Mieszkańcy Warszawy wierzą, ale nie znają swojego proboszcza
Religijność warszawiaków plasuje się na szarym końcu w kraju. Młodzi najczęściej nie potrafią nawet powiedzieć, kto jest ich proboszczem, biskupem czy prymasem - wynika z opublikowanych w 2006 roku badań.
Ks. Witold Zdaniewicz z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego nie chce mówić, że Warszawa jest gorsza czy lepsza. Mówi o wskaźnikach religijności, a te są najniższe właśnie w Warszawie oraz w Łodzi, Szczecinie i Włocławku. Tradycyjnie najwyższe wychodzą w Tarnowie, Łomży, Sandomierzu i Lublinie.
Instytut w 2006 roki wydał książkę "Religia - Kościół - społeczeństwo" z wynikami badań socjologicznych przeprowadzonych w 12 diecezjach kraju. Wśród nich znalazła się diecezja warszawska obejmująca parafie po lewej stronie Wisły.
Z badań wynika, że za wierzących rzymskich katolików uważa się 87% lewobrzeżnych parafian, a 40% przyznaje się do wiary głębokiej. Dla porównania: w Tarnowie 98% deklaruje się jako osoby wierzące, a 82% - głęboko wierzące.
Najrzadziej w kraju warszawiacy biorą też udział w praktykach religijnych. Do kościoła co niedzielę chodzi 25% parafian (w Tarnowie - 70%), do spowiedzi częściej niż raz w roku - 54%, modlitwę codziennie odmawia 46%, a intencje mszalne zamawia tylko 23% warszawiaków.
Blisko dwie trzecie mieszkańców Warszawy nie zna swojego proboszcza, ponad połowa - biskupa swej diecezji. A przy tym 91% deklaruje wiarę w Boga.
Połowa badanych przyznaje, iż uczestniczy w każdej lub prawie każdej niedzielnej mszy św. Według badaczy z Instytutu Statystki Kościoła Katolickego (ISKK), deklarowane praktyki niedzielne są zawyżone o ok. 20% w porównaniu z rzeczywistymi.
"Chodziło o uzyskanie obrazu religijności największego miasta w Polsce i modelu religijności wielkomiejskiej" - powiedział ks. dr Sławomir Zaręba z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Instytutu Statystycznego Kościoła Katolickiego, który zaprezentował badanie.
Wiarę w zmartwychwstanie zadeklarowało 85,8% badanych, w Trójcę Świętą - 79,5%, a w piekło - 64,5%. W każdej niedzielnej mszy św. lub częściej uczestniczy - według deklaracji - 27,9% warszawiaków, a ponad jedna piąta - 22% - w prawie każdą niedzielę. Raz lub dwa razy w miesiącu chodzi do kościoła 16,8% respondentów, tylko w święta jak Boże Narodzenie i Wielkanoc 16,4%, a 8,1% wyłącznie przy takich okazjach jak śluby i pogrzeby. 7,2% deklaruje, że nie chodzi na msze.
Akceptacja dla przykazań dekalogu wynosi od 61 do 95% średnio akceptuje je cztery piąte badanych. Moralną naukę Kościoła w odniesieniu do zakazu seksu bez ograniczeń akceptuje 43% ankietowanych. Życia w wolnym związku nie akceptuje 27%, a jedna piąta (21%) uważa za niedopuszczalne współżycie płciowe przed ślubem. Zdradę małżeńską potępia 80%, aborcję - 56%, eutanazję - 54%, a rozwód - 53%, 17% nie akceptuje stosowania środków antykoncepcyjnych.
Prawie dwie trzecie - 65% - nie zna swojego proboszcza, a ponad połowa - 53% - nie wie, jak się nazywa biskup ich diecezji.
Badanie przeprowadzono w 2006 roku na losowej próbie dorosłych mieszkańców Warszawy. Ankieterzy uzyskali 724 wywiady.
PAP - Nauka w Polsce - 2007