Tatarskie święto Sabantuj - promocją kultury
tej społeczności
Ponad 150 osób przyjechało w sobotę do Kruszynian (Podlaskie) na odbywający się tam po raz pierwszy od stu lat w Polsce festyn związany z tatarskim świętem, zorganizowany przez podlaskich Tatarów.
To pomysł przedstawicieli tej społeczności na uczynienie ze swojej kultury atrakcji turystycznej.
"Przez organizację takich imprez podlascy Tatarzy odpowiadają na potrzeby ludzi, którzy chcą poznawać tatarską kulturę, ponieważ stała się ona modnym tematem" - powiedziała przewodnicząca gminy muzułmańskiej w Białymstoku Halina Szahidewicz. Dodała, że dla Tatarów to także okazja do spotkania się całej społeczności.
Sabantuj w tatarskiej tradycji odbywa się po zasianiu pól. Osoby, które przyjechały w sobotę do Kruszynian, mogły uczestniczyć w nabożeństwie muzułmańskim w tamtejszym meczecie. Miały też okazję spróbować tatarskich potraw np. pierekaczewnika, czyli pierogu makaronowego, wpisanego w 2005 roku na listę produktów tradycyjnych, sprawdzić się w strzelaniu z łuku mongolskiego czy wspinaniu się na pal.
Tatarzy polscy w większości są wyznawcami islamu. Skupieni są w Muzułmańskim Związku Religijnym w RP oraz w Związku Tatarów RP. Województwo podlaskie uchodzi za centrum tej społeczności.
Tutaj są ostatnie dwa w kraju zabytkowe meczety (w Kruszynianach i Bohonikach), a przy nich stare cmentarze, zwane mizarami. Przebiega tamtędy szlak turystyczny.
Dokładna liczba Tatarów w Polsce nie jest znana. Liderzy tej społeczności, działający także w Muzułmańskim Związku Religijnym w RP, mówią o kilku tysiącach. W ostatnim spisie powszechnym, którego wyniki mniejszość tatarska jednak zakwestionowała, do narodowości tatarskiej przyznało się pięćset osób. MWR
PAP - Nauka w Polsce - 25-06-2007