Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Buddyzm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

RELIGIE PIERWOTNE - Klasyfikacja - Totemizm

Totemizm to zespół wierzeń oraz instytucji religijno-społecznych oparty na uznawaniu mistycznej więzi pomiędzy jednostką lub grupą, a określonym zwierzęciem, przedmiotem, rośliną lub zjawiskiem atmosferycznym, który stawał się totemem i jednocześnie godłem klanu, szczepu czy plemienia.

Zwierzę totemiczne, uważane za przodka-opiekuna grupy społecznej, jest otoczone czcią i ochroną, której służy system zakazów zwanych tabu, na przykład zakaz zabijania zwierzęcia totemicznego i zakaz spożywania go.

Słowo totem wywodzi się z jednego z języków algonkińskich (Indian Ameryki Północnej), z języka ojibwa, Indian z nad Wielkich Jezior, gdzie termin ototeman oznacza „on jest z mojego klanu”. Wprowadził go do języków europejskich angielski podróżnik L. K. Long (1791).





Naukowe badanie totemizmu rozpoczął James George Frazer (1854-1941), zadedykował tej tematyce dwie prace: „Totemism” (1887) i „Totemism and Exogamy” (1910), tłumaczony na polski pod tytułem „Totemizm i egzogemia”. Przez dłuższy czas antropolodzy sądzili, że totemizm stanowi typową formę organizacji wszystkich społeczności pierwotnych. Dalsze badania jednak poddały weryfikacji tą tezę ponieważ formy, w jakich przejawia się totemizm, są bardzo różnorodne, podobieństwa powierzchowne, a kontekst czasami nie ma związku z pokrewieństwem.

Totemizm jest dziś uważany za jeden z elementów religii i występuje razem z animizmem, głównie w społecznościach rodowych i można go spotkać u niektórych plemion Australii, Afryki i Ameryki Północnej. Jest też trudno zrozumiałym dla naszej cywilizacji systemem klasyfikacji, praktykowanym w społecznościach pierwotnych.

Pozostałością totemizmu jest wiara w bogów-zwierzęta na przykład w religii antycznego Egiptu, gdzie wyobrażano sobie bogów pod postacią: krokodyla, ibisa, kota, byka lub szakala. Kult zwierząt, zwany zoolatrią wynika z idei, że pewni bogowie wcielają się w zwierzęta, a jej konsekwencją jest zoomorfizm czyli praktyka przedstawiania tych bogów w postaci zwierząt lub z cechami zwierzęcymi.

Totem można rozpoznać w wielu religiach, które z totemizmem nie maja nic już wspólnego. W antycznej Grecji atrybuty przypisywane bogom mają taki właśnie charakter, i tak Atenie przypisywana była sowa, Herze paw, Posejdonowi koń a Zeusowi orzeł. W rzymskiej mitologii Junonie poświęcona była gęś, fenickiej Isztar poświęcony był gołąb a sumeryjskiej Innanie jak i Atenie sowa.

Podobne atrybuty przeszły do religii chrześcijańskiej, orzeł jest związany ze świętym Janem Ewangelistą, jeleń ze świętym Hubertem, lew jest atrybutem świętego Marka i świętego Hieronima, byk natomiast towarzyszy świętemu Łukaszowi a wąż świętej Barbarze.



Pozostałością po totemach są także herby rodzinne i herby miast, gmin i województw z którymi się identyfikujemy i które utrwalają więź społeczną miedzy przynależącymi do tej samej grupy i posiadającymi wspólne nadrzędne interesy.




Ciekawe, że rozpad więzi społecznej opartej na tak archaicznych fundamentach produkuje jeszcze dziś negatywne skutki. Jak głęboko jest ona zakorzeniona w podświadomości i jak manifestuje się w cięgle nowych formach: subkultury identyfikujące się w słuchaniu tej samej muzyki, noszeniu tych samych fryzur, kibicowaniu tej samej grupie a ostatnio wręcz w malowaniu twarzy tymi samymi kolorami, kolorami własnego klanu.

Jak cienka jest warstewka cywilizacji ? Jak głęboko siedzi w nas kultura pierwotna ?

Temat w opracowaniu
Paulina_____

Data utworzenia: 12/08/2007 @ 11:01
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 05:03
Kategoria : RELIGIE PIERWOTNE - Klasyfikacja
Strona czytana 45079 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze


Komentarz #1 

autor : isia 07/05/2015 @ 22:00

Tysiące lat, a wręcz setki tysięcy byliśmy wyznawcami religii pierwotnych. Monoteizm jest świeżym wynalazkiem, a racjonalizm jeszcze większą nowością. Nie było czasu do wynalazków przywyknąć, więc  wystarczy lekko z wierzchu skrobnąć i już maczuga wystaje spod garnituru od Bossa. Gdy przyglądam się stoiskom z amuletami, to myślę, że nawet skrobać nie trzeba.
Zgadzam się natomiast, że zdrowsi psychicznie byliśmy hołdując zwyczajom kultur pierwotnych. Zwłaszcza w rozwoju chłopców to widać, dziewczynki sobie jakoś kompensują brak wspólnoty pierwotnej.
 
Trzecie Oczko
budda-noc.jpgGhanta_et_Vajra.jpgbydda-urna.jpgbuddah=baby.jpggolden-fishes.jpgbudda-taiski-lotos-pol.jpgreka-buddy.jpgbudda-medytujacy-lotos.jpgbudda-obraz.jpglotos.jpgbudda-hands.jpgjapa+mala.jpggreen_tara.jpgkadzidlo.jpgsymbol-buddyzm.jpgbudda+mala.jpgmedytacje.jpgbudda-witraz.jpgmala.jpglotus-offering.jpgbuddah-baby.jpgmisa-dzwiekowa.jpgbaby-budda.jpgmala-how.pngbudda_oczy.jpgmudra-pataka.jpgjapa-mala.jpglotos-kolczyk.jpgbudda_lotos.jpgmlynek-modlitewny.jpgmodlitwa-mnich.jpglotos-zielony.jpgbuddyzm-budda.jpgbudda-stopki.jpgbuddy-oczy.jpgmantra.jpgsak-yant.jpgmahakala.jpgbudda-bialy.jpgbudda-w-lisciu.jpgmonk-budda.jpgPhra_Pathom_Chedi.jpgmlynki-tybet.jpglhasa.jpgbuddyzm-taiwan.jpgmedytacja-2.jpgthai-budda.jpgsymbol--buddyzm.jpgtara-buddyzm.jpgbuddyjskie-dzwony.jpglotos-ofiara.jpgjapa-mala-buddyzm.jpegjapamala.jpgmala=hands.jpgmahakala_2.jpgbudda-baby.jpgbudda-kwiaty.jpgbudda-swiatlo.jpgbuddyjski_dzwonek.jpgmlynki-modlitewne.jpglotusflower-2.jpgbudda-wietnam.jpgbudda-twarz.jpgklasztor-tybet.jpgmandala.jpgklasztor-dzieci.jpgjapamala2.jpgbudda=lotos.jpgbudda-bran.jpglotus-wisiorek.jpgdzieci-tybet.jpgbudda-medytacja.jpgrece-buddyzm.jpgtechniki-medytacji.jpgbudda-oczy.jpgmlynki_Buddyjskie.jpgmala-b.jpgbudda-smiejacy.jpgnepal.jpgmala-how.jpgbudda-stopy.jpgMount-Popa-birma.jpgnepal_buddyzm.jpgbudda_mala.jpgbuddyzm-zen.jpgbudda-bedytujacy.jpgbransoletka-lotos.jpgkolczyk-lotos.jpgthai-budda2.jpgmandala-budda.jpgbiala-tara.jpgbudda+lotos.jpgbudda-rosa.jpgbuddha-mantra.jpgbudda-ogien.jpgcoin-budda.jpgbudda-w-lotosie.jpgmedytacja-3.jpgthai-smok.jpgthai-temple.jpgbudda-lotos.jpgmala-nepal.jpgwheel-buddhism.jpgmlynki_Gyantse.jpgbudda-pomnik.jpgtybet.jpgmedytujacy.jpgMahakala-3.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 10678161 odwiedzający

 262 odwiedzających online