Zabytki dziedzictwa kultury żydowskiej na Szlaku Chasydzkim
Kraśnik, Leżajsk, Ustrzyki Dolne, Włodawa i Zamość - to niektóre z miejscowości leżących na Szlaku Chasydzkim, trasie turystycznej łączącej miejsca posiadające zabytki dziedzictwa kultury żydowskiej. Projekt Szlaku koordynuje Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego (FODZ).
"Celem realizacji projektu jest podniesienie atrakcyjności turystycznej i kulturowej Podkarpacia i Lubelszczyzny, przez które przebiega Szlak Chasydzki. Pragniemy także, by mieszkańcy miejscowości, w których znajdują się zabytki kultury żydowskiej, spojrzeli na nie innym okiem, jako na coś cennego także w wymiarze praktycznym, co może do nich przyciągnąć turystów" - powiedziała koordynator projektu z ramienia FODZ, Weronika Litwin.
Wstępny projekt Szlak Chasydzkiego powstał w 2005 roku. Obecnie obejmuje on 17 miejscowości: Baligród, Chełm, Cieszanów, Dębicę, Dynów, Jarosław, Kraśnik, Lesko, Leżajsk, Przemyśl, Ropczyce, Rymanów, Sanok, Ustrzyki Dolne, Wielkie Oczy, Włodawę oraz Zamość. Projekt jest finansowany ze środków programu unijnego PHARE 2003 Interreg IIIA.
Na Szlaku leżą miejscowości znane, jak Zamość wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO czy Leżajsk, miejsce spoczynku znanego przywódcy ruchu chasydzkiego, Elimelecha Weisbluma oraz rzadziej odwiedzane jak Rymanów z synagogą późnobarokową czy Kraśnik z unikalnym zespołem dwóch synagog.
Realizacja projektu zakłada jednocześnie wsparcie instytucjonalne jednostek samorządu terytorialnego i organizacji samorządowych oraz wsparcie rozwoju lokalnej przedsiębiorczości. Jak podkreślają koordynatorzy projektu, Szlak Chasydzki ma objąć także inne miejscowości z terenu Polski, jak również położone poza jej granicami, na obszarze Czech, Rumunii, Słowacji, Ukrainy oraz Węgier.
Więcej informacji o Szlaku Chasydzkim można znaleźć na stronie www.fodz.pl w dziale projekty lub na www.polin.org.pl. AKN
PAP - Nauka w Polsce - 22-06-2007