Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Rzym - Kaligula i Żydzi

Kaligula i Żydzi

Kaligula Kaligula (ur. 12 n.e. - zm. 41 n.e.) Pewien problem natury zewnętrznej, którego zagmatwany charakter przybierał od roku coraz bardziej dramatyczne proporcje, przydał owym kwestiom religijnym całkiem niepotrzebnego rozgłosu. Wszystko zaczęło się od rywalizacji pomiędzy Grekami i Żydami aleksandryjskimi o ich przywileje i prawa w mieście, rywalizacji, która przeradzała się nawet w uliczne starcia i pogromy, a była to kwestia, którą cesarz musiał w końcu sam rozstrzygnąć, skoro każda ze stron odwoływała się do jego poczucia sprawiedliwości.

Ani chronologia, ani szczegóły wydarzeń nie są niestety nazbyt jasne. Z grubsza rzecz biorąc, wydaje się, że Grecy, którzy mieli w osobie wyzwoleńca Helikona skutecznego rzecznika swych interesów u dworu, oskarżyli swoich przeciwników o to, iż odmawiają oni cesarzowi podstawowych oznak powinnej mu czci, utrzymując, że w całym cesarstwie jedynie Żydzi nie zgadzają się składać mu przysięgi na wierność.

Faktem jest, iż zimą 39/40 r. - w wyniku prowokacji, w której urzędnicy rzymscy mieli też swoją rolę do odegrania - Żydzi popełnili tę nieostrożność, że zniszczyli ołtarz wzniesiony ku czci Kaliguli. Grecy zaś wykorzystując ten incydent, dotknęli jego czułej struny.

Cesarz poczytał to sobie za akt rebelii i zareagował, zgodnie ze swym zwyczajem, niczym nie znający miłosierdzia pan, który karze buntowników w ten sam sposób, w jaki zgrzeszyli: rozkazał umieścić - jeśli zajdzie taka potrzeba to nawet siłą - swój posąg ogromnych rozmiarów w Świątyni Jerozolimskiej. Ni mniej, ni więcej.

P. Petroniusz, świeżo mianowany namiestnikiem Syrii na miejsce Witeliusza, obarczony został misją wykonania tego niecodziennego, rozkazu i przybył do Palestyny, prowadząc ze sobą liczne zastępy wojsk, by móc stawić czoło każdej ewentualności. Owe środki ostrożności okazały się przydatne, napotkał bowiem na miejscu zażarty opór: podobne świętokradztwo nie mogło nie wzbudzić sprzeciwu w sercach ludu tak nieprzejednanie monoteistycznego.

Żydzi słali do Petroniusza deputacje, poruszali wszystkie sprężyny swoich wpływów, gromadnie stawali przed jego obliczem, gotowi raczej umrzeć aniżeli dobrowolnie wyprzeć się swojej wiary. I faktycznie zaprzestali już nawet uprawiać ziemię. Rozumiejąc, że natknie się na rozpaczliwy opór, który trzeba będzie krwawo zdławić, a może też z innych powodów, Petroniusz sporządził raport i podkreślając katastrofalne skutki ekonomiczne i niepewny, z militarnego punktu widzenia, charakter całego przedsięwzięcia, podjął ryzyko, by poprosić o potwierdzenie otrzymanych rozkazów - co mocno pachniało wypowiedzeniem posłuszeństwa.

Jest jednak rzeczą mało prawdopodobną, by jego wstawiennictwo odniosło większy skutek, cesarz bowiem po powrocie z Galii nie zdradzał gotowości do zmiany zdania. Można to wnosić po przyjęciu, jakie zgotował poselstwu żydowskiemu (na czele owego poselstwa stał Filon, filozof i brat wysokiego dygnitarza aleksandryjskiego), które przybyło do Rzymu bronić żydowskiej sprawy.

Istotnie, udzielił mu audiencji podczas dokonywania w ogrodach Lamii i Meseny inspekcji pawilonów, jakie zamierzał tam urządzić. Tak iż posłowie, przedstawiając swe problemy, musieli podążać za nim z jednej sali do drugiej, z piętra na piętro, cesarz bowiem nie ominął najmniejszego zakątka budowy. To krytykując, to znów chwaląc rozkład pomieszczeń, stawiał im pytania na temat obyczajów żydowskich lub też sam czynił uwagi. Towarzyszyły im salwy śmiechu jego świty, w skład której wchodzili aleksandryjscy Grecy, którzy nie posiadali się z radości widząc, jak kiepsko, stoją sprawy przeciwników. Poprosił wreszcie posłów, by mówić zaczęli o sprawach zasadniczych. Lecz stało się to w chwili, gdy zdecydował się właśnie nagle przejść do wielkiej sali, gdzie zarządził, obszedłszy ją dokoła, by „wyłożono okna zewsząd przezroczystymi kamieniami w rodzaju szkła okiennego" - co naturalnie sprawiło, że zgubił wątek argumentacji. Poprosił więc delegację, by mu jeszcze raz przedstawiła sprawę. Ale wtedy przeszedł do następnego pomieszczenia. A to, by kazać tam pozawieszać obrazy...

Ostatecznie wszystkich odprawił, zanim skończyli swe wywody. Łatwo pojąć zakłopotanie i oburzenie posłów, którzy oczekiwali w Rzymie na to posłuchanie od ponad pół roku, ponieważ cesarz przebywał wśród swych żołnierzy. W rzeczywistości zaś, pod płaszczykiem całej tej świadomie przez Kaligulę wyreżyserowanej maskarady - zapewne nieco ubarwionej przez Filona będącego jednocześnie sędzią i stroną - cesarz chciał ukarać ludzi, których jako buntowników nie nosił w sercu, ale przede wszystkim z całą powagą próbował wyrobić sobie zdanie.

Fakt, iż skrócił widzenie, o niczym nie świadczy: znał on na pamięć niektóre aspekty sprawy, dzięki raportom Petroniusza. Zadawał nader precyzyjne pytania na temat żądań aleksandryjskich Żydów (spór z Grekami dotyczył między innymi kwestii praw miejskich) i starał się uzyskać informacje o rytuale i wierze żydowskiej, czyniąc mianowicie taką uwagę, że jeśli dobrze rozumie, Żydzi, kiedy składają ofiarę cesarzowi, składają ją jednocześnie swojemu bogu, i że wydaje mu się to co najmniej dwuznaczne.

Pod koniec audiencji przyznał, iż nie można ich nawet oskarżyć o złą wolę, ponieważ są oni „nie tyle przewrotni, co nieszczęśliwi i głupi, skoro nie wierzą, iż odziedziczył naturę boską". Spotkanie to nie zmieniłoby zapewne biegu rzeczy i posąg cesarza umieszczono by siłą w Świątyni Jerozolimskiej - doprowadzając do wybuchu wojny na śmierć i życie, co zresztą później nastąpiło - gdyby nie przytomność umysłu jednego człowieka, który wszystko uratował. Był nim Agryppa, z którym się już wcześniej zetknęliśmy.

Jeśli wierzyć historykowi żydowskiemu Józefowi Flawiuszowi, sprawy przybrać miały następujący obrót: Agryppa wydał na cześć cesarza tak wystawną ucztę, że ten, wzruszony tyloma względami, zaproponował mu w zamian, by zażądał, czego tylko zapragnie. Po wielce zawiłej przemowie Agryppa począł go błagać, by odwołał wydany Petroniuszowi rozkaz umieszczenia cesarskiego posągu w Świątyni Jerozolimskiej - co też Kaligula uczynił, nie chcąc łamać danego słowa. Wersja to zapewne nader romantyczna...

Kaligula nie należał do ludzi, którzy rezygnują z raz obranej linii politycznej, by zrobić przyjemność przyjacielowi. Jeśli odwołał swoją decyzję, to oczywiście dlatego, iż Agryppa - jak twierdzi Filon - wyjawił mu powody i właściwą naturę sprzeciwu, z jakim naród żydowski przyjąłby owo świętokradztwo, oraz wynikające stąd niebezpieczeństwo.

W sprawie tej cesarz miał, jak widać, na tyle zdrowego rozsądku, by zmienić zdanie, zanim sytuacja przybierze katastrofalny obrót. Z drugiej zaś strony, i jest to nader istotne, podejmując ów absurdalny zamiar, nie kierował się ślepą obsesją swej boskości. Na coś, co uważał za akt wypowiedzenia posłuszeństwa, zareagował posunięciem, które miało znaczenie politycznego symbolu.

Łatwo więc przyszło jego wrogom w Rzymie podkreślać niezdrowe i szaleńcze aspekty całej afery: cesarz zachowywał się niczym nieodpowiedzialny despota, etc. Zresztą surowość Kaliguli da się prawdopodobnie wyjaśnić częściowo nie ujawnionymi szczegółami sprawy i jest rzeczą możliwą - jak sugerowano - że podejrzewał on Petroniusza o przekupstwo.

Korupcja tego wysokiego dygnitarza miała spotęgować jego gniew i - według Józefa Flawiusza - miał doń jakby napisać pod koniec roku 40 takie oto słowa: „Skoro droższe ci były podarki, które ci Żydzi złożyli, nad moje rozkazy i skoro w ogóle, aby im dogodzić, ośmieliłeś się postąpić wbrew temu, co ci poleciłem, rozkazuję, abyś sam był swoim sędzią i sam rozstrzygnął, co masz uczynić, skoroś zasłużył na mój gniew. Będziesz więc służył za przykład dla wszystkich współczesnych i potomnych, aby nie lekceważyli rozkazów Cezara."

Wszystko to tylko hipoteza. Rzeczą pewną jest natomiast, iż cesarz - gdy tylko poczuł, że autorytet jego narażony został na szwank (a przecież, powiedzmy to raz jeszcze, o to właśnie chodziło w całej tej sprawie) - reagował z przesadną gwałtownością i zatracał poczucie miary. O tym wszakże od dawna już wiedziano.


*

Fragment książki:Roland Auguet - Kaligula czyli władza w ręku dwudziestolatka


Data utworzenia: 08/07/2020 @ 00:21
Ostatnie zmiany: 13/08/2020 @ 07:05
Kategoria : Rzym
Strona czytana 12621 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko


fuld-krotka.jpg
judyta-postac-b-granic.jpg
100_filmow_Lis.jpg
tylak-bog.jpg
zapomniane-n-strzelczyk.jpg
mit-azteko1.jpg
ap06.jpg
mity-skandynawskie-ma.jpg
his-p-k.jpg
bronk-podstawy-nauk-o-religii.jpg
MACHIAVELLI-Ksiaze-1917.jpg
przeglad-religioznawczy.png
od-mojzesza-do-mahometa-ke.jpg
kaligula.jpg
upaniszady-ut.jpg
etyka-prot-weber.jpg
o-duszy.jpg
kultura-smierci-1.jpg
konstytucja-laidler.jpg
markus-chrzesc.jpg
rozmyslania-marek-a 1913.jpg
Historia bez cenzury - Hartwig.jpeg
apokryfy-nowego-testamentu.jpg
historia-pow-sredniowiecza-zientara.jpeg
Chiny-nowe.jpg
swity-koszmar-haught.jpeg
stern-zlote-mysli.png
prawo-wyznaniowe-2011.png
ogarek-czoj.jpg
1908-o-wolnosci.png
odrodzenie-2000-44.png
pilarczyk-literatura-zydowska.jpg
historia-irlandii.jpg
bancroft-wspolczesni.png
labuda-m.jpg
polskie-n.jpg
baschwitz-czarownice_dzieje.jpg
eisenberg.jpg
Leeuw-fenomonologia.png
polityka-jako-wyraz-lub-nastepstwo.jpg
e-jastrzebowska.jpg
kissinger_dyplomacja.jpg
Historia Czechoslowacji - Heck-Orzech.jpg
chrystianizacja-europy-kosciol.jpg
psychoanaliza-i-religia.jpg
delitsh-babilon-i.jpg
dynastia-piastow-ba.jpg
saggs.jpg
studia-theologica-varsaviensia-1977-1.jpg
jero.jpg
sachs_muzyka-wswieciestar.jpg
czary-i-czarty-polskie-tuwim.jpg
watykan-zd.jpg
megalomania-narodowa-by.png
camus-eseje.jpg
rozmowy-z-diablem.jpg
COLLECTANEA-PHILOLOGICA-XX-2017.jpg
niemcy500.jpg
in-god-we-trust.png
od-abrahama-do-ch.jpg
pliniusz-h-n.jpeg
pod-sztandarem-nieba-wiara-ktora-zabija-w-iext43267118.jpg
chrzescjianstwo-rusi-k.jpg
znak-1994-2-465.jpeg
graves-mity-gr.jpg
grabski-mieszko.jpg
czarn-mwxxw.jpg
klucz-niebieski-k.jpg
prawo-koscielne-kat.jpg
demony-r.jpeg
butterwick.jpg
milczenie-1-2012.jpg
historya-pow-h-3a.gif
pascal-mysli.jpg
meczenstwo_w_islamie.jpg
amsterd-abc.jpg
krewzkrwijezusa.jpg
40-piesni-r.png
magia-i-religia.jpg
niwinski-mity-symbole.jpg
wiek-propagandy.jpg
cyw-zyd.jpg
historia-mali-tymowski.jpeg
hyperborea-religia-grekow-gebura.jpg
religie-sw.jpg
u-schylku-starozytnosci-2014-a.jpg
klengel-his-sy.jpg
burszta-asteriks.png
NAPISY--1994.jpg
tocqueville.jpg
polska_mieszka_i1.jpg
haidit-prawy-umysl.jpg
heinemann-eunuchy.png
margul-mity-z-pieciu.png
estreicher-zarys.jpg
101-tore-murphy.jpg
polska-X-XI.jpg
putek-1966-mroki-s.jpg
girard-koziol.jpg
babilonskie-zaklecia.jpg
Malinowski-Wierzenia_pierwotne.jpg
Historia-sztuki-eu_Meyer.png
bravo.jpg
his-euro.jpg
krotka-hi-islamu.png
Collectanea Theologica 83-2013-nr 4.jpg
islam-wnuk.jpg
edda-lelewel-1828.jpg
kartezjusz-roz.jpg
egipt-i-biblia-p-montet.jpeg
etnologia-religii-szyjewski.jpg
IDEA-XIX-2007.png
mysli-sw-jana-chr.png
zarys-h-sz.jpg
nor-davies-boze-igrzysko.jpg
de-mello.jpg
100-punk-zap.jpg
ilustrowany-slownik-terminow-lit.jpg
his-b-w.jpg
zli-papieze-c.jpg
Mieszko_Pierwszy_Tajemniczy.jpg
podstaw-wiedzy-muzulmanskiej.PNG
historia-kosciola-2-600-1500.jpeg
Saga-o-Nibelungach-Treumund.png
Tako rzecze-zaratustra-1922-Nietzsche.jpeg
drioton-egipt-faraonow-2.jpg
kompendium-nauki-sk.jpg
tajemnice-smim.jpg
wilson-krwawiacy.png
przeinaczanie-jezusa-bart-ehrman.jpg
zbikowski-legendy.jpg
nieznane-arch-mis.jpg
Narody dawnej.jpg
trevel-his-a.jpg
anatomia hybrydy.jpg
Szyszko-Hinduizm-buddyzm-islam.jpg
pales.jpg
religia-a-wspolczesne-stosunki-miedzynarodowe.jpeg
Rodzima wiara ukrainska - Lozko.jpg
Szalenstwo w rel-swiata.jpg
d-bog-urojony.jpg
religierzymu.jpg
Zycie-Buddy_1927.jpg
szrejter-mitologia.bmp
mitologia-l-tur.jpg
lengauer-religijnosc.jpg
ency-archeo-z-s.jpg
ewolucja-boga.jpg
hinduizm_-k.jpg
leksykon-re.jpg
bogowie-slowian-m.jpg
monarsze-sekrety-jankowski.jpeg
dogon-ya-gali.jpg
mieszko-I-strzelczyk-1992.jpg
STUDIA-RELIGIOLOGICA-39_2006.jpg
wzory-kultury-b.jpg
Jasienica-slowianski rodowod-1961.jpg
jerzy-adamski-historia-l-f.jpg
erman-mity-s.jpg
historia-wenecji_norwich.jpeg
listy-prof.jpg
ramadan-i-kurban.png
wewior-wstepujac-w.jpg
hall-heretycy.jpg
nowe-ateny.jpg
psychologia-religii-bernhard-grom.jpg
malinowski-zsdzikich.jpg
mitoznawstwo-porownawcze.jpg
swieci-nie-swieci.jpg
bugaj-hermetyzm.jpg

Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 8771080 odwiedzający

 371 odwiedzających online