Majapur to mała wioska w Indiach, w Zachodnim Bengalu, jedno z najświętszych miejsc hinduizmu odwiedzane co roku przez miliony pielgrzymów.
Gdyby ktoś się wybierał do Indii i jej szukał, to znajdzie 130 km na północ od Kalkuty, w okolicach miejscowości Nanvadwip nad brzegami Gangesu. Przebywa tam sporo europejczyków a nawet Polacy. A to dzięki temu, że w Majapur znajduje się ISCON (International Society For Krishna Consciousness), czyli światowe centrum Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny. Mieszka tu najliczniejsza na świecie komuna krysznaicka zrzeszająca ponad 1000 osób, modlących się w największej na świecie krysznaickiej świątyni. Większość z nich to Europejczycy i Amerykanie.
Dla wyjaśnienia zawiłości religii hinduskich nadmieńmy, że krysznaizm - znany w Europie ze względu na istniejące komuny, których członków można spotkać na ulicach w charakterystycznych pomarańczowych strojach - jest odłamem wisznuizmu. Podstawą tej wiary jest czczenie Wisznu jako Boga, stąd zresztą i nazwa. Krysznaici sami siebie nazywają Vaisznavami i tak prawidłowo powinniśmy ich nazywać.
Towarzystwo Świadomości Kryszny nie wybrało sobie Majapur na siedzibę przypadkowo. To właśnie tutaj w 1486 roku urodził się
Śri Caitanya Mahaprabhu, uznany za szczególną inkarnację Kryszny i Radharani, i tu mieszkał w swojej młodości. Jego urodziny uświęciły Majapur i jego okolice. Świętą przestrzenią jest okrąg liczący w obwodzie 200 km nazwany Gaura Mandala, przez jego środek płynie Ganges. Jeszcze świętszy jest obszar w samym jego środku o średnicy 15 km. W jego centrum, świętym świętych - zwanym Yogapitha - Śri Caitanya Mahaprabhu urodził się i spełniał swe transcendentalne czynności.
W miejscu, w którym przyszedł na świat Śri Caitanya Mahaprabhu wybudowano mały domek, który mieści Bóstwa Jagannatha Miśry i Sacidevi – rodziców Mahaprabhu – razem z malutkim Nimaiem, czyli Mahaprabhu jako dziecko. Co przypomina trochę chrześcijańską szopkę z Józefem, Marią i małym Jezuskiem.
Śri Caitanya Mahaprabhu był osobą wybitną, został mistykiem i świętym, stał się też reformatorem hinduizmu i najważniejszym twórcą doktryny krysznaizmu. Głosił, że tylko całkowite oddanie się Bogu, poświęcenie Krisznie wszystkich myśli i wszystkich czynów, zapewni ludziom wyzwolenie z cyklu reinkarnacji. Aby to osiągnąć należy oddawać się czynnościom transcendentalnym, zwanymi
dziewięcioma wyspami (Nava-dvipy), lub inaczej "służbą oddania" składającą się z:
1. Antardvipa, Śri Mayapur (podporządkowanie wszystkiego),
2. Simantadvipa (słuchanie),
3. Godrumadvipa (intonowanie),
4. Madyadvipa (pamiętanie),
5. Koladvipa, miasto Navadvipa (służenie lotosowym stopom),
6. Ritudvipa (czczenie),
7. Jahnudvipa (ofiarowanie modlitw),
8. Modadruma-dvipa (bycie sługą),
9. Rudradvipa (bycie przyjacielem).
Główna świątynia Majapur ma trzydziestometrową wieżę. Wewnątrz znajdują się Bóstwa Radha Madhava i dwa Bóstwa Caitanyi Mahaprabhu na ołtarzu po lewej stronie. Na centralnym ołtarzu jest Śri Caitanya i jego dwie żony: Visnupriya i Laksmipriya.
Vaisznavów, jak już mówiliśmy, łatwo rozpoznać. Słudzy Kriszny, którzy zdecydowali się na celibat noszą pomarańczowe dhoti oraz chustę przepasaną wokół ciała. Dhoti to tradycyjny męski strój, składający się z pasam materiału upinanego w rodzaj spodni, noszony jest w całych Indiach, ale szafranowy ich odcień zarezerwowany jest wyłącznie dla mnichów. Ci natomiast, którzy wybrali życie rodzinne ubierają się na biało. Znakiem rozpoznawczym, u mężczyzn, jest także pozostawiony kosmyk włosów na czubku ogolonej głowy. Noszą też paciorki z drzewa Tulsi, które jest manifestacją przyjaciółki Kriszny o tym imieniu. Kobiety ubierają się w tradycyjne sari.
Z daleka ich słychać na ulicy jak w kółko grają i śpiewają znaną wszystkim mantrę zwaną Maha Mantra:
-
-
Hare Kryszna Hare Kryszna
-
Kryszna Kryszna Hare Hare
-
Hare Rama Hare Rama
-
Rama Rama Hare Hare
Towarzystwo Świadomości Kryszny było pierwszą grupą wisznuicką, której udało się działać na szerszą skalę poza granicami Indii, zdobywać wyznawców w Ameryce i Europie i zakładać własne ośrodki. Jego założycielem był Bhaktivedanta Swami Prabhupada (1896-1977). Został on też pierwszym ich mistrzem (aćarja). Urodził się w Kalkucie, a więc nie daleko od Majapur. W 1966 wyjechał do Nowego Jorku i tam założył do razu Towarzystwo i rozpoczął działalność misyjną. Trafił na podatny grunt głównie w środowisku hippisów i artystów. W krótkim czasie do jego zwolenników należeli ludzie ze wszystkich grup społecznych. W Nowym Jorku mieszkał przez 11 lat, ale też podróżował po całym świecie z wykładami. Udało mu się założyć wiele szkół, świątyń, instytutów i aśramów. W tamtych latach stały się modne podróże do Indii i odkrywanie kultury hinduskiej.
Towarzystwo ma też swoje świątynie w innych miastach Indii, na przykład w: Delhi, Vrindavan, Mumbaju, Bangalore i Tirupati.
Mauzoleum Swami Prabhupada w Majapur
Centrum rekreacyjne Towarzystwa Świadomości Kryszny w Mayapur
Miejsce urodzenia Śri Caitanya Mahaprabhu - brama wejściowa
Główna świątynia Towarzystwa Świadomości Kryszny w Mayapur
Obecna świątynia jest spora i bardzo ładna, ale w trakcie budowy jest największa świątynia, jaka powstanie w Indiach od 200 lat. Kiedy zostanie ukończona, otaczać ją będzie własne miasto i mieścić będzie wedyjskie planetarium. Projekt wygląda imponująco i trochę przypomina bazylikę św. Piotra: