Samarytanie szukają żon przez Internet
W czasach biblijnych Samarytanie byli grupą etniczną, liczącą około miliona osób. Obecnie jest ich 750. Ponieważ od 2400 lat zawierali małżeństwa tylko wewnątrz własnej niewielkiej wspólnoty, odsetek wad genetycznych jest w tej populacji najwyższy na świecie. Zapobieganiu tym chorobom służy specjalne prawo małżeńskie, które wymaga od każdej samarytańskiej młodej pary otrzymania zgody genetyka. Wśród młodych Samarytan przeważają jednak chłopcy, których połowa żyje we wsi Kiryat Luza (Autonomia Palestyńska), niedaleko świętej samarytańskiej góry Gerizim.
Młodzi Samarytanie zaczęli szukać żon przez Internet. Przynależność do ich wspólnoty może być jednak odpychająca dla ludzi z zewnątrz. Samarytanie wyznają podobną religię jak Żydzi, ale znacznie surowszą od żydowskiej ortodoksji. Panuje opinia, że samarytańska religia dyskryminuje kobiety najbardziej ze wszystkich współczesnych systemów religijnych, skazując je na przykład na oddzielenie od męża w czasie menstruacji i przez dwa miesiące po urodzeniu dziecka.
Khader Adel Kohen, samarytański kapłan ma trzech synów i niechętnie patrzy na ich poszukiwania. „Jeżeli nie znajdą żony - mówi - moja siostra ma trzy córki i moja kuzynka ma trzy córki. Oczywiście wcześniej przeprowadzi się test genetyczny”. Wchodzi w grę zresztą tylko małżeństwo w obrębie samarytańskiej religii. A gdyby jednak synowie chcieli postąpić inaczej? „Będę im to odradzał - mówi Kohen - W ostateczności mogę pozbawić ich spadku”.