Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Buddyzm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Religie a obyczaje - Poświęcić bożka, czyli polskie świętowanie Sobótki

Poświęcić bożka, czyli polskie świętowanie Sobótki

Historia obchodów Sobótki to właściwie nieustanna rywalizacja pogańskiej tradycji Słowian z katolickim Kościołem. W noc letniego przesilenia Słowianie obchodzili kupalnockę. Było to zgromadzenie związane z pierwszą kąpielą w roku (kąpiel tę nazywano kupałą), obrzędami ku czci słońca (skakanie przez ognisko), rytualnymi śpiewami i orgiami.

Zobacz powiekszenie
Już w X wieku arabski pisarz Ibn Rosteh wspominał, że Słowianie czczą ogień. W ludowej obrzędowości najdłużej zachował się zwyczaj palenia ogni sobótkowych w święto kupały. Szczególny przebieg miały uroczystości na szczytach gór - Raduni, Ślęży, Łysej Góry. Wspomina o tym niemiecki kronikarz Thietmar w X wieku.

Kościół katolicki starał się osłabić rangę święta i zniszczyć pogańskie ośrodki kultu. Na szczytach Łysej Góry i Ślęży stanęły klasztory. Samo święto kupały próbowano identyfikować z wigilią dnia św. Jana Chrzciciela. Stąd przesunięcie obchodów na noc 23/24 czerwca. Nazwa sobótka pojawiła się w XIII wieku i wzięła się od sobótek - ogni rozpalanych pierwotnie w sobotę poprzedzającą Zielone Świątki.

W XVI i XVII wieku sobótka była jednym z nielicznych świąt chłopskich, które cieszyło się popularnością u szlachty. Ale przekonanie o pogańskim pochodzeniu nocy świętojańskiej było nadal powszechne. Nie dziwi więc, że znaczna część duchowieństwa patrzyła niechętnie na sobótki. W noc świętojańską 1632 roku w Wałczu (Wielkopolska) jezuici zorganizowali nawet rodzaj krucjaty przeciw świętującym. Ubrani w szaty liturgiczne ruszyli za miasto. Na widok procesji mieszkańcy rozbiegli się do domów.

Wierni nie dawali się jednak odzwyczaić od pogańskiego zwyczaju. Należało go więc uświęcić. Księża zmienili taktykę i pouczali w kazaniach, że ognie są w tę noc palone na znak światła Ewangelii i na pamiątkę palenia pogańskich bałwanów w pierwszych latach polskiego chrześcijaństwa.

Sobótkowe zwyczaje przez wiele wieków zachowały się niemal w nie zmienionej formie na terenie całej Polski. Niektóre uległy chrystianizacji, a na pewno większość z nich straciła swe dawne magiczne znaczenie.

W XVIII i XIX wieku władze tępiły zwyczaj sobótkowy w miastach, już nie ze względów ideologicznych, ale z obawy przed pożarami. Uprzemysłowienie i uwłaszczenie chłopów w XIX wieku oraz zwiększona migracja rozbiły spójność wiejskich wspólnot i zwyczaj obchodzenia nocy świętojańskiej stracił wiele ze swej popularności.

Dzisiaj jednak obrzędy sobótkowe przeżywają wspaniały renesans.

Bibliografia

Mircea Eliade "Traktat o historii religii",
T.G.E. Powell "Celtowie",
Stuart Pigott "Druidzi",
Sylvia i Paul Botheroyd "Słownik mitologii celtyckiej",
Jan Stanisław Bystroń "Dzieje obyczajów w dawnej Polsce",
"Mały słownik kultury dawnych Słowian",
"Rok polski - zwyczaje i obrzędy"

*
Kos, Gazeta na Mazowszu z 2001/06/23

Data utworzenia: 07/06/2008 @ 03:51
Ostatnie zmiany: 27/04/2017 @ 20:05
Kategoria : Religie a obyczaje
Strona czytana 28066 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze


Komentarz #1 

autor : Nomak 14/03/2012 @ 10:49

> właściwie nieustanna rywalizacja pogańskiej tradycji Słowian z katolickim Kościołem. *********

Chyba raczej na odwrót. To tradycja Słowian była na tych ziemiach na długo przed tym za nim przybył tu Kościół katolicki. Nazwa natomiast wywodzi się od kupy, skupiania - zbierania się osób w jednym miejscu, a nie od kąpieli... Jeśli natomiast chodzi o sam tytuł to jedynym bożkiem był tam wprowadzony przez chrześcijaństwo tylnimi drzwiami Jan Chrzciciel który w niektórych regionach zwany był wręcz Kupałą - był to jednak efekt wtórny a nie pierwotny – próba ochrzczenia pogańskich obchodów skończyła się “spoganieniem” chrześcijańskiego świętego.

 
Trzecie Oczko
buddyzm-budda.jpgmantra.jpgmlynek-modlitewny.jpgklasztor-tybet.jpgbudda-bran.jpglotos-ofiara.jpgcoin-budda.jpgbiala-tara.jpgsymbol-buddyzm.jpgmlynki-modlitewne.jpgbransoletka-lotos.jpgthai-budda2.jpgmahakala.jpgtara-buddyzm.jpgmlynki_Gyantse.jpgbudda-taiski-lotos-pol.jpgmala-nepal.jpgbudda-baby.jpgbudda-bedytujacy.jpgbudda-w-lisciu.jpgbudda-smiejacy.jpgbudda-noc.jpglotos-kolczyk.jpggolden-fishes.jpgbuddah-baby.jpgbuddyzm-taiwan.jpgMount-Popa-birma.jpglotos-zielony.jpgbudda-bialy.jpgrece-buddyzm.jpgbudda-pomnik.jpgjapa-mala-buddyzm.jpeglotus-wisiorek.jpgbydda-urna.jpgbudda-obraz.jpgPhra_Pathom_Chedi.jpgsymbol--buddyzm.jpgkolczyk-lotos.jpgmonk-budda.jpgGhanta_et_Vajra.jpgtechniki-medytacji.jpgbaby-budda.jpgmlynki-tybet.jpgmudra-pataka.jpglotos.jpgbuddah=baby.jpgmedytacja-2.jpgjapa-mala.jpgjapamala2.jpgbudda-wietnam.jpgklasztor-dzieci.jpgmala-b.jpgMahakala-3.jpgsak-yant.jpgjapamala.jpgbudda-w-lotosie.jpglotusflower-2.jpgbudda-witraz.jpgbuddha-mantra.jpgbudda-rosa.jpgbudda_mala.jpgmala.jpgbudda_oczy.jpgbuddyjski_dzwonek.jpgthai-temple.jpgbudda+mala.jpgwheel-buddhism.jpgbudda-hands.jpgmedytacje.jpgbudda+lotos.jpgbudda-kwiaty.jpgthai-budda.jpggreen_tara.jpgdzieci-tybet.jpgmala=hands.jpgkadzidlo.jpgbudda-swiatlo.jpgbudda=lotos.jpgmodlitwa-mnich.jpgbuddy-oczy.jpgbuddyjskie-dzwony.jpglhasa.jpgmandala.jpgbudda-twarz.jpgmisa-dzwiekowa.jpgmlynki_Buddyjskie.jpgbuddyzm-zen.jpgmala-how.jpgnepal.jpgbudda-stopy.jpgmahakala_2.jpgreka-buddy.jpgmandala-budda.jpgthai-smok.jpgmala-how.pnglotus-offering.jpgbudda-lotos.jpgbudda-stopki.jpgmedytacja-3.jpgbudda-medytujacy-lotos.jpgbudda-ogien.jpgnepal_buddyzm.jpgjapa+mala.jpgbudda-oczy.jpgtybet.jpgbudda-medytacja.jpgmedytujacy.jpgbudda_lotos.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 10678082 odwiedzający

 228 odwiedzających online