Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

NOWE RELIGIE - Wprowadzenie - 6-Ogolnoswiatowe podejscie do sekt

4. Ogólnoświatowe podejście do problemu sekt


W Polsce zarejestrowane są 152 kościoły i związki wyznaniowe. Niektóre publikacje katolickie twierdzą, że ich liczbę należałoby podwoić, gdyż wiele ruchów religijnych rejestruje się jako fundacje lub stowarzyszenia, a część działa bez rejestracji. Dla legalizacji nowych grup kultowych przełomowe znaczenie miało przywrócenie demokracji i swobód obywatelskich (w tym religijnych) w latach 1989-90. Obecnie co roku rejestruje się kilkanaście nowych wyznań.


Wraz z wolnością pojawiły się w Polsce problemy, które nurtują też kraje zachodnie. W 1996 r. Parlament Europejski wydał rezolucję "W sprawię ruchów kultowych w Europie". Czytamy w niej: "Dostrzegając międzynarodowy charakter pewnych ruchów kultowych (...), jak też fakt, że ruchy te angażują się w działalność niedozwoloną lub wręcz przestępczą (...), a do takich zalicza się: znęcanie się, wykorzystywanie seksualne, bezprawne zatrzymanie, niewolnictwo, zachęcanie do działań agresywnych, propagowanie idei rasistowskiej, oszustwa podatkowe, nielegalny obrót pieniędzmi, przemyt broni i narkotyków, pogwałcenie prawa do pracy, nielegalne praktyki medyczne itd. (...)- wzywa sie kraje członkowskie do zagwarantowania skutecznej działalności władzy sądowniczej, policji, współpracy międzynarodowych organów ścigania, do zaniechania wydawania automatycznych zezwoleń i przyznawania statusu religijnego zwłaszcza w tych przypadkach, gdzie rzekoma działalność religijna jest osłoną procederu przestępczego".

Była to już druga rezolucja w tej sprawie, poprzednią Parlament Europejski uchwalił w 1984 r. Czytając te dokumenty, trzeba zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze, w rezolucji z 1984 r. wymienia się tylko jedną grupę niebezpieczną: Kościół Zjednoczeniowy Moona (choć tzw. Raport Cottrella, na którego podstawie zredagowano ową rezolucję, wymieniał jeszcze trzy inne kulty). Natomiast w rezolucji z 1996 r. nie wymienia się już z nazwy żadnej sekty. Powodem była zapewne niemożność sformułowania konkretnych zarzutów wobec któregokolwiek z Kościołów.

Po drugie, oba dokumenty konsekwentnie sprzeciwiały się tworzeniu specjalnych ustaw antysektowych, gdyż nieuchronnie prowadziłoby to do ferowania ocen wobec wierzeń religijnych, a zatem- do ograniczania wolności sumienia i wyznania.

Dyskusja o nowych ruchach religijnych nie mogła ominąć Kościoła katolickiego. Choć Stolica Apostolska sceptycznie ocenia szanse dialogu doktrynalnego z różnymi nurtami New Age czy grupami odwołującymi się do tradycji Dalekiego Wschodu, daleka jest jednak od traktowania tych nurtów jako patologii. W 1986 r. w Watykanie wydano dokument "Sekty albo nowe ruchy religijne. Wyzwanie duszpasterskie". Zwraca się w nim uwagę, że słowa "sekta" czy "kult" mają zabarwienie pejoratywne i proponuje się bardziej neutralny termin "nowe ruchy (grupy) religijne". Przypomina się też o prawie każdej grupy religijnej do głoszenia swych przekonań i życia zgodnie z sumieniem: "Nasza postawa wobec wyznawców innych wiar powinna być nacechowana otwartością i zrozumieniem, a nie potępieniem".

Nie sposób nie dostrzec, że w dokumencie Watykanu dominuje otwarte, ekumeniczne podejście do problemu nowych ruchów religijnych. Zwraca się wprawdzie uwagę, że wiele z tych ruchów zawdzięcza sukces nie tyle doktrynie, ile psychologicznym technikom pozyskiwania wiernych. Z drugiej jednak strony stwierdzono "Sekty wychodzą naprzeciw ludziom, zwracają się do nich z serdecznością, indywidualnie i dyskretnie. Wyciągają jednostkę z anonimowości, głosząc potrzebę wspólnego i spontanicznego działania, odpowiedzialności i zaangażowania. (...) Pomagają reinterpretować osobiste doświadczenia, uwierzyć w siebie i stawić czoło najistotniejszym problemom.

Jednakże nie takie podejście dominuje dziś w Kościele. W ostatnich latach w Polsce opublikowano setki artykułów i dziesiątki książek poświęconych nowym kultom. Zdecydowana ich większość została wydana przez katolickie oficyny diecezjalne i zakonne.

Opisy, jakie znaleźć można w tych książkach przypominają najbardziej ponure filmy grozy. „Sekty są wszechobecne, podstepne i bezwzględne. Zdobywają nowych członków, stosując wyrafinowane techniki prania mózgu, narkotyki, magię i hipnozę. Prawdziwą naturę ujawniają dopiero, gdy już uzależnią psychicznie swych adeptów. Wówczas więżą ich, poddają głodowej diecie, zakazują nauki i kontaktów z rodzinami, groźbami i przemocą zmuszają do żebractwa czy prostytucji lub każą pracować w obozach przypominających sowieckie łagry. Aż w końcu wypluwają ludzkie wraki, pozbawione woli i majątku, albo wymuszają zbiorowe samobójstwa, niczym oszalały pastor Jim Jones na blisko tysiącu członków Świątyni Ludu w Gujanie.”

Międzyresortowa Misja do Walki z Sektami (MILS) opublikowała 60-stronicowy raport, w którym definiuje sektę jako "stowarzyszenie o strukturze totalitarnej, deklarujące cele religijne lub nie, którego postępowanie gwałci prawa człowieka i równowagę społeczną".

Autorzy raportu wyliczają kilka rodzajów sekt, spośród których za najniebezpieczniejsze uważają "sekty absolutnie, odrzucające normy demokracji i propagujące antykulturę opartą na prymacie elity uformowanej w celu zdominowania reszt ludzkości, a w niektórych przypadkach na otwartym propagowaniu rasizmu". "Niezbyt liczne sekty absolutnie mają cechy wielonarodowościowych organizacji, posiadają sanktuaria w krajach pozbawionych odpowiednich ustaw, tajne sieci informacyjne i prywatne służby bezpieczeństwa wyposażone w nowoczesne środki łączności" - podkreśla raport. "W dziedzinie finansowej opierają się one na sieciach bankowych w rajach podatkowych, w Europie, na Karaibach lub Azji. Ustawicznie starają się, czasem z powodzeniem, infiltrować instytucje demokratyczne i organizacje międzynarodowe, oficjalne lub pozarządowe". Misja zauważa, że tego typu organizacje stawiają się poza granicami demokracji i powinny być surowo napiętnowane, a te, które podlegają prawu, dotknięte sankcjami przewidzianymi przez prawo.

Raport także poświęca kilka zdań na temat sytuacji w dawnych krajach komunistycznych, gdzie sekty "pośpiesznie" skorzystały z nowo uzyskanych swobód demokratycznych. Po dziesięciu latach demokracji "opór obywateli i instytucji zagrożonych przez sekty zaczyna się organizować" - spostrzeżono w dokumencie. Osobny rozdział został poświęcony groźbie infiltracji przedsiębiorstw przez sekty, korzystające zwłaszcza z usług zamawianych na zewnątrz, jak np. obsługa komputerowa. Sekty są także szczególnie zaangażowane i aktywne w dziedzinie psychoterapii i szkolenia zawodowego, gdzie istniejące prawo nie sprostowuje realiom i jest niewystarczające - oceniają autorzy.

Opracowała: Joanna Czerwonka

jaskulmk

Data utworzenia: 12/08/2007 @ 13:30
Ostatnie zmiany: 06/12/2007 @ 01:18
Kategoria : NOWE RELIGIE - Wprowadzenie
Strona czytana 15610 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko


101-tore-murphy.jpg
pilarczyk-literatura-zydowska.jpg
amsterd-abc.jpg
1908-o-wolnosci.png
czarn-mwxxw.jpg
Tako rzecze-zaratustra-1922-Nietzsche.jpeg
religierzymu.jpg
trevel-his-a.jpg
jero.jpg
upaniszady-ut.jpg
100_filmow_Lis.jpg
chrystianizacja-europy-kosciol.jpg
ap06.jpg
psychologia-religii-bernhard-grom.jpg
monarsze-sekrety-jankowski.jpeg
historya-pow-h-3a.gif
podstaw-wiedzy-muzulmanskiej.PNG
Szyszko-Hinduizm-buddyzm-islam.jpg
jerzy-adamski-historia-l-f.jpg
de-mello.jpg
bravo.jpg
100-punk-zap.jpg
bugaj-hermetyzm.jpg
drioton-egipt-faraonow-2.jpg
chrzescjianstwo-rusi-k.jpg
mieszko-I-strzelczyk-1992.jpg
magia-i-religia.jpg
e-jastrzebowska.jpg
megalomania-narodowa-by.png
milczenie-1-2012.jpg
polska_mieszka_i1.jpg
nieznane-arch-mis.jpg
krewzkrwijezusa.jpg
eisenberg.jpg
bancroft-wspolczesni.png
estreicher-zarys.jpg
babilonskie-zaklecia.jpg
stern-zlote-mysli.png
Historia-sztuki-eu_Meyer.png
etyka-prot-weber.jpg
zarys-h-sz.jpg
ilustrowany-slownik-terminow-lit.jpg
meczenstwo_w_islamie.jpg
camus-eseje.jpg
historia-mali-tymowski.jpeg
Malinowski-Wierzenia_pierwotne.jpg
odrodzenie-2000-44.png
klengel-his-sy.jpg
listy-prof.jpg
znak-1994-2-465.jpeg
przeglad-religioznawczy.png
historia-kosciola-2-600-1500.jpeg
pliniusz-h-n.jpeg
klucz-niebieski-k.jpg
dogon-ya-gali.jpg
psychoanaliza-i-religia.jpg
kompendium-nauki-sk.jpg
pascal-mysli.jpg
ogarek-czoj.jpg
wilson-krwawiacy.png
wewior-wstepujac-w.jpg
40-piesni-r.png
zapomniane-n-strzelczyk.jpg
STUDIA-RELIGIOLOGICA-39_2006.jpg
demony-r.jpeg
krotka-hi-islamu.png
nor-davies-boze-igrzysko.jpg
Saga-o-Nibelungach-Treumund.png
delitsh-babilon-i.jpg
konstytucja-laidler.jpg
leksykon-re.jpg
polityka-jako-wyraz-lub-nastepstwo.jpg
his-p-k.jpg
swieci-nie-swieci.jpg
baschwitz-czarownice_dzieje.jpg
wzory-kultury-b.jpg
prawo-wyznaniowe-2011.png
haidit-prawy-umysl.jpg
zli-papieze-c.jpg
NAPISY--1994.jpg
o-duszy.jpg
egipt-i-biblia-p-montet.jpeg
mitoznawstwo-porownawcze.jpg
Collectanea Theologica 83-2013-nr 4.jpg
od-mojzesza-do-mahometa-ke.jpg
kaligula.jpg
erman-mity-s.jpg
heinemann-eunuchy.png
tajemnice-smim.jpg
hyperborea-religia-grekow-gebura.jpg
historia-pow-sredniowiecza-zientara.jpeg
graves-mity-gr.jpg
niemcy500.jpg
religia-a-wspolczesne-stosunki-miedzynarodowe.jpeg
przeinaczanie-jezusa-bart-ehrman.jpg
tocqueville.jpg
etnologia-religii-szyjewski.jpg
grabski-mieszko.jpg
religie-sw.jpg
Jasienica-slowianski rodowod-1961.jpg
Narody dawnej.jpg
d-bog-urojony.jpg
mity-skandynawskie-ma.jpg
rozmowy-z-diablem.jpg
sachs_muzyka-wswieciestar.jpg
judyta-postac-b-granic.jpg
pales.jpg
Szalenstwo w rel-swiata.jpg
Chiny-nowe.jpg
dynastia-piastow-ba.jpg
mysli-sw-jana-chr.png
historia-irlandii.jpg
studia-theologica-varsaviensia-1977-1.jpg
ramadan-i-kurban.png
tylak-bog.jpg
saggs.jpg
malinowski-zsdzikich.jpg
swity-koszmar-haught.jpeg
mitologia-l-tur.jpg
butterwick.jpg
labuda-m.jpg
IDEA-XIX-2007.png
islam-wnuk.jpg
polska-X-XI.jpg
Historia Czechoslowacji - Heck-Orzech.jpg
historia-wenecji_norwich.jpeg
girard-koziol.jpg
Leeuw-fenomonologia.png
pod-sztandarem-nieba-wiara-ktora-zabija-w-iext43267118.jpg
markus-chrzesc.jpg
Rodzima wiara ukrainska - Lozko.jpg
mit-azteko1.jpg
in-god-we-trust.png
putek-1966-mroki-s.jpg
margul-mity-z-pieciu.png
u-schylku-starozytnosci-2014-a.jpg
rozmyslania-marek-a 1913.jpg
hall-heretycy.jpg
his-euro.jpg
fuld-krotka.jpg
wiek-propagandy.jpg
czary-i-czarty-polskie-tuwim.jpg
nowe-ateny.jpg
edda-lelewel-1828.jpg
prawo-koscielne-kat.jpg
niwinski-mity-symbole.jpg
bogowie-slowian-m.jpg
kultura-smierci-1.jpg
zbikowski-legendy.jpg
polskie-n.jpg
cyw-zyd.jpg
hinduizm_-k.jpg
Historia bez cenzury - Hartwig.jpeg
bronk-podstawy-nauk-o-religii.jpg
apokryfy-nowego-testamentu.jpg
his-b-w.jpg
kartezjusz-roz.jpg
ency-archeo-z-s.jpg
burszta-asteriks.png
Mieszko_Pierwszy_Tajemniczy.jpg
lengauer-religijnosc.jpg
ewolucja-boga.jpg
watykan-zd.jpg
szrejter-mitologia.bmp
anatomia hybrydy.jpg
kissinger_dyplomacja.jpg
Zycie-Buddy_1927.jpg
MACHIAVELLI-Ksiaze-1917.jpg
COLLECTANEA-PHILOLOGICA-XX-2017.jpg
od-abrahama-do-ch.jpg

Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 8769088 odwiedzający

 22 odwiedzających online