Większość Polaków opowiada się za nauką religii w szkołach
Większość Polaków (72 proc.) opowiada się za nauką religii w szkołach publicznych. Przeciwnego zdania jest niemal jedna czwarta (24 proc.) badanych, a 4 proc. ankietowanych nie ma na ten temat zdania - wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).
Zbadań CBOS wynika, że bardziej podzielone są opinie w kwestii nauczania religii w przedszkolach publicznych. Ponad połowa (53 proc.) badanych dostrzega taką potrzebę, natomiast dwie piąte (41 proc.) uważa, że nie jest to konieczne, a 6 proc. nie potrafiło zająć stanowiska w tej sprawie.
Według CBOS, prawie czterokrotnie więcej osób wolałoby, aby ich dziecko w ramach zajęć szkolnych chodziło na religię (50 proc.) niż na etykę (13 proc.). Dość znaczna grupa badanych (26 proc.) chciałaby, aby ich dziecko uczęszczało zarówno na religię, jak i na etykę.
Ponad połowa respondentów (57 proc.) uważa, że na lekcjach religii powinno się przekazywać przede wszystkim wiedzę o różnych religiach i wyznaniach, a nieco ponad jedna trzecia (36 proc.) uważa, że program powinien dotyczyć głównie zasad religii katolickiej, a 7 proc. ankietowanych nie miało zdania na ten temat.
W ocenie 55 proc. dorosłych respondentów nauka religii nie powinna kończyć się wystawieniem oceny, natomiast 37 proc. uważa, że jednak powinna, a 8 proc. nie potrafiło wyrazić opinii w tej kwestii.
Większość (64 proc.) badanych jest też przeciwna wliczaniu stopnia z religii do średniej ocen na koniec roku szkolnego, zaś ponad jedna czwarta (28 proc.) popiera ten pomysł, a 8 proc. ankietowanych nie umiała zająć stanowiska w tej sprawie.
Zdecydowana większość (81 proc.) respondentów uważa, że lekcje religii powinny odbywać się na początku lub na końcu dnia nauki, tak aby osoby nieuczestniczące w nich nie musiały czekać między lekcjami. Tylko co ósmy (12 proc.) badany nie popiera takiego pomysłu, a 7 proc. ankietowanych nie miało na ten temat zdania.
Ponad połowa (58 proc.) badanych wyraziło przekonanie, że uczniowie liceów nie powinni mieć możliwości zdawania egzaminu z religii na maturze. Natomiast nieco ponad jedna czwarta (28 proc.) popiera takie rozwiązanie, a 14 proc. nie potrafiło wyrazić opinii w tej kwestii.
Sondaż CBOS został zrealizowany w dniach od 29 czerwca do 2 lipca tego roku na 1064-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. SKZ
PAP - Nauka w Polsce - 2007