Uroczyste poświęcenie odnowionego ikonostasu w Kaliszu
W 2006 roku zakończyła się renowacja zabytkowego ikonostasu w kaliskiej cerkwi pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła - jedynej prawosławnej świątyni w południowej Wielkopolsce.
Ikonostas jest ścianą z ikonami, która w cerkwi oddziela nawę od prezbiterium.
W środę 12 lipca 2006 roku podczas święta parafialnego poświęcono odnowiony zabytek.
Ikonostas, według nauki cerkwi prawosławnej, jest symbolem nieba, miejsca szczególnego przebywania Boga. W ikonostasie znajduje się troje drzwi (wrota królewskie, drzwi boczne) i rzędy ikon. Na samej górze ikonostasu widnieje krzyż oraz tablice z dziesięciorgiem przykazań i pastorał.
Ordynariusz diecezji łódzko-poznańskiej abp Szymon przypomniał podczas uroczystości, że "ołtarze w cerkwiach prawosławnych zawsze budowane są na Wschód". "Według tradycji chrześcijańskiej, raj jest właśnie na Wschodzie. Stąd otwarte w cerkwi drzwi w ikonostasie nazywane są rajskimi" - mówił do wiernych.
Cerkiew w Kaliszu wybudowano w 1929 r. Znajdujący się w niej ikonostas pochodzi prawdopodobnie z cerkwi garnizonowej, stojącej niegdyś w pobliżu i rozebranej na początku XX wieku. Parafię prawosławną założyli w XVIII wieku kupcy z Macedonii. Potem tworzyli ją Rosjanie, głównie carscy urzędnicy i wojskowi. Zastąpili ich na początku XX wieku ukraińscy żołnierze atamana Petlury, którzy stacjonowali w podkaliskim wtedy Szczypiornie.
Prace konserwatorskie rozpoczęły się w 2005 roku i pochłonęły prawie 40 tys. zł. Pełnej konserwacji poddano m.in. całą drewnianą konstrukcję ikonostasu oraz ikony umieszczone w jego górnych partiach.
Podczas uroczystości, arcybiskupowi Szymonowi wręczono przyznany przez prezydenta miasta medal Honorowego Przyjaciela Kalisza.
PAP - Nauka w Polsce - 2006