Kemantowie - Zaginione Plemiona IzraelaNa zielonych wzgórzach Etiopii żyje niewielkie plemię Kwemantów, któremu rabini odmówili przywileju uznania ich za pełnoprawnych Żydów. Kwemantowie paktykują religię, która już na pierwszy rzut oka budzi najgłębsze zdumienie religioznawców. Jest to bowiem judaizm, lub protojudaizm, w formie jeszcze bardziej pierwotnej niż religia Felaszów. Kwemantowie wierzą, że założyciel ich religii, Anajer - przybył do Etiopii z Kraju Kanaan. Tak jak biblijny Abracham opuścił Izrael z powodu siedmiu lat nieurodzaju. Praojciec tego ludu podróżował razem z pierwszymi Felaszami.
Kwemantowie wierzą w jednego Boga o imieniu Jedar. Jest on, podobnie jak u Żydów, wszechobecny. Jednak ofiary składają nie na szczytach wzgórz czy w świątyniach, ale w świętych gajach, degegna. Najczęściej pośrodku gaju znajduje się jedno najważniejsze drzewo. W nim zamieszkuje anioł opiekujący się tym miejscem. Do niego zanoszone są modlitwy i jemu składane ofiary - przeważnie żywność. Czasem zarzynają niewielkie zwierzęta. Do gałęzi przywiązują kolorowe paski tkaniny.
W Starym Testamencie napotykamy, slady waśni religijnych. Dotyczyły wycinania świętych gajów w Kanaanie. Gdzieś u źródeł najbardziej archaicznych form judaizmu praktykowano składanie ofiar u stóp świętych drzew. Potem z tej tradycji zrezygnowano. Kwemantowie opuścili Izrael zanim judaizm przybrał swą ostateczną formę. Składanie ofiar drzewom uważanym za święte może być także odbiciem jeszcze innych, równie archaicznych wierzeń. Samotne drzewo stojące pośrodku gaju to drzewo życia, drzewo wiadomości dobrego i złego...Drzewo z którego biblijna Ewa zerwała zakazany owoc. Kwemantowie wciąż otaczają drzewo życia żywym kultem. W innych religiach ten symbol jest już tylko wspomnieniem. Tak jak Felaszowie, Kwemanowie znają Pięcioksiąg Mojżesza - w tej samej redakcji, i podobnie jak oni nie uznają późniejszych ksiąg.
Kwemantów nigdy nie uznano za pełnoprawnych Żydów. Głód złamał kręgosłup plemienia. Wielu z nich zmarło w czasie klęski. Dziś liczbę praktykujących dawny kult określa się na kilkuset.
Oto fragment artykułu, który mnie zainteresował i może się przyda...
Temat w opracowaniuBywalec Pokoju Religie czat.onet.pl