św. Jana? Według Pana nie jest ona dobrym źródłem historycznym.

- Ewangelia św. Jana zawiera pewną ilość niezwykle cennych tradycji, ale gdyby uznać konstrukcję Janowego opisu życia Jezusa za prawdziwą, wówczas trzy pozostałe Ewangelie byłyby błędne.

- Błędne w sensie historycznym.

- Kwestia sprowadza się do zasadniczej wątpliwości: jeśli publiczne życie Jezusa trwało dwa-trzy lata, jak twierdzi Jan, i jeśli przyjmiemy pogląd wciąż wyznawany przez większość naukowców, że jego Ewangelia powstała jako ostatnia, wówczas będzie nam niezwykle trudno wyjaśnić, dlaczego wcześniejsze Ewangelie ograniczają tę samą historię do roku lub nawet krótszego okresu. O wiele łatwiej wytłumaczyć, dlaczego Jan wydłużył ten okres - by móc zrelacjonować wszystkie długie przemowy Jezusa, całe jego nauczanie. Moim zdaniem wcześniejsze Ewangelie pozostają bliższe ogólnym historycznym ramom niż tekst Jana. Dla mnie jest oczywiste - tak bardzo, że nie potrafię zrozumieć tych, którzy widzą to inaczej - iż Jan nie przedstawia Jezusa takiego, jakim był on w rzeczywistości. Raczej opisuje kogoś, kto jest rezultatem religijnych rozmyślań i rozwoju myśli dwóch późniejszych pokoleń.

Na przykład: jedną z najważniejszych części nauczania Ewangelii synoptycznych jest to, że Jezus głosił nadejście Królestwa Bożego. Co znajdujemy o tym u Jana? Świat - pokazany w rozmowie z Nikodemem - jest już całkowicie uduchowiony i przekształcony w stosunku do treści ewangelii synoptycznych. W Ewangeliach synoptycznych Jezus jest głównie uzdrowicielem, egzorcystą, duchowym nauczycielem. Ta wizja jest u Jana niemal całkowicie nieobecna - nie pasuje do wizerunku Jezusa jako kogoś znacznie większego.

Nie twierdzę oczywiście, że Ewangelie synoptyczne dają obraz nietknięty przez religijne spekulacje. Niemniej praca historyka starożytności polega na próbie wywiedzenia wiedzy historycznej ze źródeł niekoniecznie ściśle historycznych.

- Może przyczyną rozbieżności jest historyczny kontekst, w jakim powstała Ewangelia św. Jana?

- Oczywiście, jest on zupełnie inny. W tamtym czasie nastąpił już rozłam między światem Żydów - takich, jak rozumiał ich Jan - i światem Jezusa. W Ewangeliach synoptycznych Jezus jest wciąż częścią tego pierwszego; Ewangelia Jana była pisana pod silnym wpływem hellenistycznych spekulacji, obcych Jezusowi. Adresatem Jana jest wyłącznie nie-żydowski odbiorca. Najzwyklejsze żydowskie terminy - jak rabbi czy mesjasz - zostają przełożone na grekę. Jan nie oczekuje od swego czytelnika rozumienia słowa “rabbi”, podczas gdy u synoptyków obecność elementów języka aramejskiego jest oczywista, zwłaszcza u Marka.
 

  • Teologia i fakty

- Ale wpływy greckie można też znaleźć u Łukasza, np. w opisie narodzenia Jezusa w Betlejem.

- Łukasz zasadniczo przejmuje konstrukcję Ewangelii od Marka. Dodaje do tego cytaty ze zbioru wypowiedzi Jezusa, których nie ma u Marka. Łukasz pisze dla nie-Żydów, ale próbuje zachować żydowskie ramy czasów Jezusa, podczas gdy Jan tego nie robi.

- Pierwsza część Ewangelii Łukasza jest bardzo istotna dla naszej dyskusji. Zawiera ona bardzo wyraźne historyczne dane, a obok nich - literaturę.

- Czy mowa jest o tym, co nazywamy Ewangelią dzieciństwa? Pierwsze dwa rozdziały Łukasza są historycznie całkowicie nierealne. Pisząc je, Łukasz chciał udowodnić na podstawie wydarzeń z przeszłości, że Jezus był Mesjaszem.

Interesujące jest to, że w Ewangelii, która powstała najwcześniej (u Marka), nie ma ewangelii dzieciństwa. Jest ona późniejszym dodatkiem do podstawowej tradycji, próbą nadania jej sensu, pokazania, jak finał wiąże się z początkiem.

- Jakie więc znajduje Pan fakty historyczne lub tradycje nie będące literaturą w Ewangeliach dzieciństwa?

- Tylko jedna informacja jest historycznie umocowana: że Jezus urodził się za życia króla Heroda Wielkiego.

Weźmy św. Mateusza. Rozpoczyna swoją Ewangelię jak Marek i Łukasz: od spotkania Jezusa z Janem Chrzcicielem. U Marka wydarzenie to stanowi początek, Mateusz zaś czuje, że byłoby interesujące podążyć za biblijną ideą opisania całej historii bohatera. Najlepszym wzorcem jest tu oczywiście historia Mojżesza. U Mateusza mamy więc napisany na nowo fragment o dzieciństwie Mojżesza: o tym, jak mimo przeszkód umknął przed dekretem faraona nakazującym zabicie Żydów. Mateusz opowiada tę historię, a później, proszę mi wybaczyć, zmyśla historię mędrców oraz prześladowania dzieci w Betlejem przez Heroda Wielkiego - by pozwolić Jezusowi, na wzór Mojżesza, uciec do Egiptu i wrócić stamtąd jako mesjańskiemu nauczycielowi nowej nauki.

To wspaniała historyczno-literacko-teologiczna kombinacja, ale mówiąca zupełnie co innego niż np. tekst Łukasza. Według tego ostatniego Józef i Maria pozostali w Betlejem, nikt ich nie gnębił, nie było prześladowania, zagrożenia, ucieczki do Egiptu. Jeśli jedna z tych historii jest prawdziwa, wtedy druga - nie...

- Może Łukasz przedstawia po prostu inne zdarzenia, o innym znaczeniu.

- Zgadzam się. Ale twierdzę, że przekazów Mateusza i Łukasza nie można uznać za do końca prawdziwe. A jeśli tak, to co się naprawdę wydarzyło? Oni tego nie wiedzą. Jedyne, o czym mają niejasne pojęcie, to fakt, że wszystko zdarzyło się w czasie panowania Heroda Wielkiego.

W Ewangelii Łukasza pojawia się informacja o spisie ludności. Wiemy dziś, że to błąd: za panowania Heroda nie przeprowadzano takiego spisu. Owszem, miał on miejsce, ale 10 lat po śmierci Heroda. Łukasz antydatuje go i łączy z narodzinami Jezusa - z historycznego punktu widzenia jego wersja jest więc nie do przyjęcia.


Tygodnik Powszechny 27-03-2005
żródło: http://tygodnik2003-2007.onet.pl/1546,1221198,1,dzial.html


Data utworzenia: 13/02/2012 @ 01:45
Ostatnie zmiany: 17/05/2012 @ 00:52
Kategoria : Postacie biblijne
Strona czytana 17425 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko


kissinger_dyplomacja.jpg
bancroft-wspolczesni.png
Saga-o-Nibelungach-Treumund.png
zarys-h-sz.jpg
przeglad-religioznawczy.png
sachs_muzyka-wswieciestar.jpg
Rodzima wiara ukrainska - Lozko.jpg
mysli-sw-jana-chr.png
zbikowski-legendy.jpg
Leeuw-fenomonologia.png
pilarczyk-literatura-zydowska.jpg
magia-i-religia.jpg
psychologia-religii-bernhard-grom.jpg
prawo-wyznaniowe-2011.png
zli-papieze-c.jpg
historia-wenecji_norwich.jpeg
saggs.jpg
Collectanea Theologica 83-2013-nr 4.jpg
religie-sw.jpg
historia-mali-tymowski.jpeg
his-b-w.jpg
estreicher-zarys.jpg
watykan-zd.jpg
monarsze-sekrety-jankowski.jpeg
polska_mieszka_i1.jpg
kartezjusz-roz.jpg
historia-kosciola-2-600-1500.jpeg
Jasienica-slowianski rodowod-1961.jpg
putek-1966-mroki-s.jpg
religierzymu.jpg
zapomniane-n-strzelczyk.jpg
pascal-mysli.jpg
bronk-podstawy-nauk-o-religii.jpg
rozmyslania-marek-a 1913.jpg
polska-X-XI.jpg
milczenie-1-2012.jpg
Szalenstwo w rel-swiata.jpg
Chiny-nowe.jpg
etnologia-religii-szyjewski.jpg
hinduizm_-k.jpg
babilonskie-zaklecia.jpg
his-euro.jpg
znak-1994-2-465.jpeg
mity-skandynawskie-ma.jpg
psychoanaliza-i-religia.jpg
klucz-niebieski-k.jpg
krewzkrwijezusa.jpg
malinowski-zsdzikich.jpg
nowe-ateny.jpg
Mieszko_Pierwszy_Tajemniczy.jpg
margul-mity-z-pieciu.png
islam-wnuk.jpg
wewior-wstepujac-w.jpg
cyw-zyd.jpg
historya-pow-h-3a.gif
Historia bez cenzury - Hartwig.jpeg
niemcy500.jpg
wiek-propagandy.jpg
Narody dawnej.jpg
bugaj-hermetyzm.jpg
swieci-nie-swieci.jpg
czarn-mwxxw.jpg
megalomania-narodowa-by.png
jerzy-adamski-historia-l-f.jpg
egipt-i-biblia-p-montet.jpeg
studia-theologica-varsaviensia-1977-1.jpg
labuda-m.jpg
niwinski-mity-symbole.jpg
erman-mity-s.jpg
upaniszady-ut.jpg
ap06.jpg
trevel-his-a.jpg
mitoznawstwo-porownawcze.jpg
100_filmow_Lis.jpg
drioton-egipt-faraonow-2.jpg
ency-archeo-z-s.jpg
Malinowski-Wierzenia_pierwotne.jpg
pales.jpg
etyka-prot-weber.jpg
101-tore-murphy.jpg
mieszko-I-strzelczyk-1992.jpg
u-schylku-starozytnosci-2014-a.jpg
stern-zlote-mysli.png
delitsh-babilon-i.jpg
NAPISY--1994.jpg
chrystianizacja-europy-kosciol.jpg
amsterd-abc.jpg
nor-davies-boze-igrzysko.jpg
historia-pow-sredniowiecza-zientara.jpeg
graves-mity-gr.jpg
bravo.jpg
polityka-jako-wyraz-lub-nastepstwo.jpg
grabski-mieszko.jpg
religia-a-wspolczesne-stosunki-miedzynarodowe.jpeg
listy-prof.jpg
Szyszko-Hinduizm-buddyzm-islam.jpg
pliniusz-h-n.jpeg
pod-sztandarem-nieba-wiara-ktora-zabija-w-iext43267118.jpg
ramadan-i-kurban.png
burszta-asteriks.png
tajemnice-smim.jpg
edda-lelewel-1828.jpg
od-mojzesza-do-mahometa-ke.jpg
apokryfy-nowego-testamentu.jpg
historia-irlandii.jpg
tylak-bog.jpg
podstaw-wiedzy-muzulmanskiej.PNG
dynastia-piastow-ba.jpg
d-bog-urojony.jpg
Tako rzecze-zaratustra-1922-Nietzsche.jpeg
demony-r.jpeg
hall-heretycy.jpg
mitologia-l-tur.jpg
camus-eseje.jpg
heinemann-eunuchy.png
kultura-smierci-1.jpg
dogon-ya-gali.jpg
ewolucja-boga.jpg
swity-koszmar-haught.jpeg
hyperborea-religia-grekow-gebura.jpg
ilustrowany-slownik-terminow-lit.jpg
haidit-prawy-umysl.jpg
mit-azteko1.jpg
chrzescjianstwo-rusi-k.jpg
baschwitz-czarownice_dzieje.jpg
przeinaczanie-jezusa-bart-ehrman.jpg
leksykon-re.jpg
odrodzenie-2000-44.png
jero.jpg
tocqueville.jpg
meczenstwo_w_islamie.jpg
fuld-krotka.jpg
szrejter-mitologia.bmp
his-p-k.jpg
wzory-kultury-b.jpg
od-abrahama-do-ch.jpg
konstytucja-laidler.jpg
prawo-koscielne-kat.jpg
bogowie-slowian-m.jpg
butterwick.jpg
COLLECTANEA-PHILOLOGICA-XX-2017.jpg
1908-o-wolnosci.png
rozmowy-z-diablem.jpg
anatomia hybrydy.jpg
e-jastrzebowska.jpg
de-mello.jpg
40-piesni-r.png
markus-chrzesc.jpg
100-punk-zap.jpg
STUDIA-RELIGIOLOGICA-39_2006.jpg
lengauer-religijnosc.jpg
MACHIAVELLI-Ksiaze-1917.jpg
kompendium-nauki-sk.jpg
ogarek-czoj.jpg
krotka-hi-islamu.png
czary-i-czarty-polskie-tuwim.jpg
IDEA-XIX-2007.png
Historia-sztuki-eu_Meyer.png
kaligula.jpg
in-god-we-trust.png
wilson-krwawiacy.png
nieznane-arch-mis.jpg
girard-koziol.jpg
o-duszy.jpg
judyta-postac-b-granic.jpg
Historia Czechoslowacji - Heck-Orzech.jpg
eisenberg.jpg
polskie-n.jpg
klengel-his-sy.jpg
Zycie-Buddy_1927.jpg

Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 8779019 odwiedzający

 361 odwiedzających online