31 października - Święto Reformacji
31 października Kościoły protestanckie obchodzą Święto Reformacji. W Polsce świętują je trzy Kościoły: Ewangelicko-Augsburski, Ewangelicko-Reformowany i Ewangelicko-Metodystyczny. Święto Reformacji związane jest z rocznicą przybicia przez zakonnika Marcina Lutra (1483-1546) w 1517 r. do drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez, krytykujących nadużycia w ówczesnym Kościele. Fakt ten zapoczątkował działania na rzecz reformy Kościoła z pozycji powrotu do źródła objawienia, tj. do Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu, i stał się powodem rozłamu w Kościele zachodnim.
Spośród wspomnianych tez, trzy są uważane za główne. Teza pierwsza głosi: "Gdy Pan i Mistrz nasz Jezus Chrystus powiada: +Pokutujcie+, to chce, aby całe życie wiernych było nieustanną pokutą". W tezie 37. stwierdza się, że "każdy prawdziwy chrześcijanin, żywy czy umarły, ma udział we wszelkich darach Chrystusowych i kościelnych; Bóg mu ich udzielił i bez listów odpustowych". Natomiast teza 62. mówi, że "prawdziwym skarbem Kościoła jest najświętsza Ewangelia chwały i łaski Bożej".
Przybicie tez było brzemienne w skutki także dla samego Lutra. Był przesłuchiwany, prowadził niezliczone dysputy i rozmowy na temat swoich tez. Ponieważ nie zrezygnował z głoszonych przez siebie prawd, papież nałożył na niego ekskomunikę.
Podpisana w 1999 roku przez dwa Kościoły - luterański i rzymskokatolicki - wspólna deklaracja o usprawiedliwieniu zbliżyła do siebie oba Kościoły. Dokument potwierdza, że zarówno katolicy, jak i luteranie uważają, iż dobre uczynki są niezbędne do zbawienia i że są one zawsze owocem łaski Bożej.
Światowa Federacja Luterańska powstała w 1947 r. w Szwecji. Obecnie skupia 124 Kościoły luterańskie z ponad 56 mln wiernych. W Polsce mieszka ponad 80 tys. luteran, a największe ich skupiska znajdują się na Śląsku Cieszyńskim. SKZ
PAP - Nauka w Polsce - 2007