Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

BUDDYZM <<<== - Buddyzm - narodziny i ekspansja cz2

Wśród badaczy dziejów buddyzmu raczej zgodnie panuje opinia, iż za lata największej ekspansji buddyzmu należy uznać okres od roku 200 p.n.e. do roku 200 n.e. Na ten okres właśnie przypada czas panowania Kaniszki. W tym okresie (II w. n.e.) działa wielka postać buddyzmu — Nagardżuna, który wielce przyczynia się do „dookreślenia" buddyzmu w wersji mahajanistycznej. To także czas wielkiego otwarcia buddyzmu na Zachód. Pamiętajmy wszak o „odwiedzinach" Aleksandra Wielkiego w Indiach, o powstawaniu niewielkich państewek zarządzanych przez władców greckich, o tyglu kulturowym, wzajemnych kontaktach i fascynacjach, o wspólnotach przygranicznych plemion Kuszanów, itd. No i rzecz jasna — o Jedwabnym Szlaku. Wśród buddystów wszystko to odegrało wielką rolę — oto pojawia się idea „wielkiej drogi"... Zaczęła się wielka praca systematyzacji nauk i ich translacji. We wszystkie strony świata wyruszają buddyjscy nauczyciele, można ich spotkać na traktach handlowych, książęcych dworach, w karawanserajach. Właśnie szlakiem Jedwabnym buddyzm dociera wpierw do Chotonu, a potem do Chin... W drugą stronę podążają pielgrzymi, by odwiedzić Indie — kraj Buddy. W Chinach jednak buddyzm uważany był za rodzaj „nauki dodatkowej", nigdy nie zdobył sobie pozycji dominującego światopoglądu. W kręgach taoistów był mocno ugruntowany, ale potępiany — zdarzało się — ze strony konfucjanistów.

Już teraz należy podkreślić — buddyzm przybierał rozmaite postacie właśnie w zależności od podłoża, na jakie natrafiał. Ale nawet na terytorium „obcym", np. w Chinach — proces dzielenia się na rozmaite szkoły nie ustawał. W Chinach może najżywiej rozwijające się szkoły to - szkoła Czystej Krainy (ok. IV w. n.e.) z jego główną postacią Buddy Amitabhy i teorią łaski, a z drugiej strony nader od niej różna szkoła założona przez słynnego Bodhidharmę, który w roku 526 (lub 475) n.e. wylądował w Kantonie, by dać początek szkole Czan (z której rozwinie się japońska odmiana zen, od „dhjana" — medytacja).

Z Chin przeniknął buddyzm do Wietnamu. Potem do Korei, gdzie zaczął umacniać się od IV w. Stąd został przeniesiony przez emigrantów do Japonii, gdzie od przełomu IV i V w. rozwijał się obok szintoizmu. Tutaj zrodził się zen. Wedle tradycji zen przeniósł z Chin do Japonii mistrz Eisai.

Ogólnie mówiąc — buddyzm rozprzestrzeniał się we wszystkich swych odmianach: hinajany, mahajany i wielu szkół w ich obrębie. Dziś badacze pragnąc uporządkować ten olbrzymi zakres wiedzy określają, że w krajach położonych bardziej na północ notuje się przewagę mahajany, a na południu — hinajany.

Wreszcie powiemy parę słów o trzecim wozie — wadżrajanie (Diamentowy Wóz). Termin ten odnosi się do tej formy buddyzmu, który w pewnej fazie krzyżował się z nurtami siaktyzmu i tantryzmu, kształtował się w Indiach w ciągu całego VII stulecia. Jakkolwiek często utożsamiamy ten nurt buddyzmu z Tybetem, nie jest to do końca słuszne. Wpierw oczywiście znany był w Indiach, ale i w Japonii, gdzie swego czasu trwał obok szkół zen. Ale skoro już padła nazwa Tybet — to oczywiście musimy się tu zatrzymać nieco dłużej. Z Katmandu znane są buddyjskie budowle pochodzące już z I w. p.n.e. Ale na dobre o dziejach buddyzmu w tym kraju można mówić począwszy od VII w. n.e. (choć tradycja podaje datę co najmniej trzy wieki wcześniejszą). Istniejąca religia bon stopniowo ulegała buddyzmowi, ale - jak to miało miejsce i w innych krajach — buddyzm nasiąkał pierwiastkami dla niej charakterystycznymi (czasem powiada się zresztą o bon jako o piątej szkole buddyzmu tybetańskiego). Uważa się, że tym który oficjalnie wprowadził buddyzm w Tybecie był król Srong-btsan-sgam-po (630-650). Tradycja największą wagę przykłada do dzieła Padmasambhawy (VIII-IX w.). Także i tutaj mamy do czynienia z różnymi szkołami. To zaś co określamy mianem lamaizmu uważane jest przez badaczy za swoistą formę buddyzmu tybetańskiego z charakterystyczną demonologią i rozbudowaną obrzędowością. Zresztą sama nazwa lamaizm została nadana przez Europejczyków (lama — mistrz, guru). Największymi odłamami są tu szkoły tzw. Żółtych Czapek i Czerwonych Czapek. Za założyciela zakonu Żółtych Czapek uchodzi reformator buddyzmu Tsong Khapa (XIV-XV w.), którego uczniowie dali początek linii panczen- i dalaj-lamy. Właśnie ten nurt łączy się z tą formą, którą nazywamy lamaizmem.

A w Indiach, rodzimej ziemi buddyzmu? Od VIII wieku wzmógł się napór Arabów, a dla Hindusów formą obrony przed ich kulturą i religią islamską stało się skupienie się wokół religii narodowej, tę zaś rolę spełniał bardziej hinduizm niż uniwersalistyczny buddyzm. Zresztą forma organizacji buddyzmu w duże klasztory łatwiejsza była do zwalczania przez władców arabskich. Wreszcie w XII i XIII w., kiedy Arabowie zajęli Bihar (ojczysty stan buddyzmu), nastąpił końcowy akt buddyzmu indyjskiego. Zniszczono klasztory, wygnano lub wymordowano mnichów. Tylko w pobliskiej Orisie zachowały się niewielkie wspólnoty. Zresztą buddyzm nie tylko w swej ojczyźnie podlegał prześladowaniom. Zdarzało się to nawet w Tybecie. Także w Chinach, np. za dynastii Tang (przełom VII i IX wieku), po których buddyzm nigdy nie osiągnął już tej rangi co wcześniej.

Powiedzieliśmy o rozprzestrzenianiu się buddyzmu w Azji. Czy jednak są jakieś ślady świadczące, że Zachód, czyli ludy zamieszkujące Europę mogły zetknąć się z tą religią, a jeśli tak, to kiedy? Badacze skłonni są widzieć je np. w pismach Pyrrona z Elidy (365-275 p.n.e.), czy Plotyna. O buddyzmie wspomina wprost ojciec Kościoła Klemens z Aleksandrii, można doszukać się śladów buddyjskich w dziele Orygenesa. Ba! uważa się i to na rzeczywiście solidnych podstawach, iż słynna jeszcze i w średniowieczu opowieść kursująca w naszej części świata o Barlaamie i Jozefacie jest w istocie zniekształconą wersją opowieści buddyjskiej. Więcej — są i tacy, którzy skłonni są dowodzić, iż mnisi buddyjscy docierali nawet do Aleksandrii, gdzie zorganizowali wspólnotę mającą związek z ruchem esseńczyków, a ci z kolei, co raczej nikt nie poddaje w wątpliwość, mają spory udział w kształtowaniu się myśli chrześcijańskiej. To jednak zagadnienie dość złożone i warto poświęcić mu osobny tekst.

Bibliografia:
1. Basham A., Indie, Warszawa 1964.
2. Carus P., Nauka Buddy, pod red. E. Malewicz, na podst.: Biblioteka Polsko-Indyjska, Bombaj 1969.
3. Kotański W., Buddyzm jako religia światowa, [w:] Zarys dziejów religii, praca zbiorowa, Warszawa 1986.
4. Słuszkiewicz E., Kultura dawnych Indii a religia, [w:] Kultura a religia, praca zbiorowa, Warszawa 1990.
5. Słuszkiewicz E., Buddyzm pierwotny, [w:] Zarys dziejów religii, praca zbiorowa, Warszawa 1986.
6. Schayer S., Mit, kult i etyka buddyzmu, [w:] O filozofowaniu Hindusów, Warszawa 1988.

Autor tekstu: Joanna Żak-Bucholc

Nadesłane
Zenobiusz_

Data utworzenia: 13/08/2007 @ 16:55
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 05:11
Kategoria : BUDDYZM <<<==
Strona czytana 16516 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko


zarys-h-sz.jpg
judyta-postac-b-granic.jpg
Tako rzecze-zaratustra-1922-Nietzsche.jpeg
monarsze-sekrety-jankowski.jpeg
jero.jpg
Malinowski-Wierzenia_pierwotne.jpg
historia-pow-sredniowiecza-zientara.jpeg
czary-i-czarty-polskie-tuwim.jpg
edda-lelewel-1828.jpg
baschwitz-czarownice_dzieje.jpg
saggs.jpg
Narody dawnej.jpg
Zycie-Buddy_1927.jpg
rozmyslania-marek-a 1913.jpg
mit-azteko1.jpg
klucz-niebieski-k.jpg
Historia-sztuki-eu_Meyer.png
Saga-o-Nibelungach-Treumund.png
Historia Czechoslowacji - Heck-Orzech.jpg
hall-heretycy.jpg
jerzy-adamski-historia-l-f.jpg
Mieszko_Pierwszy_Tajemniczy.jpg
konstytucja-laidler.jpg
delitsh-babilon-i.jpg
krotka-hi-islamu.png
100-punk-zap.jpg
graves-mity-gr.jpg
100_filmow_Lis.jpg
polska_mieszka_i1.jpg
wzory-kultury-b.jpg
IDEA-XIX-2007.png
trevel-his-a.jpg
zli-papieze-c.jpg
magia-i-religia.jpg
dynastia-piastow-ba.jpg
podstaw-wiedzy-muzulmanskiej.PNG
bugaj-hermetyzm.jpg
anatomia hybrydy.jpg
wiek-propagandy.jpg
historia-mali-tymowski.jpeg
przeglad-religioznawczy.png
kultura-smierci-1.jpg
margul-mity-z-pieciu.png
ilustrowany-slownik-terminow-lit.jpg
polityka-jako-wyraz-lub-nastepstwo.jpg
estreicher-zarys.jpg
chrzescjianstwo-rusi-k.jpg
sachs_muzyka-wswieciestar.jpg
studia-theologica-varsaviensia-1977-1.jpg
prawo-koscielne-kat.jpg
girard-koziol.jpg
od-mojzesza-do-mahometa-ke.jpg
butterwick.jpg
etnologia-religii-szyjewski.jpg
watykan-zd.jpg
egipt-i-biblia-p-montet.jpeg
islam-wnuk.jpg
pascal-mysli.jpg
dogon-ya-gali.jpg
101-tore-murphy.jpg
niemcy500.jpg
eisenberg.jpg
Chiny-nowe.jpg
Rodzima wiara ukrainska - Lozko.jpg
mitoznawstwo-porownawcze.jpg
drioton-egipt-faraonow-2.jpg
ap06.jpg
amsterd-abc.jpg
nieznane-arch-mis.jpg
his-b-w.jpg
ency-archeo-z-s.jpg
pilarczyk-literatura-zydowska.jpg
wilson-krwawiacy.png
historia-kosciola-2-600-1500.jpeg
rozmowy-z-diablem.jpg
przeinaczanie-jezusa-bart-ehrman.jpg
kartezjusz-roz.jpg
NAPISY--1994.jpg
his-p-k.jpg
stern-zlote-mysli.png
putek-1966-mroki-s.jpg
heinemann-eunuchy.png
labuda-m.jpg
zbikowski-legendy.jpg
znak-1994-2-465.jpeg
ramadan-i-kurban.png
hinduizm_-k.jpg
kaligula.jpg
pliniusz-h-n.jpeg
markus-chrzesc.jpg
Leeuw-fenomonologia.png
ewolucja-boga.jpg
upaniszady-ut.jpg
kissinger_dyplomacja.jpg
haidit-prawy-umysl.jpg
grabski-mieszko.jpg
COLLECTANEA-PHILOLOGICA-XX-2017.jpg
mity-skandynawskie-ma.jpg
psychologia-religii-bernhard-grom.jpg
1908-o-wolnosci.png
d-bog-urojony.jpg
listy-prof.jpg
Historia bez cenzury - Hartwig.jpeg
mitologia-l-tur.jpg
tajemnice-smim.jpg
bronk-podstawy-nauk-o-religii.jpg
in-god-we-trust.png
40-piesni-r.png
bravo.jpg
Collectanea Theologica 83-2013-nr 4.jpg
niwinski-mity-symbole.jpg
megalomania-narodowa-by.png
prawo-wyznaniowe-2011.png
e-jastrzebowska.jpg
historia-irlandii.jpg
bogowie-slowian-m.jpg
fuld-krotka.jpg
camus-eseje.jpg
wewior-wstepujac-w.jpg
Szyszko-Hinduizm-buddyzm-islam.jpg
MACHIAVELLI-Ksiaze-1917.jpg
bancroft-wspolczesni.png
erman-mity-s.jpg
milczenie-1-2012.jpg
meczenstwo_w_islamie.jpg
tocqueville.jpg
STUDIA-RELIGIOLOGICA-39_2006.jpg
lengauer-religijnosc.jpg
swity-koszmar-haught.jpeg
mieszko-I-strzelczyk-1992.jpg
szrejter-mitologia.bmp
ogarek-czoj.jpg
u-schylku-starozytnosci-2014-a.jpg
hyperborea-religia-grekow-gebura.jpg
nowe-ateny.jpg
od-abrahama-do-ch.jpg
malinowski-zsdzikich.jpg
o-duszy.jpg
babilonskie-zaklecia.jpg
polska-X-XI.jpg
demony-r.jpeg
religierzymu.jpg
tylak-bog.jpg
psychoanaliza-i-religia.jpg
zapomniane-n-strzelczyk.jpg
pales.jpg
religie-sw.jpg
krewzkrwijezusa.jpg
pod-sztandarem-nieba-wiara-ktora-zabija-w-iext43267118.jpg
de-mello.jpg
mysli-sw-jana-chr.png
burszta-asteriks.png
chrystianizacja-europy-kosciol.jpg
cyw-zyd.jpg
apokryfy-nowego-testamentu.jpg
historia-wenecji_norwich.jpeg
Jasienica-slowianski rodowod-1961.jpg
swieci-nie-swieci.jpg
Szalenstwo w rel-swiata.jpg
czarn-mwxxw.jpg
klengel-his-sy.jpg
etyka-prot-weber.jpg
his-euro.jpg
kompendium-nauki-sk.jpg
historya-pow-h-3a.gif
nor-davies-boze-igrzysko.jpg
odrodzenie-2000-44.png
religia-a-wspolczesne-stosunki-miedzynarodowe.jpeg
polskie-n.jpg
leksykon-re.jpg

Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 8779586 odwiedzający

 364 odwiedzających online