Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Święci - Święty Wojciech

św. Wojciech św. Wojciech - relikwiarz
Święty Wojciech
Urodzony około 956 r. Wojciech był synem Sławnika, potężnego pana, może nawet ostatniego spośród czeskich książąt plemiennych. W dzieciństwie przeznaczony przez rodziców do stanu duchownego, kształcił się w słynnej w owych czasach szkole w Magdeburgu.

Po powrocie do Czech w 982 r. został decyzją księcia czeskiego Bolesława II ustanowiony biskupem praskim.

Zapewne wybór ten był próbą osiągnięcia porozumienia pomiędzy rządzącymi w Czechach Przemyślidami i ich otoczeniem a starającymi się o uzyskanie jak największej samodzielności braćmi Wojciecha. Spodziewano się zapewne, że wybór jednego z synów Sławnika na tak ważny urząd zmniejszy zaostrzające się napięcia. Stało się jednak inaczej. Pełnienie obowiązków biskupich utrudniał Wojciechowi tlący się nadal konflikt pomiędzy jego braćmi a księciem Bolesławem II. Ponadto nowy biskup nie był politykiem, swoje stanowisko pojmował wyłącznie w kategoriach duchowych. Sam wiele od siebie wymagający, pragnął skłonić półpogańskich jeszcze Czechów do życia zgodnego z nakazami wiary chrześcijańskiej. Doszło do wielu zatargów między nim a czeską elitą możnowładczą.

Nie były to konflikty polityczne, dotyczyły spraw moralnych. Wojciech ostro krytykował sposoby zawierania małżeństw przez Czechów, przeciwny był handlowi niewolnikami. A przecież małżeństwa były zawierane zgodnie ze starymi zwyczajami, handel niewolnikami zaś przynosił ogromne zyski. Pragnąc uczynić z ludzi podległych mu jako biskupowi prawdziwych chrześcijan, występował przeciwko wielu panującym w Czechach obyczajom. Narastający konflikt zmusił w końcu Wojciecha do opuszczenia Czech. W 988 r. wyjechał do Rzymu i wstąpił tam do klasztoru św.św. Bonifacego i Aleksego na Awentynie. Znalazł w nim wreszcie to, czego szukał. Jego kontemplacyjne usposobienie najbardziej nadawało się do życia klasztornego. Nie mógł jednak długo przebywać we Włoszech, pozostawiając swoją diecezję bez pasterza. W 992 r. skłoniono go do powrotu.

św. Wojciech św. Wojciech Okazało się wkrótce, że jego sytuacja w Pradze stała się jeszcze trudniejsza. Mimo poprzednich niepowodzeń nie zmienił on sposobu sprawowania swego urzędu. Do trudności związanych z próbami zmiany obyczajów Czechów doszły nowe, wynikające z narastającego napięcia pomiędzy braćmi Wojciecha a księciem praskim i popierającym go rodem Wrszowców.

Powodem ostatecznego konfliktu stała się sprawa pewnej kobiety, żony jednego ze Wrszowców. Oskarżona o cudzołóstwo, za co groziła jej śmierć, próbowała szukać ocalenia w kościele biskupim. Jednakże mimo próby obrony podjętej przez Wojciecha została stamtąd wyciągnięta i zabita. Po tym zabójstwie gniew potężnych Wrszowców zwrócił się przeciw biskupowi broniącemu cudzołożnicy. Z kolei dla Wojciecha zabójstwo dokonane na tej kobiecie było godnym potępienia morderstwem i stanowiło pogwałcenie kościelnego prawa azylu. Choć oburzeni Wrszowcy nie próbowali targnąć się na życie biskupa, jego dalszy pobyt w Pradze stał się niemożliwy. Nie wiedział, jak pełnić misję biskupią zgodnie ze swymi przekonaniami, zdecydował się więc ponownie opuścić kraj.

Po ponownym opuszczeniu Czech odwiedził Węgry, Włochy i Niemcy, spotykał się z wybitnymi ludźmi tamtych czasów. Między innymi poznał osobiście cesarza Ottona III. Tymczasem w Czechach nastąpiły wydarzenia, które jeszcze pogorszyły jego sytuację. W 995 r. książę czeski Bolesław II, wspierany aktywnie przez Wrszowców, zdobył Libice, główny gród Sławnikowiców, i kazał wymordować znajdujących się tam wszystkich braci Wojciecha oraz z ich żonami i dziećmi.

Spośród synów Sławnika pozostał przy życiu tylko Wojciech oraz jego dwaj bracia, kapłan Radzym‒Gaudenty i senior rodu Sobiebor. Podczas rzezi w Libicach walczył on u boku cesarza na Połabiu. św. Wojciech św. Wojciech i Radzym-Gaudenty - pomnik w Libicach. Wobec zajść w Czechach powrót do Pragi wydał się już Wojciechowi niemożliwy. Decydująca okazała się wola księcia Bolesława, który oznajmił, ze nie życzy sobie jego powrotu. Powstałą sytuację musieli uznać również kościelni zwierzchnicy biskupa praskiego. Obradujący w Rzymie synod zadecydował, że jeśli Wojciech nie może wracać do swej diecezji, to ma udać się z misją do pogan. Taka decyzja bardzo odpowiadała Wojciechowi, zaczął się przygotowywać do misji.

Początkowo chciał nawracać Wieletów, których język znał, był przecież Słowianinem. W tym celu przyjechał do Polski, gdzie już przebywali jego bracia. Został bardzo gościnnie przyjęty przez księcia Bolesława Chrobrego. Ponieważ ze względu na toczącą się wojnę misja wielecka była nierealna, polski książę zaproponował wyprawę do Prus.

Wyprawa misyjna Wojciecha odbyła się wiosną 997 r. Misjonarz, przy którym byli jego brat Radzym-Gaudenty i kapłan Bogusza, udał się najpierw do Gdańska, gdzie nauczał i chrzcił Pomorzan, a następnie morzem do Prus. Książę Bolesław dal mu zbrojną eskortę, towarzyszyła mu ona aż do wylądowania na ziemi pruskiej. Wojciech jednak nie chciał nawracać w otoczeniu zbrojnej drużyny. Odprawił więc wojowników i z dwoma towarzyszami ruszył w głąb kraju. Wiemy, co było później. Nie potrafił porozumieć się z Prusami, choć niektórzy z nich znali język słowiański. Przeganiany z miejsca na miejsce został w końcu zabity.

Bolesław Chrobry, gdy tylko został powiadomiony o śmierci misjonarza, wykupił jego ciało z rąk Prusów i uroczyście pochował w Gnieźnie. Zapewne zaimponowała mu odwaga Wojciecha, uroczysty pogrzeb był wyrazem uznania. Jednocześnie jako trzeźwy polityk potrafił wyciągnąć korzyści z przebiegu tych wydarzeń. Otton III, papież, a także inni wybitni przedstawiciele zachodniego chrześcijaństwa dowiedzieli się o śmierci Wojciecha od posłów wysłanych przez Bolesława. Wiadomość ta z pewnością zasmuciła cesarza, jednak nie od razu zareagował. Można chyba przyjąć, że to dzięki dyplomacji Chrobrego męczeństwo misjonarza zajaśniało pełnym blaskiem.

Otton III Otton III Gdy wreszcie wiadomość o tragicznie zakończonej misji pruskiej dotarła do elit zachodniej Europy, wywarła na nich ogromne wrażenie. Wojciech został uznany za bohatera, który niósł poganom wiarę inaczej niż inni misjonarze. Nie stała za nim siła władców, chciał postępować tak jak apostołowie, nauczać tylko słowem.

Otton III uświadomił sobie, jakie znaczenie ma ta śmierć. Młody cesarz marzył o odnowie Cesarstwa Rzymskiego, szerzenie chrześcijaństwa uważał za jedno ze swych głównych zadań. Dlatego też męczennik, który zginął za wiarę, stawał się najlepszym kandydatem na patrona Cesarstwa. Gdy Otton to dostrzegł, rozpoczął starania o wyniesienie męczennika na ołtarze.

Kanonizacja św. Wojciecha nastąpiła w ostatnich latach X w. Zaraz po niej Otton zaczął fundować kościoły pod jego wezwaniem. Świątynie dedykowane nowemu świętemu powstały w głównych miastach cesarstwa, w Rzymie i w Akwizgranie. Cesarz postanowił też uczynić kościół gnieźnieński siedzibą arcybiskupa, a brata i towarzysza misji męczennika, Radzyma-Gaudentego, ustanowić metropolitą nowej prowincji kościelnej. Podjął również decyzję odbycia pielgrzymki do Gniezna, do grobu św. Wojciecha. W 999 r. papież mianował Radzyma-Gaudentego „arcybiskupem św. Wojciecha”, a w 1000 r. odbyła się pielgrzymka Ottona III i jego spotkanie z Bolesławem Chrobrym w Gnieźnie, zwane zjazdem gnieźnieńskim. Celem pielgrzymki Ottona była modlitwa i pojednanie z męczennikiem. Pojednanie, bo cesarz mógł czuć się winny. Nie zrobił przecież nic w celu uratowania jego braci. Niemniej ważnym powodem tej podróży była fundacja nowej polskiej metropolii kościelnej.

Utworzenie arcybiskupstwa wymagało współpracy papieża z władcami świeckimi. Papież musiał wyrazić zgodę, bez niej nowa metropolia nie mogła powstać, władcy natomiast podejmowali decyzje organizacyjne, tworzyli podstawy bytu nowej instytucji. Konieczna była współpraca księcia Polski, ale też i cesarza. św. Wojciech św. Wojciech Cesarz uważał się za władcę świata, bez jego zgody niemożliwe było stworzenie arcybiskupstwa w kraju, który uznawał jego zwierzchnictwo. Nowa metropolia miała zostać powołana do życia na synodzie, który zwołano do Gniezna.

Wyruszając do Polski, Otton realizował swój plan renovado Imperii. Pragnął nie tylko uczcić męczennika, ale chciał również zorganizować wschodnie krańce Cesarstwa. Według cesarza chrześcijańskie Cesarstwo powinno się składać z podległych imperatorowi królestw. W Europie Środkowej królestwami tymi miały być dwa w owym czasie wyróżniające się państwa, Węgry i Polska, ich władcom, Stefanowi i Bolesławowi, zamierzał nadać godność królewską. Temu celowi miało także służyć utworzenie arcybiskupstwa w Gnieźnie. Królestwo bez własnej metropolii kościelnej byłoby niepełne.

Plany cesarskie znalazły gorące poparcie Bolesława. Uzyskując dla Polski arcybiskupstwo, a dla siebie koronę królewską, stałby się jedną z najważniejszych postaci w Cesarstwie. Jego ojciec wszedł do kręgu chrześcijańskich książąt, on byłby jednym z kilku królów panujących pod zwierzchnictwem cesarza nad jednym z członów wspólnoty.


*****

Fragment książki: Marek Kazimierz Barański - Dynastia Piastów w Polsce

Data utworzenia: 03/09/2013 @ 20:35
Ostatnie zmiany: 17/09/2013 @ 00:30
Kategoria : Święci
Strona czytana 18387 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko


IDEA-XIX-2007.png
Historia-sztuki-eu_Meyer.png
hinduizm_-k.jpg
krewzkrwijezusa.jpg
Zycie-Buddy_1927.jpg
milczenie-1-2012.jpg
bravo.jpg
meczenstwo_w_islamie.jpg
studia-theologica-varsaviensia-1977-1.jpg
u-schylku-starozytnosci-2014-a.jpg
Szyszko-Hinduizm-buddyzm-islam.jpg
etyka-prot-weber.jpg
Saga-o-Nibelungach-Treumund.png
chrystianizacja-europy-kosciol.jpg
his-p-k.jpg
niwinski-mity-symbole.jpg
egipt-i-biblia-p-montet.jpeg
pascal-mysli.jpg
psychoanaliza-i-religia.jpg
mity-skandynawskie-ma.jpg
swieci-nie-swieci.jpg
cyw-zyd.jpg
ap06.jpg
od-mojzesza-do-mahometa-ke.jpg
drioton-egipt-faraonow-2.jpg
kompendium-nauki-sk.jpg
odrodzenie-2000-44.png
pilarczyk-literatura-zydowska.jpg
nor-davies-boze-igrzysko.jpg
Historia bez cenzury - Hartwig.jpeg
estreicher-zarys.jpg
dogon-ya-gali.jpg
chrzescjianstwo-rusi-k.jpg
butterwick.jpg
ency-archeo-z-s.jpg
babilonskie-zaklecia.jpg
100_filmow_Lis.jpg
Malinowski-Wierzenia_pierwotne.jpg
Historia Czechoslowacji - Heck-Orzech.jpg
nowe-ateny.jpg
his-euro.jpg
religia-a-wspolczesne-stosunki-miedzynarodowe.jpeg
jerzy-adamski-historia-l-f.jpg
tocqueville.jpg
ogarek-czoj.jpg
Jasienica-slowianski rodowod-1961.jpg
nieznane-arch-mis.jpg
ilustrowany-slownik-terminow-lit.jpg
magia-i-religia.jpg
kultura-smierci-1.jpg
hall-heretycy.jpg
girard-koziol.jpg
prawo-koscielne-kat.jpg
zli-papieze-c.jpg
Tako rzecze-zaratustra-1922-Nietzsche.jpeg
eisenberg.jpg
erman-mity-s.jpg
polityka-jako-wyraz-lub-nastepstwo.jpg
zbikowski-legendy.jpg
upaniszady-ut.jpg
konstytucja-laidler.jpg
niemcy500.jpg
MACHIAVELLI-Ksiaze-1917.jpg
znak-1994-2-465.jpeg
mit-azteko1.jpg
historia-mali-tymowski.jpeg
tajemnice-smim.jpg
etnologia-religii-szyjewski.jpg
anatomia hybrydy.jpg
COLLECTANEA-PHILOLOGICA-XX-2017.jpg
przeglad-religioznawczy.png
grabski-mieszko.jpg
Mieszko_Pierwszy_Tajemniczy.jpg
historya-pow-h-3a.gif
Rodzima wiara ukrainska - Lozko.jpg
religierzymu.jpg
bancroft-wspolczesni.png
mieszko-I-strzelczyk-1992.jpg
czary-i-czarty-polskie-tuwim.jpg
zapomniane-n-strzelczyk.jpg
leksykon-re.jpg
od-abrahama-do-ch.jpg
religie-sw.jpg
kissinger_dyplomacja.jpg
zarys-h-sz.jpg
heinemann-eunuchy.png
labuda-m.jpg
krotka-hi-islamu.png
trevel-his-a.jpg
wewior-wstepujac-w.jpg
demony-r.jpeg
jero.jpg
markus-chrzesc.jpg
Chiny-nowe.jpg
ramadan-i-kurban.png
sachs_muzyka-wswieciestar.jpg
islam-wnuk.jpg
40-piesni-r.png
podstaw-wiedzy-muzulmanskiej.PNG
NAPISY--1994.jpg
bronk-podstawy-nauk-o-religii.jpg
dynastia-piastow-ba.jpg
rozmowy-z-diablem.jpg
tylak-bog.jpg
STUDIA-RELIGIOLOGICA-39_2006.jpg
listy-prof.jpg
watykan-zd.jpg
graves-mity-gr.jpg
polska-X-XI.jpg
przeinaczanie-jezusa-bart-ehrman.jpg
kaligula.jpg
ewolucja-boga.jpg
mitologia-l-tur.jpg
monarsze-sekrety-jankowski.jpeg
czarn-mwxxw.jpg
amsterd-abc.jpg
Szalenstwo w rel-swiata.jpg
margul-mity-z-pieciu.png
fuld-krotka.jpg
swity-koszmar-haught.jpeg
judyta-postac-b-granic.jpg
delitsh-babilon-i.jpg
o-duszy.jpg
his-b-w.jpg
polska_mieszka_i1.jpg
Leeuw-fenomonologia.png
hyperborea-religia-grekow-gebura.jpg
polskie-n.jpg
szrejter-mitologia.bmp
in-god-we-trust.png
historia-wenecji_norwich.jpeg
kartezjusz-roz.jpg
pales.jpg
mysli-sw-jana-chr.png
wilson-krwawiacy.png
lengauer-religijnosc.jpg
haidit-prawy-umysl.jpg
historia-irlandii.jpg
megalomania-narodowa-by.png
1908-o-wolnosci.png
Collectanea Theologica 83-2013-nr 4.jpg
apokryfy-nowego-testamentu.jpg
101-tore-murphy.jpg
d-bog-urojony.jpg
de-mello.jpg
mitoznawstwo-porownawcze.jpg
prawo-wyznaniowe-2011.png
historia-kosciola-2-600-1500.jpeg
wzory-kultury-b.jpg
pod-sztandarem-nieba-wiara-ktora-zabija-w-iext43267118.jpg
putek-1966-mroki-s.jpg
camus-eseje.jpg
klengel-his-sy.jpg
rozmyslania-marek-a 1913.jpg
psychologia-religii-bernhard-grom.jpg
malinowski-zsdzikich.jpg
bugaj-hermetyzm.jpg
historia-pow-sredniowiecza-zientara.jpeg
edda-lelewel-1828.jpg
pliniusz-h-n.jpeg
e-jastrzebowska.jpg
saggs.jpg
stern-zlote-mysli.png
burszta-asteriks.png
bogowie-slowian-m.jpg
klucz-niebieski-k.jpg
baschwitz-czarownice_dzieje.jpg
Narody dawnej.jpg
wiek-propagandy.jpg
100-punk-zap.jpg

Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 8778661 odwiedzający

 291 odwiedzających online