Zabytkowy, drewniany meczet w Bohonikach (Podlaskie) wyposażono w nowoczesny system przeciwpożarowy.
Inwestycję o wartości ponad 150 tys. zł sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Strażacy wysoko oceniają zastosowane rozwiązania. Drewniany meczet w Bohonikach, jest jedną z dwóch najstarszych w Polsce świątyń muzułmańskich. Drugi znajduje się w sąsiednich Kruszynianach.
Jak poinformowała Mirosława Korycka, przewodnicząca Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Bohonikach, zastosowane urządzenie składa się z 75 dysz umieszczonych na dachu i pod nim. Za pomocą sieci rurek połączone są one z zakopanym pod ziemią zbiornikiem wody oraz aparaturą alarmową. Jeśli czujniki zarejestrują podwyższoną temperaturę, z dysz pod ciśnieniem kilku atmosfer zaczyna być rozpylana woda, wzbogacona środkami pianotwórczymi, która otacza budynek "płaszczem" z mgły wodnej.
Zdaniem rzecznika prasowego Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku Marcina Janowskiego, system ten jest bardziej efektywny od używania zraszaczy lub tym bardziej zwykłej wody i znacznie minimalizuje straty popożarowe. Dzieje się tak dlatego, że mgła wodna ma duże większe zdolności schładzania powietrza poprzez odparowywanie ciepła.
Zbiornik wody jednorazowo wystarcza, by utrzymywać mgłę wodną przez 20 minut, czyli czas, jaki, w ocenie Koryckiej, na pewno wystarczy na dojazd na miejsce pożaru straży pożarnej z oddalonej o kilka kilometrów Sokółki.
Technologię zastosowaną w meczecie, nazwaną Systemem FOG, opatentował krakowski inżynier Józef Seweryn. Stworzona została z myślą o ochronie zabytkowych drewnianych budynków.
Przyjmuje się, że meczet w Bohonikach pochodzi z przełomu XIX i XX wieku, jednak brak materiałów źródłowych uniemożliwia dokładne umiejscowienie w czasie jego zbudowania. Meczet ten jest budowlą o nieskomplikowanej bryle i układzie przestrzennym zbliżonym do kwadratu. Podzielony jest na trzy pomieszczenia: cześć męską i żeńską oraz wspólny przedsionek.
Polscy wyznawcy islamu to w większości Tatarzy. Skupieni są w Muzułmańskim Związku Religijnym w RP. Liderzy tej organizacji sami szacują, że należy do niego ok. 5 tys. osób, z których większość mieszka w województwie podlaskim.
Liczbę wszystkich wyznawców islamu w Polsce szacuje się na 20-25 tys. osób. Są wśród nich także uchodźcy, studenci, biznesmeni i dyplomaci z krajów muzułmańskich.
(PAP)