Cenne malowidła ścienne odkryto podczas prac konserwatorskich w prezbiterium kościoła pod wezwaniem św. Bartłomieja w Staszowie (Świętokrzyskie).
Jeden z zabytkowych fresków, datowany wstępnie na drugą połowę XV w., przedstawia patrona świątyni - poinformował proboszcz parafii ks. Henryk Kozakiewicz.
Obraz św. Bartłomieja - apostoła męczennika - był zasłonięty przez nastawę (retabulum), czyli dekorację głównego ołtarza. Dość dobrze zachowana postać świętego nie ma oblicza, ani skóry na ciele. Tę Bartłomiej unosi na kiju; u dołu rysuje się twarz. Według starożytnych źródeł, św. Bartłomiej ewangelizował kraje barbarzyńskiego Wschodu. Tam miał zginąć za wiarę - obdarty ze skóry.
Jak powiedział wykonujący prace restauratorskie w kościele Marcin Gruszczyński z Krakowa, odsłonięte malowidło zostanie poddane konserwacji, jednak nie będzie wyeksponowane. Wystawiona zostanie natomiast wierna kopia fresku, specjalnie wykonana w prezbiterium na podłożu z tynku. Z harmonogramu prac wynika, że stanie się to na wiosnę.
Historycy sztuki przypuszczają, że staszowski wizerunek św. Bartłomieja mógł być fragmentem pierwotnego ołtarza miejscowej świątyni. Prawdopodobnie eksponowano go do XVII wieku, czyli do czasu wybudowania nowego ołtarza, który ukrył stare malowidło.
Staszów, Fresk św. Bartłomieja
|
Staszów, Fresk - krzyż
|
W odnawianym prezbiterium kościoła odzyskują dawny blask najstarsze zdobienia ścian oraz głównego ołtarza. Wśród odkrytych fresków zidentyfikowano także postać św. Leonarda.
Staszowski kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja wybudowany został w latach 1342-1343 przez dziedziczkę Dorotę Tarnowską, na miejscu drewnianej świątyni zbeszczeszczonej przez Tatarów. W XVII w. dobudowano od zachodu wieżę i basztę, a we wnętrzu nawy i prezbiterium wymieniono sklepienia. Na początku XVII wieku dobudowana została kaplica grobowa rodziny Tęczyńskich.
PAP - Nauka w Polsce