Katolicyzm w XX wieku w datach
1903 papieżem został kardynał Wenecji Giuseppe Melchiorre Sarto, który przyjął imię
Pius X.
1910 Pius X potępił modernizm katolicki, agnostycyzm i immanentyzm.
1914 papieżem został Giacomo della Chiesa, który przyjął imię
Benendykt XV1917 Od tego roku w Kościele zaczyna obowiązywać nowy Codex Juris Canonici. Znosi on prawo dozwalające tortury, które w 1252 roku ustanowił papież Innocenty IV.
1918 Achille Ratti (późniejszy papież Pius XI) zostaje pierwszym nuncjusz apostolski w niepodległej Polsce
1921 Uniwersytet Warszawski przyznał Achille Ratti tytuł doktora honoris causa
1922 papieżem został Achille Ratti, który przyjął imię
Pius XI1925 Pius XI ogłosił encyklikę Quas primas, którą ogłosił Święto Chrystusa Króla
1929 pakty laterańskie z Mussolinim, koniec "więziennictwa papieskiego"
1937 list pasterski biskupów niemieckich: "... biskupi niemieccy uważają za swój obowiązek popieranie przywódcy Rzeszy Niemieckiej wszystkimi środkami, jakie Kościół ma do dyspozycji. [...] Musimy zmobilizować wszystkie siły duchowe i moralne Kościoła, aby umocnić ufność w Führera."
1939 papieżem zostaje
Pius XII prowadzący politykę ugodową z Hitlerem, papież ten głosi, że zjednoczenie chrześcijan jest możliwe tylko na zasadzie powrotu wszystkich do "jednego prawdziwego Kościoła katolickiego”
1940 Adolf Hitler: "Powinniśmy złapać księży w pułapkę dzięki ich notorycznej pożądliwości i pobłażaniu sobie. W ten sposób będziemy mogli załatwić z nimi wszystko w doskonałym pokoju i harmonii. ... Dlaczego mielibyśmy się kłócić? Oni przełkną wszystko aby zachować korzyści materialne." (H. Rauschning, The Voice of Destruction, New York, 1940, s.53)
1943 pozwala się na stosowanie nowych metod w badaniach nad Biblią. Pius XII wydaje encyklikę Mystici Corporis Christi, w której przedstawia naturę Kościoła jako Mistycznego Ciała Chrystusa
1949 papież wydaje dekret nakładający ekskomunikę na członków partii komunistycznych
1950 Watykan uchwala dogmat o wniebowzięciu Najświętszej Marii Panny
1953 Kościół uznaje zasadę ewolucji w stosunku do ciała ludzkiego, ale występuje przeciwko "zbyt daleko idącym interpretacjom"
1954 papież wydaje encyklikę
Ad coeli reginam, w której ustanawia Święto Królowej Świata.
1958 papieżem został Angelo Roncalli, który przyjął imię
Jan XXIII1959 Jan XXIII oświadcza, że najbliższy sobór będzie "zaproszeniem braci odłączonych do powrotu do jedności" (a nie, jak poprzednio, do Kościoła katolickiego)
1962 na II soborze watykańskim Tradycję stawia się niemal na równi z Pismem Świętym, co nadal oddala katolicyzm od protestantyzmu, gdzie jest zasada "tylko Pismo Święte"; jednocześnie na soborze nie ogłoszono żadnej anatemy i żadnego dogmatu, sobór otwarto słowami:
"Kościół woli wyjść naprzeciw dzisiejszym problemom, wskazując raczej na skuteczność nauki, niż występując z potępieniem."
1963 Jan XXIII głosi, że państwo nie może stwarzać przeszkód dla kultu religijnego, co jest dużą zmianą w stosunku do wcześniejszych twierdzeń Piusa XI, że państwo ma obowiązek przyczyniać się pozytywnie do rozwoju religii; w encyklice "Pacem in terris" kładzie się wielki nacisk na to, co ludzi łączy niezależnie od dzielących ich różni, dokument uznaje się za rewolucyjny w Kościele
1963 papieżem zostaje
Paweł VI.
1964 Paweł VI stwierdza: "Kościół musi nawiązać dialog ze światem, w którym żyje", "ateizm jest najcięższym problemem naszych czasów", "prawdziwa jest tylko religia chrześcijańska", "Kościół uznaje wartości duchowe i moralne religii niechrześcijańskich"
1965 Kościół rzymskokatolicki unieważnił potępienie Galileusza.
1966 - 16% ludności świata jest katolikami, w 1961 było 18%
1968 Paweł VI ogłasza encyklikę Humanae Vita o obronie życia poczętego
1977 Papież Paweł VI wyjaśnia, że kobieta ma zakazany wstęp do stanu duchownego, "Ponieważ nasz Pan był mężczyzną"
1978 papieżem zostaje
Jan Paweł I a 2 miesiące później papieżem zostaje Karol Wojtyła i przybiera imię
Jan Paweł II, uważany powszechnie(?) za autorytet moralny, który jednocześnie twierdzi, że "pełnię środków do zbawienia ma jedynie Kościół Katolicki" i - po protestach - że "niebo jest otwarte dla wszystkich którzy są dobrymi"; inna wypowiedź: "ewolucjonizm jest czymś więcej niż tylko hipotezą";
2000 Jan Paweł II kanonizuje Piusa IX (II poł XIX w.), autora słynnego "Syllabusa", zawierającego m.in.:
"15. Nie jest prawdą, że wszystkie religie są równe (...),
24. Nie jest prawdą, że Kościół nie ma władzy doczesnej (...),
55. Nie jest prawdą, że rozdział Kościoła od państwa jest konieczny (...)