Szlak turystyczny "Początki chrześcijaństwa w Polsce" powstanie w woj. świętokrzyskim
40 mln zł ma kosztować realizacja projektu odnowy najcenniejszych zabytków sakralnych regionu oraz utworzenia szlaku "Początki chrześcijaństwa na ziemiach polskich" - informuje rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach Iwona Sinkiewicz.
Projekt, którego realizacją zajmie się świętokrzyskie Stowarzyszenia "Ars Sacra" i gminy Bieliny, zostanie sfinansowany w 85 proc. przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Pierwszy etap przedsięwzięcia obejmie renowację 36 kościołów na szlaku architektury drewnianej i średniowiecznej. W drugim - przewidziano utworzenie Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich oraz odrestaurowanie zabytków Świętego Krzyża.
W zależności od stanu obiektów planuje się m.in. generalne remonty wnętrz i elewacji, wymianę lub konserwację okien, konserwację i ocieplenie stropów, osuszenie i odgrzybienie ścian, wykonanie odwodnienia terenu i izolacji murów, konserwację bądź naprawę dachów, restaurację polichromii, malowideł, figur i ołtarzy, wymianę instalacji elektrycznych oraz montaż urządzeń antywłamaniowych i czujników dymu.
Na liście obiektów zakwalifikowanych do odnowienia są m.in. zabytki architektury sakralnej w prastarej Wiślicy, Bodzentynie, Chęcinach, Szydłowie, Skalbmierzu, Kossowie, Mnichowie, Tarczku i Radkowicach - powiedziała Sinkiewicz.
Święty Krzyż - najbardziej rozpoznawalna w regionie "marka" turystyczna - ma odzyskać blask dzięki odnowieniu dawnego opactwa, a także za sprawą kompleksowych rozwiązań infrastruktury, służących turystyce pielgrzymkowej, weekendowej i edukacyjnej w obrębie klasztoru - Sanktuarium relikwii drzewa krzyża świętego, a także Świętokrzyskiego Parku Narodowego i pobliskich Bielin.
Święty Krzyż odwiedza rokrocznie około 200 tys. turystów. Na górze obok klasztoru ojców oblatów - kustoszy Sanktuarium, znajduje się też muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Po wzniesieniu poza terenem opactwa nowoczesnego pawilonu dla muzeum, zakonnicy odzyskają część starej zabudowy, a przyrodnicy zyskają lepsze warunki do działalności wystawienniczej i pracy naukowej.
Według benedyktyńskiej tradycji, pierwsi mnisi pojawili się na Łysej Górze już w początkach XI stulecia. Świętokrzyskie Milenium 2006 r. nawiązywało do tych właśnie wydarzeń. Dokładna data powstania klasztoru na Łysej Górze nie jest znana. Naukowcy są zdania, że stało się to w latach 30. XII wieku.
Stowarzyszenie "Ars Sacra" zostało powołane specjalnie dla ochrony i promocji sztuki sakralnej woj. świętokrzyskiego.
PAP - Nauka w Polsce - 2007