Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Słowianie - Wieniec, wianki

Wieniec

Wieniec, wianki. Kolisto upleciona wiązanka z kwiatów lub ziół zowie się wieńcem, wiankiem. Wieniec w pojęciach narodu polskiego był zawsze godłem niepokalanego dziewictwa.

Stąd dziewczęta ubierają głowy swoje w wianki, których mężatki nigdy nie nosiły, bo zabraniał im tego obyczaj narodu, będący prawem zwyczajowem. To też gdy Dąbrówka, żon Mieczysława I, wychowana pod wpływem oświaty niemieckiej, lekceważyła sobie ten zwyczaj i w wieku podeszłym nie kwefiła głowy, ale, (jak powtarza za współczesnymi Długosz), na wzór dziewic przystrajała się w czółko i wieniec, tak to się dziwnem wydawało Polakom, że aż przeszło do podań i na karty ich dziejów.

Dziewica, która postradała swój wianek, już go nigdy potem na głowę włożyć nie mogła. Obcinano jej warkocz (jak mężatce przy oczepinach) i zawiązywano głowę w biały rąbek. Stąd we wszystkich pieśniach ludu polskiego utrata wianka znaczy utracone dziewictwo, stąd pochodzą wyrażenia staropolskie: „panna bez wianka”, „w wieńcu umarła”, „rutkę sieje”, to znaczy, że do wianka jej potrzebuje, który nosi, nie wychodząc za mąż. Długosz w dziejach polskich pod r. 1271 opowiada, jak „żona Leszka Czarnego, księcia sieradzkiego, Gryfina (córka Rościsława księcia Rusi), choć już z Leszkiem szósty rok mieszkała, zostając w panieństwie, zarzucała mężowi niemoc i oziębłość i na zwołanem zgromadzeniu panów i poważniejszych niewiast ziemi Sieradzkiej oświadczyła, że czepiec, który na głowie jako mężatka nosiła w Krakowie, zdjęła już dawno w klasztorze braci mniejszych, wobec wielu osób, i jak panna poczęła chodzić z odkrytą głową”.

Statuta djecezyi włocławskiej z czasów Jagiełły zakazały duchowieństwu kujawskiemu noszenia wieńców na głowie podczas wesel i tańców. Był to widocznie stary zwyczaj miejscowy, o którym mówi około r. 1419 w swoim edykcie archidjakon włocławski Stanisław z Komorznik, a i prymas Łaski w djecezyi gnieźnieńskiej za Zygmunta I, który także, jak powiada w swojej kronice Marcin Bielski, „lecie w wieńcu różanym rad chodził bez czapki”. W czasie obchodów weselnych wianek odgrywa ważną rolę. Ślubny wieniec jest ostatnim, który zdobi czoło dziewicy. Wicie wieńców dla panny młodej i pana młodego podczas „dziewiczego wieczoru”, z towarzyszeniem rzewnych pieśni, jest obrzędem wzruszającym i bardzo pięknym. Gdy panną młoda wnosi do świetlicy rutę na wianki, druchny jej zawodzą śpiew starożytny:

Rozsypała Kasieńka
Drobną rutkę po stole.
Któż tę rutkę pozbiera,
Kasi wianek uwije?

„Ojczeńko rutki nie zbiera, bo w niej nadzieję małą ma”. Więc z takiemże zapytaniem pieśń zwraca się do matki, potem do brata i siostry, ale i oni rutki zbierać nie chcą, aż dopiero „Jasieńko rutkę pozbierał, bo w niej nadzieję wszystką miał”. Po uwiciu wieńców słyszymy, jak dziewczyna, potoczywszy wianek po stole, woła: „Trzymaj, ojczeńku sokole”. Ale ani ojciec, ani matka, ani brat, ani siostra, wianka nie zatrzymali, dopiero:
Jasieńko wianek zatrzymał,
Bo w nim nadzieję wszystką miał.

Gdzie drużbowie przybywają na „dziewiczy wieczór” po wieńce, tam bywa piękny, uroczysty taniec polski z wieńcami. Nazajutrz przed wyjazdem do ślubu następuje ofiarowanie wieńca pannie młodej z przemową „marszałka weselnego”. Lud dotąd zachowuje zwyczaj tych oracyi, na które wysilał się przed wiekami dowcip staropolski, jak to widzimy ze słów Miaskowskiego: „Miewał wieniec swój dowcip przed laty”. Symboliczne kupno wieńca u braci panny młodej przez drużbów pana młodego, a później uroczyste zdejmowanie go z głowy przy oczepinach stanowią dalszy ciąg obrazów tego poetycznego i czysto słowiańskiego obyczaju w życiu domowem rodziny polskiej.

Przy obchodach rolniczych, jak dożynkach i okrężnem, wieniec główną gra rolę. Wielkopolanie nazywają nawet dożynki „wieńcem”. „Wieniec kłosiany żyzność znaczy, tego więc używają żeńcy, zebrawszy z pola”, powiada Petrycy w książce swojej z r. 1609. Wieniec dożynkowy, który gospodarzowi po zakończeniu żniwa przynosi z pola na czele gromady najdzielniejsza żniwiarka, bywa wspaniały, kształtu piramidalnego, uwity z kłosów żyta, pszenicy, kwiatów, a nieraz jabłek i orzechów, jako symbol plonu pól, sadów i lasów.

Podczas sobótek dziewczęta wiły wieńce z bylicy. W ową noc świętojańską z 23 na 24 czerwca, gwoli wróżbom zamążpójścia, płynęły wianki dziewcząt po nurtach Wisły, Warty i innych „dunajów” naszych. Świętojańskie „Wianki” są jednym z najstarszych i najpiękniejszych prastarych polskich zwyczajów. Dziewczęta, zebrane o zmroku, rzucają swe wianki na prąd rzeki, a młodzieńcy na łódkach idą w zawody za wieńcami. Dola wianka, komu się dostanie, czy zatonie lub popłynie w kraj świata, stanowi wróżbę dla dziewczęcia, powód do niepokoju, radości, nadziei... Na Mazowszu nad Narwią, przy puszczaniu wianków dziewczęta śpiewały pieśń:

W polu lipeńka, w polu zielona,
Listeczki opuściła,
Pod nią dziewczyna, pod nią jedyna,
Parę wianuszków wiła.
Oj czego płaczesz, moja dziewczyno,
Ach, cóż ci za niedola?
Oj nie płacz, Kasiu, smutnaś po Jasiu,
Ach będziesz ci go miała.
O mój Jasieńku, o mój jedyny,
Da stałać mi się szkoda.
Uwiłam ci ja parę wianuszków,
Zabrała mi je woda.
Moja dziewczyno, moja jedyna,
Nie frasuj ty się o nie,
Oj mam ja parę białych łabędzi,
Popłynąć one po nie.
Już jeden płynie, po rokicinie,
Goni za wiankiem strzałą,
Już drugi płynie, aż się odhynie,
Ale z pociechą małą.
Łabędzie płyną, wianeczki toną,
Bystra je woda garnie,
Moje wianeczki, z drobnej ruteczki,
Mamli was stracić marnie?
Łabędzie płyną, wianeczki giną,
Bystra je woda niesie,
Nie masz wianeczka, moja dzieweczko,
Już ja cię nie pocieszę.
Łabędzie, wróćcie, serca nie smućcie,
Wianeczka nie przyniosły,
Ino rąbeczek, to na czepeczek,
Na twoje złote włosy.

Powszechny jest w Koronie i Litwie zwyczaj poświęcania wianków w oktawę Bożego Ciała, podczas ostatniego nieszporu. Woń ziół uważana jest jako symbol cnoty, a Kościół w modlitwie, którą odmawia kapłan przy ceremonii poświęcania, prosi Boga, aby przyjął wonne cnoty tych, którzy składają Mu na ołtarzu wieńce i zioła. Wieńcami zdobi się monstrancja podczas tego nabożeństwa. Tym sposobem znaczenie dawne wieńców i ziół sobótkowych w pojęciach ludu polskiego uświęcone zostało przez kościół. Wianki te i zioła poświęcone zawieszają na ścianach, u obrazów lub nad drzwiami, i przechowują przez rok cały, przypisując im cudowne własności. Kładą je pod podwalinę zakładanych domów, pod pierwszy snop, zwieziony do stodoły we żniwa, okadzają jak sobótkowemi dom i gumna w przekonaniu ochrony od pioruna, także dobytek w wilię św. Jana i dzieżę chlebną.

Wianki - Stryjeńska W wielu domach wito zawsze 9 tych wianków, każdy z innego ziółka, a mianowicie: z macierzanki, rozchodniku, nawrotka, kopytniku, rosiczki, mięty, ruty, stokroci i barwinku. Używany jest także lubczyk, kopelnik, targownik i dzwonki, w Krakowskiem bobownik i niezapominajki, w Wielkopolsce gałązki lipy i jabłecznik.

Wiankiem z rozchodniku okadzają dom przed burzą, wierząc, iż od tego rozchodzą się chmury gradowe i pioruny. W języku staropolskim było wyrażenie „wiankami nakadzić”, a gdy komu przychodziło coś bardzo łatwo i szczęśliwie, mówiono: „jakby wianki wił”. Szymonowicz w sielankach powiada: „I wieniec piękniejszy jest, kiedy przeplatany”, to znaczyło: kwiatami różnych barw, Falibogowski bowiem (za Zygmunta III) pisze: „Panienka kiedy wije, część go jasnymi, część ciemnymi kwiatkami przeplatać zwykła”.

Odwiecznym typem wianka dziewiczego u ludu w Polsce był wianek, jak dłoń maleńki, ruciany. Ruta dlatego została uprzywilejowaną, że jej listki zachowują pod śniegiem przez całą zimę piękną zieloność. Jan Kochanowski mówi o „wieńcu rucianym”. U szlachty, mieszczan, a potem i u ludu wszedł w użycie i zaczął rugować rutę rozmaryn, wreszcie mirt. Lud pod Krakowem kupuje gotowe wianki ślubne, ze świecideł papierowych i blaszek robione.


O ile wieniec z kłosów zboża był symbolem plonu, o tyle ze słomy wymłóconej byt obelżywy, jako symbol utraconego panieństwa. Wieniec grochowy, czyli z pustych uwity grochowin, oznaczał odprawę, dla zalotnika, płonność jego zamiarów. Młodzianowi, za którego wydać panny nie chciano, dawano to do zrozumienia grzecznym sposobem przez podanie na obiad czarnej polewki (na Żmudzi potrawy grochowej „szupienie”), postawienie na stół arbuza lub ukazanie wieńca z grochowin. O wieńcach znajdujemy wiadomości w dziele Ł. Gołębiowskiego „Lud polski” str. 48, 72, 91, 98, 198, 258, w dziełku tegoż „Ubiory w Polszcze” str. 17, 24, 252 – 257, 260; w dziele tegoż „Gry i zabawy” str. 102, 215, 219, 220, 265, 269, 276 i 297 oraz „Domy i dwory” str. 109, 113.

 

Ruta

Ruta, pierwej niż rozmaryn do wianków ślubnych w Polsce używana i często przez wierszopisów polskich w XVI i XVII w. wspominana, a doktor Syreński, mówiąc o rucie i w rzekomo rozlicznych skutkach, zapełnia aż 24 stronic w swym ogromnym zielniku.

Nie traci w jesieni zielonych listków i temu zapewne winna pierwotnie swoje obrzędowe znaczenie.

Dziewczęta siały ją w swych ogródkach, aby przez zimę mieć bukieciki do panieńskich włosów i wianek na wesele, a stąd wyrażenie przysłowiowe o starych pannach, że „sieją rutkę”, znaczyło że nie wychodzą za mąż. Herb, zwany Przewoski, ma 3 krzaczki ruty na tarczy i to samo w hełmie.

 

Rozmaryn

Rozmaryn. Jak ruta u ludu prostego, tak rozmaryn u szlachty i mieszczan był troskliwie przez młode panny pielęgnowany na dzień ślubu, do którego uplatano zeń koronę. O rozmarynie i rucie lud śpiewa dotąd w starych pieśniach weselnych.

* * *

fragmenty książki: Zygmunt Gloger - Encyklopedia Staropolska Ilustrowana (wydanie 1900-1903)
Ilustracje z Internetu

Encyklopedię w całości udostępnia Biblioteka Literatury Polskiej pod adresem:
http://literat.ug.edu.pl/glogers/index.htm

 


Data utworzenia: 18/06/2012 @ 01:45
Ostatnie zmiany: 24/08/2018 @ 22:49
Kategoria : Słowianie
Strona czytana 22448 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko


upaniszady-ut.jpg
Jasienica-slowianski rodowod-1961.jpg
Chiny-nowe.jpg
historia-mali-tymowski.jpeg
putek-1966-mroki-s.jpg
Leeuw-fenomonologia.png
historia-pow-sredniowiecza-zientara.jpeg
historia-kosciola-2-600-1500.jpeg
Historia bez cenzury - Hartwig.jpeg
mysli-sw-jana-chr.png
IDEA-XIX-2007.png
estreicher-zarys.jpg
zli-papieze-c.jpg
heinemann-eunuchy.png
Historia Czechoslowacji - Heck-Orzech.jpg
lengauer-religijnosc.jpg
polska_mieszka_i1.jpg
polityka-jako-wyraz-lub-nastepstwo.jpg
megalomania-narodowa-by.png
COLLECTANEA-PHILOLOGICA-XX-2017.jpg
drioton-egipt-faraonow-2.jpg
sachs_muzyka-wswieciestar.jpg
demony-r.jpeg
tajemnice-smim.jpg
przeglad-religioznawczy.png
konstytucja-laidler.jpg
prawo-wyznaniowe-2011.png
listy-prof.jpg
baschwitz-czarownice_dzieje.jpg
his-b-w.jpg
100-punk-zap.jpg
Narody dawnej.jpg
hyperborea-religia-grekow-gebura.jpg
kompendium-nauki-sk.jpg
czarn-mwxxw.jpg
bancroft-wspolczesni.png
klengel-his-sy.jpg
judyta-postac-b-granic.jpg
ogarek-czoj.jpg
edda-lelewel-1828.jpg
islam-wnuk.jpg
wewior-wstepujac-w.jpg
wiek-propagandy.jpg
leksykon-re.jpg
wilson-krwawiacy.png
his-p-k.jpg
Rodzima wiara ukrainska - Lozko.jpg
swity-koszmar-haught.jpeg
studia-theologica-varsaviensia-1977-1.jpg
rozmyslania-marek-a 1913.jpg
malinowski-zsdzikich.jpg
etyka-prot-weber.jpg
kartezjusz-roz.jpg
zarys-h-sz.jpg
rozmowy-z-diablem.jpg
zbikowski-legendy.jpg
margul-mity-z-pieciu.png
mit-azteko1.jpg
Zycie-Buddy_1927.jpg
krotka-hi-islamu.png
Historia-sztuki-eu_Meyer.png
kaligula.jpg
swieci-nie-swieci.jpg
hall-heretycy.jpg
kultura-smierci-1.jpg
mieszko-I-strzelczyk-1992.jpg
babilonskie-zaklecia.jpg
magia-i-religia.jpg
pascal-mysli.jpg
odrodzenie-2000-44.png
amsterd-abc.jpg
pilarczyk-literatura-zydowska.jpg
egipt-i-biblia-p-montet.jpeg
butterwick.jpg
psychoanaliza-i-religia.jpg
polska-X-XI.jpg
historya-pow-h-3a.gif
ency-archeo-z-s.jpg
chrystianizacja-europy-kosciol.jpg
znak-1994-2-465.jpeg
1908-o-wolnosci.png
d-bog-urojony.jpg
zapomniane-n-strzelczyk.jpg
Collectanea Theologica 83-2013-nr 4.jpg
labuda-m.jpg
his-euro.jpg
wzory-kultury-b.jpg
religierzymu.jpg
girard-koziol.jpg
bronk-podstawy-nauk-o-religii.jpg
Tako rzecze-zaratustra-1922-Nietzsche.jpeg
bugaj-hermetyzm.jpg
Malinowski-Wierzenia_pierwotne.jpg
in-god-we-trust.png
niwinski-mity-symbole.jpg
chrzescjianstwo-rusi-k.jpg
krewzkrwijezusa.jpg
prawo-koscielne-kat.jpg
bravo.jpg
klucz-niebieski-k.jpg
szrejter-mitologia.bmp
Saga-o-Nibelungach-Treumund.png
graves-mity-gr.jpg
czary-i-czarty-polskie-tuwim.jpg
mitoznawstwo-porownawcze.jpg
od-mojzesza-do-mahometa-ke.jpg
ilustrowany-slownik-terminow-lit.jpg
pliniusz-h-n.jpeg
jerzy-adamski-historia-l-f.jpg
apokryfy-nowego-testamentu.jpg
psychologia-religii-bernhard-grom.jpg
religie-sw.jpg
burszta-asteriks.png
trevel-his-a.jpg
od-abrahama-do-ch.jpg
100_filmow_Lis.jpg
eisenberg.jpg
delitsh-babilon-i.jpg
nieznane-arch-mis.jpg
przeinaczanie-jezusa-bart-ehrman.jpg
ramadan-i-kurban.png
anatomia hybrydy.jpg
de-mello.jpg
religia-a-wspolczesne-stosunki-miedzynarodowe.jpeg
niemcy500.jpg
dogon-ya-gali.jpg
milczenie-1-2012.jpg
stern-zlote-mysli.png
dynastia-piastow-ba.jpg
grabski-mieszko.jpg
watykan-zd.jpg
NAPISY--1994.jpg
mitologia-l-tur.jpg
e-jastrzebowska.jpg
pod-sztandarem-nieba-wiara-ktora-zabija-w-iext43267118.jpg
STUDIA-RELIGIOLOGICA-39_2006.jpg
nor-davies-boze-igrzysko.jpg
MACHIAVELLI-Ksiaze-1917.jpg
ewolucja-boga.jpg
polskie-n.jpg
podstaw-wiedzy-muzulmanskiej.PNG
bogowie-slowian-m.jpg
Szalenstwo w rel-swiata.jpg
monarsze-sekrety-jankowski.jpeg
mity-skandynawskie-ma.jpg
historia-irlandii.jpg
101-tore-murphy.jpg
haidit-prawy-umysl.jpg
o-duszy.jpg
Mieszko_Pierwszy_Tajemniczy.jpg
etnologia-religii-szyjewski.jpg
jero.jpg
fuld-krotka.jpg
cyw-zyd.jpg
historia-wenecji_norwich.jpeg
erman-mity-s.jpg
tocqueville.jpg
meczenstwo_w_islamie.jpg
tylak-bog.jpg
camus-eseje.jpg
kissinger_dyplomacja.jpg
hinduizm_-k.jpg
markus-chrzesc.jpg
40-piesni-r.png
saggs.jpg
Szyszko-Hinduizm-buddyzm-islam.jpg
nowe-ateny.jpg
pales.jpg
u-schylku-starozytnosci-2014-a.jpg
ap06.jpg

Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 8769176 odwiedzający

 74 odwiedzających online