Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

_ Postacie i zagadki Tory - Aszera - małżonka Jahwe?

Bóg starożytnych Izraelitów prawdopodobnie miał boską towarzyszkę
 
Aszera - małżonka Jahwe?
 
Czy Jahwe, zazdrosny, jedyny Bóg starożytnego Izraela, miał boską towarzyszkę lub żonę? W świetle źródeł, nie tylko archeologicznych, wydaje się to prawdopodobne. Król judzki Manasses ustawił posąg bogini Aszery nawet w Świątyni Jerozolimskiej. Dodać wypada, że Aszera przedstawiana była z dziwną koroną na głowie, nago, z imponującą pupą i obfitym biustem. Na terenie starożytnego Izraela i Judy archeolodzy odnaleźli już przed II wojną światową niezwykle liczne posążki tego bóstwa. Znaleziska wprawiły pruderyjnych badaczy w zakłopotanie. Brytyjski archeolog Frederick Bliss zapisał: "Ubolewam, że te żeńskie figurki z terrakoty nie mają na sobie żadnych szat". Obecnie wiadomo, że tych Aszer było na terenie starożytnego Izraela tak wiele, że posążek bogini znajdował się niemal w każdym domu.
Obecnie wystawę poświęconą kobiecym aspektom Boga obejrzeć można w szwajcarskim Fryburgu. Przygotował ją prof. Othmar Keel z Muzeum Orientu i Biblistyki przy miejscowym uniwersytecie. Keel umiejętnie analizuje przekazy ksiąg biblijnych na tle dokumentów archeologicznych ze starożytnego Bliskiego Wschodu - inskrypcji, amuletów, posążków. Z mrówczą pracowitością przebadał 8,5 tys. pieczęci pochodzących z regionu syropalestyńskiego i doszedł do jednoznacznego wniosku - w Kanaanie (w którym powstały państewka Izraela i Judy) wprost roiło się od różnych bóstw, prawie na każdym wzgórzu płonęły ognie ofiarne, niemal każdy wieśniak miał przed swą chatą mały wapienny ołtarz. Jak każdy lud rolniczy, którego pomyślność zależała od opadów, Kananejczycy - a także Izraelici - czcili przede wszystkim Baala, boga pogody i deszczu. Jak się wydaje, jednym z jego wariantów był biblijny Jahwe, Baal z góry Syjon. Autorzy ksiąg Starego Testamentu starannie usunęli wszelkie wzmianki o związkach Jahwe z Baalem, tylko w Psalmie 68 (5) nie dopatrzyli się wersów:
 
wyrównajcie drogę Temu, co cwałuje na obłokach!
Jahwe mu na imię
(Biblia Tyniecka).

 
"Cwałujący na obłokach" to jeden z epitetów Baala. W panteonie kananejskim było także wiele bogiń. Do najważniejszych należała Aszera, wywodząca się z Ugarit, miasta-państwa położonego 400 km na północ od Jerozolimy, gdzie czczono ją jako Athirat. Imię to znaczy zapewne

Pani Morza.

W źródłach akadyjskich Athirat występuje jako Aszratu, a Hetyci znali ją pod imieniem Aszerdu.
Nie są jasne jej związki z pochodzącą z Mezopotamii Isztar-Asztarte. Z upływem wieków boginie te coraz bardziej utożsamiano ze sobą, aczkolwiek początkowo były to różne bóstwa.
Aszera znana była jako "rodzicielka bogów" - matka Baala i bogini Anat, towarzyszka i małżonka kananejskiego "praboga" o imieniu El. Przypomnieć wypada, że autorzy biblijni nazywają niekiedy El także Boga Izraelitów. Księgi Starego Testamentu wymieniają Aszerę aż 40 razy, czy to jako boginię, czy jako aszery, związane z nią przedmioty: pale, pnie, drzewa, słupy drewniane. Prorocy - Jeremiasz, Ozeasz, Amos, toczyli z Aszerą bezlitosne boje. Dodać należy, że bez wielkich sukcesów. Kiedy Jeremiasz usiłował nakłonić mieszkających w Egipcie Izraelitów, aby nie oddawali czci obcym bogom, usłyszał: "Nie posłuchamy polecenia, jakie nam przekazałeś w imię Pana. Raczej wprowadzimy w czyn wszystko, co postanowiliśmy sobie: składać ofiary kadzielne królowej nieba, składać na jej cześć ofiary płynne, podobnie jak to czyniliśmy my, nasi przodkowie, nasi królowie (...). Wtedy mieliśmy pod dostatkiem chleba, powodziło nam się dobrze (...). Od czasu, kiedy zaprzestaliśmy składać królowej nieba ofiary kadzielne i płynne, cierpimy na niedostatek wszystkiego i giniemy od miecza i głodu" (Jr 44,16-18). Kobiety oznajmiły zaś prorokowi, że za wiedzą mężów pieką ciasteczka z wizerunkiem bogini. "Królowa nieba" to niemal na pewno Aszera.

Rozsierdzony prorok

zapowiedział, że oporni Izraelici w kraju nad Nilem wyginą od miecza i głodu.
Mnożą się dowody, że Athirat miała ścisłe związki z Jahwe. Pewna aramejska inskrypcja sławi "Aszerę z Temanu" (to zapewne miasto w krainie zwanej Edom). "Bóg przychodzi z Temanu", oznajmia prorok Habakuk (3,3). Archeologiczną sensacją stało się odkrycie "jabłka" z kości słoniowej, będącego częścią berła kapłana Świątyni Jerozolimskiej, mającego kształt owocu granatu. Owoc ten jest symbolem kobiecej płodności, a także małżonki Ela, Aszery. W Khirbet el-Kom w pobliżu Hebronu znaleziono zadziwiającą inskrypcję: "Napisał to Urijahu, bogacz. Niech będzie błogosławiony Urijahu przez Jahwe i Jego Aszerę, którzy ocalili go przed nieprzyjaciółmi".
Podkreślić wypada, że Urijahu to imię jahwistyczne. Twórca inskrypcji był więc wyznawcą Jahwe, ale także "Jego Aszery" i uznał za stosowne uwiecznienie tego dla potomnych.
Duńska badaczka Tilde Binger, autorka wydanej w 1997 r. książki "Asherah: Goddess in Ugarit, Israel, and the Old Testament" nie ma wątpliwości - Aszera była małżonką Jahwe.
Jeszcze bardziej elektryzującego odkrycia dokonano w 1975 r. w północnej części Półwyspu Synaj, w miejscu zwanym Kuntillet 'Ajrud. Na początku VIII w. p.n.e. znajdował się tu pustynny karawanseraj, czyli stanica dla karawan, której stały personel zajmował się także sprawami kultu. W jednym ze zrujnowanych budynków izraelscy badacze natrafili na niezwykłą obfitość dokumentów, w tym na hebrajskie inskrypcje sporządzone atramentem na wielkich dzbanach (pithoi), na tynkowanych ścianach oraz kamiennych misach. Na inskrypcjach znajdują się teksty w rodzaju: "Niech was błogosławi Jahwe z Samarii i Jego Aszera". Nad powyższym tekstem, sporządzonym na dzbanie, znajduje się rysunek przedstawiający dwie postacie łączące cechy ludzkie i zwierzęce. To z pewnością para bóstw - bóg z obliczem i wyglądem byka oraz

bogini z twarzą krowy

i stylizowanymi piersiami - niewątpliwie "Jahwe i jego Aszera". Aszera mogła być małżonką izraelskiego Boga przed gruntownymi reformami króla judzkiego Jozjasza (639-609 p.n.e.), który przekształcił kult Jahwe, centralizując go w Jerozolimie. Ale potężne żeńskie bóstwo było czczone wspólnie z (rzekomo) jedynym Bogiem jeszcze długo po czasach Jozjasza.
Na wyspie Elefantyna na Nilu znajdowała się kolonia żydowska, której mężczyźni służyli jako najemni żołnierze i utrzymywali korespondencję ze Świątynią Jerozolimską. Gorliwie przysyłali pieniądze do sanktuarium. Świątynia przyjmowała datki, co świadczy o tym, że Żydzi z Elefantyny uważani byli za należących do głównego nurtu religii izraelskiej. A jednak, jak świadczą listy, wysyłali oni pieniądze dla świątyni "Jaho/Anat". Jaho stanowi formę imienia Jahwe, Anat zaś to kananejska bogini miłości, niekiedy uważana za córkę Aszery. Dowodzi to, że jeszcze u schyłku V w. p.n.e., kiedy Juda (jako prowincja Jehud) znajdowała się pod perskim panowaniem, "jedyny" Bóg Izraela miał boską towarzyszkę czy też małżonkę, albo przynajmniej żeńską hipostazę o imieniu Aszera.
Jak wytłumaczyć, że autorzy ksiąg biblijnych milczą o tym wszystkim? Dlaczego głoszą, że Izraelici byli konsekwentnymi monoteistami od czasów prawodawcy Mojżesza (jakoby 1250 r. p.n.e.) lub przynajmniej królestwa Dawida i Salomona (X w. p.n.e.)? Z pewnością księgi biblijne były wielokrotnie modelowane, redagowane i "twórczo" uzupełniane, powstały też znacznie później, niż zakładają to tradycyjnie nastawieni badacze. Wydaje się, że przez stulecia znakomita większość Izraelitów oddawała cześć licznym bóstwom kananejskim, Jahwe zaś jako swego rodzaju Baal z góry Syjon miał żeńską towarzyszkę. Istnieli wprawdzie konsekwentni jahwiści, ale stanowili niewiele znaczący margines. Królowie Północnego Królestwa (Izraela) z dynastii Omrydów nie chcieli słuchać wezwań proroków Jahwe, aby nie drażnić swych poddanych, czczących bogów kananejskich. W 722 r. p.n.e. Asyryjczycy zniszczyli jednak Izrael, ocalało tylko znacznie słabsze, południowe Królestwo Judy, wtłoczone między ówczesne supermocarstwa - Asyrię i Egipt. Król Jozjasz i kapłani Świątyni Jerozolimskiej postanowili szukać ocalenia nie w armii, gdyż jej nie mieli, lecz w metafizyce i stworzeniu religii prawdziwie monoteistycznej. Prawdopodobnie około 630 r. p.n.e. autorzy związani ze Świątynią sporządzili potajemnie tekst Piątej Księgi Mojżeszowej (Deuteronomium), w której wezwania do oddawania czci jedynemu Bogu były szczególnie konsekwentne, wyznawcom innych bóstw grożono srogimi karami, a Jahwe stał się Bogiem transcendentnym, uniwersalnym. Księgę tę, jakoby starożytną, kapłan Chilkiasz odnalazł "przypadkowo" podczas prac renowacyjnych w Świątyni. Na podstawie tej księgi Jozjasz żelazną ręką krzewił kult Jahwe - posągi i miejsca kultu innych bóstw niszczono bezlitośnie.
Ale reforma Jozjasza nie była skuteczna. Nadal składano ofiary bogini z Ugarit jako towarzyszce Jahwe. W 587 r. p.n.e. Jerozolimę, stolicę Judy, zdobyli Babilończycy, którzy deportowali tysiące Izraelitów do Mezopotamii. Wygnańcy czy też ich potomkowie powrócili 38 lat później dzięki łasce Persów, którzy zdobyli panowanie nad całym Środkowym i Bliskim Wschodem.

Persowie wierzyli


w odwieczną walkę dobra ze złem, czcili anioły, swemu najważniejszemu bogu o imieniu Ahura Mazda nie stawiali posągów ani ołtarzy. Nic dziwnego, że w swej prowincji Jehud popierali monoteistyczny jahwizm. Pod protektoratem perskim kapłan i "znawca Prawa Boga niebios" Ezdrasz dokonał kolejnej reformy religijnej (około 450 r. p.n.e. lub raczej początek IV w. p.n.e.), tępił obce kulty i surowo egzekwował zakaz małżeństw mieszanych, które "splamiły ziemię od końca do końca". W tej rzeczywistości Jahwe nie mógł już mieć małżonki, towarzyszki czy chociażby hipostazy wywodzącej się z Ugarit. Oczywiście Ezdrasz i jego zwolennicy dokonali kolejnych zmian i uzupełnień w księgach biblijnych.
Ale pamięć o Aszerze przetrwała wśród Izraelczyków długo, a w czasach chrześcijańskich przyczyniła się do wzmocnienia kultu maryjnego. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa istniała uznana za heretycką sekta - kolyrydianie, którzy uważali matkę Jezusa za boginię i piekli dla niej okrągłe ciasta rytualne, podobnie jak wcześniej Izraelitki w Egipcie piekły ciasteczka dla Królowej Niebios - Aszery.

Krzysztof Kęciek
Przegląd - 2008-04-17

Data utworzenia: 09/08/2011 @ 22:04
Ostatnie zmiany: 09/08/2011 @ 22:18
Kategoria : _ Postacie i zagadki Tory
Strona czytana 17481 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko


milczenie-1-2012.jpg
nor-davies-boze-igrzysko.jpg
rozmyslania-marek-a 1913.jpg
1908-o-wolnosci.png
cyw-zyd.jpg
kartezjusz-roz.jpg
e-jastrzebowska.jpg
hyperborea-religia-grekow-gebura.jpg
religia-a-wspolczesne-stosunki-miedzynarodowe.jpeg
czarn-mwxxw.jpg
wilson-krwawiacy.png
chrzescjianstwo-rusi-k.jpg
egipt-i-biblia-p-montet.jpeg
psychologia-religii-bernhard-grom.jpg
polska-X-XI.jpg
islam-wnuk.jpg
pilarczyk-literatura-zydowska.jpg
his-euro.jpg
mitologia-l-tur.jpg
znak-1994-2-465.jpeg
sachs_muzyka-wswieciestar.jpg
Collectanea Theologica 83-2013-nr 4.jpg
magia-i-religia.jpg
etnologia-religii-szyjewski.jpg
psychoanaliza-i-religia.jpg
przeglad-religioznawczy.png
pod-sztandarem-nieba-wiara-ktora-zabija-w-iext43267118.jpg
hall-heretycy.jpg
ramadan-i-kurban.png
swieci-nie-swieci.jpg
bugaj-hermetyzm.jpg
wiek-propagandy.jpg
tocqueville.jpg
niemcy500.jpg
100-punk-zap.jpg
COLLECTANEA-PHILOLOGICA-XX-2017.jpg
historia-mali-tymowski.jpeg
krewzkrwijezusa.jpg
jerzy-adamski-historia-l-f.jpg
wzory-kultury-b.jpg
od-mojzesza-do-mahometa-ke.jpg
edda-lelewel-1828.jpg
putek-1966-mroki-s.jpg
tajemnice-smim.jpg
babilonskie-zaklecia.jpg
100_filmow_Lis.jpg
Zycie-Buddy_1927.jpg
drioton-egipt-faraonow-2.jpg
Historia bez cenzury - Hartwig.jpeg
wewior-wstepujac-w.jpg
Historia Czechoslowacji - Heck-Orzech.jpg
ewolucja-boga.jpg
studia-theologica-varsaviensia-1977-1.jpg
erman-mity-s.jpg
Tako rzecze-zaratustra-1922-Nietzsche.jpeg
pales.jpg
girard-koziol.jpg
polskie-n.jpg
Szyszko-Hinduizm-buddyzm-islam.jpg
margul-mity-z-pieciu.png
kultura-smierci-1.jpg
judyta-postac-b-granic.jpg
d-bog-urojony.jpg
religie-sw.jpg
pascal-mysli.jpg
listy-prof.jpg
estreicher-zarys.jpg
chrystianizacja-europy-kosciol.jpg
trevel-his-a.jpg
bancroft-wspolczesni.png
burszta-asteriks.png
40-piesni-r.png
hinduizm_-k.jpg
nowe-ateny.jpg
dogon-ya-gali.jpg
butterwick.jpg
eisenberg.jpg
watykan-zd.jpg
polityka-jako-wyraz-lub-nastepstwo.jpg
odrodzenie-2000-44.png
zapomniane-n-strzelczyk.jpg
Narody dawnej.jpg
Saga-o-Nibelungach-Treumund.png
bogowie-slowian-m.jpg
ogarek-czoj.jpg
nieznane-arch-mis.jpg
in-god-we-trust.png
dynastia-piastow-ba.jpg
Mieszko_Pierwszy_Tajemniczy.jpg
rozmowy-z-diablem.jpg
mit-azteko1.jpg
101-tore-murphy.jpg
Leeuw-fenomonologia.png
fuld-krotka.jpg
polska_mieszka_i1.jpg
klengel-his-sy.jpg
NAPISY--1994.jpg
konstytucja-laidler.jpg
labuda-m.jpg
leksykon-re.jpg
demony-r.jpeg
megalomania-narodowa-by.png
szrejter-mitologia.bmp
apokryfy-nowego-testamentu.jpg
Szalenstwo w rel-swiata.jpg
pliniusz-h-n.jpeg
upaniszady-ut.jpg
jero.jpg
his-b-w.jpg
od-abrahama-do-ch.jpg
baschwitz-czarownice_dzieje.jpg
swity-koszmar-haught.jpeg
czary-i-czarty-polskie-tuwim.jpg
IDEA-XIX-2007.png
zbikowski-legendy.jpg
kaligula.jpg
ilustrowany-slownik-terminow-lit.jpg
MACHIAVELLI-Ksiaze-1917.jpg
meczenstwo_w_islamie.jpg
grabski-mieszko.jpg
de-mello.jpg
historia-pow-sredniowiecza-zientara.jpeg
etyka-prot-weber.jpg
amsterd-abc.jpg
podstaw-wiedzy-muzulmanskiej.PNG
Malinowski-Wierzenia_pierwotne.jpg
historia-kosciola-2-600-1500.jpeg
heinemann-eunuchy.png
bravo.jpg
zli-papieze-c.jpg
prawo-wyznaniowe-2011.png
historya-pow-h-3a.gif
STUDIA-RELIGIOLOGICA-39_2006.jpg
Jasienica-slowianski rodowod-1961.jpg
stern-zlote-mysli.png
ency-archeo-z-s.jpg
mitoznawstwo-porownawcze.jpg
tylak-bog.jpg
o-duszy.jpg
niwinski-mity-symbole.jpg
delitsh-babilon-i.jpg
historia-wenecji_norwich.jpeg
Rodzima wiara ukrainska - Lozko.jpg
zarys-h-sz.jpg
Chiny-nowe.jpg
mysli-sw-jana-chr.png
malinowski-zsdzikich.jpg
prawo-koscielne-kat.jpg
haidit-prawy-umysl.jpg
camus-eseje.jpg
mieszko-I-strzelczyk-1992.jpg
graves-mity-gr.jpg
saggs.jpg
kompendium-nauki-sk.jpg
krotka-hi-islamu.png
historia-irlandii.jpg
klucz-niebieski-k.jpg
u-schylku-starozytnosci-2014-a.jpg
anatomia hybrydy.jpg
Historia-sztuki-eu_Meyer.png
monarsze-sekrety-jankowski.jpeg
przeinaczanie-jezusa-bart-ehrman.jpg
markus-chrzesc.jpg
kissinger_dyplomacja.jpg
lengauer-religijnosc.jpg
bronk-podstawy-nauk-o-religii.jpg
religierzymu.jpg
mity-skandynawskie-ma.jpg
his-p-k.jpg
ap06.jpg

Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 8771030 odwiedzający

 322 odwiedzających online