Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Religie a obyczaje - Zapusty

Zapusty

Zapust, zapusty, ostatki, mięsopusty (czyli pożegnanie - opuszczenie mięsa) to tradycyjne staropolskie nazwy karnawału. W wielu krajach Europy, a już zwłaszcza we Włoszech, które są kolebką zabaw karnawałowych, nazywano tak czas liczony od Nowego Roku aż do wtorku poprzedzającego środę popielcową. Czas ten upływał na ucztach, zabawach i maskaradach.

Karnawał - Wenecja Nazwa pochodzi od łacińsko-włoskiego carnavale. Człony tego słowa caro - mięso i vale - bywaj zdrów oznaczają razem pożegnanie mięsa, a dokładniej wszelkich uczt i zabaw, w związku z nadchodzącym Wielkim Postem. Słowo „karnawał" nawiązuje także do łacińskiego carrus navalis. W starożytnym Rzymie nazywano tak łódź na kołach - ukwiecony rydwan boga Dionizosa, pojawiający się na rzymskich ulicach podczas hucznych obchodów powitania wiosny. Europejskie zabawy karnawałowe mają bowiem swe początki w starożytnych obrzędach zimowych i wczesnowiosennych odprawianych ku czci bogów urodzaju, szczęścia, dobrobytu, słońca życia i światła; przede wszystkim ku czci Saturna - patrona złotego wieku, dobrobytu, sprawiedliwości oraz wspomnianego wcześniej Dionizosa (w Grecji zwanego Bacchusem) boga życia i słońca, patrona wschodzących roślin i kwiatów, a zwłaszcza krzewów winnych i wina.

Już w wiekach średnich w całej niemal Europie obchodzono karnawał z wielkim przepychem. W X wieku z zabaw karnawałowych słynęła Wenecja. W XVIII wieku wsławił się nimi Rzym. Świętowano hucznie karnawał w Hiszpanii, Portugalii, we Francji, w Niemczech, na Rusi i na Bałkanach.

Pierwsze wzmianki o karnawale, mięsopuście polskim, pochodzą z XVII wieku. Wielkie uczty karnawałowe i bale maskowe zwane „redutami" odbywały się na dworach królewskich, w wielkopańskich rezydencjach, na szlacheckich dworach. Do ulubionych polskich rozrywek karnawałowych należały szlacheckie kuligi - sanna od dworu do dworu, przy dźwiękach muzyki i dzwonieniu janczarów. W każdym kolejnym dworze uczestników kuligu czekał suty poczęstunek; w każdym odbywały się tańce. A kiedy już wszyscy rozgrzali się, najedli i wytańczyli, na znak dany przez wodzireja kulig ruszał w drogę do następnego dworu.

Skromniejsze bale i zabawy urządzali w miastach dla swej młodzieży kupcy i rzemieślnicy.

Wesoły, huczny i gwarny był także karnawał chłopski - ludowe zapusty. W karczmach wiejskich do późnej nocy grała muzyka, a ludzie gromadzili się na tańce. We wszystkich domach, stosownie do posiadanych zasobów, wesoło ucztowano.

pączki Tradycją stał się zwyczaj obfitego jedzenia, zwłaszcza w ostatni czwartek karnawału zwany tłustym lub combrowym. W tym dniu zjadano wiele obficie kraszonego jadła: tłustej kaszy ze skwarkami, kapusty z mięsem i słoniną, boczku oraz kiełbasy, a także słodkich racuchów, blinów, jak również przysmaków delikatniejszych - pączków i chrustu.

Chrust i pączki, po dzień dzisiejszy ulubione przysmaki karnawałowe, znane były w miastach już w XVII wieku. W tym czasie słynęły z nich cukiernie warszawskie, których wyroby trafiały - podobno - nawet na królewskie stoły.

Także i w naszych czasach pączki są typowym, polskim specjałem karnawałowym. Dotychczas zajadamy się nimi w tłusty czwartek. Zgodnie z tradycją, w tłusty czwartek nie może ich zabraknąć na żadnym stole.

Tłusty czwartek nazywany bywa także czwartkiem combrowym. W przeszłości był to dzień spotkań i zabaw kobiecych zwanych combrem lub babskim combrem, urządzanych przede wszystkim przez krakowskie przekupki. Nazwa pochodzić ma rzekomo od nazwiska wójta krakowskiego Combra, który sprawował swój urząd w XVIII wieku, słynął z surowości i twardego serca, a swoją złą sławę miał zwłaszcza wśród kramarek krakowskich. Kiedy więc umarł (podobno w tłusty czwartek), kobiety urządziły sobie wielką zabawę i powtarzały ją później każdego roku. Wybierały spośród siebie marszałkową, częstowały się dobrym jedzeniem i mocnymi trunkami, tańczyły na Rynku Krakowskim, zaczepiały przechodzących mężczyzn i to nawet najznakomitszych mieszczan. Zabierały im okrycia, kapelusze, stroiły w słomiane powrozy, zmuszały do tańca i podskoków, a nawet wprzęgały do ciężkiego kloca i kazały ciągnąć go na oczach zebranej gawiedzi, tak długo, póki nie dostały okupu: pieniędzy na wódkę i zakąskę.

Tłusty czwartek był jednak tylko początkiem i wstępem do zabaw oraz szaleństw, które miały się odbywać w ostatki - trzy ostatnie dni karnawału, zwane także dniami kusymi, a więc diabelskimi lub zapustami - tak, jak cały karnawał.

Dziady Żywieckie Przez wszystkie te dni goszczono się, tańczono ucztowano. Po ulicach wsi i miasteczek chodzili w tanecznych korowodach różni przebierańcy. Były wśród nich postacie zwierzęce: koza, konik, niedźwiedź, bocian, żuraw, byli Cyganie, Cyganki, dziady, dziadówki, aptekarze, policjanci, żołnierze, czarne, skaczące diabły i wiele innych postaci.

W Sandomierskiem i Lubelskiem ciągnięto po uliczkach i wiejskich drogach sanki lub wózek z siedzącym w nich bachusem - kukłą słomianą lub chłopcem w przebraniu ze słomy z dzbankiem w dłoni na datki.

W Krakowskiem można było spotkać Księcia Zapusta w wysokiej czapie z dzwoneczkiem i towarzyszącą mu świtę: profesora z oślą głową, dziada, różne dziwacznie poprzebierane postacie. Wchodząc do domu, Zapust recytował z powagą taki oto niedorzeczny wierszyk:

Ja jestem Zapust, mantuański książę,

przychodzę z dalekiego kraju,

gdzie psi ogonami szczekają,

ludzie gadają łokciami,

a jedzą uszami.

Słońce o zachodzie wschodzi,

a o wschodzie zachodzi,

a kurcze kokoszę rodzi,

każdy na opak gada,

a deszcz z ziemi do nieba pada.


Następnie przedstawiał swą świtę, pozdrawiał domowników i czekał aż pani domu włoży do dziadowskiego kosza trochę pieniędzy, kołacz, jajka lub kawałek słoniny.

Również na Kurpiach odwiedzał domy Zapust, ale w tym regionie jeździł (a raczej udawał, że jeździ) na koniku, z drewnianą głową i tułowiem wykonanym ze starej skrzynki bez dna lub z kosza zaopatrzonego w parciane pasy, które jeździec wieszał sobie na ramionach.

Zapusty
Zapusty w Podmoklach Wielkich - 1950

Pojawienie się Zapusta i innych przebranych postaci na ulicach wsi i miasteczek było hasłem do rozpoczęcia najbardziej szalonych zabaw i psot ostatkowych. Było jednak również zapowiedzią bliskiego już końca karnawału.

W wielu regionach Polski z kończącym się karnawałem wiązały się obrzędy niszczenia różnych postaci symbolizujących czas zapustny.

Na Ziemi Krakowskiej w ostatki ścinano Mięsopusta - kukłę słomianą, którą wcześniej włóczono po ulicach.

Na Kujawach natomiast bawiono się w „zabijanie grajka". Z wybiciem północy, z karczmy, w której odbywały się karnawałowe zabawy, wyprowadzano muzykanta i na taczkach wywożono go poza granice wsi, tam udawano egzekucję, uderzając lekko grajka woreczkiem wypełnionym popiołem lub piaskiem. Wszystko to miało oznaczać koniec zapustnego muzykowania i tańców.

Ostatnim akordem tych zabaw były powszechne w Polsce jeszcze w XIX wieku tańce obrzędowe kobiet „na wysoki len i konopie". We wtorek zapustny zbierały się w karczmach zamężne, stateczne gospodynie i przed wybiciem północy tańczyły, a właściwie wysoko i rytmicznie podskakiwały, wołając:

Na len na konopie,

żeby się rodziły.

żeby nasze dzieci nago nie chodziły.



Zachęceni ich przykładem mężczyźni, obecni w karczmie, tańczyli, podskakiwali, rzucali w górę czapki w intencji swoich upraw i wykrzykiwali:

na żyto, na ziemniaki, na owies.


Wszystkie zabawy zapustne kończyły się o północy. Z wybiciem zegara do karczmy lub izby, w której odbywały się tańce, wbiegał chłopiec z rybim szkieletem albo śledziem wyciętym z papieru, zawieszonym na wysokiej żerdzi. Obwieszczał w ten sposób, że rozpoczyna się Wielki Post, że muszą zakończyć się tańce, że trzeba schować do skrzyń instrumenty muzyczne, a obfite jedzenie zastąpi żur z żytniej mąki, ziemniaki i śledzie.

Rozpoczynał się czas ciszy, skupienia, czas przygotowań do Wielkanocy.

Data utworzenia: 20/12/2009 @ 16:16
Ostatnie zmiany: 17/04/2017 @ 10:35
Kategoria : Religie a obyczaje
Strona czytana 24022 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko


hall-heretycy.jpg
anatomia hybrydy.jpg
graves-mity-gr.jpg
etyka-prot-weber.jpg
butterwick.jpg
camus-eseje.jpg
klucz-niebieski-k.jpg
rozmowy-z-diablem.jpg
religie-sw.jpg
e-jastrzebowska.jpg
apokryfy-nowego-testamentu.jpg
krewzkrwijezusa.jpg
polityka-jako-wyraz-lub-nastepstwo.jpg
Szyszko-Hinduizm-buddyzm-islam.jpg
in-god-we-trust.png
mysli-sw-jana-chr.png
historia-wenecji_norwich.jpeg
ency-archeo-z-s.jpg
sachs_muzyka-wswieciestar.jpg
leksykon-re.jpg
tocqueville.jpg
ogarek-czoj.jpg
zarys-h-sz.jpg
labuda-m.jpg
ewolucja-boga.jpg
zapomniane-n-strzelczyk.jpg
kartezjusz-roz.jpg
psychologia-religii-bernhard-grom.jpg
100-punk-zap.jpg
upaniszady-ut.jpg
pilarczyk-literatura-zydowska.jpg
his-p-k.jpg
wewior-wstepujac-w.jpg
mit-azteko1.jpg
studia-theologica-varsaviensia-1977-1.jpg
Historia bez cenzury - Hartwig.jpeg
kultura-smierci-1.jpg
krotka-hi-islamu.png
swieci-nie-swieci.jpg
margul-mity-z-pieciu.png
pascal-mysli.jpg
bancroft-wspolczesni.png
egipt-i-biblia-p-montet.jpeg
polskie-n.jpg
edda-lelewel-1828.jpg
Leeuw-fenomonologia.png
Mieszko_Pierwszy_Tajemniczy.jpg
polska_mieszka_i1.jpg
bravo.jpg
Historia-sztuki-eu_Meyer.png
niwinski-mity-symbole.jpg
grabski-mieszko.jpg
meczenstwo_w_islamie.jpg
saggs.jpg
heinemann-eunuchy.png
d-bog-urojony.jpg
fuld-krotka.jpg
erman-mity-s.jpg
100_filmow_Lis.jpg
wilson-krwawiacy.png
1908-o-wolnosci.png
od-mojzesza-do-mahometa-ke.jpg
niemcy500.jpg
malinowski-zsdzikich.jpg
religia-a-wspolczesne-stosunki-miedzynarodowe.jpeg
judyta-postac-b-granic.jpg
wzory-kultury-b.jpg
chrzescjianstwo-rusi-k.jpg
MACHIAVELLI-Ksiaze-1917.jpg
mieszko-I-strzelczyk-1992.jpg
haidit-prawy-umysl.jpg
Szalenstwo w rel-swiata.jpg
demony-r.jpeg
psychoanaliza-i-religia.jpg
dogon-ya-gali.jpg
ap06.jpg
NAPISY--1994.jpg
czary-i-czarty-polskie-tuwim.jpg
tylak-bog.jpg
STUDIA-RELIGIOLOGICA-39_2006.jpg
amsterd-abc.jpg
Tako rzecze-zaratustra-1922-Nietzsche.jpeg
delitsh-babilon-i.jpg
hinduizm_-k.jpg
szrejter-mitologia.bmp
pliniusz-h-n.jpeg
drioton-egipt-faraonow-2.jpg
burszta-asteriks.png
101-tore-murphy.jpg
Jasienica-slowianski rodowod-1961.jpg
mity-skandynawskie-ma.jpg
wiek-propagandy.jpg
historia-pow-sredniowiecza-zientara.jpeg
IDEA-XIX-2007.png
his-b-w.jpg
his-euro.jpg
nowe-ateny.jpg
markus-chrzesc.jpg
megalomania-narodowa-by.png
de-mello.jpg
jero.jpg
historia-mali-tymowski.jpeg
Rodzima wiara ukrainska - Lozko.jpg
znak-1994-2-465.jpeg
hyperborea-religia-grekow-gebura.jpg
stern-zlote-mysli.png
kissinger_dyplomacja.jpg
nor-davies-boze-igrzysko.jpg
lengauer-religijnosc.jpg
kompendium-nauki-sk.jpg
mitoznawstwo-porownawcze.jpg
polska-X-XI.jpg
putek-1966-mroki-s.jpg
klengel-his-sy.jpg
jerzy-adamski-historia-l-f.jpg
estreicher-zarys.jpg
pales.jpg
od-abrahama-do-ch.jpg
Zycie-Buddy_1927.jpg
prawo-wyznaniowe-2011.png
Collectanea Theologica 83-2013-nr 4.jpg
babilonskie-zaklecia.jpg
cyw-zyd.jpg
konstytucja-laidler.jpg
tajemnice-smim.jpg
prawo-koscielne-kat.jpg
40-piesni-r.png
mitologia-l-tur.jpg
magia-i-religia.jpg
u-schylku-starozytnosci-2014-a.jpg
ramadan-i-kurban.png
Saga-o-Nibelungach-Treumund.png
Malinowski-Wierzenia_pierwotne.jpg
Historia Czechoslowacji - Heck-Orzech.jpg
milczenie-1-2012.jpg
trevel-his-a.jpg
zli-papieze-c.jpg
czarn-mwxxw.jpg
bugaj-hermetyzm.jpg
przeinaczanie-jezusa-bart-ehrman.jpg
religierzymu.jpg
bronk-podstawy-nauk-o-religii.jpg
przeglad-religioznawczy.png
historia-kosciola-2-600-1500.jpeg
ilustrowany-slownik-terminow-lit.jpg
historya-pow-h-3a.gif
nieznane-arch-mis.jpg
baschwitz-czarownice_dzieje.jpg
o-duszy.jpg
monarsze-sekrety-jankowski.jpeg
kaligula.jpg
zbikowski-legendy.jpg
rozmyslania-marek-a 1913.jpg
eisenberg.jpg
COLLECTANEA-PHILOLOGICA-XX-2017.jpg
odrodzenie-2000-44.png
dynastia-piastow-ba.jpg
Narody dawnej.jpg
watykan-zd.jpg
listy-prof.jpg
chrystianizacja-europy-kosciol.jpg
girard-koziol.jpg
islam-wnuk.jpg
podstaw-wiedzy-muzulmanskiej.PNG
historia-irlandii.jpg
swity-koszmar-haught.jpeg
pod-sztandarem-nieba-wiara-ktora-zabija-w-iext43267118.jpg
etnologia-religii-szyjewski.jpg
bogowie-slowian-m.jpg
Chiny-nowe.jpg

Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 8769248 odwiedzający

 145 odwiedzających online