Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Buddyzm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

CHRZEŚCIJAŃSTWO - Biblistyka - Nowy Testament - Historia

Biblia - Historia Nowego Testamentu

Papyrus 457 (P52) - Kilka słów do historii Nowego Testamentu - 1

Badaniem tekstu Biblii z naukowego punktu widzenia, jego interpretacją, krytyką i historią zajmuje się biblistyka, jest to zespół dyscyplin obejmujących: hermeneutykę biblijną, egzegezę biblijną, teologię biblijną, historię starożytną, filologię biblijną, archeologię biblijną oraz kilka nauk pomocniczych.

Najważniejszą instytucją i wyrocznią we wszystkich sprawach spornych, odnośnie Biblii, jest Papieski Instytut Biblijny, Pontificium Institutum Biblicum, rzymska wyższa uczelnia kościelna kształcąca specjalistów w dziedzinie biblistyki, działająca od 1909.

Wśród nauk pomocniczych zajmujących się badaniem Biblii jest: papirologia, zajmująca się odczytywaniem, wydawaniem i interpretacją tekstów greckich lub rzymskich zapisanych przede wszystkim na papirusie, i paleografia badająca dzieje pisma, jego cechy graficzne, typy i odmiany oraz narzędzia i materiały piśmienne, jakimi się posługiwano w epokach dawnych.

Efektem współpracy tych dziedzin jest gruntowna znajomość wszystkich badanych fragmentów Biblii, prowadząca w konsekwencji do lepszego poznania antycznego świata, w którym dzieło to powstawało i rozwijało się.

P52

Najstarszy fragment Nowego Testamentu, jaki się zachował do naszych czasów, dziś jest własnością John Rylands Library of Manchester i wchodzi w skład kolekcji greckich papirusów, skatalogowany pod numerem - Gr. P. 457.

Ten mały, niezmiernie cenny fragmencik, w rzeczywistości mający mniej niż 9 cm wysokości i 6 cm szerokości, to wszystko co pozostało z Ewangelii Jana, spisanej około 125 n.e., zapisany po oby stronach, na recto zachował niepełne wersety 18, 31-33, natomiast na odwrocie, zwanym verso, wersety 18, 37-38.

Udało się odcyfrować 118 liter, ułożonych w 7 rzędach.

Na zdjęciu przedstawiona jest strona zwana recto, czyli przednia.

Fragment ten został nabyty przez angielskiego archeologa Bernarda P. Grenfella, w Egipcie, w 1920, wraz z innymi manuskryptami i być może pochodzi ze słynnej kolekcji Oxyrhynchus (Behnesa), odkrytej przez Grenfella i Hunta

Do 1934 przeleżał niezauważony wśród wielu niezidentyfikowanych kawałków, kiedy C. H. Roberts rozpoznał w tekście Ewangelię Jana i zaskoczony antycznością użytego pisma skomentował w pracy An Unpublished Fragment of the Fourth Gospel in the John Rylands Library.

Szczegółowe badania wykazały, że pochodził z dokumentu spisanego na papirusie, w formie kodeksu, którego strony posiadały wymiary 22 cm na 20 cm, podzielone na 19 linijek tekstu, po około 32 litery każda.

W formie kodeksów, a nie zwojów, były spisywane także inne wczesnochrześcijańskie dokumenty odkryte w Egipcie.

Na zdjęciu strona verso.

W tekście poniżej kolorem czerwonym zaznaczone są litery, które się zachowały. Rodzaj pisma, który został użyty, zwany majuskułą, charakteryzuje się użyciem dużych liter, jak byśmy dziś powiedzieli, pisano drukowanymi literami, ułożonymi w jednym ciągu, bez podziału na słowa i bez znaków interpunkcyjnych.
 



Gdybyśmy chcieli wydzielić tylko litery, które pozostały, otrzymamy następujący zestaw:


Dla lepszego zrozumienia ich nazw i brzmienia, w tabelce poniżej znajduje się cały grecki alfabet, złożony z 24 liter:

Biorąc pod uwagę fakt, że na stronie mieściło się około 32 liter, można odtworzyć w przybliżeniu wygląd i rozmieszczenie tekstu na stronie:

Trzeba dla wyjaśnienia dodać, że nie tylko nie dzielono tekstu na poszczególne słowa ale również, pod koniec linijki, do następnego rzędu przenoszono tekst urywając go w przypadkowym punkcie, za zwyczaj kiedy pisarz docierał do brzegu strony. Nie dzielono słów na sylaby.

Grecka Septuaginta dziś daje następującą wersję wersetów 18.20-40. Wytłuszczonym drukiem zaznaczone są interesujące nas wersety 31-33 i 37-38.

Jak widać grecka Biblia, konserwuje jeszcze zbliżoną formę do pierwowzorów, zachowany został tekst pozbawiony interpunkcji, pisany czcionką jednej wielkości, z tym że majuskuła została zastąpiona minuskułą, czyli małą literą, wprowadzoną do greki w późniejszym czasie, zmieniły się także niektóre zasady ortografii, niemniej starszy, pierwotny tekst da się odnaleźć.

Przypomnijmy sobie polską wersję Ewangelii Jana 18.28-40, zaczerpniętą z Biblii Tysiąclecia:


Temat w opracowaniu

Paulina_____

Data utworzenia: 12/08/2007 @ 12:12
Ostatnie zmiany: 10/03/2013 @ 18:51
Kategoria : CHRZEŚCIJAŃSTWO - Biblistyka
Strona czytana 27352 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
monk-budda.jpgmedytacja-3.jpgmala.jpgmlynki_Buddyjskie.jpgmedytacje.jpgmisa-dzwiekowa.jpgbudda_oczy.jpglotos-zielony.jpgtara-buddyzm.jpggreen_tara.jpgbudda-twarz.jpgbuddyjski_dzwonek.jpgbuddyzm-budda.jpgbudda-noc.jpgmlynki-tybet.jpgmala=hands.jpgmedytacja-2.jpgbudda_mala.jpgbudda+mala.jpgklasztor-tybet.jpgbudda-wietnam.jpgmahakala.jpgklasztor-dzieci.jpgbransoletka-lotos.jpgbudda-bialy.jpgdzieci-tybet.jpgMahakala-3.jpgMount-Popa-birma.jpgsak-yant.jpgmandala-budda.jpgbydda-urna.jpgsymbol-buddyzm.jpgmedytujacy.jpgmlynki_Gyantse.jpggolden-fishes.jpgbuddha-mantra.jpglotus-offering.jpgjapa-mala.jpgjapa-mala-buddyzm.jpegthai-budda.jpgrece-buddyzm.jpgcoin-budda.jpgbuddah=baby.jpgbaby-budda.jpgnepal_buddyzm.jpgbudda-medytujacy-lotos.jpgjapamala2.jpglotos-kolczyk.jpgbudda-stopki.jpgthai-budda2.jpglotos.jpgwheel-buddhism.jpgtybet.jpgbudda+lotos.jpgreka-buddy.jpgthai-temple.jpglotos-ofiara.jpgmala-how.pngmlynki-modlitewne.jpgbudda-taiski-lotos-pol.jpgmandala.jpgbudda-hands.jpgbudda-w-lisciu.jpgmala-nepal.jpgbudda-medytacja.jpgbudda_lotos.jpgPhra_Pathom_Chedi.jpgbudda-rosa.jpgbudda-bedytujacy.jpgbuddy-oczy.jpgsymbol--buddyzm.jpgkolczyk-lotos.jpgGhanta_et_Vajra.jpgmahakala_2.jpgmala-b.jpgbudda-stopy.jpgmudra-pataka.jpgtechniki-medytacji.jpgmlynek-modlitewny.jpgbudda=lotos.jpgmala-how.jpgbudda-bran.jpgbudda-lotos.jpgbudda-swiatlo.jpgnepal.jpgbudda-kwiaty.jpgthai-smok.jpgbudda-pomnik.jpgkadzidlo.jpgbudda-witraz.jpgmodlitwa-mnich.jpgjapa+mala.jpgbudda-oczy.jpgbudda-smiejacy.jpgbudda-baby.jpgmantra.jpgbuddyzm-taiwan.jpglotus-wisiorek.jpglotusflower-2.jpgbuddyjskie-dzwony.jpgbuddyzm-zen.jpgbudda-obraz.jpgbudda-ogien.jpgbiala-tara.jpgbudda-w-lotosie.jpgbuddah-baby.jpgjapamala.jpglhasa.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 10678144 odwiedzający

 253 odwiedzających online