Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

RELIGIOZNAWSTWO - Czym jest religia?

Badanie religii

Czym jest religia? Na to pytanie padło już wiele odpowiedzi. Niektóre określały ją po prostu jako "wiarę w istnienie bytów duchowych". Inne, bardziej wyczerpujące, zmierzały do celu poprzez analizę systemu wierzeń lub opis praktyk. Podstawowych ujęć zagadnienia dostarczyli:
Antropologowie, którzy opisują wierzenia i praktyki występujące we współczesnych społecznościach plemiennych. Według nich wiara jednoczy ludzi przez wspólne przeżycie i ujęcie istoty życia. Dostarcza im wzorów zachowań, często stanowiących odpowiedź na warunki, w jakich żyją.
Socjologowie, którzy podkreślają społeczny wymiar idei religijnych. Wiara - powiadają - jest źródłem wspólnego światopoglądu. Daje jednostce poczucie sensowności życia.
Historycy, którzy analizują religie pod kątem konsekwencji wynikających z wyznawania pewnych przekonań.
Teologowie zajmujący się natomiast samymi przekonaniami - kwestią ich prawdziwości i kwestią ludzkiej na nie reakcji.
Każde z tych ujęć jest na swój sposób i w pewnym zakresie uzasadnione. Podstawowa różnica zachodzi między postawami reprezentowanymi przez wyznawców i uczonych.

Religia od środka


Mianem teologii określa się zwykle badania nad własną wiarą. Teologia koncentruje uwagę na treści wyznawanych doktryn, oparciu, jakie mają one w świętych tekstach, oraz na interpretacji tych ostatnich. Wynikiem jej dociekań jest często powstanie różnych szkół interpretacyjnych i sekt w obrębie wyznawanej religii.
Przedmiotem teologii jest również ocena ludzkich zachowań, czyli etyka, oraz akty czci, czyli liturgia.
Tych ostatnich określeń używa się w tradycji chrześcijańskiej, ale odpowiadające im zjawiska można odnaleźć także w innych wyznaniach.
Teologia jest więc niejako wewnętrznym studium wiary, z góry uznającym za rozstrzygniętą kwestię jej prawdziwości. Zmierza do pełniejszego zrozumienia wyznawanej religii i często stara się dostosować ją do realiów świata zewnętrznego. Zawsze jednak opiera się na tradycji.

Religia od zewnątrz


"Naukowe podejście" do religii oznacza jej bezstronne i niezaangażowane badanie, zajęcie się tylko formami wiary, nie zaś kwestią jej prawdziwości.
Określenie "podejście naukowe" może być mylące, gdy łączy się je z mniemaniem, że osoby wierzące nie mogą zając bezstronnego stanowiska wobec zjawisk religijnych. Na ogół mogą. Ale "podejście naukowe", nawet jeśli uczony decyduje się na zgłębienie natury doświadczenia religijnego, oznacza przede wszystkim badanie zewnętrznych, obserwowalnych jego przejawów, a zarazem rezygnacji z zastrzegania zasadniczych kwestii: świadomości obecności Boga i autentyczności doznań osoby wierzącej. Człowiek wierzący może w pewnych sytuacjach mówić o wewnętrznych doznaniach religijnych, w innych zaś bezstronnie opisywać poglądy swoich współwyznawców.
Jakie zatem są zasadnicze metody przyjęte przez badaczy? I jakie są idee przewodnie naukowego religioznawstwa?
Różne podejścia nie wykluczają się nawzajem. Wręcz przeciwnie, dopiero razem dają pełny obraz badanego zjawiska.
Inaczej ma się rzecz z koncepcjami "redukcjonistycznymi", usiłującymi wyjaśnić wszystkie zjawiska w ramach jednej teorii. Religia nie jest dla nich "niczym więcej" niż wyrazem dążeń ekonomicznych, popędów seksualnych lub procesów ewolucyjnych.
Marks ujmował religię w kategoriach ekonomii, Freud w kategoriach teorii popędu seksualnego. Niektórzy badacze dziewiętnastowieczni traktowali ją jako przejściowy etap na drodze ewolucji ludzkości.

Religie i zachowania ludzkie


Antropologia bada ludzkie zachowania i zachowania religijne mogą być przedmiotem jej badań na równi z innymi dziedzinami ludzkiej aktywności.
Antropologia w wielkiej mierze pomnożyła naszą wiedzę o mieszkańcach Ziemi, zwłaszcza zaś o ludziach prymitywnych. Antropologowie dziewiętnastowieczni ze szczególną gorliwością badali plemiona pierwotne, pragnąc uzgodnić swoje ustalenia z teorią ewolucji.

Ewolucjonizm


E.B. TylerDzieło Karola Darwina dostarczyło uczonym teoretycznych podstaw do ujęcia zjawisk religii w sposób, który był niedostępny wcześniejszym badaczom.
Miejsce atrakcyjnych idei postępu i rozwoju, obecnych u G.W.F. Hegla czy J.G. Herdera zajęła w pracach E.B. Tylora, J.G. Frazera i W. Robertsona Smitha - piszących w latach 1870-1920 - teoria odbywającej się etapami ewolucji religijnych przekonań rodzaju ludzkiego. Główne jej fazy określali oni odwołując się do - na ogół zresztą spekulatywnej - wiedzy na temat podstawowego w danym okresie przedmiotu wierzeń.
Często zapowiadano kres religii i zajęcie jej miejsca na nowym etapie rozwoju przez naukę. Taką postawę reprezentował na przykład sir J.G. Frazer, którego Złotą gałąź wznawia się po dziś dzień, choć jej wywody oparte są raczej na domysłach niż na faktach.

Funkcjonalizm


Nasze stulecie przyniosło istotną zmianę w podejściu do badań nad religią, szczególnie nad kwestią rozwoju wierzeń religijnych. Miejsce pytań o pochodzenie religii zajęły dociekania nad jej funkcją w danej społeczności. Najdobitniej ujął to stanowisko E.E. Evans-Pritchard, mówiąc, że "religia jest tym, co sprawia". Bronisław Malinowski (11884-1942),który jako obywatel austriacki został internowany na Wyspach Triobrianda, gdzie zastała go I wojna światowa, odrzucił badania historyczne na rzecz dogłębnych studiów terenowych, zmierzających do określenia roli religii w życiu lokalnej społeczności.
Malinowski wierzył w istnienie obiektywnych praw rządzących kulturą, a także w ich stosowalność w badaniu religii. Indywidualne biologiczne potrzeby człowieka - pożywienia, schronienia, bezpieczeństwa i prokreacji - można, jego zdaniem, potraktować również jako potrzeby o wymiarze społecznym, zaspokajane za pośrednictwem związków ekonomicznych, politycznych, religijnych i systemu pokrewieństw. Użyteczność magii z kolei polegać ma na zapewnieniu przywództwa w okresie kryzysów społecznych i unikaniu groźnego chaosu. Religia i magia okazują się podstawowymi siłami integrującymi społeczność, a tym samym mają ważny udział w zaspokojeniu potrzeb przetrwania. Magia stanowi w dodatku psychiczne wsparcie w zmaganiach z nieustannie zagrażającą ludziom naturą. Teorie Malinowskiego powstały wprawdzie na podstawie badań terenowych, ale jego pamiętniki - opublikowane w wiele lat po śmierci uczonego - pozwalają przypuszczać, że istotny wpływ na interpretację obserwowanych zachowań miała samotność badacza, obawa przed ciemnością i lęk przed śmiercią.

Strukturalizm


Po roku 1950 antropologów zafrapowała wizja religii jako nieświadomego wyrazu pojęć, wartości i przeświadczeń na temat rzeczywistości. Szukali więc pokrewieństw między rozmaitymi doktrynami. Badali drogi, na jakich wierzący dowodzą swoich racji, i to, jak porządkują swoje przekonania. Celem tych poczynań było odkrycie wewnętrznej logiki rządzącej systemami wierzeń.
Dlaczego,pytali na przykład uczeni, buddyści w rejonach wiejskich uciekają się do egzorcyzmów, skoro jest to całkowicie sprzeczne z wyznawaną przez nich doktryną? Albo: jak ma się codzienne życie chrześcijan d wyznawanej przez nich doktryny Trójcy Świętej? Podejście strukturalne skupia się na podstawowych zasadach rządzących ludzkim myśleniem i regułami porządkowania chaotycznej rzeczywistości. Claude Levi-Strauss zaczerpnął materiał do badań z licznych mitologii.

Religia i ludzki umysł


W XIX wieku uczeni zadawalali się łączeniem idei antropologii z dość ogólnikowymi wyobrażeniami o naturze ludzkiego umysłu, natomiast w XX wieku - za sprawą psychologów - zasadniczym przedmiotem ich zainteresowań stała się psychika ludzka. Zaważył tu wpływ Zygmunta Freuda, zawdzięczającego zresztą wiele słynnym Lectures on the Religion of the Semites (Wykładom o religii Semitów, 1889) Williama Robertsona Smitha. Celem Freuda było wykazanie, że podstawową tendencją ludzkiego umysłu, zakorzenioną zresztą w zasobach energii o podłożu seksualnym, zwanej libido, jest kształtowanie wyobrażenia o Bogu na podstawie doświadczenia zebranego przez dziecko w kontakcie z własnym ojcem.

Projekcja


Z. FreudTak dochodzimy do pojęcia o podstawowym dla badań nad religią znaczeniu - do pojęcia "projekcji". Występuje ono nie tylko w psychologicznym ujęciu Freuda, lecz także we wcześniejszych teoriach formułowanych przez Feuerbacha (1804-1872), który twierdził, że wszelkie wypowiedzi o Bogu należy traktować jako wypowiedzi o człowieku. Ludzie mają - zdaniem Feuerbacha - skłonność do tworzenia sobie idei Boga, którego następnie traktują tak, jak gdyby był czymś realnym.
W celu właściwego zrozumienia religii należy więc odwrócić zasadnicze procedury teologii i zreinterpretować wiarę w duchu antropologii. Feuerbach wywarł wpływ na Marksa i Engelsa, a poprzez nich na społeczeństwa komunistyczne, traktujące religię jako przestarzały sposób ujmowania życia.
Freud także był zdania, że religijny stosunek do rzeczywistości straci swą użyteczność dla ludzi. W książce Przyszłość pewnego złudzenia (1927) traktuje projekcję jako złudzenie odwodzące ludzi od prawdy i rzeczywistości, a przez to godne pożałowania.
Życzliwszy stosunek do religii zachował inny psycholog, William James. W książce Doświadczenie religijne (1902) zamieścił obszerny opis przeżyć religijnych różnych ludzi i przeciwstawił "religijność zdrowego umysłu" religijności "chorej duszy".
Dla Jamesa wartość religii leży w tym, że daje ona ludziom wierzącym odwagę niezbędną do zmagania się z życiem. Jego stosunek do wiary wynika z przekonania, że w naszym świecie istnieje jakaś zasadnicza skaza, z którą musimy sobie radzić. Innymi słowy, religia pomaga nam zaakceptować naszą kondycję i opierać się przeciwnościom losu. To przesądziło o ocenie religijności w oczach Jamesa i sprawiło, że w przeciwieństwie do Freuda nie wróżył jej zmierzchu.
Duglas Davies



fragment książki: Religie Świata. Przewodnik encyklopedyczny(praca zbiorowa)

Data utworzenia: 10/09/2007 @ 20:02
Ostatnie zmiany: 03/11/2013 @ 18:19
Kategoria : RELIGIOZNAWSTWO
Strona czytana 20803 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze


Komentarz #2 

autor : Paulina 24/02/2012 @ 19:35

Patrz > bibliografia

Komentarz #1 

autor : thffor 27/12/2010 @ 07:14

Hmm..Napisana w miarę czytelnym i przystępnym językiem.Zamierzam zapoznać się z tą książką. Czy ktoś mógłby polecić podobne o tej tematyce? <nosmile>
 
Trzecie Oczko


mit-azteko1.jpg
megalomania-narodowa-by.png
polska_mieszka_i1.jpg
Historia-sztuki-eu_Meyer.png
religie-sw.jpg
pliniusz-h-n.jpeg
fuld-krotka.jpg
40-piesni-r.png
ramadan-i-kurban.png
klucz-niebieski-k.jpg
przeglad-religioznawczy.png
Jasienica-slowianski rodowod-1961.jpg
psychoanaliza-i-religia.jpg
heinemann-eunuchy.png
MACHIAVELLI-Ksiaze-1917.jpg
leksykon-re.jpg
mysli-sw-jana-chr.png
u-schylku-starozytnosci-2014-a.jpg
camus-eseje.jpg
Szyszko-Hinduizm-buddyzm-islam.jpg
erman-mity-s.jpg
bancroft-wspolczesni.png
historia-mali-tymowski.jpeg
nieznane-arch-mis.jpg
babilonskie-zaklecia.jpg
kultura-smierci-1.jpg
watykan-zd.jpg
szrejter-mitologia.bmp
NAPISY--1994.jpg
rozmowy-z-diablem.jpg
delitsh-babilon-i.jpg
his-p-k.jpg
eisenberg.jpg
magia-i-religia.jpg
Mieszko_Pierwszy_Tajemniczy.jpg
pascal-mysli.jpg
niwinski-mity-symbole.jpg
polskie-n.jpg
prawo-koscielne-kat.jpg
odrodzenie-2000-44.png
bogowie-slowian-m.jpg
Historia bez cenzury - Hartwig.jpeg
tocqueville.jpg
dogon-ya-gali.jpg
studia-theologica-varsaviensia-1977-1.jpg
graves-mity-gr.jpg
milczenie-1-2012.jpg
de-mello.jpg
drioton-egipt-faraonow-2.jpg
islam-wnuk.jpg
historia-kosciola-2-600-1500.jpeg
etyka-prot-weber.jpg
Leeuw-fenomonologia.png
konstytucja-laidler.jpg
chrzescjianstwo-rusi-k.jpg
tajemnice-smim.jpg
baschwitz-czarownice_dzieje.jpg
od-mojzesza-do-mahometa-ke.jpg
lengauer-religijnosc.jpg
ilustrowany-slownik-terminow-lit.jpg
ap06.jpg
meczenstwo_w_islamie.jpg
religierzymu.jpg
mity-skandynawskie-ma.jpg
100-punk-zap.jpg
1908-o-wolnosci.png
labuda-m.jpg
bronk-podstawy-nauk-o-religii.jpg
zapomniane-n-strzelczyk.jpg
margul-mity-z-pieciu.png
estreicher-zarys.jpg
STUDIA-RELIGIOLOGICA-39_2006.jpg
his-b-w.jpg
hall-heretycy.jpg
kompendium-nauki-sk.jpg
czary-i-czarty-polskie-tuwim.jpg
markus-chrzesc.jpg
historya-pow-h-3a.gif
przeinaczanie-jezusa-bart-ehrman.jpg
apokryfy-nowego-testamentu.jpg
dynastia-piastow-ba.jpg
Rodzima wiara ukrainska - Lozko.jpg
hinduizm_-k.jpg
polityka-jako-wyraz-lub-nastepstwo.jpg
wzory-kultury-b.jpg
burszta-asteriks.png
Narody dawnej.jpg
Collectanea Theologica 83-2013-nr 4.jpg
haidit-prawy-umysl.jpg
pod-sztandarem-nieba-wiara-ktora-zabija-w-iext43267118.jpg
wiek-propagandy.jpg
ency-archeo-z-s.jpg
cyw-zyd.jpg
kissinger_dyplomacja.jpg
saggs.jpg
Historia Czechoslowacji - Heck-Orzech.jpg
nowe-ateny.jpg
od-abrahama-do-ch.jpg
101-tore-murphy.jpg
upaniszady-ut.jpg
amsterd-abc.jpg
edda-lelewel-1828.jpg
znak-1994-2-465.jpeg
e-jastrzebowska.jpg
historia-wenecji_norwich.jpeg
o-duszy.jpg
stern-zlote-mysli.png
Chiny-nowe.jpg
hyperborea-religia-grekow-gebura.jpg
Szalenstwo w rel-swiata.jpg
chrystianizacja-europy-kosciol.jpg
monarsze-sekrety-jankowski.jpeg
100_filmow_Lis.jpg
podstaw-wiedzy-muzulmanskiej.PNG
tylak-bog.jpg
mitologia-l-tur.jpg
niemcy500.jpg
COLLECTANEA-PHILOLOGICA-XX-2017.jpg
mitoznawstwo-porownawcze.jpg
nor-davies-boze-igrzysko.jpg
zarys-h-sz.jpg
religia-a-wspolczesne-stosunki-miedzynarodowe.jpeg
bugaj-hermetyzm.jpg
psychologia-religii-bernhard-grom.jpg
swity-koszmar-haught.jpeg
ewolucja-boga.jpg
grabski-mieszko.jpg
girard-koziol.jpg
prawo-wyznaniowe-2011.png
egipt-i-biblia-p-montet.jpeg
anatomia hybrydy.jpg
Tako rzecze-zaratustra-1922-Nietzsche.jpeg
putek-1966-mroki-s.jpg
ogarek-czoj.jpg
krotka-hi-islamu.png
Zycie-Buddy_1927.jpg
Saga-o-Nibelungach-Treumund.png
mieszko-I-strzelczyk-1992.jpg
sachs_muzyka-wswieciestar.jpg
jero.jpg
rozmyslania-marek-a 1913.jpg
historia-irlandii.jpg
butterwick.jpg
jerzy-adamski-historia-l-f.jpg
Malinowski-Wierzenia_pierwotne.jpg
pales.jpg
polska-X-XI.jpg
in-god-we-trust.png
his-euro.jpg
wewior-wstepujac-w.jpg
etnologia-religii-szyjewski.jpg
pilarczyk-literatura-zydowska.jpg
judyta-postac-b-granic.jpg
trevel-his-a.jpg
demony-r.jpeg
klengel-his-sy.jpg
czarn-mwxxw.jpg
IDEA-XIX-2007.png
historia-pow-sredniowiecza-zientara.jpeg
bravo.jpg
swieci-nie-swieci.jpg
zli-papieze-c.jpg
kartezjusz-roz.jpg
zbikowski-legendy.jpg
d-bog-urojony.jpg
listy-prof.jpg
wilson-krwawiacy.png
kaligula.jpg
malinowski-zsdzikich.jpg
krewzkrwijezusa.jpg

Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 8778767 odwiedzający

 1 odwiedzających online