Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Pielgrzymki - Droga św. Jakuba

Droga św. Jakuba (Camino de Santiago)

- to przecinające całą Europę trasy pielgrzymkowe których ostatecznym celem jest Santiago de Compostela w północnej Hiszpanii, będące celem pielgrzymek od ponad 1000 lat. W zasadzie, w drogę do Santiago można wybrać się z każdego miejsca w Europie. Jest najsłynniejszy szlak pielgrzymkowy w Europie, a może i na świecie. Przemierzają go zarówno pielgrzymi ale także globtroterzy, którzy chcą doświadczyć w drodze ciszy i duchowej przemiany. Nie wędrują tędy duże grupy ale raczej indywidualni pątnicy lub małe grupy.

Najbardziej popularną częścią szlaku jest tzw. droga francuska, rozpoczynająca się w Pirenejach na granicy francusko-hiszpańskiej, o długości około 800 km. W tym przypadku pokonując pieszo 20-30 km dziennie potrzeba około 32 dni na dotarcie do celu. Oczywiście rozpocząć można z dowolnego miejsca na tej drodze. Można także wybrać inną niż francuska drogę (np. angielską, tradycyjną, północną, portugalską, srebrną, Fisteria-Muxia, katalońską) i można ją pokonywać także rowerem lub konno. Aby dostać oficjalne zaświadczenie o odbyciu pielgrzymki po łacinie (compostela) należy przejść przynajmniej 100 km (200 km w przypadku poruszania się rowerem lub konno).

Na trasie pielgrzymki rozmieszczone są specjalne schroniska, gdzie za drobną opłatą lub za darmo oraz za okazaniem specjalnego paszportu pielgrzyma (credencial del peregrino) można spędzić noc, umyć się, a także czasami przygotować sobie coś do jedzenia na ciepło. Szlak oznakowany jest żółtymi strzałkami i rysunkami muszli, których trzeba szukać na drzewach, budynkach, kamieniach, tablicach, płytach chodnikowych. Droga oznaczona jest muszlą św. Jakuba, która jest także symbolem pielgrzymów. Muszla ta służyć miała za miskę, do której pielgrzymującemu pątnikowi nakładano strawę. Muszle te zbierano na wybrzeżu, ale też wytwarzano je z ceramiki lub metalu.



W Santiago kult religijny rozwijał się od wieku IX aż do naszych czasów. Przybycie pierwszego udokumentowanego pielgrzyma, francuskiego biskupa Le Puy Godescalco, datuje się na rok 950. Największe nasilenie ruchów pielgrzymkowych przypada na wiek XII-XIV. W wieku XII akt papieski uznał Compostelę za trzecie po Jerozolimie i Rzymie miejsce święte chrześcijaństwa. Wówczas Santiago stało się na równi z Rzymem i Jerozolimą jednym z trzech najważniejszych miejsc pielgrzymkowych zachodniej Europy. Pojawia się nowa terminologia - pątnika udającego się do Santiago zaczyna się nazywać peregrino tak jak swą nazwę miał pielgrzym udający się do Rzymu (romero) czy do Jerozolimy (palmero). Po rewolucji francuskiej znaczenie pielgrzymek wyraźnie spadło. Dopiero po wizycie Jana Pawła II w Santiago de Compostela w 1982 r.
Rada Europy uznała Drogę św. Jakuba za drogę o znaczeniu dla kultury kontynentu i zaapelowała o odtwarzanie i utrzymywanie dawnych szlaków pątniczych. Droga św. Jakuba została ogłoszona pierwszym Europejski Szlakiem Kulturowym Rady Europy w październiku 1987 r. oraz wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1993 r.

Apel spotkał się z szerokim odzewem w Europie i w różnych krajach rozpoczęto rekonstrukcje Szlaku. Najczęściej uczęszczanym szlakiem jest Camino Frances (ok. 750 km), który - wbrew nazwie ("Szlak francuski") - w 98 procentach przebiega po terytorium Hiszpanii. Wędrówkę zaczyna się w Saint Jean Pied-de-Port we Francji, po wschodniej stronie Pirenejów, przechodzi się przez słynny wąwóz Roncesvalles, gdzie w roku 778 zginął legendarny Roland, bohater "Pieśni o Rolandzie", następnie idzie się przez górzystą, Nawarrę, krainę Basków, stąd wędruje się przez słynącą z czerwonych win Rioję, przez wyprażone słońcem, kamieniste ścieżki prowincji Burgos, Palencii, León, przez deszczową Galicję, by po kilku tygodniach wędrówki dotrzeć wreszcie do Santiago de Compostela, na plac Obradoiro, przed katedrę, w której, według legendy, znajduje się grób Apostoła.
Niektórzy nie kończą swojej wędrówki w Santiago de Compostela, ale podążają jeszcze kilkadziesiąt kilometrów, czyli trzy dni drogi od Santiago, nad wybrzeże Oceanu Atlantyckiego, do miejscowości Fisterra. Tradycyjnie po dotarciu tutaj palono pokutne, pielgrzymie szaty i obmywano się w wodach oceanu, zostawiając za sobą dotychczasowe grzeszne życie i rozpoczynając z wiarą nowe. Stąd właśnie pochodzi najpowszechniejszy symbol Drogi św. Jakuba - muszla. Docierający nad ocean wędrowcy zabierali muszle jako dowód przebytej drogi.
W ciągu wieków powstała cała sieć dróg, które wiodły od Morza Bałtyckiego - szlak Camino de Santiago zaczynał się niegdyś w Estonii - przez Polskę, Niemcy, Szwajcarię i Francję aż do Santiago. Do Composteli wyruszali również rycerze z Polski. Znanymi z odbycia pielgrzymki byli Jerzy i Stanisław Radziwiłłowie, którzy dotarli do grobu Apostoła w 1579; a w 1611 Jakub Sobieski, ojciec króla Jana III Sobieskiego. Polacy najczęściej korzystali ze szlaków lądowych, docierali do dróg niemieckich i dalej do południowo - francuskich. Pielgrzymki z Polski trwały przez całe średniowiecze, do końca XVII wieku, potem ich natężenie zmalało.
W odpowiedzi na apel Rady Europy również w Polsce zaczęto odtwarzać dawne szlaki pątnicze. Pierwsza w Polsce Dolnośląska Droga św. Jakuba (długość ok. 160 km) została otwarta 24 VII 2005 roku w Jakubowie koło Głogowa w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Dalej Droga prowadzi przez Grodowiec (regionalne sanktuarium maryjne), Polkowice, Chocianów, Bolesławiec, Nowogrodziec i Lubań do granicy polsko-niemieckiej w Zgorzelcu-Görlitz, gdzie przez Most Staromiejski łączy się z Ekumeniczną Drogą Pątniczą ("Ökumenischer Pilgerweg") przez Saksonię i Turyngię.
Przedłużeniem "Drogi Dolnośląskiej" w obie strony jest odtworzona historyczna trasa pielgrzymkowa Gniezno-Poznań-Zgorzelec-Praga. Szlak ten był wymieniany m.in. przez Jörga Gaila z Norymbergi w roku 1563. W stolicy Czech Droga włącza się w sieć szlaków europejskich. Jest to wspólna inicjatywa Polaków, Niemców i Czechów. Długość trasy wynosi 490 km i biegnie ona z Gniezna przez Lednicę, Murowaną Goślinę, Poznań, Żabno, Lubiń, Święciechową, Leszno, Wschowę, Głogów, Jakubów, Grodowiec, Polkowice, Gromadkę, Bolesławiec, Lubań, Zgorzelec, Görlitz, Hirschfelde, Żytawę, Chrastavę, Český Dub, Bakov nad Jizerou, Předměřice nad Jizerou do Pragi.).
Camino Polaco (Droga Polska) - zaczynała się w Ogrodnikach na granicy z Litwą i prowadziła przez Olsztyn i Toruń do Słubic, na granicy z Niemcami. Pierwszy odcinek Drogi Polskiej wiodący z katedry św. Jakuba w Olsztynie do gotyckiego kościoła św. Jakuba w Toruniu, został otwarty 25 lipca 2006 roku.
Camino del Norte (Droga Północna) - wiodła od Gdańska do Szczecina.

 
Źródło: Travelbit.pl

Data utworzenia: 09/05/2008 @ 19:40
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 07:26
Kategoria : Pielgrzymki
Strona czytana 18885 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze


Komentarz #1 

autor : Elzbieta 29/12/2014 @ 08:34

Dziękuję, dla osoby, która pierwszy raz słyszy o takiej pielgrzymce i chciałaby ją odbyć są to bardzo cenne informacje, przekazane w sposób zwięzły i konkretny.

Pozdrawiam.
Elżbieta.
 
Trzecie Oczko


jerzy-adamski-historia-l-f.jpg
heinemann-eunuchy.png
saggs.jpg
pascal-mysli.jpg
etnologia-religii-szyjewski.jpg
klengel-his-sy.jpg
u-schylku-starozytnosci-2014-a.jpg
krotka-hi-islamu.png
100-punk-zap.jpg
tajemnice-smim.jpg
dynastia-piastow-ba.jpg
girard-koziol.jpg
Mieszko_Pierwszy_Tajemniczy.jpg
e-jastrzebowska.jpg
graves-mity-gr.jpg
NAPISY--1994.jpg
listy-prof.jpg
krewzkrwijezusa.jpg
demony-r.jpeg
hyperborea-religia-grekow-gebura.jpg
mieszko-I-strzelczyk-1992.jpg
kultura-smierci-1.jpg
hinduizm_-k.jpg
chrzescjianstwo-rusi-k.jpg
mitologia-l-tur.jpg
nor-davies-boze-igrzysko.jpg
his-euro.jpg
burszta-asteriks.png
kaligula.jpg
meczenstwo_w_islamie.jpg
od-mojzesza-do-mahometa-ke.jpg
wzory-kultury-b.jpg
labuda-m.jpg
haidit-prawy-umysl.jpg
101-tore-murphy.jpg
podstaw-wiedzy-muzulmanskiej.PNG
nieznane-arch-mis.jpg
hall-heretycy.jpg
wiek-propagandy.jpg
wilson-krwawiacy.png
religie-sw.jpg
judyta-postac-b-granic.jpg
sachs_muzyka-wswieciestar.jpg
historya-pow-h-3a.gif
STUDIA-RELIGIOLOGICA-39_2006.jpg
trevel-his-a.jpg
mitoznawstwo-porownawcze.jpg
stern-zlote-mysli.png
historia-irlandii.jpg
czary-i-czarty-polskie-tuwim.jpg
nowe-ateny.jpg
leksykon-re.jpg
rozmowy-z-diablem.jpg
monarsze-sekrety-jankowski.jpeg
historia-pow-sredniowiecza-zientara.jpeg
ogarek-czoj.jpg
margul-mity-z-pieciu.png
drioton-egipt-faraonow-2.jpg
camus-eseje.jpg
konstytucja-laidler.jpg
od-abrahama-do-ch.jpg
pod-sztandarem-nieba-wiara-ktora-zabija-w-iext43267118.jpg
cyw-zyd.jpg
bronk-podstawy-nauk-o-religii.jpg
Historia bez cenzury - Hartwig.jpeg
babilonskie-zaklecia.jpg
Historia-sztuki-eu_Meyer.png
putek-1966-mroki-s.jpg
historia-kosciola-2-600-1500.jpeg
Tako rzecze-zaratustra-1922-Nietzsche.jpeg
kartezjusz-roz.jpg
ilustrowany-slownik-terminow-lit.jpg
magia-i-religia.jpg
Saga-o-Nibelungach-Treumund.png
znak-1994-2-465.jpeg
prawo-wyznaniowe-2011.png
Zycie-Buddy_1927.jpg
o-duszy.jpg
studia-theologica-varsaviensia-1977-1.jpg
de-mello.jpg
apokryfy-nowego-testamentu.jpg
swieci-nie-swieci.jpg
his-p-k.jpg
erman-mity-s.jpg
egipt-i-biblia-p-montet.jpeg
psychologia-religii-bernhard-grom.jpg
bogowie-slowian-m.jpg
grabski-mieszko.jpg
ency-archeo-z-s.jpg
bravo.jpg
markus-chrzesc.jpg
MACHIAVELLI-Ksiaze-1917.jpg
psychoanaliza-i-religia.jpg
pliniusz-h-n.jpeg
Chiny-nowe.jpg
tocqueville.jpg
tylak-bog.jpg
butterwick.jpg
prawo-koscielne-kat.jpg
pales.jpg
mit-azteko1.jpg
ewolucja-boga.jpg
szrejter-mitologia.bmp
rozmyslania-marek-a 1913.jpg
estreicher-zarys.jpg
islam-wnuk.jpg
100_filmow_Lis.jpg
his-b-w.jpg
kompendium-nauki-sk.jpg
in-god-we-trust.png
swity-koszmar-haught.jpeg
ramadan-i-kurban.png
odrodzenie-2000-44.png
1908-o-wolnosci.png
klucz-niebieski-k.jpg
dogon-ya-gali.jpg
COLLECTANEA-PHILOLOGICA-XX-2017.jpg
mysli-sw-jana-chr.png
niemcy500.jpg
Narody dawnej.jpg
niwinski-mity-symbole.jpg
Leeuw-fenomonologia.png
eisenberg.jpg
Rodzima wiara ukrainska - Lozko.jpg
zli-papieze-c.jpg
zapomniane-n-strzelczyk.jpg
amsterd-abc.jpg
Historia Czechoslowacji - Heck-Orzech.jpg
anatomia hybrydy.jpg
czarn-mwxxw.jpg
ap06.jpg
etyka-prot-weber.jpg
upaniszady-ut.jpg
Collectanea Theologica 83-2013-nr 4.jpg
religierzymu.jpg
bancroft-wspolczesni.png
zbikowski-legendy.jpg
wewior-wstepujac-w.jpg
zarys-h-sz.jpg
religia-a-wspolczesne-stosunki-miedzynarodowe.jpeg
kissinger_dyplomacja.jpg
Malinowski-Wierzenia_pierwotne.jpg
IDEA-XIX-2007.png
polska-X-XI.jpg
Szyszko-Hinduizm-buddyzm-islam.jpg
delitsh-babilon-i.jpg
Szalenstwo w rel-swiata.jpg
40-piesni-r.png
bugaj-hermetyzm.jpg
chrystianizacja-europy-kosciol.jpg
edda-lelewel-1828.jpg
Jasienica-slowianski rodowod-1961.jpg
lengauer-religijnosc.jpg
malinowski-zsdzikich.jpg
megalomania-narodowa-by.png
jero.jpg
historia-wenecji_norwich.jpeg
mity-skandynawskie-ma.jpg
d-bog-urojony.jpg
pilarczyk-literatura-zydowska.jpg
fuld-krotka.jpg
polityka-jako-wyraz-lub-nastepstwo.jpg
przeglad-religioznawczy.png
polska_mieszka_i1.jpg
polskie-n.jpg
historia-mali-tymowski.jpeg
watykan-zd.jpg
przeinaczanie-jezusa-bart-ehrman.jpg
milczenie-1-2012.jpg
baschwitz-czarownice_dzieje.jpg

Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 8779296 odwiedzający

 352 odwiedzających online