Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Religie a architektura - Kościoły słupowe

Kościoły słupowe (Stavkirke)

Gol Stavkirke Gol Stavkirke Kościoły słupowe – (nor. Stavkirke, ang. Stave church, niem. Stabkirche) – rodzaj kościołów drewnianych budowanych w Skandynawii (przede wszystkim w Norwegii) między X a XIII wiekiem. W języku polskim funkcjonują różne nazwy – najczęściej używane jest określenie “Kościół słupowy”, rzadziej: kościół klepkowy, palowy, gontowy lub masztowy. Problem z adekwatnym nazewnictwem bierze się z braku w polskim języku dokładnego odpowiednika norweskiego słowa “stav”.

Najbliższym znaczeniowo jest właśnie słowo “słup” – stąd zwyczajowa polska nazwa. Techniki budowy polskich kościołów słupowych różnią się jednak znacznie od oryginalnych technik budowlanych stosowanych w przypadku stavkirke.


Ogólna charakterystyka architektoniczna

Najważniejszym elementem charakterystycznym dla norweskich stavkirke są masywne słupy umieszczane w narożnikach budowli, połączone ze sobą poziomymi belkami: dolną – podwaliną i górną – oczepem, tworzące razem ramę budowli. ściany tworzą pionowo ustawione, potężne deski. Taka konstrukcja podtrzymuje dwu- lub więcej spadowy masywny dach. Słupy umieszczano często nie tylko w narożnikach, ale także w ścianach, celem wzmocnienia konstrukcji budowli. Pojawiały się również słupy zewnętrzne.

W wersji szwedzkiej, niektóre kościoły były pozbawione w ogóle elementu słupów, np. kościół St. Maria Minor w Lundzie. Na trwałość konstrukcji wpływ miało też umieszczenie całości na podwalinie. Stavkirke oparte są na planie prostokąta, posiadają nawę główną, później podzieloną na nawę główna i boczne.


Dwie podstawowe grupy kościołów słupowych:

Haltdalen

Nazwa pochodzi od kościoła Haltalden (obecnie w skansenie w Trondheim). Styl wywodzi się bezpośrednio od tzw. kościołów palisadowych. Nawa zbudowana jest na planie prostokąta zbliżonego do kwadratu, w jej czterech rogach umocowane są słupy. Połączona jest z mniejszym i węższym prezbiterium o podobnym kształcie, w którego narożnikach również znajdują się słupy. Nawa główna i prezbiterium mają osobne dachy “otwarte” od środka, w związku z czym więźba była dopracowana, precyzyjna.

Haltdalen Haltdalen
Borgund

Styl ten wyewoluował ze stylu Haltalden. Nazwa pochodzi od stavkirke w Borgund. Stosowany jest od 2 poł. XII w. Od stylu Haltalden różni się przede wszystkim obecnością słupów wewnętrznych rozmieszczonych wzdłuż ścian. Ich pojawienie się było koniecznością, aby cała konstrukcja była trwała i stabilna, umożliwiała dobudowanie na dachu wieżyczki na sygnaturkę. Słupy wewnętrzne były połączone ze sobą u nasady dachu deskami wyciętymi w kształt łuku, niczym swoiste arkady. Zastosowanie kolumn wewnętrznych spowodowało pojawienie się naw bocznych – poprzez podzielenie słupami nawy głównej. Nawy boczne stanowiły w zasadzie wąski korytarz wokół nawy głównej. Przykryte były dachem pulpitowym (a nie spadzistym, jak nawa główna).

Borgund stavkirke Borgund stavkirke


Charakterystyczne elementy budowli:

Kościół słupowy Kościół słupowy Plan budowli był prosty – prostokątna nawa główna i prostokątne prezbiterium. W początkach XII w. zaczęto do stavkirke o charakterze (pod względem wyglądu) bazylikowym dodawać absydy, które niekiedy dodatkowo otaczały tzw. soboty. Często absydy były dobudowywane do kościołów stav w czasie przebudów i renowacji.

Każdy element budowli stoi na osobnych, własnych podwalinach, nie są ze sobą powiązane konstrukcyjnie, co zdecydowanie ułatwiało wszelkie przebudowy (powiększanie prezbiterium w Torpo Stavkirke, dobudowanie dwóch bocznych kaplic w kościele w Nore).

Krzyże św. Andrzeja umieszczano wysoko pomiędzy kolumnami nawy w prostokątnych lub kwadratowych polach. Prawdopodobnie ich zadaniem było dodatkowe wzmacnianie konstrukcji słupów wewnętrznych, co pozwalało na redukcję ich liczby, natomiast wraz z upływem czasu (z powodu wysychania drewna i obluzowania połączeń) stały się tylko elementem dekoracyjnym.

Portale, bogato dekorowane, są jednym z najlepiej zachowanych elementów dekoracyjnych stavkirke. Spośród do dziś zachowanych fragmentów portali (w sumie 139 różnych), 37 jest identyczne, tak więc można wyciągnąć wnioski, że były one robione wg schematu wzorników. Były bogato zdobione (od zewnątrz – wewnątrz deski były gładkie) we wzory roślinne, zwierzęce.

Borgund stavkirke Borgund stavkirke
Dachy często były zwieńczone głowami smoków lub geometrycznymi, ażurowymi grzebieniami umieszczonymi w kalenicach. Elementy te kojarzą się z wikingami, co nadaje kościołom stav ściśle skandynawski charakter.

Wnętrze kościołów było zaciemnione. Wewnątrz nie było bowiem sztucznego oświetlenia. Jedyne światło wpadało przez drzwi wejściowe (główne od strony zachodniej i czasem boczne wejścia od strony południowej), a także przez otwory umieszczone wysoko w deskach ścian. Z tego powodu dekoracje, zwłaszcza te umieszczone wysoko, nabierały tajemniczości, a bryły i kanciaste elementy konstrukcyjne (ostre kąty) nabierały wizualnej miękkości i delikatności.

Urnes stavkirke Urnes stavkirke
Elementem ozdobnym wewnątrz stavkirke były kolumny. Ich przekrój był prawie zawsze kołem (bardzo rzadko przekrój kolumn wewnętrznych był owalny), obsadzane były w bazie lub na zwęgłowaniu, na którym umieszczano bazę kolumny. Kapitele kolumn miały zwykle charakter kostkowy. Czasami zdobione były motywami roślinnymi, prostymi wałkami dookoła kolumny, lub też rzeźbionymi maskami, wyrażającymi różne uczucia.

W kilku kościołach stav na kolumnach, ścianach lub podwalinach znaleziono napisy runiczne. Treść tych napisów inskrypcji miała charakter religijny (dwie runy w kościele Borgund głoszą na przykład: “Tor nakreślił te runy wieczorem w dniu mszy ku czci Św.Olafa” i “Ave Maria”, runa w kościele klepkowym w Hore z kolei: “Tego lata gdy bracia Erling i Audun ścinali (drzewa) na ten kościół, Earl Erling padł w bitwie pod Nidaros”).

Deski, z których zbudowane były ściany, podtrzymywane były przez ramę, a łączono je ze sobą za pomocą własnych piór(często deski były umieszczane na zmianę: grube i węższe, wtedy grube posiadały wpusty, a węższe własne pióra).

Drewno

Świątynia Wang Świątynia Wang Drewno używane do budowy Stavkirke to drewno sosny norweskiej. Do budowy kościołów konieczne były deski długie i mocne. Sosna norweska ma bardzo trwałe drewno (ze względu na krótki okres wegetacji roślin w Skandynawii). Po wyborze odpowiednio wysokiego drzewa, przeprowadzano na nim odpowiednie zabiegi.

Ścinano czubek sosny i pozostawiano ją w tym stanie na kilka, kilkanaście lat, podczas których następował przyrost masy drzewnej, i dopiero ścinano. Po odarciu jej z wierzchnich, młodszych warstw, otrzymywano odpowiedni budulec – twarde, odporne na działania szkodników deski. Następnie preparowano je, smarując żywicą i tym samym uzyskując materiał, dzięki któremu kościoły klepkowe (nie niszczone przez ludzi) przetrwały do dziś.


Lista 28 zachowanych do tej pory kościołów słupowych na terenie Norwegii:

  1. Borgund stavkirke, Sogn og Fjordane, ok. 1150
  2. Eidsborg stavkirke, Telemark, XIII wiek
  3. Flesberg stavkirke, Buskerud, ok. 1200
  4. Garmo stavkirke, Oppland, ok. 1150 (przeniesiony do Maihaugen w Lillehammer)
  5. Gol stavkirke, Buskerud, 1212 (przeniesiony do Skansenu Norweskiego w Oslo)
  6. Grip stavkirke, More og Romsdal, XV wiek
  7. Haltdalen stavkirke, Sor-Trondelag, ok. 1170
  8. Hedal stavkirke, Oppland, XII wiek
  9. Heddal stavkirke, Telemark, 1242
  10. Hegge stavkirke, Oppland, 1216
  11. Hopperstad stavkirke, Sogn og Fjordane, 1140
  12. Hore stavkirke, Oppland, 1180
  13. Hoyjord stavkirke, Vestfold, XII wiek
  14. Kaupanger stavkirke, Sogn og Fjordane, 1190
  15. Kvernes stavkirke, More og Romsdal, XIV wiek
  16. Lom stavkirke, Oppland, XII wiek
  17. Lomen stavkirke, Oppland, 1179
  18. Nore stavkirke, Buskerud, 1167
  19. Reinli stavkirke, Oppland, 1190
  20. Ringebu stavkirke, Oppland, XIII wiek
  21. Rollag stavkirke, Buskerud, XII wiek
  22. Rodven stavkirke, More og Romsdal, ok. 1200
  23. Roldal stavkirke, Hordaland, XIII wiek
  24. Torpo stavkirke, Buskerud, 1191
  25. Undredal stavkirke, Sogn og Fjordane, XII wiek
  26. Urnes stavkirke, Sogn og Fjordane, ok. 1130, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO
  27. Uvdal stavkirke, Buskerud, 1168
  28. Øye stavkirke, Oppland, XII wiek

Heddal stavkirke Heddal stavkirke


Poza wyżej wymienionymi kościołami istnieje również kilka innych, które ze względu na wprowadzone później zmiany konstrukcyjne zostały usunięte z listy. Nie figurują na niej również kościoły, które znajdują się poza Norwegią, w tym świątynia Vang w Karpaczu:
  1. Fantoft stavkirke, Hordaland, 1150 (spalony w 1992, odbudowany w 1997)
  2. Favang stavkirke, Oppland, 1627
  3. Hedared stavkirke, Szwecja, 1501
  4. Skaga stavkirke, Szwecja, XII wiek (rozebrany w XIX wieku, odbudowany w 2001)
  5. Vang stavkirke, Vang, XII wiek (przeniesiony w połowie XIX wieku do Karpacza wówczas w Prusach, teraz w Polsce; obecnie świątynia Wang)


Lomen stavkirke Lomen stavkirke

Minisłownik architektoniczny:

Absyda – półokrągłe zakończenie prezbiterium (części ołtarzowej) w kościołach.
Arkady – (łac. arcus – łuk) – szereg łuków opartych na słupach lub filarach.
Baza – podstawa kolumny; w niektórych stylach kolumny pozbawione były baz (np. styl dorycki w Starożytnej Grecji).
Kalenica - najwyższa część dachu utworzona na przecięciu połaci dachowych.
Kapitel – inaczej: głowica; górna część kolumny, na której oparty jest sufit; często bardzo ozdobny element.
Podwalina – najniższa (pierwsza kładziona przy budowie) belka w drewnianych konstrukcjach ścian.
Portal – ozdobne, paradne wejście; w górnej części portalu umieszczony był tympanon (trójkątna lub półokrągła płaszczyzna) wypełniony płaskorzeźbami.
Pulpitowy dach – dach jednospadowy (o jednej połaci dachowej). Ściany boczne budynku zwane są szczytowymi, tylna ściana na wysokości poddasza nazywana jest ścianą pulpitową. Ściana ta, ze względów pożarowych może wystawać ponad dach.
Soboty – niskie podcienia wsparte na słupach i przykryte jednospadowym dachem, otaczające drewniane kościółki lub cerkwie.
Więźba – szkielet, drewniana konstrukcja dachu; wyróżniamy różne typy więźby w zależności od zastosowanego typu wiązarów (elementów nośnych więźby)


Hubert Miklewski


Wybrana literatura przedmiotu:

1. Berg A., Kościół Vang i jego długa podróż, [w:] „Acta Scansenologica”, t. II, 1981, s. 31-70
2. Brykowski R., Najstarszy drewniany kościół na świecie, [w:] „Spotkania z zabytkami” nr 2/1983 s. 65-67
3. Majka M., Budownictwo drewniane w Norwegii, [w:] „Polska Sztuka Ludowa”, r. XXVIII, nr 3-4, 1974, s. 173-185
4. Ruszczyk A., Średniowieczne kościoły drewniane w Norwegii, [w:] „Kwartalnik Historii Kultury Materialnej”, nr 1/1993, s. 119-139


Materiał udostępniany na zasadach licencji Creative Commons 2.5
Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Na tych samych warunkach 2.5 Polska

Data utworzenia: 24/09/2016 @ 21:47
Ostatnie zmiany: 05/02/2017 @ 06:45
Kategoria : Religie a architektura
Strona czytana 17350 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko


pilarczyk-literatura-zydowska.jpg
bancroft-wspolczesni.png
kaligula.jpg
malinowski-zsdzikich.jpg
egipt-i-biblia-p-montet.jpeg
niemcy500.jpg
Tako rzecze-zaratustra-1922-Nietzsche.jpeg
Szyszko-Hinduizm-buddyzm-islam.jpg
wewior-wstepujac-w.jpg
wiek-propagandy.jpg
rozmowy-z-diablem.jpg
demony-r.jpeg
historia-mali-tymowski.jpeg
bravo.jpg
delitsh-babilon-i.jpg
bugaj-hermetyzm.jpg
Narody dawnej.jpg
kissinger_dyplomacja.jpg
wilson-krwawiacy.png
historia-kosciola-2-600-1500.jpeg
his-p-k.jpg
trevel-his-a.jpg
hall-heretycy.jpg
wzory-kultury-b.jpg
historia-irlandii.jpg
leksykon-re.jpg
Chiny-nowe.jpg
kartezjusz-roz.jpg
NAPISY--1994.jpg
hinduizm_-k.jpg
znak-1994-2-465.jpeg
chrzescjianstwo-rusi-k.jpg
konstytucja-laidler.jpg
Saga-o-Nibelungach-Treumund.png
studia-theologica-varsaviensia-1977-1.jpg
meczenstwo_w_islamie.jpg
polska_mieszka_i1.jpg
Historia-sztuki-eu_Meyer.png
prawo-koscielne-kat.jpg
pliniusz-h-n.jpeg
cyw-zyd.jpg
e-jastrzebowska.jpg
putek-1966-mroki-s.jpg
religia-a-wspolczesne-stosunki-miedzynarodowe.jpeg
grabski-mieszko.jpg
klucz-niebieski-k.jpg
his-b-w.jpg
Szalenstwo w rel-swiata.jpg
monarsze-sekrety-jankowski.jpeg
IDEA-XIX-2007.png
mitoznawstwo-porownawcze.jpg
Collectanea Theologica 83-2013-nr 4.jpg
nieznane-arch-mis.jpg
upaniszady-ut.jpg
historia-wenecji_norwich.jpeg
watykan-zd.jpg
dogon-ya-gali.jpg
od-mojzesza-do-mahometa-ke.jpg
babilonskie-zaklecia.jpg
swity-koszmar-haught.jpeg
pales.jpg
edda-lelewel-1828.jpg
u-schylku-starozytnosci-2014-a.jpg
krewzkrwijezusa.jpg
mysli-sw-jana-chr.png
mieszko-I-strzelczyk-1992.jpg
estreicher-zarys.jpg
saggs.jpg
judyta-postac-b-granic.jpg
tocqueville.jpg
margul-mity-z-pieciu.png
czarn-mwxxw.jpg
baschwitz-czarownice_dzieje.jpg
rozmyslania-marek-a 1913.jpg
mity-skandynawskie-ma.jpg
odrodzenie-2000-44.png
mit-azteko1.jpg
markus-chrzesc.jpg
zbikowski-legendy.jpg
historya-pow-h-3a.gif
Zycie-Buddy_1927.jpg
butterwick.jpg
Historia Czechoslowacji - Heck-Orzech.jpg
podstaw-wiedzy-muzulmanskiej.PNG
lengauer-religijnosc.jpg
ewolucja-boga.jpg
swieci-nie-swieci.jpg
sachs_muzyka-wswieciestar.jpg
etnologia-religii-szyjewski.jpg
100-punk-zap.jpg
jerzy-adamski-historia-l-f.jpg
psychologia-religii-bernhard-grom.jpg
przeglad-religioznawczy.png
czary-i-czarty-polskie-tuwim.jpg
niwinski-mity-symbole.jpg
tajemnice-smim.jpg
apokryfy-nowego-testamentu.jpg
ency-archeo-z-s.jpg
his-euro.jpg
polskie-n.jpg
Mieszko_Pierwszy_Tajemniczy.jpg
milczenie-1-2012.jpg
Malinowski-Wierzenia_pierwotne.jpg
labuda-m.jpg
zapomniane-n-strzelczyk.jpg
jero.jpg
1908-o-wolnosci.png
psychoanaliza-i-religia.jpg
przeinaczanie-jezusa-bart-ehrman.jpg
hyperborea-religia-grekow-gebura.jpg
COLLECTANEA-PHILOLOGICA-XX-2017.jpg
ogarek-czoj.jpg
listy-prof.jpg
girard-koziol.jpg
heinemann-eunuchy.png
Historia bez cenzury - Hartwig.jpeg
polityka-jako-wyraz-lub-nastepstwo.jpg
Leeuw-fenomonologia.png
burszta-asteriks.png
pod-sztandarem-nieba-wiara-ktora-zabija-w-iext43267118.jpg
in-god-we-trust.png
amsterd-abc.jpg
islam-wnuk.jpg
haidit-prawy-umysl.jpg
STUDIA-RELIGIOLOGICA-39_2006.jpg
zarys-h-sz.jpg
de-mello.jpg
MACHIAVELLI-Ksiaze-1917.jpg
polska-X-XI.jpg
nowe-ateny.jpg
pascal-mysli.jpg
historia-pow-sredniowiecza-zientara.jpeg
101-tore-murphy.jpg
drioton-egipt-faraonow-2.jpg
ilustrowany-slownik-terminow-lit.jpg
ramadan-i-kurban.png
camus-eseje.jpg
od-abrahama-do-ch.jpg
klengel-his-sy.jpg
bogowie-slowian-m.jpg
szrejter-mitologia.bmp
40-piesni-r.png
chrystianizacja-europy-kosciol.jpg
religierzymu.jpg
kultura-smierci-1.jpg
magia-i-religia.jpg
krotka-hi-islamu.png
tylak-bog.jpg
Rodzima wiara ukrainska - Lozko.jpg
nor-davies-boze-igrzysko.jpg
etyka-prot-weber.jpg
erman-mity-s.jpg
100_filmow_Lis.jpg
d-bog-urojony.jpg
ap06.jpg
mitologia-l-tur.jpg
prawo-wyznaniowe-2011.png
Jasienica-slowianski rodowod-1961.jpg
graves-mity-gr.jpg
kompendium-nauki-sk.jpg
eisenberg.jpg
megalomania-narodowa-by.png
stern-zlote-mysli.png
dynastia-piastow-ba.jpg
bronk-podstawy-nauk-o-religii.jpg
anatomia hybrydy.jpg
religie-sw.jpg
zli-papieze-c.jpg
o-duszy.jpg
fuld-krotka.jpg

Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 8779234 odwiedzający

 348 odwiedzających online